Policja przeszukała dom Bierezowskiego. 'Brak dowodów na udział osób trzecich'

24.03.2013 08:09
Borys Bieriezowski

Borys Bieriezowski (Fot. SANG TAN AP)

Eksperci brytyjskiej policji ds. materiałów biologicznych, chemicznych i radioaktywnych poinformowali w niedzielę, że nie znaleźli nic podejrzanego podczas przeszukania domu w pobliżu Ascot należącego do zmarłego w sobotę rosyjskiego miliardera Borysa Bierezowskiego.
- Eksperci nie znaleźli nic podejrzanego w rezydencji i prowadzimy teraz normalne śledztwo - podała policja regionu Dolina Tamizy, która wszczęła obecnie dochodzenie mające na celu wyjaśnienie okoliczności śmierci 67-letniego Bierezowskiego. Wcześniej ogłosiła, że traktuje jego zgon jako niewyjaśniony.

Jak donosi Sky News, policja nie ma dowodów, by zgon nastąpił przy udziale osób trzecich. Tygodnik "Sunday Telegraph" cytuje mieszkającego w USA rosyjskiego historyka Jurija Felsztyńskiego, który przyjaźnił się z Bierezowskim od 1998 r. Felsztyński nie wierzy, że Bierezowski odebrał sobie życie, i nic mu nie wiadomo, by miał być chory.

Felsztyński wraz z byłym funkcjonariuszem KGB i FSB Aleksandrem Litwinienką napisał sfinansowaną przez Bierezowskiego książkę sugerującą, że rosyjskie służby stoją za kulisami zamachów na budynki mieszkalne w Moskwie i innych miastach, o dokonanie których oskarżono bojowników czeczeńskich, po to, by Moskwa miała pretekst do drugiej inwazji na Czeczenię.

"Groźny wróg Putina"

- Bierezowski był groźnym wrogiem bardzo potężnego prezydenta bardzo potężnego państwa z bardzo potężnym aparatem bezpieczeństwa - zaznaczył Felsztyński, autor książki "Korporacja Putina". Inni znajomi milionera mówią, że pamiętają go jako człowieka pełnego życia i nowych pomysłów, który nie poddawał się przeciwnościom losu.

Bierezowski przyjechał do Wlk. Brytanii w 2000 roku, po tym jak popadł w konflikt z nowym prezydentem Rosji Władimirem Putinem. W 2003 roku uzyskał w Wielkiej Brytanii azyl polityczny. Władze rosyjskie wydały za nim list gończy, oskarżając go m.in. o malwersacje finansowe w okresie tzw. prywatyzacji nomenklaturowej w Rosji w latach 90. ub. wieku.

Z tego czasu pochodzi jego fortuna, swego czasu oceniana na 1,3 mld dol. Pod koniec życia był w długach i po serii przegranych procesów sądowych miał cierpieć na depresję. W Wielkiej Brytanii był ostrym krytykiem Władimira Putina i wspierał finansowo opozycję przeciw niemu. Biznesmen uszedł z życiem z kilku zamachów, w jednym z nich zginął jego szofer.

Zobacz także
Komentarze (183)
Zaloguj się
 • milfur

  Oceniono 172 razy 76

  mam nadzieję, że Cameron odda śledztwo Putinowi by było profesjonalnie i uczciwie. a w zamian Putin puści w prajmtajmie film o 007.

 • bed-e45

  Oceniono 107 razy 73

  No i znowu czyn straszny, a jego sprawca wiadomy.
  Bierezowski, jak powszechnie wiadomo, fortunę zdobył ciężka pracą swoich rąk. To wredny Putin chce za to na nim zemsty. Jasne i proste.
  Bo przecież normalną rzeczą jest, że fortuny można dorobić się w kilka lat. Bez przejmowania majątku państwowego. Bez kontaktów i opłacania się władzy. Bez kontaktów i współpracy z mafią, a nawet bez konkurowania z nią. I nawet kiedy przechodzi ochota na kontakty, na opłacanie się i ogłasza, że teraz to wszystko moje, to ci co dali mu zarobić fortunę, oczywiście powiedzą: - A niech tam.
  Przecież to bzdura.
  Tacy ludzie musza wiedzieć że za to wszystko trzeba zapłacić. I płacą. I dobrze.
  W naszym kraju jeszcze nie. Albo uciekają do Izraela jak Gąsiorowski, albo płaca kasę władzy lub mafii (czasami to ci sami ludzie). Jak nie płacą, to padają jak „Amber Gold”. Nikt mi nie wmówi, że w kraju, w którym przy babci próbującej sprzedać przy chodniku pęczek pietruszki natychmiast pojawia się patrol Straży Miejskiej, jest możliwa działalność takich „AmberGoldow” bez ochrony politycznej.
  Cały front obrońców takiego Bierezowskiego, nie broni tylko niego. Broni „naszych Bierezowskich”. Żeby im włos nie spadł z głowy.
  Cały front obrońców takiej Tymoszenko, nie broni tylko jej. Mimo, że decyzje, za które Ona siedzi, spowodowały straty i to niemałe, również polskich firm. Broni „naszych Tymoszenków”. Żeby im włos nie spadł z głowy.
  Bronić ich – niech się plęgną na chwałę pieniądza.
  Wy obrońcy takich „naszych Bierezowskich” nie będziecie mieli z tego nawet grosika. No chyba, że to pisanie na zlecenie. Wtedy nawet rozumiem.
  A chęć dokopania Putinowi - żałosna. Jemu to wisi. Tak jak naszym "Putinom".

 • dickers

  Oceniono 136 razy 68

  ooo możliwość komentowania? po niemal 24h? SUKCES! a wracajac do tematu, KGB i Putin nie przebacza, NEVER!

 • nie.mam.20

  Oceniono 94 razy 56

  Firma pamieta o swoich do konca.

 • ubytek

  Oceniono 62 razy 52

  w teorii stresu znana jest taka prawidlowosc, ze sama obawa przed pewnym zjawiskiem rodzi psychologiczne konsekwencje takie same jakby to zjawisko wystapilo. i tak jest tutaj niezaleznie czy rosjanie przyczynili sie do tego, kreml sie cieszy bo wszyscy mysla ze sie przyczynili i ci, co maja sie bac, boja sie.

 • vomitorium1

  Oceniono 64 razy 46

  "jego życie nie ma już sensu"
  i umarł z nudów

 • wodakrolewska

  Oceniono 55 razy 37

  " Eksperci policji brytyjskiej ds. materiałów chemicznych, biologicznych i radioaktywnych rozpoczęli w niedzielę nad ranem przeszukanie domu"
  U nas eksperci są wzywani na końcu jak się 80 letnim dziadkom poplącze śledztwo.

 • bo-gd

  Oceniono 93 razy 31

  "muszą" coś znaleźć, czym by się media i politycy żywili? Przecież nie ma ważniejszych spraw na świecie jak przywalić Putinowi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje