Brytyjska policja ujawnia: Ciało Bierezowskiego znaleziono w zamkniętej od środka łazience

25.03.2013 07:03
Borys Bierezowski w Londynie. Policja brytyjska bada okoliczności jego śmierci.

Borys Bierezowski w Londynie. Policja brytyjska bada okoliczności jego śmierci. (Fot. Alastair Grant ASSOCIATED PRESS)

Martwego rosyjskiego miliardera znalazł jeden z pracowników jego rezydencji w Ascot. Zaniepokojony brakiem kontaktu z 67-letnim Bierezowskim, wyważył zablokowane od wewnątrz drzwi łazienki. Mimo tych okoliczności brytyjska policja wciąż nie wyklucza wersji o zabójstwie oligarchy - pisze "Independent".
Udział osób trzecich, przyczyny naturalne i samobójstwo - takie wersje śmierci Bierezowskiego były rozpatrywane przez brytyjską policję. I choć eksperci ds. materiałów biologicznych, chemicznych i radioaktywnych informowali, że nie znaleźli nic podejrzanego podczas przeszukania domu, to policja deklaruje, że "pozostaje otwarta na wszystkie możliwości" - podkreśla brytyjski "Independent".

Na razie policjanci nie ujawnili, w jakim stanie znajdowało się ciało rosyjskiego oligarchy. Wyniki sekcji zwłok będą znane najwcześniej dzisiaj.

Kariera Bierezowskiego

Bierezowski przyjechał do Wielkiej Brytanii w 2000 r., po tym jak popadł w konflikt z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. W 2003 roku uzyskał na Wyspach azyl polityczny. Władze rosyjskie wydały za nim list gończy, oskarżając go m.in. o malwersacje finansowe w okresie tzw. prywatyzacji nomenklaturowej w Rosji w latach 90. XX w.

Z tego bowiem czasu pochodzi fortuna Bierezowskiego, swego czasu oceniana na 1,3 mld dol. Pod koniec życia był w długach i po serii przegranych procesów sądowych miał cierpieć na depresję. W Wielkiej Brytanii był ostrym krytykiem Władimira Putina i wspierał finansowo opozycję przeciw niemu. Biznesmen uszedł z życiem z kilku zamachów, w jednym z nich zginął jego szofer.

Bierezowski tęsknił za Rosją, był w złej formie fizycznej

Bierezowski w sobotę 23 marca został znaleziony martwy w swoim domu w Ascot, 40 km na zachód od Londynu. Kilka godzin przed śmiercią rozmawiał z Ilią Żeguliewem, dziennikarzem magazynu "Forbes". Obaj umówili się, że była to rozmowa nieoficjalna i nierejestrowana, nie do publikacji.

Dziennikarz zmienił jednak zdanie po tym, jak dowiedział się o śmierci biznesmena, i ujawnił kilka szczegółów rozmowy. Bierezowski jawi się w niej jako zmęczony życiem, desperacko szukający w nim celu. - Moje życie nie ma już sensu. Nie chcę angażować się w politykę. Mam 67 lat i nie wiem, co powinienem teraz robić - mówił oligarcha.

Powiedział też, że chce wrócić do Rosji mimo tego, że toczy się tam przeciwko niemu śledztwo. Przyznał też, że "był idealistą" w kwestii budowy demokracji w Rosji oraz tego, "czym jest demokracja w środku Europy".

Żeguliew ujawnił, że Bieriezowski wydawał się być w złej formie, jedna ręka mu się trzęsła. Dziennikarz poinformował, że próbował rozmawiać z nim o jego sprawach biznesowych, ale szybko zorientował się, że te sprawy już od dawna go nie interesują.

Zobacz także
Komentarze (46)
Zaloguj się
 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 70 razy 40

  Pewnie to kara boża, choć wolałbym by była to ręka sprawiedliwości .Tak by się chciało, by paru polskich aferzystów stanęło przed sądem ziemskim a nie bożym.

 • blue911

  Oceniono 25 razy 25

  Co na to jego officer prowadzacy z MI6??

 • gaz-wegaz

  Oceniono 28 razy 24

  "w sobotę 24 marca"

  Ach, ci Angole - nie dość, że nie mają systemu metrycznego, to jeszcze coś z kalendarzem majstrują ;)

 • chi_neng1

  Oceniono 27 razy 23

  I coz znacza miliardy dolarow wobec zycia ?

 • guantanamo_all_inclusive

  Oceniono 28 razy 14

  Ile jeszcze będziecie wałkować temat rosyjskiego żyda złodzieja????
  Dziad nakradł i przepuscił kase a nie dali mu kraść na zachodzie Europy. Czas go pochować i nie zawracać dupe ludziom tym jumaczem.

 • blue911

  Oceniono 22 razy 14

  Zawod zdrajcy to ciezki I niewdzieczny zawod. Myslal,ze zachodni manipulatorzy I mistrzowie rozgrywek dyplomatycznych to jego przyjaciele. NIe rzadzilby swiatem jakby byli takimi cieplymi kluchami. Precz ze sprzedawczykami! W takiej Polsce po 1989 roku jest ich pelno I zrobili oszalamiajace kariery. Ale walec historii I po nich przejedzie. Dlatego sypiam spokojnie. Bedziecie niedlugo padac jeden po drugim I wtedy odzyskamy Polske !!!

 • abdullah_abdullah

  Oceniono 17 razy 9

  wot specialisty. ale przy osiagnieciach naszego polskiego seryjnego samobojcy to cienkie bolki.

 • supertlumacz

  Oceniono 12 razy 8

  Jednak najlepszych speców od mokrej roboty ma Wielka Brytania, ale mają ograniczenia technologiczne. Może nasze wnuki dowiedzą się jak został załatwiony w Giblartarze generał Sikorski...

  Dziennikarz ujawnił kilka szczegółów rozmowy. Bierezowski jawi się w niej jako zmęczony życiem, desperacko szukający w nim celu. - Moje życie nie ma już sensu. Nie chcę angażować się w politykę. Mam 67 lat i nie wiem, co powinienem teraz robić - mówił oligarcha. Powiedział też, że chce wrócić do Rosji mimo tego, że toczy się tam przeciwko niemu śledztwo. Przyznał też, że "był idealistą" w kwestii budowy demokracji w Rosji oraz tego, "czym jest demokracja w środku Europy".Żeguliew ujawnił, że Bieriezowski wydawał się być w złej formie, jedna ręka mu się trzęsła. Dziennikarz poinformował, że próbował rozmawiać z nim o jego sprawach biznesowych, ale szybko zorientował się, że te sprawy już od dawna go nie interesują.

  .
  Trzyczęściowy film dokumentalny pokazujący jego dokonania:
  1. russia.tv/video/show/brand_id/35629/video_id/193017
  2. russia.tv/video/show/brand_id/35629/video_id/193024
  .
  3.
  russia.tv/video/show/brand_id/35629/video_id/193070
  Przy okazji, okazuje się że Litwinienko został otruty polonem przez Brytyjczyków. Ślady polonu znaleziono u wszystkich kontaktującym się z Litwinienko w Londynie - w Rzymie, Moskwie, Petersburgu, w londyńskich domach publicznych z których korzystał Borys Abramowicz...
  Polon jest uużywany jako marker, stąd łatwość jego wykrycia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje