Kard. Gulbinowicz o księżach: "Większość z nas żyje skromnie i pokornie"

- Może w Kościele są księża, którzy mają luksusy, ale większość z nas żyje skromnie i pokornie - powiedział w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" kardynał Henryk Gulbinowicz. Jego zdaniem nowy papież przeprowadzi zmiany, które będą stanowiły powrót do "franciszkańskiej skromności". Duchowny przekonuje, że Kościół jest na to gotowy.
W ocenie kardynała Henryka Gulbinowicza Kościół katolicki powinien szykować się na nadejście dużych zmian. - Kościół może być pewien, że papież Franciszek przeprowadzi reformy w Kurii Rzymskiej - zapowiedział. - Na pewno dojdzie do uproszczenia ceremonii, co będzie częścią odchodzenia od bizantynizmu i zwrotem w stronę prostoty franciszkańskiej - dodał Gulbinowicz.

Zdaniem duchownego nie powinien to jednak być problem dla księży. Większość z nas żyje skromnie i pokornie - powiedział. - Wciąż pamiętam, jak potrafiłem żyć za 200 zł przez cały miesiąc - dodał w rozmowie z Rzeczpospolitą".

Kardynał przekonuje, że zmiany nie dotkną jednak istotnych kwestii światopoglądowych, takich jak in vitro, aborcja czy związki partnerskie. - Kościół zawsze będzie bronił dogmatów wiary, sprzeciwiając się wszystkim ustawom, które mówią, że jednopłciowe małżeństwo też może być małżeństwem - stwierdził. - Dogmatów papież zmieniać nie będzie - podkreślił.

"Kościół jeszcze nigdy nie był tak prześladowany"

Kard. Gulbinowicz twierdzi, że sytuacja Kościoła katolickiego nie jest zła. - Powinien się ciągle reformować, ale to nie znaczy, że jest w kryzysie - przekonywał. - W XXI wieku jest prześladowany jak nigdy wcześniej. Wierni i duchowni są obrażani, również w mediach. Nikt nikogo nie pociąga do odpowiedzialności za obrażanie wiary, wiernych i duchownych - dodał.

Czytaj więcej w dzisiejszej "Rzeczpospolitej"

Zobacz także
 • Nowy papież Jorge Mario Bergoglio, na zdjęciu jeszcze jako kardynał Nowy papież Franciszek. 10 rzeczy, które trzeba wiedzieć o Jorge Mario Bergoglio
 • Jan Hartman Prof. Hartman: Kościół nie ma prawa naciskać na państwo ws. in vitro
Komentarze (436)
Kard. Gulbinowicz o księżach: "Większość z nas żyje skromnie i pokornie"
Zaloguj się
 • mrs.courvoisier

  0

  biedak, nie ma szans być jak Jezus, bo krzyż by się pod nim załamał

 • daavid

  Oceniono 1 raz 1

  Pedofile do więzień!

 • harimau666

  Oceniono 3 razy 3

  "Nikt nie może być sługą dwóch panów, bo albo jednego znienawidzi, a drugiego pokocha, albo jednemu będzie oddany, a drugiego zaniedba. Nie możecie być sługami Boga i mamony."

  Wrocław

  Za Piastów biskup wrocławski był trzecim co do ważności duchownym Korony. W Niemczech przez pewien czas był przewodniczącym krajowego Episkopatu. Znajdujące się w samym centrum miasta Wyspa Piasek i Ostrów Tumski w całości należą do Kościoła. Na Ostrowiu, w cieniu katedry, stoją dwa biskupie pałace. Nowy jest rezydencją kardynała Henryka Gulbinowicza. Przed kilku laty, nie bacząc na protesty konserwatora zabytków, kardynał zażyczył sobie zwieńczyć wieże katedry cudacznymi, monstrualnymi, spiczastymi hełmami. Nie mając nic wspólnego z gotyckimi czy barokowymi poprzednikami, strzelają w niebo na kilkadziesiąt metrów, świadcząc o potędze kardynała. Nie był on jednak pierwszym księciem Kościoła mającym tak wielkie zacięcie architektoniczne. W siedemnastym wieku biskupowi krakowskiemu Jakubowi Zadzikowi nie wystarczało, że jego wileński zamek pokryty jest drogim miedzianym dachem, kazał więc dodatkowo pokryć go warstwą złota. Ozdobą nie cieszył się zbyt długo, gdyż dach ukradły wojska rosyjskie. "

  www.racjonalista.pl/kk.php/s,1388

 • kain_brat_abla

  Oceniono 3 razy 1

  "większość z nas żyje skromnie i pokornie" - Religia jest potrzebna człowiekowi do życia wtedy i tylko wtedy kiedy jest jej kapłanem - w końcu z czegoś trzeba żyć.

 • clarus2

  Oceniono 2 razy 2

  Ale się kurzy za tak zwanym kardynałem.

 • dream_catch

  Oceniono 2 razy 2

  Żal czytać te brednie.

 • anetazkielc

  Oceniono 1 raz 1

  "Kościół jeszcze nigdy nie był tak prześladowany" - Quod erat demonstrandum - wnioski po przejrzeniu 1. strony z 430 komentarzy do artykułu. cóż, "Metro" - które robi się coraz lepsze, muszę powiedzieć - bardzo ładnie opisało dziś (a nie tak dawno jakaś angielska gazeta), jak te komentarze powstają :)

 • cywi69

  Oceniono 2 razy 2

  Bo to bidulkowi z głodu się pomieszało w tej głowinie oj chudzinka jaki !!!!! Ludzie jak najdalej od tych zagłodzonych nie zabierajmy im resztek powietrza!!!!!

 • prochmarny

  Oceniono 4 razy 4

  ksiądz siedzi na krześle z IKEA za jedyne 25,99 zł zafundowanym przez skąpych parafian rozijajacych się LANCIAmi lub Skodami superb

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje