Spotkanie Franciszka i Benedykta XVI poza protokołem. "Jesteśmy braćmi" [ZDJĘCIA]

23.03.2013 08:50
Papież Franciszek i Benedykt XVI

Papież Franciszek i Benedykt XVI (Fot. OSSERVATORE ROMANO Reuters)

Zakończyło się spotkanie papieża Franciszka z jego poprzednikiem Benedyktem XVI. Duchowni rozmawiali w Castel Gandolfo, gdzie mieszka w tej chwili emerytowany biskup Rzymu. To historyczne spotkanie odbyło się poza wszelkim protokołem. Do tej pory do podobnej sytuacji doszło jedynie raz - 600 lat temu.
Benedykt XVI w białej sutannie i białej pikowanej kurtce, którego można było zobaczyć po raz pierwszy od abdykacji w ostatnim dniu lutego, czekał na Franciszka na lądowisku helikopterów w pobliżu papieskiej rezydencji pod Rzymem. W krótkim materiale filmowym pokazano scenę ich powitania: obaj objęli się, a potem ściskali sobie dłonie.

Następne sceny spotkania zarejestrowano w kaplicy Pałacu Apostolskiego w Castel Gandolfo. Na zdjęciach widać, jak Benedykt XVI, idący z trudem o lasce, pokazuje swemu następcy przygotowany dla niego honorowy klęcznik. Franciszek wziął jednak za rękę Benedykta XVI i pokazał mu, że chce modlić się, klęcząc obok niego. "Jesteśmy braćmi" - powiedział papież Bergoglio do swego poprzednika.

Modlitwa przed kopią obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej

Uwieczniono też ich wspólną modlitwę przed znajdującą się tam kopią obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Ponadto przedstawiona została scena w bibliotece i moment wręczenia Benedyktowi XVI przez Franciszka obrazu Matki Boskiej Pokornej. "Niech będzie mi wolno powiedzieć; pomyślałem o Waszej Świątobliwości, o Jego pontyfikacie" - mówił papież do swego poprzednika. Benedykt XVI łamiącym się głosem podziękował za podarunek.

ZOBACZ ZDJĘCIA ZE SPOTKANIA PAPIEŻY>>>

Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi poinformował, że prywatna rozmowa panującego i emerytowanego papieża trwała około 40-45 minut. Spotkanie rzecznik nazwał "momentem najwyższej, najgłębszej jedności". Ksiądz Lombardi podkreślił, że wizyta była okazją do tego, by Benedykt XVI "odnowił akt szacunku i posłuszeństwa wobec swego następcy". - Franciszek wyraził w imieniu swoim i całego Kościoła wdzięczność za posługę papieża Benedykta XVI za jego pontyfikatu - dodał watykański rzecznik.

Obiad dwóch papieży

Po wspólnej modlitwie i rozmowie Franciszek i Benedykt XVI zjedli razem obiad, w którym uczestniczyli dwaj papiescy sekretarze, arcybiskup Georg Gaenswein i ksiądz Alfred Xuereb. Po obiedzie Benedykt XVI odprowadził swego gościa do helikoptera. Prywatna wizyta Franciszka w Castel Gandolfo trwała dwie i pół godziny. Na placu przed Pałacem Apostolskim wiwatowały w czasie spotkania tłumy wiernych, wznosząc okrzyki: "Francesco" i "Benedetto".

Zobacz także
Komentarze (172)
Zaloguj się
 • kluseczkizmiseczki

  Oceniono 128 razy 118

  nie wiem, kto pisał ten tekst, ale nie ma takiego arcybiskupa jak Dante Boninfante - to włoski siatkarz. A prefektem Domu Papieskiego i osobistym sekretarzem Benedykta jest abp Georg Gaenswein.

 • chuck_knorris_00

  Oceniono 93 razy 67

  Byłby niezły numer jakby Franciszek niedługo też abdykował. Wtedy mogliby spotykać się we trójkę z kolejnym papieżem.

 • mariusz_1234

  Oceniono 52 razy 42

  Jeszcze kilka lat i będą zjazdy papieży!!

 • cylam

  Oceniono 48 razy 22

  Bzdury, był nawet okres że było TRZECH papieży i odbyli oni spotkanie, więc był wcześniej precedens.

 • olosz1971

  Oceniono 48 razy 22

  Autor tego tekstu delikatnie pisząc nie czytał historii Kościoła Katolickiego a jako osoba pretendująca do miana specjalisty, powinna takową wiedzę posiadać. W historii kościoła miała miejsce wielka schizma zachodnia (także schizma zachodnia, schizma papieska lub wielka schizma;j) – okres trwający od 1378 do 1417 roku, kiedy to brak zgody kardynałów, kierujących się głównie pobudkami politycznymi, finansowymi, powodował, że do tytułu głowy Kościoła katolickiego rościło sobie pretensje dwóch, a nawet trzech papieży jednocześnie. Dlatego stwierdzenie, że takowa sytuacja nie miała miejsca o 2 tys lat jest zwykłym nadużyciem.

 • swan_ganz

  Oceniono 49 razy 19

  to nie jest pierwsze tego typu spotkanie dwóch papieży bo już był wcześniej precedens... Jeden z nich dość szybko zakończył potem swój żywot...

 • zj1

  Oceniono 100 razy 18

  To zupełnie nieistotna sprawa czy się spotkają , czy będą się częściej spotykać co za różnica.To jest zupełnie bez znaczenia dla kogokolwiek.

 • fred_die

  Oceniono 87 razy 17

  Jezus Maria! Zjedli obiad to historyczna chwila, niezwykły gest papieża, nikt się tego nie spodziewał, cały świat jest w szoku, muzułmanie są zaskoczeni bezalkoholowym posiłkiem a żydzi koszernym. Stwierdzono omdlenia na placu św. Piotra.

 • frankyy

  Oceniono 25 razy 13

  Spotkanie bogów - jak na Olimpie

  Czy teraz w katolicyzmie będzie wielobóstwo?

  a co z nieomylnością papieską? czy B16 zaczął się mylić po abdykacji?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje