Papież dopuszcza zniesienie celibatu? "To może się zmienić"

23.03.2013 08:19
Papież Franciszek

Papież Franciszek (Fot. ALESSANDRO BIANCHI REUTERS)

W ubiegłym roku Jorge Mario Bergoglio udzielił wywiadu, w którym sugerował, że obowiązująca katolickich księży zasada celibatu "może się zmienić". Przyszły papież podkreślił, że jego zdaniem księża katolickich kościołów wschodnich, którzy mogą zawierać małżeństwa, "są bardzo dobrymi kapłanami".
Papież Franciszek, jeszcze jako arcybiskup Bergoglio, w rozmowie z dziennikarzami przyznał, że sam za młodu był "kuszony przez kobietę". - Byłem oczarowany dziewczyną którą poznałem na weselu wujka - wyznał. - Byłem zaskoczony jej urodą, intelektem. Oczarowała mnie na dłuższą chwilę - dodał Jorge Bergoglio, wspominając czasy swojej nauki w seminarium.

- Myślałem o niej i myślałem. Kiedy wróciłem po ślubie wujka do seminarium, nie mogłem modlić się przez ponad tydzień, ponieważ gdy próbowałem to robić, dziewczyna pojawiała się w mojej głowie - zdradził.

"Rezygnacja z celibatu? To pewien pragmatyzm..."

Przyszły papież stwierdził w wywiadzie przetłumaczonym na język angielski i opublikowanym 19 marca br. przez katolicki serwis aleteia.org, że w jego ocenie "zasada celibatu to kwestia dyscypliny, a nie wiary". - Może się zmienić - ocenił. Bergoglio zaznaczył, że kapłani obrządku wschodniego nie muszą przyjmować celibatu i nie przeszkadza im to w byciu dobrymi księżmi.

- Czasem żartuję z nimi, że wprawdzie mają żony, ale nie zdają sobie sprawy, że w ramach umowy dostali także teściowe - powiedział papież. Jego zdaniem osoby, które naciskają na rezygnację z celibatu w Kościele katolickim, cechuje "pewien pragmatyzm".

Jorge Bergoglio podkreślił jednak, że obecnie "dyscyplina celibatu trzyma się mocno", bo ma za sobą tysiącletnią tradycję. Dodał, że księża powinni rezygnować z czynienia posługi, jeśli nie mogą powstrzymać się od kontaktów seksualnych - czytamy w serwisie nbcnews.

Zobacz także
Komentarze (204)
Zaloguj się
 • chi_neng1

  Oceniono 285 razy 219

  Jaki ludzki, a nie boski - mam tu na mysli oczarowanie dziewczyna :).

  Ale jezeli faktycznie wprowadzi zniesienie celibatu, to ma moje uznanie, co do tej sprawy.

  I czekam na reszte nowosci.

 • epupecki

  Oceniono 190 razy 160

  Poza ekonomicznymi KK nie ma żadnych argumentów dla celibatu. Wszystko co o tym mówią to hipokryzja, obłuda i kłamstwo mające racjonalizować rozwiązanie biznesowe eliminujące wydatki na rodzinę i spadkobierców! KK byłby zwyczajnie uboższym gdyby księża zakładali rodziny.
  Watykan nie błyszczałby tak no i wiele spraw byłoby inaczej załatwiane. KK byłby bardziej ludzkim a nie udawanym "boskim"!

 • e-komentarz

  Oceniono 149 razy 103

  Podobno Najwyższy widząc grzeszącego księdza rzekł:
  - Każdy grzesznik spędzi całe życie w celi, bracie...
  A ten zrozumiał "w celibacie", i tak to się zaczęło...

 • marian5cm

  Oceniono 107 razy 87

  I w tym momencie, wśród wielu księży, pojawiła się iskierka nadziei...

 • tylko.platforma

  Oceniono 119 razy 73

  nie no bez jaj, ksiądz z żoną i dziećmi? ile to trzeba dodatkowo szmalu zedrzeć z parafian

 • munaciello

  Oceniono 70 razy 66

  "Zasada celibatu to kwestia dyscypliny, a nie wiary".

  Dyscypliny finansowej, ma się rozumieć.
  Grzegorz VII wprowadził celibat, by majątek kościelny nie był dziedziczony przez rodzinę księdza.

 • tak.bo.tak

  Oceniono 166 razy 56

  "Bergoglio, w rozmowie z dziennikarzami przyznał, że sam za młodu był "kuszony przez kobietę". - Byłem oczarowany dziewczyną którą poznałem na weselu wujka - wyznał. - Byłem zaskoczony jej urodą, intelektem. Oczarowała mnie na dłuższą chwilę - dodał Jorge Bergoglio, wspominając czasy swojej nauki w seminarium". Oczywiscie jak facetowi staje, to zawsze wina złej kusicielki czyli kobiety, facet nigdy nie chce, nawyzej ulega czasem siłą zła. Aż sie dziwie, że z takim tokiem rozumowania jeszcze nie spalono na stosach wszystkich kobiet.. Pozdrawiam!

 • leszek_nowak

  Oceniono 79 razy 53

  Dyscyplina jazdy konno też trzymała się mocno, bo miała za sobą wieloletnią tradycję. Religia staroegipska też trzymała się mocno, bo miała za sobą wieloletnią tradycję.

  www.opracowanie.eu

 • vomitorium1

  Oceniono 70 razy 52

  " ... przyznał, że sam za młodu był "kuszony przez kobietę". "
  wielu księży
  tego
  nie rozumie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje