Za serią zabójstw w Niemczech może stać duża grupa neonazistów

Młody mężczyzna z tatuażem

Młody mężczyzna z tatuażem "White Power" na festynie skrajnej prawicy w Viereck, 130 km od Berlina, 11.08.2012 r. (Fot. THOMAS PETER REUTERS)

Niemieccy terroryści spod znaku NSU mieli przypuszczalnie większe wsparcie, niż myślano do tej pory. Pojawiła się lista osób z bliskiego grona trójki terrorystów z Zwickau oraz ich sojuszników.
Tabloid "Bild am Sonntag" podał informację, że członkom komisji śledczej Bundestagu ws. działalności terrorystycznej siatki "Narodowosocjalistyczne Podziemie" (NSU) przekazano listę 129 osób z kręgów skrajnej prawicy, które należały do bliskiego grona tria terrorystów z Zwickau oraz ich sojuszników.

Lista ta nie zawiera samych nowych nazwisk, lecz jest ona poszerzoną wersją listy, która jest już w posiadaniu parlamentarnej komisji śledczej. Na liście znajdują się nazwiska ok. stu osób, które miały bezpośredni kontakt z Beatą Zschaepe, Uwe Boehnhardem i Uwe Mundlosem, poinformował w wywiadzie dla "Spiegla" Wolfgang Wienand, członek komisji z ramienia Zielonych.

Już wkrótce rozpocznie się proces

- Dobrze, że lista ta się wydłuża, bo dzięki temu możemy poznać prawdziwą skalę wsparcia okazywanego terrorystom - powiedziała Eva Hoegl z SPD, też członek komisji śledczej. Nie jest jeszcze jasne, czy w przypadku podejrzanych chodzi o osoby udzielające czynnego wsparcia, czy o takie, które miały tylko sporadyczny kontakt z neonazistami. Trzeba będzie też sprawdzić, czy na tej liście nie ma "kretów" Urzędu Ochrony Konstytucji.

"Narodowosocjalistycznemu Podziemiu" przypisuje się serię zabójstw. Ofiary to 9 cudzoziemców, drobnych przedsiębiorców greckich i tureckich oraz niemiecka policjantka. Proces Beaty Zschaepe, jedynej jeszcze żyjącej członkini "trójki z Zwickau", oraz czworga domniemanych pomocników NSU rozpoczyna się 17 kwietnia. Prokuratura Federalna bada, czy w stan oskarżenia należy postawić dalsze osoby.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''Zobacz także
 • Niemieccy neonaziści infiltrują kluby sportowe
 • Antyfaszyści zablokowali faszystów we Frankfurcie Antyfaszyści zablokowali neonazistów we Frankfurcie
 • Fragment ulotki wzywającej do udziału w marszu Niemiecka Antifa: zablokujemy antyeuropejski i antypolski marsz neonazistów
Komentarze (66)
Za serią zabójstw w Niemczech może stać duża grupa neonazistów
Zaloguj się
 • poalicja

  Oceniono 1 raz 1

  Tym roztargnionym czytelnikom GW ku pamięci,współczesny niemiecki neonazizm został odtworzony przez niemiecki Urząd Ochrony Konstytucji w skrócie BND.Podkreślam nie stworzył a odtworzył,Niemcy czarną socjalistyczną zarazę mają w genach.

 • czarny-doktor

  Oceniono 4 razy -2

  Dla przypomnienia (po raz kolejny) - partia Hitlera to NSDAP czyli Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników (Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei). To nie prawica i tym bardziej nie skrajna, to lewica.

 • lewap.a

  0

  Malzenstwo w Niemczech nie placi zadnego podatku przy rocznym dochodzie ( po odpisach) w wysokosci ca.16.000 Euro.Przy dochodzie 50.000 Euro w skali roku ( rowniez po odpisach ) tego podatku jest ca. 8.300 Euro.Czy 16,66 % to tak tak strasznie duzo ?Ok, przy 100.000 Euro w roku placi sie juz ca. 25.700 Euro, ale jak i poprzednio, po wszystkich mozliwych odpisach.A ubezpieczenia? 20 % zarobku.Nie sa to rekordowe stawki w porownaniu z innymi krajami.

 • mafiapuczajewa

  Oceniono 4 razy 0

  narkomelina z polski za społeczne pieniądze żywi faszystów na całym świecie i morduje polską młodzież

 • ciemny_zasob_ludzki

  Oceniono 16 razy 16

  Nie wiem, skąd takie skupienie na nazewniczych pierdołach: czy są to lewaki, czy prawaki.

  Istotne jest, że nie mają oni poszanowania dla osób mających inne poglądy, narodowość itp. oraz dla tych, którzy sprzeciwiają się ich brutalnym próbom narzucania własnego porządku (wtedy nie ma znaczenia narodowość ani wyznawana ideologia: nieraz była mowa o czystkach Stalina czy Hitlera wewnątrz własnego obozu).

  Do jakich metod są ci ludzie w stanie się posuwać - widzimy lub mamy podejrzenie.

 • olekgw

  Oceniono 17 razy 9

  Dlaczego nie ma o tym w GW!!!
  Wyemitowany w tym tygodniu trzyczęściowy film publicznej telewizji niemieckiej ZDF "Nasze matki, nasi ojcowie" pokazuje II wojnę światową oczami pięciorga młodych przyjaciół z Berlina. Polskich partyzantów z AK przedstawia jako zdeklarowanych antysemitów.
  Z filmu wynika, że nazistami byli "ci inni" . Po obejrzeniu serialu mamy wrażenie, że typowy Niemiec w III Rzeszy Niemieckiej był "naiwny i moralnie nienaganny" i dopiero wojna pozbawiła go niewinności i zmusiła go do uczestnictwa w okrucieństwach hitlerowskiego reżimu.

 • kaszebe12

  Oceniono 8 razy 2

  -A co sie stalo ? -Goldmana zabili ?

 • oyayebye

  Oceniono 6 razy -4

  Turcy i Grecy. Kwiat Europy.

 • obywatel_nienumerowanej_rp

  Oceniono 47 razy 15

  kiedy wszypolskie artura zawiszy zaczną zabijać w imię jarkacza, kościoła i faszyzmu?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje