Za serią zabójstw w Niemczech może stać duża grupa neonazistów

25.03.2013 08:15
Młody mężczyzna z tatuażem

Młody mężczyzna z tatuażem "White Power" na festynie skrajnej prawicy w Viereck, 130 km od Berlina, 11.08.2012 r. (Fot. THOMAS PETER REUTERS)

Niemieccy terroryści spod znaku NSU mieli przypuszczalnie większe wsparcie, niż myślano do tej pory. Pojawiła się lista osób z bliskiego grona trójki terrorystów z Zwickau oraz ich sojuszników.
Tabloid "Bild am Sonntag" podał informację, że członkom komisji śledczej Bundestagu ws. działalności terrorystycznej siatki "Narodowosocjalistyczne Podziemie" (NSU) przekazano listę 129 osób z kręgów skrajnej prawicy, które należały do bliskiego grona tria terrorystów z Zwickau oraz ich sojuszników.

Lista ta nie zawiera samych nowych nazwisk, lecz jest ona poszerzoną wersją listy, która jest już w posiadaniu parlamentarnej komisji śledczej. Na liście znajdują się nazwiska ok. stu osób, które miały bezpośredni kontakt z Beatą Zschaepe, Uwe Boehnhardem i Uwe Mundlosem, poinformował w wywiadzie dla "Spiegla" Wolfgang Wienand, członek komisji z ramienia Zielonych.

Już wkrótce rozpocznie się proces

- Dobrze, że lista ta się wydłuża, bo dzięki temu możemy poznać prawdziwą skalę wsparcia okazywanego terrorystom - powiedziała Eva Hoegl z SPD, też członek komisji śledczej. Nie jest jeszcze jasne, czy w przypadku podejrzanych chodzi o osoby udzielające czynnego wsparcia, czy o takie, które miały tylko sporadyczny kontakt z neonazistami. Trzeba będzie też sprawdzić, czy na tej liście nie ma "kretów" Urzędu Ochrony Konstytucji.

"Narodowosocjalistycznemu Podziemiu" przypisuje się serię zabójstw. Ofiary to 9 cudzoziemców, drobnych przedsiębiorców greckich i tureckich oraz niemiecka policjantka. Proces Beaty Zschaepe, jedynej jeszcze żyjącej członkini "trójki z Zwickau", oraz czworga domniemanych pomocników NSU rozpoczyna się 17 kwietnia. Prokuratura Federalna bada, czy w stan oskarżenia należy postawić dalsze osoby.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''Zobacz także
Komentarze (66)
Zaloguj się
 • szabliszon

  Oceniono 141 razy 21

  A wy dalej swoje. Socjaliści choćby nie wiem jak skrajni to nie jest prawica... Prawica to kapitaliści a nie socjaliści.

 • ciemny_zasob_ludzki

  Oceniono 16 razy 16

  Nie wiem, skąd takie skupienie na nazewniczych pierdołach: czy są to lewaki, czy prawaki.

  Istotne jest, że nie mają oni poszanowania dla osób mających inne poglądy, narodowość itp. oraz dla tych, którzy sprzeciwiają się ich brutalnym próbom narzucania własnego porządku (wtedy nie ma znaczenia narodowość ani wyznawana ideologia: nieraz była mowa o czystkach Stalina czy Hitlera wewnątrz własnego obozu).

  Do jakich metod są ci ludzie w stanie się posuwać - widzimy lub mamy podejrzenie.

 • obywatel_nienumerowanej_rp

  Oceniono 47 razy 15

  kiedy wszypolskie artura zawiszy zaczną zabijać w imię jarkacza, kościoła i faszyzmu?

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 18 razy 12

  Haha, to pytać w BND, bo prawie wszyscy niemieccy neonaziści mają takie legitymacje :D

 • olekgw

  Oceniono 17 razy 9

  Dlaczego nie ma o tym w GW!!!
  Wyemitowany w tym tygodniu trzyczęściowy film publicznej telewizji niemieckiej ZDF "Nasze matki, nasi ojcowie" pokazuje II wojnę światową oczami pięciorga młodych przyjaciół z Berlina. Polskich partyzantów z AK przedstawia jako zdeklarowanych antysemitów.
  Z filmu wynika, że nazistami byli "ci inni" . Po obejrzeniu serialu mamy wrażenie, że typowy Niemiec w III Rzeszy Niemieckiej był "naiwny i moralnie nienaganny" i dopiero wojna pozbawiła go niewinności i zmusiła go do uczestnictwa w okrucieństwach hitlerowskiego reżimu.

 • mariusz-janowski

  Oceniono 30 razy 8

  Te organizacje, są zinfiltrowane i sterowane przez bezpiekę z BND. Czemu niby zabijają?

  Dziwne i wnioski śmierdzą na odległość.

  Ci neonaziole są hodowani tak jak Bruno co chciał nawozem sejm wysadzić...

 • ex.leming

  Oceniono 71 razy 7

  Zabawne jak wciąż, wbrew oczywistym faktom i logice, próbuje się z lewactwa zwanego narodowym-SOCJALIZMEM zrobić prawicę. Dlaczego lewica tak bardzo wstydzi się swojego reprezentanta jakim był Hitler, a nie wstydzi się Stalina czy Lenina, którzy byli nie mniejszymi od Hitlera zbrodniarzami?

 • kaszebe12

  Oceniono 8 razy 2

  -A co sie stalo ? -Goldmana zabili ?

 • poalicja

  Oceniono 1 raz 1

  Tym roztargnionym czytelnikom GW ku pamięci,współczesny niemiecki neonazizm został odtworzony przez niemiecki Urząd Ochrony Konstytucji w skrócie BND.Podkreślam nie stworzył a odtworzył,Niemcy czarną socjalistyczną zarazę mają w genach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX