Trwają walki w Republice Środkowoafrykańskiej. "Prezydent uciekł do Konga"

24.03.2013 10:34
Żołnierze ochraniający prezydenta

Żołnierze ochraniający prezydenta (Fot. Ben Curtis AP)

W stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej, Bangi, trwają ciężkie walki. - Rebelianci przejęli kontrolę nad miastem, zmusili prezydenta do opuszczenia kraju. Francois Bozize odleciał do sąsiedniego Konga - podały władze w komunikacie.
- Rebelianci przejęli kontrolę nad stolicą kraju, nad wszystkimi strategicznymi obiektami - mówi rzecznik prezydenta Gaston Mackouzangba. Świadkowie donoszą z kolei o ciągłych walkach i wymianie ognia w centrum miasta.

W kraju została rodzina prezydenta. - Rząd Demokratycznej Republiki Konga zwrócił się do UNHCR, agendy ONZ zajmującej się uchodźcami, z prośbą o pomoc w przetransportowaniu 25 członków rodziny prezydenta Bozize na teren Konga - poinformował agencję Reuters anonimowy przedstawiciel ONZ.

Francja wysyła żołnierzy

W sobotę rząd Francji wysłał do Republiki Środkowoafrykańskiej swoich żołnierzy. Mają oni zabezpieczyć lotnisko w stolicy kraju Bangi - poinformowało francuskie źródło dyplomatyczne.

- Kompania żołnierzy została wysłana do zabezpieczenia lotniska. Jest ono już opanowane - powiedziało francuskie źródło dyplomatyczne. - Obecnie nie ma bezpośredniego zagrożenia dla naszych obywateli - dodało źródło. Francuzów poinformowano, iż powinni pozostawać w domach.

Inny anonimowy dyplomata oświadczył, że Paryż poprosił o pilne zwołanie Rady Bezpieczeństwa ONZ, aby przedyskutować rozwiązanie kryzysu, w którym znalazła się dawna francuska kolonia, położona w sercu Afryki.

Cel: Obalić prezydenta

Rebeliancka koalicja "Seleka" wznowiła w tym tygodniu działania wojenne, deklarując zamiar obalenia prezydenta Francois Bozize, którego oskarża o nierespektowanie postanowień uzgodnionego w styczniu rozejmu. Na mocy rozejmu rebelianccy bojownicy mieli zostać wcieleni do armii rządowej.

Republika Środkowoafrykańska, jedno z najuboższych państw świata, posiada bogate złoża złota, diamentów i uranu.

Zobacz także
Komentarze (51)
Trwają walki w Republice Środkowoafrykańskiej. "Prezydent uciekł do Konga"
Zaloguj się
 • jaszczura3

  Oceniono 1 raz 1

  1alexander
  Państwa z mentalnością, a może raczej bez.Dlaczego tak się dzieje? W imię czego kształcić ludzi i nauczać ludzi? lepiej i łatwiej okradać nieświadomych

 • jaszczura3

  Oceniono 2 razy 2

  "zmusili prezydenta do opuszczenia kraju. "- "Prezydent uciekł do Konga"
  Między zmuszeniem a ucieczką jest różnica, której w tym kontekście zdań nie widać.

 • 1alexander

  Oceniono 1 raz 1

  To niestety przykra sprawa ale czarni to poziom XXIII wieku i z dnia na dzien nikt i nic tego nie zmieni . Szczegolnie brak edukacji jest widoczny w kazdym panstwie Afryki . Wygonili bialych kolonizatorow a teraz uciekaja z wlasnych wolnych krajow . Potrzeba kilka pokolen aby zmienic ich mentalnosc - tam gdzie rzadzi czarny kraj sie stacza i to jest gorzka prawda .

 • 1radika

  Oceniono 3 razy -1

  Kto okrada ten najbiedniejszy kraj na świecie,który posiada złoża złota,diamentów i uranu ? Czyżby już pierwszy złodziej wysłał tam swoje wojska ?

 • a.k.traper

  Oceniono 10 razy 10

  Skoro są biedni a mają złoto, uran i diamenty to niech je wydobywają, kupuja żywnośc i lekarstwa a nie uzbrojenie. Jak zwykle brak ludzi do roboty bo wszyscy chcą być nadzorcami niewolników?

 • swiatloimrok

  Oceniono 4 razy 0

  może jednak dekolonizacja była złem?

 • jan.go

  Oceniono 1 raz 1

  Jak się w jednych granicach złośliwie zostawia nienawidzące się narody ,podzieli narody granicami gdy jeszcze przez stulecie napuszcza się plemiona na siebie według "chrześcijańskiej " maksymy dziel i rządź to jest taki obrazek jak w Afryce.Nic takiego nie robią ot "ucierają" stanowiska przesuwają granice ,robią to co Europa przez 2000 tyś lat i każdy Europejczyk może się poczuć cywilizowanym człowiekiem .

 • jkredman

  Oceniono 1 raz 1

  ubogi kraj z bogatymi złożami złota - kto czerpie korzyści z tego złota

 • 2-julita

  Oceniono 1 raz 1

  a kto ich zbroi i popiera ???????????????????????
  mają złoto , diamenty i uran !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje