Tusk i Schetyna snują swoje wizje PO: "Cnota partii środka..." i "Musimy wrócić do korzeni"

23.03.2013 12:34
Grzegorz Schetyna i Donald Tusk

Grzegorz Schetyna i Donald Tusk (Fot. platforma.org)

- Jeśli w PO zwyciężą tendencje ideologizacji, to nie mamy żadnej szansy wygrać wyborów - oświadczył Donald Tusk na posiedzeniu Rady Krajowej PO. - Musimy wrócić do korzeni, gdy razem budowaliśmy PO - mówił z kolei Grzegorz Schetyna. Szef oraz wiceszef partii zarysowali swoje wizje przyszłości PO na radzie, na której ustalono, że nowy przewodniczący zostanie wyłoniony w drodze bezpośredniego głosowania. Spekuluje się, że konkurentem Tuska będzie właśnie Schetyna.
Dziś po godz.11 rozpoczęło się posiedzenie Rady Krajowej PO. Premier, który jako pierwszy zabrał głos, obiecał, że Platforma pozostanie "partią umiarkowania, zdrowego rozsądku". - A to oznacza, że środowiska i skrzydła, które funkcjonują w PO, muszą być szanowane, ale nie mogą ani przez moment wierzyć w to, że są od tego, żeby nadać ostateczny ton Platformie - powiedział Tusk.

Jak podkreślił, Polacy chcą u władzy ludzi odpowiedzialnych i przewidywalnych. - Jeśli często słyszymy zarzut, że Platformę wybiera się dlatego, żeby uniknąć większego zła, to w moich uszach to jest największa pochwała dla Platformy - mówił szef PO. - Tylko Platforma, która utrzyma cnoty partii środka, będzie miała zaufanie Polaków - podkreślił. - Jeśli w PO zwyciężą tendencje ideologizacji naszego działania, to nie mamy żadnej szansy wygrać kolejnych wyborów - dodał Tusk.

Tusk: "To ważny i trudny moment dla Platformy"

- Jesteśmy w momencie dla PO bardzo istotnym, ale jest to moment trudny. Sprawowanie władzy (...) jest wyzwaniem dla każdej wspólnoty politycznej bez porównania większym niż bycie w opozycji. Sprawowanie władzy jest bezlitosne dla tych, którzy ją sprawują, jeśli nie potrafią w sobie wciąż na nowo uruchamiać takich pokładów etycznej energii. Jeśli ci, którzy rządzą, nie potrafią ciągle skupiać się na problemach zwykłych ludzi, bardzo szybko ich władza staje się czymś trudnym do zniesienia - powiedział Tusk.

Premier zapowiedział, że będzie kandydował na szefa PO i że tym razem przewodniczący zostanie wyłoniony w głosowaniu, w którym wezmą udział wszyscy członkowie ugrupowania. Na wrzesień zjazd nadzwyczajny Platformy, który zmieni statut partii, co umożliwi głosowanie bezpośrednie. Szef rządu potwierdził też, że będzie kandydował. - Wierzę, że potrafię chronić fundamenty Platformy - zadeklarował. Podkreślił, że liczy na silną i uczciwą konkurencję w wyborach przewodniczącego partii.

Schetyna: "Przed nami najważniejsze wybory. Wybory w PO"

Na razie Tusk nie ma kontrkandydatów. Kandydowanie na szefa partii rozważa Grzegorz Schetyna, ale postanowił, że decyzję ogłosi dopiero jesienią, kiedy rozpoczną się wybory wewnętrzne w PO. Wiceprzewodniczący Platformy przemówił dziś jako drugi, zaraz po premierze.

- Oponenci chcą nas zapisać jako partię władzy. Tak, jesteśmy partią władzy, bo wygraliśmy sześć ostatnich wyborów - przypomniał Schetyna. - Ale dzisiaj przed nami najważniejsze wybory. Wybory w Platformie Obywatelskiej - dodał. Wiceprzewodniczący PO podkreślił, że "bezpośrednia demokracja, bezpośredni wpływ wszystkich ludzi, jest czymś, co PO musi zbudować". - Wiemy, że ta kampania wyborcza wewnątrz Platformy musi Platformę i nas wzmocnić do wielkich wyzwań 2014 r. - stwierdził.

- Ciągle szukamy pomysłu na Platformę na dziś jutro i pojutrze - mówił Grzegorz Schetyna. Podkreślił, że pomysł ten, w jego ocenie, powinien być powrotem do początków partii. - To jest pomysł na to, jak wrócić do korzeni, do czasu, kiedy budowaliśmy Platformę - powiedział.

Pierwsze zmiany - w październiku

Na posiedzeniu Rada zatwierdziła też kalendarz wyborów wewnętrznych w partii. Zaczną się one w październiku, a skończą w lutym 2014 r. W październiku nowe władze wybiorą koła PO, na przełomie listopada i grudnia - powiaty. W styczniu 2014 r. odbędą się wybory władz regionów w PO oraz wybory delegatów na konwencję krajową, którą zaplanowano na luty. Konwencja krajowa wybierze m.in. członków Rady Krajowej.

Zobacz także
Komentarze (105)
Tusk i Schetyna snują swoje wizje PO: "Cnota partii środka..." i "Musimy wrócić do korzeni"
Zaloguj się
 • javall

  Oceniono 2 razy 2

  "wrocic do korzeni", moze raczej na kominy.

 • amron53

  Oceniono 2 razy 2

  PO to partia oszustów, bliżej im do plebanii niż do tych, którzy ich wybrali, czyli narodu....z PiSem mogą sobie podać rękę. Jeśli Tusk mówi, że Kościół jest dobry dla narodu, to mu odpowiadam, że kłamie. Przecież żadna pijawka , żyjąca z krwawicy tych, którzy ciężko pracują, nie może i nie jest "dobra". P.Tusk, proszę tylko przestrzegać Konstytucji, wszyscy mają równe prawa, a Pan tolerujesz katolicki terror, ba, wspierasz średniowieczną ideologię.Gdzie tych wydrwigroszów i oszustów w sutannach niema? Opanowali prawie wszystko. Liczą się własne ambicje P.Tuska, koszt dla niego jest nieistotny, nawet za cenę niewoli vatykańskiej.

 • antekguma1

  Oceniono 3 razy 3

  Partia Oszustów, Plebania Obywatelska itp. rozwinięcia skrótu PO, każde trafne, a na czele tej bandy mega oszust, kłamca i krętacz. Ot umęczona Polandia doczekała się grabarzy na swój rychły koniec.

 • selfhelp

  Oceniono 2 razy 2

  korzenie szczawiu bajerka cudaka nic=niemoge miernoty partactwa szkoda czasu na te podliczenia $$$$$$$ baNKRUTY zielonej wyspy szczawiu 16% bezrobocia

 • zygosz

  Oceniono 2 razy 2

  Donek !

  Pan Donek wykopal juz dolek ,
  stoi sobie nad nim biedny ,co
  mam teraz zrobic ,jest taki wielki .
  Co mam zostac przysypany ?
  Gdzie sa moje tajne plany ?

  Ta platforma ,tak mi dobrze sluzy,
  nie oddam jej w czyjes uslugi
  Teraz kazdy kreci wlasne plany,
  wkrotce mam byc juz wylany .
  Dol wykopalem gleboki ,teraz
  czekam na ostanie kroki .

 • andaraos

  Oceniono 2 razy 2

  " - Jeśli często słyszymy zarzut, że Platformę wybiera się dlatego, żeby uniknąć większego zła, to w moich uszach to jest największa pochwała dla Platformy - mówił szef PO."

  Ja mam to samo. Bo owszem, kradnę.
  W moich uszach też jest największą pochwałą, że moje ofiary wolą być okradani przeze mnie, niż innego złodzieja.

  Obaj mamy powody do dumy, albo... nam obu już zupełnie odbiło.

  PS
  Alleluja!! Udało mi się napisać komentarz bez przekleństw.
  Uff... To było naprawdę bardzo, bardzo trudne.

 • jarasfil

  Oceniono 1 raz 1

  I na następnym spotkaniu Tusk powie Sprzedaliśmy to co mieliśmy i tego co nie mieliśmy aby ludziom z PO żyło się jeszcze lepiej a potem? Tusk przemówi ja idę do parlamentu UE sajonara

 • jusekp

  0

  bojzbend ody.ebanych granatem od rzeczywistości mikrocefali, żyjących radośnie w świecie równoległym...

  dodam ozięble, że za Moją, Twoją, Naszą... wolność? nieee!:)
  za... no właśnie.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 2 razy 2

  A na Onecie podali, że nie żyje przyjaciel pana Michnika Borys Bieriezowski, a tu nic.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje