Msze powinny być elementem państwowych uroczystości [SONDAŻ]

25.03.2013 06:18
Kościół św. Kazimierza w Warszawie. Msza święta klubu PO przez Radą Krajową. Na zdjęciu: Bronisław Komorowski i Donald Tusk

Kościół św. Kazimierza w Warszawie. Msza święta klubu PO przez Radą Krajową. Na zdjęciu: Bronisław Komorowski i Donald Tusk (Fot. Sławomir Kamiński / AG)

Zdaniem aż połowy osób, które wzięły udział w sondażu tygodnika "Newsweek", państwowe uroczystości nie powinny być pozbawiane elementów religijnych. Przeciwnego zdania jest niespełna 40 proc.
Połowie ankietowanych nie przeszkadza fakt, że w Polsce wielu uroczystościom państwowym towarzyszą elementy religijne, takie jak msze. Z sondażu przeprowadzonego dla tygodnika "Newsweek" wynika, że aż 50 proc. ankietowanych nie chce, aby się to zmieniło. 37 proc. badanych uznało, że państwowe uroczystości powinny zostać elementów religijnych pozbawione. 13 proc. ankietowanych nie wiedziało, jak odnieść się do tej kwestii.Dyskusja na ten temat wybuchła, po tym jak prezydent Bronisław Komorowski wziął udział w inauguracji pontyfikatu papieża Franciszka. Janusz Palikot stwierdził wówczas, że urzędnik tej rangi nie powinien uczestniczyć w podobnych wydarzeniach. Zdaniem szefa RP prezydent narzuca w ten sposób swoją religijność innym obywatelom. - A prezydent jest instytucją - powiedział Palikot na antenie Tok FM.

Sondaż został przeprowadzony na grupie 1003 osób

Zobacz także
Komentarze (258)
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 732 razy 656

  Oczywiście że msze powinny być elementem państwowych uroczystości ale w Watykanie bo to państwo kościelne

 • atlas41

  Oceniono 498 razy 408

  Jesli wyniki sadazu odzwierciedlaja prawdziwe opinie polskiego spoleczenstwa to nalezy niestety stwierdzic ze to spoleczenstwo jest w swej wiekszosci nadal bardzo infantylne i zacofane i jest mi z tego powodu niezmiernie przykro; trzeba z tym jednak jakos zyc i miec nadzieje ze zmiany w postawach swiadomosciowych naszych rodakow ida mimo wszystko caly czas ku lepszemu i ze w przyszlych wyborach politycy popisujacy sie swoja falszywa,zaklamana religijnoscia wiecej na tym straca niz zyskaja i ze bedzie to nareszcie poczatek ogromnego przelomu ktory doprowadzi do prawdziwego rozdzialu panstwa i kosciola i upadku tego cyrku ktory mamy dzisiaj i ktory powoduje ze jestesmy niestety posmiewiskiem dla wielu innych narodow i czego tak wielu sie potwornie wstydzi

 • larsek

  Oceniono 325 razy 279

  A może tak patriotycznie czcić polskiego/słowiańskiego boga Światowida??? Wyszłoby by taniej dla budżetu!!!

  Jak długo jeszcze będziemy (podatnicy) płacić grube miliardy na gusła/czary/zabobony??? Mamy tyle innych potrzeb (służba zdrowia, infrastruktura, kultura) zamiast utrzymywać armię szamanów w sukienkach!!!
  ****
  Każda religia to zarabianie na zabobonach. Fakt z ciemnych ludzi można dobrze żyć!!!
  ---
  Gusła , zabobony, zaklęcia / czary i przesądy :((
  Polska - XXI wiek: panowie w sukienkach uczą jedynie słusznej religii zamiast fachowcy etyki, tolerancji i ew. religioznawstwa.
  Na leczenie ludzi, na autostrady nie ma pieniędzy, ale na wodę święcona starczy (nie jest za darmo)....
  Zakłamanie i bazowanie na kiedyś wymyślonych baśniach. Oto cały kościół katolicki.
  Baju, baju będziesz w raju!
  ---
  Racjonalista:
  www.racjonalista.pl
  Fakty i Mity:
  www.faktyimity.pl
  Wypisz się z KRK:
  www.noreligion.comxa.com/certyfikat/jaktodziala.html
  www.apostazja.info/

 • zgr-edo

  Oceniono 194 razy 156

  nie uwierzę w taki stan rzeczy, ludzie mają dość tych zboczeńców
  -------
  www.se.pl/multimedia/galeria/106355/210649/ksiadz-pobi-sie-17-letnim-z-masazy

 • c.t.k

  Oceniono 168 razy 150

  Szklanka jest do połowy pełna,albo od połowy pusta.Klechy słusznie obawiają się odpisu podatkowego na swoją bajkową działalność.

 • steve69

  Oceniono 221 razy 141

  W tej GW naprawdę zatrudniają gimnazjalistów.

  Ja z załączonych wyników sondażu widzę, iż 50 % uważa, że państwowe uroczystości powinny być POZBAWIONE elementów religijnych.
  Czyli zupełnie coś innego, niż widzą "redaktorzy" GW.

  Normalnie PARANOJA.

  --

 • gdacjusz

  Oceniono 167 razy 135

  Pytanie na wykresie brzmi "Czy państwowe uroczystości powinny być pozbawione elementów religijnych". Odpowiedź 50 % uczestników sondażu brzmi "tak". To znaczy, ze połowa badanych chce aby uroczystości państwowe nie były łączone z religijnymi, a nie - jak napisano w komentarzu - że 50% to nie przeszkadza.

 • tytanowa_mrowka

  Oceniono 147 razy 127

  Nigdy z tego gooowna nie wyjdziemy :(

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje