Trwają walki w Republice Środkowoafrykańskiej. "Prezydent uciekł do Konga"

24.03.2013 10:34
Żołnierze ochraniający prezydenta

Żołnierze ochraniający prezydenta (Fot. Ben Curtis AP)

W stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej, Bangi, trwają ciężkie walki. - Rebelianci przejęli kontrolę nad miastem, zmusili prezydenta do opuszczenia kraju. Francois Bozize odleciał do sąsiedniego Konga - podały władze w komunikacie.
- Rebelianci przejęli kontrolę nad stolicą kraju, nad wszystkimi strategicznymi obiektami - mówi rzecznik prezydenta Gaston Mackouzangba. Świadkowie donoszą z kolei o ciągłych walkach i wymianie ognia w centrum miasta.

W kraju została rodzina prezydenta. - Rząd Demokratycznej Republiki Konga zwrócił się do UNHCR, agendy ONZ zajmującej się uchodźcami, z prośbą o pomoc w przetransportowaniu 25 członków rodziny prezydenta Bozize na teren Konga - poinformował agencję Reuters anonimowy przedstawiciel ONZ.

Francja wysyła żołnierzy

W sobotę rząd Francji wysłał do Republiki Środkowoafrykańskiej swoich żołnierzy. Mają oni zabezpieczyć lotnisko w stolicy kraju Bangi - poinformowało francuskie źródło dyplomatyczne.

- Kompania żołnierzy została wysłana do zabezpieczenia lotniska. Jest ono już opanowane - powiedziało francuskie źródło dyplomatyczne. - Obecnie nie ma bezpośredniego zagrożenia dla naszych obywateli - dodało źródło. Francuzów poinformowano, iż powinni pozostawać w domach.

Inny anonimowy dyplomata oświadczył, że Paryż poprosił o pilne zwołanie Rady Bezpieczeństwa ONZ, aby przedyskutować rozwiązanie kryzysu, w którym znalazła się dawna francuska kolonia, położona w sercu Afryki.

Cel: Obalić prezydenta

Rebeliancka koalicja "Seleka" wznowiła w tym tygodniu działania wojenne, deklarując zamiar obalenia prezydenta Francois Bozize, którego oskarża o nierespektowanie postanowień uzgodnionego w styczniu rozejmu. Na mocy rozejmu rebelianccy bojownicy mieli zostać wcieleni do armii rządowej.

Republika Środkowoafrykańska, jedno z najuboższych państw świata, posiada bogate złoża złota, diamentów i uranu.

Zobacz także
Komentarze (51)
Zaloguj się
 • czyngischann

  Oceniono 245 razy 103

  Twierdzenie wewnetrznie sprzeczne : Republika Środkowoafrykańsk, ajedno z najuboższych państw świata, posiada bogate złoża złota, diamentów i uranu.
  Powinno być ; Republika Środkowoafrykańsk która posiada bogate złoża złota, diamentów i uranu dzieki okradaniu przez Europejczyków a następnie dyktaturze i okradaniu zloz przez miedzynarodowe przedsiebiorstwa zostala jednym z najubozszych panstw świata.

 • criss22

  Oceniono 134 razy 96

  Do większość tych krajów powinien chyba wrócić kolonializm, bo sami nie potrafią jak widać zarządzać swoimi krajami wielonarodowymi. W RPA znieśli apartheid by zaczął funkcjonować w stronę białych a kraj się stacza gospodarczo i społecznie, w Zimbabwe "mądre" reformy zapoczątkowane od wyrzucenia białych z kraju i przejęciu ich majątku- a teraz Zimbabwe dawniej jeden z bogatszych krajów afryki ma 95% bezrobocie, głód i inflacje tak wysoką że ceny potrafią się podwoić dwa razy dziennie, Kongo wojna po wojnie, Mali wojna alkaidy niszczenie zabytków dziedzictwa kulturowego przede wszystkim afryki, Madagaskar - krajem rządzi były didżej, wszechobecna korupcja i bieda, Liberia kraj stworzony przez byłych czarnoskórych niewolników z Ameryki, którzy sami wprowadzili niewolnictwo wobec czarnych lecz tym razem to oni byli panami-kraj niestabilny, wieczne wojny,korupcja odkąd powstał czyli od 1847 roku nic się nie zmieniło...

 • searover

  Oceniono 56 razy 52

  Myślę, że problem Republiki Środkowoafrykańskiej jak i większości państw w ogóle jest nie tyle "okradanie" przez bogaty Zachód, co wszechobecna korupcja, nepotyzm i walka (dosłowna) o władzę, żeby móc ukraść to co jeszcze przez poprzedników rozkradzione nie zostało. Świat upojony ruchami narodowowyzwoleńczymi lat 60-tych i 70-tych ubiegłego stulecia wycofał się z Afryki i poozostawił ją autochtonom, którzy nie mieli ani demokratycznych doświadczeń, ani wystraczającej ilości wykwalifikowanej kadry. Ci, którzy przejęli władzę zrealizowali po prostu "skok na kasę". Radość trwała kilka labo kilkanaście lat, dopóki to, co zbudowali kolonizatorzy nie popadło w ruinę. W zamian lokalne władze nie były w stanie wiele zaproponować. Nic dziwnego, że takie n.p. Komory głosują za ponownym oddaniem się pod panowanie Francuzów. Oczywiście, tam gdzie lokalni kacykowie dbają jedynie o swoje własne interesy, tam pojawiają się także i szemrani inwestorzy zachodni skuszeni łatwym, niuekontrolowanym zarobkiem. Kolonizacja Afryki była barbarzyństwem, ale bezmyślne i krótkowzroczne było pozostawienie tego kontynentu z dnia na dzień samego sobie i przyglądanie się jak pogrąza się w chaosie. Ten proces wbrew pragnieniom niepodległości "od zaraz" powinien być rozciagnięty w czasie, aby rdzenni mieszkańcy tych krajów mogli przygotowac się do demokracji i wykształcić elity zdolne do stopniowego przejmowania władzy w swoich krajach.

 • klemmm

  Oceniono 75 razy 51

  heh posiadaja uran, jakos ten pierwiastek zawsze idzie w parze z francuska armia

 • criss22

  Oceniono 35 razy 29

  Albo Aids ich zabije albo wieczne wojny...

 • micki2079

  Oceniono 30 razy 12

  Europa powinna zaprzestac narazania wojska unii na jakiekolwiek ingerencje w afryce. Niech Europa przestanie byc tak lapczywa na zloto.Nie ma sie o co martwic.Oni i tak nie maja zielonego pojecia jak to wydobyc. Sa juz niepodleglymi krajami ,wiec nie sami sobie radza.Oni nam w podobnej sytuacji na pewno by nie pomogli. Wystarczy,ze 'zaciemnili'juz europe.Komitet praw czlowieka ONZ powinien przestac bronic ta ciemnote, bo czesto okazuje sie,ze probuja na sile uczlowieczac...

 • a.k.traper

  Oceniono 10 razy 10

  Skoro są biedni a mają złoto, uran i diamenty to niech je wydobywają, kupuja żywnośc i lekarstwa a nie uzbrojenie. Jak zwykle brak ludzi do roboty bo wszyscy chcą być nadzorcami niewolników?

 • kain_brat_abla

  Oceniono 15 razy 9

  Republika Środkowoafrykańska...posiada bogate złoża złota, diamentów i uranu. - i wiemy o co chodzi. ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje