Kard. Gulbinowicz o księżach: "Większość z nas żyje skromnie i pokornie"

dt
25.03.2013 06:54
A A A Drukuj
- Może w Kościele są księża, którzy mają luksusy, ale większość z nas żyje skromnie i pokornie - powiedział w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" kardynał Henryk Gulbinowicz. Jego zdaniem nowy papież przeprowadzi zmiany, które będą stanowiły powrót do "franciszkańskiej skromności". Duchowny przekonuje, że Kościół jest na to gotowy.
Henryk Gulbinowicz

Henryk Gulbinowicz (Fot. Maciej Świerczyński / Agencja Gazeta)

W ocenie kardynała Henryka Gulbinowicza Kościół katolicki powinien szykować się na nadejście dużych zmian. - Kościół może być pewien, że papież Franciszek przeprowadzi reformy w Kurii Rzymskiej - zapowiedział. - Na pewno dojdzie do uproszczenia ceremonii, co będzie częścią odchodzenia od bizantynizmu i zwrotem w stronę prostoty franciszkańskiej - dodał Gulbinowicz.

Zdaniem duchownego nie powinien to jednak być problem dla księży. Większość z nas żyje skromnie i pokornie - powiedział. - Wciąż pamiętam, jak potrafiłem żyć za 200 zł przez cały miesiąc - dodał w rozmowie z Rzeczpospolitą".

Kardynał przekonuje, że zmiany nie dotkną jednak istotnych kwestii światopoglądowych, takich jak in vitro, aborcja czy związki partnerskie. - Kościół zawsze będzie bronił dogmatów wiary, sprzeciwiając się wszystkim ustawom, które mówią, że jednopłciowe małżeństwo też może być małżeństwem - stwierdził. - Dogmatów papież zmieniać nie będzie - podkreślił.

"Kościół jeszcze nigdy nie był tak prześladowany"

Kard. Gulbinowicz twierdzi, że sytuacja Kościoła katolickiego nie jest zła. - Powinien się ciągle reformować, ale to nie znaczy, że jest w kryzysie - przekonywał. - W XXI wieku jest prześladowany jak nigdy wcześniej. Wierni i duchowni są obrażani, również w mediach. Nikt nikogo nie pociąga do odpowiedzialności za obrażanie wiary, wiernych i duchownych - dodał.

Czytaj więcej w dzisiejszej "Rzeczpospolitej"

Tagi:

Zobacz także
Komentarze (436)
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 862 razy 756

  Coś kardynał oderwany od rzeczywistości albo doradcy go oszukują bo jest całkiem na odwrót

 • stachkaz47

  Oceniono 525 razy 485

  Ojciec dyrektor zza okien swej limuzyny
  wygląda na skromnego i pokornego.
  On chyba też głodem przymiera.
  Zal patrzeć.

 • janan2

  Oceniono 460 razy 394

  Po gębie widać jak skromnie żyje.Twarz kościoła to podobne gęby Rydzyka czy tam Głodzia.Czy oni nie widzą,ani nic nie wiedzą o bizantyjskim rozpasaniu,ceremoniach i grabieży kraju przez kler!?To się w pale nie mieści jak można być tak ślepy.Jedyna grupa zawodowa co stokrotnie skorzystała na "przemianach"po 89r i wyszła z nich zwycięsko tworząc państwo na kształt Iranu.Czy to nie ten wyświęcał pomnik "skromności" w Swiebodzinie!?To straszne jak zadufani w sobie i wcale nie śmieszne.

 • aurita

  Oceniono 429 razy 381

  Kosciol przesladowany? w Polsce? to wstyd takie rzeczy wygadywac, wstyd i pogarda dla prawdziwych meczennikow, ktorzy zgineli za wiare. :/

 • wwojtek9

  Oceniono 397 razy 351

  Za 200zł na miesiac, mając darmowy wikt, opierunek, i dach nad głową? To i ja dziś tyle wydaję! Kiedyś byłem bardzo gorliwym katolikiem i w efekcie zdażyało mi się bywać w zakonie za klauzulą - no faktycznie do granicy klauzuli (czyli tam gdzie każdy był wpuszczany) było skromnie, ale dalej już nie ... Ksieże Biskupie kłamstwo jest grzechem, a wałśnie takie kłamstwa i inne występki hierarchów są anty świadectwem "groby pobielane jakże wy możecie dobrze mówić skoro źle czynicie"?

 • jestemzalegalem

  Oceniono 383 razy 339

  Tak samo księża żyją skromnie jak Rydzyk nie ma na buty, a jeździ Lexusem. To jest ciekawe, co Wy Panowie w sukienkach mówicie. Doprawdy

 • marek_nazarowski

  Oceniono 266 razy 228

  Taa... Te policzki to mu z głodu wycisło :-)

 • stachkaz47

  Oceniono 246 razy 208

  Szczególnie tych 150 przebierańców na konklawe wykazywało całemu Światu
  tą nieludzką skromność i UBÓSTWO.
  Cały Świat im współczuł ,tym biedakom przymierającym głodem.
  HIPOKRYZJA jaj zawsze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje