Tusk i Schetyna snują swoje wizje PO: "Cnota partii środka..." i "Musimy wrócić do korzeni"

23.03.2013 12:34
Grzegorz Schetyna i Donald Tusk

Grzegorz Schetyna i Donald Tusk (Fot. platforma.org)

- Jeśli w PO zwyciężą tendencje ideologizacji, to nie mamy żadnej szansy wygrać wyborów - oświadczył Donald Tusk na posiedzeniu Rady Krajowej PO. - Musimy wrócić do korzeni, gdy razem budowaliśmy PO - mówił z kolei Grzegorz Schetyna. Szef oraz wiceszef partii zarysowali swoje wizje przyszłości PO na radzie, na której ustalono, że nowy przewodniczący zostanie wyłoniony w drodze bezpośredniego głosowania. Spekuluje się, że konkurentem Tuska będzie właśnie Schetyna.
Dziś po godz.11 rozpoczęło się posiedzenie Rady Krajowej PO. Premier, który jako pierwszy zabrał głos, obiecał, że Platforma pozostanie "partią umiarkowania, zdrowego rozsądku". - A to oznacza, że środowiska i skrzydła, które funkcjonują w PO, muszą być szanowane, ale nie mogą ani przez moment wierzyć w to, że są od tego, żeby nadać ostateczny ton Platformie - powiedział Tusk.

Jak podkreślił, Polacy chcą u władzy ludzi odpowiedzialnych i przewidywalnych. - Jeśli często słyszymy zarzut, że Platformę wybiera się dlatego, żeby uniknąć większego zła, to w moich uszach to jest największa pochwała dla Platformy - mówił szef PO. - Tylko Platforma, która utrzyma cnoty partii środka, będzie miała zaufanie Polaków - podkreślił. - Jeśli w PO zwyciężą tendencje ideologizacji naszego działania, to nie mamy żadnej szansy wygrać kolejnych wyborów - dodał Tusk.

Tusk: "To ważny i trudny moment dla Platformy"

- Jesteśmy w momencie dla PO bardzo istotnym, ale jest to moment trudny. Sprawowanie władzy (...) jest wyzwaniem dla każdej wspólnoty politycznej bez porównania większym niż bycie w opozycji. Sprawowanie władzy jest bezlitosne dla tych, którzy ją sprawują, jeśli nie potrafią w sobie wciąż na nowo uruchamiać takich pokładów etycznej energii. Jeśli ci, którzy rządzą, nie potrafią ciągle skupiać się na problemach zwykłych ludzi, bardzo szybko ich władza staje się czymś trudnym do zniesienia - powiedział Tusk.

Premier zapowiedział, że będzie kandydował na szefa PO i że tym razem przewodniczący zostanie wyłoniony w głosowaniu, w którym wezmą udział wszyscy członkowie ugrupowania. Na wrzesień zjazd nadzwyczajny Platformy, który zmieni statut partii, co umożliwi głosowanie bezpośrednie. Szef rządu potwierdził też, że będzie kandydował. - Wierzę, że potrafię chronić fundamenty Platformy - zadeklarował. Podkreślił, że liczy na silną i uczciwą konkurencję w wyborach przewodniczącego partii.

Schetyna: "Przed nami najważniejsze wybory. Wybory w PO"

Na razie Tusk nie ma kontrkandydatów. Kandydowanie na szefa partii rozważa Grzegorz Schetyna, ale postanowił, że decyzję ogłosi dopiero jesienią, kiedy rozpoczną się wybory wewnętrzne w PO. Wiceprzewodniczący Platformy przemówił dziś jako drugi, zaraz po premierze.

- Oponenci chcą nas zapisać jako partię władzy. Tak, jesteśmy partią władzy, bo wygraliśmy sześć ostatnich wyborów - przypomniał Schetyna. - Ale dzisiaj przed nami najważniejsze wybory. Wybory w Platformie Obywatelskiej - dodał. Wiceprzewodniczący PO podkreślił, że "bezpośrednia demokracja, bezpośredni wpływ wszystkich ludzi, jest czymś, co PO musi zbudować". - Wiemy, że ta kampania wyborcza wewnątrz Platformy musi Platformę i nas wzmocnić do wielkich wyzwań 2014 r. - stwierdził.

- Ciągle szukamy pomysłu na Platformę na dziś jutro i pojutrze - mówił Grzegorz Schetyna. Podkreślił, że pomysł ten, w jego ocenie, powinien być powrotem do początków partii. - To jest pomysł na to, jak wrócić do korzeni, do czasu, kiedy budowaliśmy Platformę - powiedział.

Pierwsze zmiany - w październiku

Na posiedzeniu Rada zatwierdziła też kalendarz wyborów wewnętrznych w partii. Zaczną się one w październiku, a skończą w lutym 2014 r. W październiku nowe władze wybiorą koła PO, na przełomie listopada i grudnia - powiaty. W styczniu 2014 r. odbędą się wybory władz regionów w PO oraz wybory delegatów na konwencję krajową, którą zaplanowano na luty. Konwencja krajowa wybierze m.in. członków Rady Krajowej.

Zobacz także
Komentarze (105)
Zaloguj się
 • adam_l27

  Oceniono 144 razy 80

  Co by tu jeszcze spieprzyć Panowie, co by tu jeszcze spieprzyć ?

  dług publiczny rok 2007 - 527 mld
  dług publiczny styczeń 2013 - 820 mld

  + twórcza księgowość min. Rostowskiego....

 • harm32

  Oceniono 121 razy 71

  Co Panie Donaldzie - strach u dupy przed następnymi wyborami????
  Zaczyna się mścić olewanie narodu , niedotrzymywanie obietnic , układziki i sowicie wypłacane premie???
  Wyborcy tym razem nie wybaczą................i urwie się korytko?

 • bgdvfters99

  Oceniono 89 razy 49

  szczaw_und_mirabelki@
  zapomniales dopisac
  dobra posadka dla pana arabskiego..

 • jmzchdy

  Oceniono 101 razy 45

  Wizja ?; Szubienica !!!.

 • newyorker77

  Oceniono 72 razy 36

  Tusek - wierny do buulu uczen tow. Wieslawa:
  "Wladzy raz zdobytej nie oddamy nigdy".
  Bo przeciez tyle jest jeszcze do spieprzenia

 • swan_ganz

  Oceniono 58 razy 34

  "musimy powrócić do korzeni"... Z choojem na łby się musieliście zamienić jeśli sądzicie, że taki powrót jest dla was możliwy.... Na Palikota prędzej oddam głos wyborczy niż na was a wiecie dlaczego? Bo normalnego człowieka można oszukać tylko raz a potem jest to już niemożliwe...

 • krzyk222

  Oceniono 78 razy 30

  JAK TUSK I JEGO BANDA NIEUDOLNIE RZĄDZĄ POLSKĄ!!!!!!!!!!!!!!!!! WZIĘLI PIŁKARZE PRZYKŁAD Z SAMEGO PREMIERA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! TUSK DO DYMISJI, BO JESTEŚ TYM PRZYNOSZĄCYM PECHA POLSCE I POLAKOM!!!!!!!!!!!!!!!!!!! TAK ŹLE TO JESZCZE NIE BYŁO!

 • waldi_46

  Oceniono 64 razy 26

  cieszą się że gospodarka się wali , rosnie bezrobocie i że jak przegrają wybory to wygrany będzie przegranym .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje