Kard. Gulbinowicz o księżach: "Większość z nas żyje skromnie i pokornie"

25.03.2013 06:54
Henryk Gulbinowicz

Henryk Gulbinowicz (Fot. Maciej Świerczyński / Agencja Gazeta)

- Może w Kościele są księża, którzy mają luksusy, ale większość z nas żyje skromnie i pokornie - powiedział w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" kardynał Henryk Gulbinowicz. Jego zdaniem nowy papież przeprowadzi zmiany, które będą stanowiły powrót do "franciszkańskiej skromności". Duchowny przekonuje, że Kościół jest na to gotowy.
W ocenie kardynała Henryka Gulbinowicza Kościół katolicki powinien szykować się na nadejście dużych zmian. - Kościół może być pewien, że papież Franciszek przeprowadzi reformy w Kurii Rzymskiej - zapowiedział. - Na pewno dojdzie do uproszczenia ceremonii, co będzie częścią odchodzenia od bizantynizmu i zwrotem w stronę prostoty franciszkańskiej - dodał Gulbinowicz.

Zdaniem duchownego nie powinien to jednak być problem dla księży. Większość z nas żyje skromnie i pokornie - powiedział. - Wciąż pamiętam, jak potrafiłem żyć za 200 zł przez cały miesiąc - dodał w rozmowie z Rzeczpospolitą".

Kardynał przekonuje, że zmiany nie dotkną jednak istotnych kwestii światopoglądowych, takich jak in vitro, aborcja czy związki partnerskie. - Kościół zawsze będzie bronił dogmatów wiary, sprzeciwiając się wszystkim ustawom, które mówią, że jednopłciowe małżeństwo też może być małżeństwem - stwierdził. - Dogmatów papież zmieniać nie będzie - podkreślił.

"Kościół jeszcze nigdy nie był tak prześladowany"

Kard. Gulbinowicz twierdzi, że sytuacja Kościoła katolickiego nie jest zła. - Powinien się ciągle reformować, ale to nie znaczy, że jest w kryzysie - przekonywał. - W XXI wieku jest prześladowany jak nigdy wcześniej. Wierni i duchowni są obrażani, również w mediach. Nikt nikogo nie pociąga do odpowiedzialności za obrażanie wiary, wiernych i duchownych - dodał.

Czytaj więcej w dzisiejszej "Rzeczpospolitej"

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (436)
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 862 razy 756

  Coś kardynał oderwany od rzeczywistości albo doradcy go oszukują bo jest całkiem na odwrót

 • stachkaz47

  Oceniono 525 razy 485

  Ojciec dyrektor zza okien swej limuzyny
  wygląda na skromnego i pokornego.
  On chyba też głodem przymiera.
  Zal patrzeć.

 • janan2

  Oceniono 460 razy 394

  Po gębie widać jak skromnie żyje.Twarz kościoła to podobne gęby Rydzyka czy tam Głodzia.Czy oni nie widzą,ani nic nie wiedzą o bizantyjskim rozpasaniu,ceremoniach i grabieży kraju przez kler!?To się w pale nie mieści jak można być tak ślepy.Jedyna grupa zawodowa co stokrotnie skorzystała na "przemianach"po 89r i wyszła z nich zwycięsko tworząc państwo na kształt Iranu.Czy to nie ten wyświęcał pomnik "skromności" w Swiebodzinie!?To straszne jak zadufani w sobie i wcale nie śmieszne.

 • aurita

  Oceniono 429 razy 381

  Kosciol przesladowany? w Polsce? to wstyd takie rzeczy wygadywac, wstyd i pogarda dla prawdziwych meczennikow, ktorzy zgineli za wiare. :/

 • wwojtek9

  Oceniono 397 razy 351

  Za 200zł na miesiac, mając darmowy wikt, opierunek, i dach nad głową? To i ja dziś tyle wydaję! Kiedyś byłem bardzo gorliwym katolikiem i w efekcie zdażyało mi się bywać w zakonie za klauzulą - no faktycznie do granicy klauzuli (czyli tam gdzie każdy był wpuszczany) było skromnie, ale dalej już nie ... Ksieże Biskupie kłamstwo jest grzechem, a wałśnie takie kłamstwa i inne występki hierarchów są anty świadectwem "groby pobielane jakże wy możecie dobrze mówić skoro źle czynicie"?

 • jestemzalegalem

  Oceniono 383 razy 339

  Tak samo księża żyją skromnie jak Rydzyk nie ma na buty, a jeździ Lexusem. To jest ciekawe, co Wy Panowie w sukienkach mówicie. Doprawdy

 • marek_nazarowski

  Oceniono 266 razy 228

  Taa... Te policzki to mu z głodu wycisło :-)

 • stachkaz47

  Oceniono 246 razy 208

  Szczególnie tych 150 przebierańców na konklawe wykazywało całemu Światu
  tą nieludzką skromność i UBÓSTWO.
  Cały Świat im współczuł ,tym biedakom przymierającym głodem.
  HIPOKRYZJA jaj zawsze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje