Papież Franciszek zacytował swoją babcię i wypowiedział pierwsze słowa po polsku

- Dobrej drogi wszystkim - to pierwsze słowa papieża Franciszka po polsku. Takie zdanie wypowiedział tuż przed modlitwą Anioł Pański. Z kolei w kazaniu podczas mszy, przestrzegając przed żądzą pieniądza i chciwością, przypomniał słowa swojej babci, która mówiła: ?dzieci, płótno do okrycia ciała zmarłego nie ma kieszeni?.
Papież zaapelował, aby nie poddawać się złemu, który zniechęca nas do działania i walki z przemocą, zepsuciem, niesprawiedliwością i ze wszystkimi naszymi grzechami. - Z Chrystusem możemy przemienić samych siebie i świat. Musimy nieść zwycięstwo krzyża chrystusowego wszystkim i wszędzie, nieść tę wielką miłość Bożą - powiedział Franciszek.

Papież podkreślił, że "Jezus na krzyżu zwycięża swą miłością i zmartwychwstaniem całe zło współczesnego świata: wojny, przemoc, problemy gospodarcze, uderzające głównie w najsłabszych, głód pieniądza i władzy, korupcja, podziały, zbrodnie przeciw życiu ludzkiemu i stworzeniu, nasze grzechy osobiste - przeciw Bogu, bliźnim i całemu stworzeniu".

Franciszek cytuje swoją babcię

Mówiąc o żądzy pieniądza i pokusie chciwości, Franciszek zacytował słowa swojej babci. Mówiła ona: "płótno do okrycia ciała zmarłego nie ma kieszeni", co miało oznaczać, że po śmierci tracą znaczenie dobra materialne. Papież podkreślił także, że "chrześcijanin nigdy nie powinien się zniechęcać ani smucić, gdyż jego radością jest Jezus i świadomość, że z nim nigdy nie jesteśmy sami, także w chwilach trudnych i gdy na naszej drodze życiowej pojawiają się problemy i przeszkody, których jest wiele i które wydają się nie do pokonania". - Nieśmy wszystkim radość wiary! - zachęcił.

Papież mówi po polsku

- Dobrej drogi wszystkim! - to ostatnie zdanie papież powtórzył na koniec w kilku językach, w tym po polsku. Następnie wszyscy odmówili modlitwę ,,Anioł Pański", zakończoną papieskim błogosławieństwem. Po mszy papież objechał plac św. Piotra, pozdrawiając witających go entuzjastycznie kilkadziesiąt tysięcy wiernych z całego świata, którzy się tam zgromadzili. Po drodze błogosławił dzieci podawane mu przez ochronę i zamieniał kilka słów ze stojącymi najbliżej barierek ludźmi.

Papież poświęcił dziś palmy, po czym wyruszyła procesja, która okrążyła plac św. Piotra. Szli w niej kardynałowie i biskupi, a także wielu świeckich, zwłaszcza młodzież. W procesję włączył się również Franciszek. W wielu językach zabrzmiała także modlitwa wiernych: po angielsku, hiszpańsku, polsku, w języku suahili i po włosku. W naszym języku modlono się, "aby młodzi, pouczeni przez mękę Chrystusa, potrafili żyć tą samą ofiarną miłością i byli gotowi wypełniać wolę bożą".Więcej o:
Komentarze (158)
Papież Franciszek zacytował swoją babcię i wypowiedział pierwsze słowa po polsku
Zaloguj się
 • tece92a

  0

  Czy pierwsze po polsku słowa papieża brzmiały: "Pozdrawiam was ciule"?

 • rara_avis7

  0

  "Il sudario non ha tasche" = "Całun nie ma kieszeni".
  Po prostu.

  Po co robić z tego "płótno do okrycia ciała zmarłego"???
  Ktoś marnie przetłumaczył słowa Papieża. Albo nie zna znaczenia słowa "całun".

 • jwko

  Oceniono 1 raz 1

  Niech Franciszek zacytuje słowa swojej babci swoim oficerom w purpurach

 • dzaga41

  0

  Niech o tym płótnie bez przerwy przypomina i egzekwuje od swoich sukienkowych,a nie owieczek.

 • folwark_polski

  Oceniono 2 razy 2

  a polaczki się pos.....ą z radosci

 • tytanowa_mrowka

  Oceniono 1 raz 1

  Na wielkanoic pewnie przemówi ludzkim głosem.

 • zgr-edo

  Oceniono 5 razy 3

  z tym wypowiadaniem się po polsku czytając z kartki zrobił z siebie idiotę i utwierdził mnie w przekonaniu,
  że to taki sam zakłamaniec jak poprzednicy. Trzeba przyznać , że wie jak zjednać sobie wiernych, ciekawe jaki będzie dalszy scenariusz tego przedstawienia ?

 • buk-humor-dziczyzna

  Oceniono 4 razy 4

  a potem poprosił o złoty nocnik !!!!!!!!!1

 • cccccc13

  Oceniono 2 razy 2

  "wypowiedział pierwsze słowa po polsku "

  A co to ,wigilia?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX