Zbrojny atak na więzienie w Grecji. Uciekło 11 więźniów z Albanii [ZDJĘCIA]

23.03.2013 17:27
Policja strzeże więzienia, z którego uciekło 11 albańskich więźniów

Policja strzeże więzienia, z którego uciekło 11 albańskich więźniów (Fot. Nikolas Giakoumidis AP)

Co najmniej 11 więźniów zbiegło z greckiego zakładu karnego. Więzienie zostało zaatakowane przez napastników uzbrojonych w granaty i broń automatyczną - informują władze Grecji. W ataku ranni zostali dwaj strażnicy, w tym jeden ciężko.
- Dwóch zbiegów zostało odnalezionych w pobliskim kościele i aresztowanych. Wszyscy uciekinierzy to Albańczycy - mówi agencji AP anonimowy przedstawiciel greckiej policji. Ataku na więzienie w pobliżu miasta Trikala, około 320 kilometrów na północny zachód od Aten, dokonało co najmniej sześciu ludzi. Przyjechali pod zakład karny furgonem i półciężarówką.

Napastnicy używający "dwóch pojazdów i bardzo ciężkiej broni" zaatakowali zewnętrzną straż więzienia, więzienny samochód patrolowy i dwa samochody policyjne. - Wymiana ognia trwała ponad pół godziny i zamieniła okoliczny teren w pole walki. Podczas ataku rannych zostało dwóch strażników, w tym jeden ciężko.

Zarząd więzienia bada doniesienia, że ostrzał prowadzono także z jego wnętrza. Według ministerstwa sprawiedliwości, nie znaleziono żadnej broni ani magazynków, które potwierdzałyby użycie broni przez więźniów w trakcie ucieczki. Poszukiwania jednak trwają nadal.

W trakcie ataku wybuchło 5 granatów

W trakcie starcia wybuchło pięć granatów, a dwa, które nie eksplodowały, mają zostać unieszkodliwione przez wojskowych saperów. Atak rozpoczął się wczoraj około godziny 20.30 czasu lokalnego (godz. 19.30 czasu polskiego), gdy ostrzelano policyjny terenowy wóz patrolowy.

Zbiegli więźniowie użyli związanych lin i prześcieradeł do zjazdu z wieży strażniczej, która została zaatakowana. Potem musieli sforsować jeszcze dwa zwieńczone drutem kolczastym ogrodzenia, zanim wydostali się na wolność. Według rozmówcy agencji AP na miejscu wydarzenia znaleziono sprzęt do cięcia drutu.

Nie pierwsza próba ucieczki

Wspierana przez dwa śmigłowce policja prowadzi pościg za zbiegami, przeszukując okoliczne opuszczone domy i budynki gospodarskie. Na drogach zorganizowano blokady. To nie był pierwszy przypadek próby ucieczki.

24 lutego strażnicy tego samego więzienia udaremnili ucieczkę czterech skazanych, w tym znanego w Grecji recydywisty Panajotisa Wlastosa, odbywającego karę dożywocia za zabójstwo i wymuszenia. Ze śmigłowca, który przyleciał, by ich zabrać, ostrzelano strażników i opuszczono linę, ale prowadzony z ziemi ostrzał uszkodził maszynę, zmuszając ją do lądowania.

Zobacz także
Komentarze (51)
Zbrojny atak na więzienie w Grecji. Uciekło 11 więźniów z Albanii [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • critto

  0

  normalnie jak to było zorganizowane! Autobusy chyba jakieś podstawili :P

 • tr_ol

  Oceniono 1 raz -1

  bardzo ciężkiej broni" ciekawe ile ważyła??

 • metenburg

  Oceniono 9 razy 9

  No to naczelny zawiadowca MSZ-tu powinien nawolywac NATO do zbombardowania Grecji bo taki incydent godzi w ........niepodleglosc Albanii i albanskich mieszkancow Kosowa.

 • kesik001

  Oceniono 9 razy 7

  A teraz brudasy zwieją do niejakiego kosowa.Zmiem okupowanych które niewiedzieć czemu niektórzy uznają za odrębnę terrytorium.

 • dodo1977a

  Oceniono 3 razy -1

  A w weekendy po wiosce krążą bandy rozochoconych wieśniaków i strażaków równie groźnych jak Albańcy.

 • zz1026

  Oceniono 6 razy 2

  "24 lutego strażnicy tego samego więzienia udaremnili ucieczkę czterech skazanych, w tym znanego w Grecji recydywisty Panajotisa Wlastosa, odbywającego karę dożywocia za zabójstwo i wymuszenia|

  gdyby dostal\kare smiwerci to by nie pronbowal uviekac a poniewaz lewactwo uwaza ze kazdy ma prawo \do zycia to narazone jest zyvie straznikow ktorzy za ktoryms razem moga zginac abyhszanowny pan morderca mogl uciec

 • rochel57

  Oceniono 10 razy 6

  Uciekło nie 11 więźniów z Albanii, bo uciekli oni z więzienia greckiego i niekoniecznie już do Albanii, lecz uciekło 11 więźniów albańskich.

 • obserwatore77

  Oceniono 14 razy 12

  Albańczycy szturmują więzienia, a Turcy przelatują samolotami wojskowymi nad greckimi wyspami
  a Grecja dalej blokuje i prześladuje Macedonię
  tak jakby chciała mieć tylko za sąsiadów Albańczyków i Turków...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje