Rekordowy półmaraton w Warszawie. 13 tysięcy zawodników!

8. Półmaraton Warszawski

8. Półmaraton Warszawski (Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta)

Z naszym bieganiem nie jest chyba tak źle, skoro w mroźnym 8. Półmaratonie Warszawskim wystartowało rekordowe 13 tys. biegaczy. Zdaniem większości z nich najważniejszy był sam start, pokonywanie własnych słabości i pozytywne emocje na trasie i wokół niej. - Nie chodzi o to, czy się pobiegnie kilka sekund szybciej czy wolniej. Liczy się wspólny wysiłek i wspaniała atmosfera - powiedział nam jeden z biegaczy.
Bieg wystartował o godz. 10 z mostu Poniatowskiego wzorem słynnego maratonu nowojorskiego, który rozpoczyna się na moście Verrazano. Tłum na starcie wyglądał imponująco. Większość biegaczy była ubrana ciepło od stóp do głów, wielu zasłaniało usta. Niektórzy zaś biegli w przebraniach, np. różowej świnki, inni mimo mrozu w krótkich spodenkach. Wzdłuż trasy też zebrało się więcej kibiców niż zwykle. Oczywiście najwięcej było rodzin, przyjaciół i znajomych biegaczy. Przy trasie nie brakowało muzyków zagrzewających sportowców do walki, byli nawet perkusiści.

- Doping i muzycy przy trasie bardzo pomagali. A gdy na 18. kilometrze usłyszałem: "Dawaj Adam" i przybiłem piątkę z jakimś nieznajomym, to dostałem nieprawdopodobnego zastrzyku energii na finisz - opowiada jeden z biegaczy Adam Ozga z radia TOK FM. - Na mecie podobno wyglądałem zaskakująco dobrze, ale myślę, że mówiono mi tak tylko przez uprzejmość - śmieje się zmęczony Adam.

- Biegłam na "życiówkę". Bardzo, bardzo, bardzo chciałam złamać 2 godziny i się udało - cieszyła się za metą Ela. - Co prawda za szybko pobiegłam pierwsze 10 km i potem walczyłam z kolką i żeby nie zwymiotować, ale dałam radę. To najważniejsze.Trudny moment na Belwederskiej

Trasa półmaratonu prowadziła przez rondo de Gaulle'a, w stronę Starego Miasta i ul. Konwiktorskiej, przez Wisłostradę do ul. Podchorążych, dalej Belwederską, przez plac Trzech Krzyży aż na błonia Stadionu Narodowego. - Nie jestem pewna, czy dobrym pomysłem było umieszczanie podbiegu na 15. km (wbiegało się Belwederską w Aleje Ujazdowskie koło hotelu Hyatt i ambasady Rosji). Przy tak rekordowej liczbie osób część pewnie pierwszy raz biegła taki dystans, więc to mógł być bardzo trudny moment - ocenia Ela.

Na dużą frekwencję uwagę zwraca też Adam: - Mnóstwo ludzi, tak dużo, że czasem w węższych miejscach nie wszyscy się mieścili. Lecz zaraz zadowolony biegacz dodaje: - Ale co z tego, że ciasno? Przecież nie chodzi o to, czy się pobiegnie kilka sekund szybciej czy wolniej. Liczy się wspólny wysiłek i wspaniała atmosfera. Każdy zasługuje na uznanie i gratulacje. Także ci, którzy marzli przy trasie, bo nam, biegnącym, było dzięki temu cieplej - zachwala Adam.

Tylko ciepła herbata

Po biegu na biegaczy czekały napoje, w tym ciepła herbata, jabłko i makaron. - Chyba ta rekordowa liczba startujących trochę zaskoczyła organizatorów - uważa Ela i wyjaśnia: - Makaron był zimny, a jak się biegnie dwie godziny przy takiej pogodzie, to na mecie ma się ochotę zjeść coś ciepłego. A tu ciepła była tylko herbata. Za to wolontariusze byli świetni, tak jak zawsze zresztą - chwali na koniec Ela.

8. Półmaraton Warszawski wygrał Martin Mukele, który przebiegł 21-kilometrową trasę w czasie 1:02:49. Drugi metę minął Etiopczyk Abrha Asefa. Najlepszy z Polaków Marcin Chabowski znalazł się tuż poza podium. Wśród kobiet najszybsza była Polka Olga Kalendarova-Ochal 1:14:04.

Zobacz także
 • Święto rowerów Święto Rowerów w Warszawie - będzie się działo!
 • 8. Półmaraton Warszawski Kenijczyk wygrał w 8. Półmaratonie Warszawskim
 • Silesia Marathon 2011 Wasze pomysły: W co się ubrać na półmaraton?
Komentarze (20)
Rekordowy półmaraton w Warszawie. 13 tysięcy zawodników!
Zaloguj się
 • gazeta_2008

  Oceniono 2 razy -2

  to chyba inny maratorn widzielismy, atmosfera? a gdzie jeden przemrozony zespół, warszawiacy? chyba z obsługi. to chyba juz ktoś napisał, nie wspomnę o fatalnej organizacji ruchu, by podjechać i zobaczyć maratończyków przejechałem 40 km po ZAKORKOWANEJ do bulu Warszawie, nawet nie było gdzie porzucić auta by nacieszyć przez te 20 minut oka.

 • bat_oczir

  Oceniono 8 razy 4

  "Po biegu na biegaczy czekały napoje, w tym ciepła herbata, jabłko i makaron."

  Tę relację chyba też pisał jakiś zmęczony uczestnik.....

 • wrong_answer

  Oceniono 8 razy -6

  13000 w Warszawie....co za liczba... Mieszkam w UK, w moim 120 000 miescie w polmaratonie startuje 30000 osob i bilety sa wyprzedane z pol roku wczesniej. A do tego okoliczne male miasta takze maja polmaratony.

 • man35

  Oceniono 6 razy 0

  Dlaczego o 10-tej? W innych miastach takie biegi zaczynają się najszybciej o 13.00, żeby można było dojechać nawet z daleka.

 • olszewski4

  Oceniono 15 razy 13

  Czy są w Polsce lepsze eventy niż biegi (nawet te kilkukilometrowe) w miastach (nawet tych małych)? Po prostu super sprawa. Każdy może wziąć udział, ludzie ten raz w roku wychodzą na ulice i kibicują tym, których nawet nie znają. Nigdy nie zapomnę, gdy w wieku 15 czy 16 lat wystartowałem po raz pierwszy w takim 6-km biegu. Końcówka biegu, ja opadam z sił, a tu nagle jakiś starszy pan krzyczy: "Dawaj młody, dawaj, dawaj!". Od razu dodaje sił. Krótko mówiąc: niesamowita sprawa. Polecam udział w takich biegach, a leniwych zapraszam chociaż do kibicowania :)

 • uln

  Oceniono 23 razy 17

  Pozytywne świry :-)
  Oby takich wariatów było więcej!

 • darek638

  Oceniono 9 razy 5

  Sprawdzałem. Zgłosiło się 13000. Wystartowało niewiele ponad 10100.

 • vomitorium1

  Oceniono 13 razy -1

  "Mnóstwo ludzi.Doping.Super !"
  doping nie jest super
  (vide armstrong)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje