Spotkanie Franciszka i Benedykta XVI poza protokołem. "Jesteśmy braćmi" [ZDJĘCIA]

23.03.2013 08:50
Papież Franciszek i Benedykt XVI

Papież Franciszek i Benedykt XVI (Fot. OSSERVATORE ROMANO Reuters)

Zakończyło się spotkanie papieża Franciszka z jego poprzednikiem Benedyktem XVI. Duchowni rozmawiali w Castel Gandolfo, gdzie mieszka w tej chwili emerytowany biskup Rzymu. To historyczne spotkanie odbyło się poza wszelkim protokołem. Do tej pory do podobnej sytuacji doszło jedynie raz - 600 lat temu.
Benedykt XVI w białej sutannie i białej pikowanej kurtce, którego można było zobaczyć po raz pierwszy od abdykacji w ostatnim dniu lutego, czekał na Franciszka na lądowisku helikopterów w pobliżu papieskiej rezydencji pod Rzymem. W krótkim materiale filmowym pokazano scenę ich powitania: obaj objęli się, a potem ściskali sobie dłonie.

Następne sceny spotkania zarejestrowano w kaplicy Pałacu Apostolskiego w Castel Gandolfo. Na zdjęciach widać, jak Benedykt XVI, idący z trudem o lasce, pokazuje swemu następcy przygotowany dla niego honorowy klęcznik. Franciszek wziął jednak za rękę Benedykta XVI i pokazał mu, że chce modlić się, klęcząc obok niego. "Jesteśmy braćmi" - powiedział papież Bergoglio do swego poprzednika.

Modlitwa przed kopią obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej

Uwieczniono też ich wspólną modlitwę przed znajdującą się tam kopią obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Ponadto przedstawiona została scena w bibliotece i moment wręczenia Benedyktowi XVI przez Franciszka obrazu Matki Boskiej Pokornej. "Niech będzie mi wolno powiedzieć; pomyślałem o Waszej Świątobliwości, o Jego pontyfikacie" - mówił papież do swego poprzednika. Benedykt XVI łamiącym się głosem podziękował za podarunek.

ZOBACZ ZDJĘCIA ZE SPOTKANIA PAPIEŻY>>>

Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi poinformował, że prywatna rozmowa panującego i emerytowanego papieża trwała około 40-45 minut. Spotkanie rzecznik nazwał "momentem najwyższej, najgłębszej jedności". Ksiądz Lombardi podkreślił, że wizyta była okazją do tego, by Benedykt XVI "odnowił akt szacunku i posłuszeństwa wobec swego następcy". - Franciszek wyraził w imieniu swoim i całego Kościoła wdzięczność za posługę papieża Benedykta XVI za jego pontyfikatu - dodał watykański rzecznik.

Obiad dwóch papieży

Po wspólnej modlitwie i rozmowie Franciszek i Benedykt XVI zjedli razem obiad, w którym uczestniczyli dwaj papiescy sekretarze, arcybiskup Georg Gaenswein i ksiądz Alfred Xuereb. Po obiedzie Benedykt XVI odprowadził swego gościa do helikoptera. Prywatna wizyta Franciszka w Castel Gandolfo trwała dwie i pół godziny. Na placu przed Pałacem Apostolskim wiwatowały w czasie spotkania tłumy wiernych, wznosząc okrzyki: "Francesco" i "Benedetto".

Zobacz także
Komentarze (172)
Spotkanie Franciszka i Benedykta XVI poza protokołem. "Jesteśmy braćmi" [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • asiunia-21

  0

  I takie zachowanie mi się podoba. Może wreszcie ktoś zmieni tych Księży myślących tylko o pieniądzach i dobrach doczesnych. Wielu ludzi może znów wróci do Kościoła. Franciszek górą ! Niektóre firmy już nawet zaczęły produkcję fototapet z Franciszkiem - fototapety4you.pl Szkoda tylko, że takie drogie.

 • podpol

  Oceniono 1 raz 1

  Moim zdaniem można sie naśmiewać że wszystkich bo to wierutne niesprawdzone głoszone bzdury przez hierarchów celem gromadzenia dóbr materialnych.

  Odpowiedz

 • grant_1

  Oceniono 2 razy 2

  Teraz już wiemy jak się witają papieże.

 • maxymus1

  0

  Co za zbjeiste FORUM, to ilu Papieży ma się spotkać? Paradoksalnie jest to możliwe, ale nie będzie, ale dlaczego zapytam? Zapytam dlatego? Czy w/g Państwa Można naśmiewać się z przywódcy tylko religji Rzymsko -Katolickej, czy też innych religji też? Bo Ja uważam, że Bóg jest tylko jeden! Jak jest? Jest Allach, o to dla mnie jest Bóg,który Proroków wysłał ku chwale swojej. Żydzi , apeluję , nie lekceważcie Boga Naszego.

 • kozaczek3

  Oceniono 3 razy 1

  Mam na Pośladkach wytatuowane wielbieni BOGA!!!!!
  Napis jest taki:
  Dom PANA!!!!

 • vomitorium1

  Oceniono 3 razy 3

  spotyka się dwóch papieży .....
  (i to nie jast kawał (?))

 • kibic_rudego

  Oceniono 4 razy -2

  aż się popłakałem z rozczulenia, jak obrońca pedofilii B16 spotkał się z kapusiem F1

 • ad2009

  Oceniono 1 raz 1

  I to była najważniejsza informacja dnia w Polsce...

 • mafiapuczajewa

  0

  www.youtube.com/watch?v=8Uee_mcxvrw

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje