Valery Giscard d'Estaing: Do strefy euro powinna wejść jeszcze tylko Polska

Valery Giscard d'Estaing

Valery Giscard d'Estaing (Fot. Wojciech Olkuśnik / AG)

- Należy zamrozić przyjmowanie do strefy euro nowych krajów - powiedział w wywiadzie dla ?Newsweeka? były prezydent Francji Valery Giscard d'Estaing. - Nie stać nas na kolejną komedię, taką jak ta dziś z Cyprem - dodał. W jego ocenie od tej reguły powinien nastąpić jeden wyjątek - Polska.
- Opowiadacie się za dalszą integracją europejską i macie gospodarkę opartą na solidnych podstawach - powiedział o Polakach Valery Giscard d'Estaing. Zdaniem francuskiego polityka z państw należących do Unii Europejskiej jeszcze tylko jedno powinno zostać dopuszczone do unii walutowej - Polska. - Nie mam wątpliwości, że Polska dołączy do strefy euro - stwierdził w rozmowie z dziennikarzem "Newsweeka".

D'Estaing prognozuje, że stanie się to najwcześniej po wyborach parlamentarnych w 2015 roku. - Najpierw musicie przecież zmienić konstytucję, a tego nie da się zrobić w obecnym parlamencie - powiedział. - W każdym razie wtedy Polska będzie już zapewne spełniać wszystkie wymagane kryteria wejścia do strefy euro - zapowiedział. Podkreślił jednak, że przeszkodą mogą być kwestie polityczne. - Opinia publiczna w Europie jest zagubiona w kwestii euro - zaznaczył.

Zobacz także
 • Profesor Grzegorz Kołodko podczas Forum Inwestycyjnego, Kielce 2011 r. Kołodko: Krytyczny moment. Cypr może być zmuszony do wyjścia ze strefy euro
 • Cypryjskie banki Cypr zatrzęsie całą Europą? Przelała się czara goryczy. "Możliwe przesilenie w strefie euro i powrót kryzysu"
Komentarze (397)
Valery Giscard d'Estaing: Do strefy euro powinna wejść jeszcze tylko Polska
Zaloguj się
 • sowa_46

  Oceniono 2 razy 0

  Przyjmieny Euro i od tej pory będziemy w wielkiej doopie, już teraz nie mamy niepodległości, o którą tyle lat walczyliśmy, została sprzedana przez sovieckich pachołków do spółki z żydostwem.
  Przyjmiemy obcą walutę i pozbędziemy się ostatniego symbolu polskości podlegając w pełni brukselskiej bandzie globalistów.

 • gregoson

  Oceniono 4 razy 0

  Trzeba było żabojady i szkopy wprowadzić nam euro na fali entuzjazmu przy wchodzeniu do Unii ale jak zwykle żeście się przeliczyli. Teraz to se możecie - wprowadzić złotówkę u siebie. Zakiwaliście się i tyle. Kto o zdrowych zmysłach chciałby teraz wdepnąć w to bagno będące dziełem szkopskich i francuskich banków? Macie kilku sprzedawczyków, którym zaświeciliście w oczy stanowiskami ale polski naród to nie tylko pajace z Wiejskiej ale 40 milionów ludzi, których nie da się zbyt długo robić w trąbę.

 • jovani

  Oceniono 2 razy 2

  Polacy broncie sie tej uni europejskiej to ghorzej jak komunism nawet komunisci nei kradli twoich oszczednosci tak jak to zrobil rzad w cyprze, lepiej miec ruska okupacje niz europejska wolnosc

 • forma81

  Oceniono 5 razy 5

  "...macie gospodarkę opartą na solidnych podstawach..." jakie podstawy jaka gospodarka się pytam??

 • realgniot

  Oceniono 4 razy 4

  Wszystko fajnie, ale nas nie stać. Cena to pochodna tego, że mamy za dużo wariatów, złodziei i debili w polityce. Jesteśmy biednymi burasami, którzy w takim scenariuszu skończą gorzej od Grecji i Cypru razem wziętych.

 • doberto

  Oceniono 8 razy 0

  Każdy kto wini Euro za stan Grecji, Hiszpanii, Cypru niech spróbuje odpowiedzieć sobie na dwa pytania:
  -czy od waluty zależała polityka gospodarcza w tych krajach?
  -czy społeczeństwa tych krajów zniosłyby konieczną dewaluację wartości lokalnych walut (gdyby takie miały)?

  Moim zdaniem odpowiedź na każde z tych pytań brzmi, nie. Nie da się leczyć źle zdiagnozowanej choroby metodami nie do zaakceptowania przez pacjenta :-(

  W kontekście trwającego kryzysu Euro to fetysz. Ofiara, która nie będzie się broniła. Jak w gospodace opartej o dług polityk ma wytłumaczyć ludziom, że żyli tak dobrze tylko dlatego, że wydawali pieniądze, które mieli wypracować dopiero za kilkadziesiąt lat ? Żyli ponad stan za pożyczone pieniądze. Wystarczy pokazać czarnego luda (Euro) i już ma się wyborcę z głowy na kilkadziesiąt miesięcy. Potem się zobaczy...

 • rbzol1980

  Oceniono 10 razy 6

  Jesli Polska przyjmie Euro i Euro padnie, padnie takze i Polska.
  Lepiej zostac przy zlotym

 • lactum

  Oceniono 7 razy 5

  Az nie chce mi sie wierzyc, ze mogl takie cos powiedziec. Czy Czesi ze swoja gospodarka nie zasluzyli na Euro bardziej jak Polacy?

 • gr_ub_y

  Oceniono 9 razy 7

  W tym przypadku sprawdzi się jak nic przysłowie "Zgłupiał na starość".

  Precz z EURO!

  Nie pozwolimy, żebyście nas okradli, tak jak Cypryjczyków!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje