Papież dopuszcza zniesienie celibatu? "To może się zmienić"

Papież Franciszek

Papież Franciszek (Fot. ALESSANDRO BIANCHI REUTERS)

W ubiegłym roku Jorge Mario Bergoglio udzielił wywiadu, w którym sugerował, że obowiązująca katolickich księży zasada celibatu "może się zmienić". Przyszły papież podkreślił, że jego zdaniem księża katolickich kościołów wschodnich, którzy mogą zawierać małżeństwa, "są bardzo dobrymi kapłanami".
Papież Franciszek, jeszcze jako arcybiskup Bergoglio, w rozmowie z dziennikarzami przyznał, że sam za młodu był "kuszony przez kobietę". - Byłem oczarowany dziewczyną którą poznałem na weselu wujka - wyznał. - Byłem zaskoczony jej urodą, intelektem. Oczarowała mnie na dłuższą chwilę - dodał Jorge Bergoglio, wspominając czasy swojej nauki w seminarium.

- Myślałem o niej i myślałem. Kiedy wróciłem po ślubie wujka do seminarium, nie mogłem modlić się przez ponad tydzień, ponieważ gdy próbowałem to robić, dziewczyna pojawiała się w mojej głowie - zdradził.

"Rezygnacja z celibatu? To pewien pragmatyzm..."

Przyszły papież stwierdził w wywiadzie przetłumaczonym na język angielski i opublikowanym 19 marca br. przez katolicki serwis aleteia.org, że w jego ocenie "zasada celibatu to kwestia dyscypliny, a nie wiary". - Może się zmienić - ocenił. Bergoglio zaznaczył, że kapłani obrządku wschodniego nie muszą przyjmować celibatu i nie przeszkadza im to w byciu dobrymi księżmi.

- Czasem żartuję z nimi, że wprawdzie mają żony, ale nie zdają sobie sprawy, że w ramach umowy dostali także teściowe - powiedział papież. Jego zdaniem osoby, które naciskają na rezygnację z celibatu w Kościele katolickim, cechuje "pewien pragmatyzm".

Jorge Bergoglio podkreślił jednak, że obecnie "dyscyplina celibatu trzyma się mocno", bo ma za sobą tysiącletnią tradycję. Dodał, że księża powinni rezygnować z czynienia posługi, jeśli nie mogą powstrzymać się od kontaktów seksualnych - czytamy w serwisie nbcnews.

Zobacz także
Komentarze (204)
Papież dopuszcza zniesienie celibatu? "To może się zmienić"
Zaloguj się
 • jp.1950

  Oceniono 1 raz 1

  Jak widze niedlugo ten polski swiety (Karol Wojtyla) przykrecal srube a papiez Franciszek odkreca ja!!!
  Karol Wojtyla byl tym co najmniej chcial mowic o pedofilji w kosciele a Franciszek tak ! Wojtyla nie chcial slyszec o celibacie a Franciszek tak ! To nie Wojtyla rozbil komunizm tylko Gorbaczew! Wojtyla doprowadzil tylko do wielkiego wzbogacenia kosciola w biednym kraju! a teraz jak juz bedzie oficjalnie swietym to pod naciskiem kosciola cala Polska zwariuje

 • mala020

  0

  dlaczego miei by nie mieć kobiet rodzin dzieci? więcej by wiedzieli w tym temacie w praktyce a nie teorii,,,,,,,, my na starość będziemy mieli z kim napić się herbaty obejrzeć tv, będzie miał nas kto odwiedzić , a ich? nie.... chcą służyć ludziom a nie są traktowani jak niewlnicy.

 • mala020

  Oceniono 1 raz -1

  księdzu nie wolno być gejem, mieć koleżanek, kupić nowego auta. jechać na wakacje,,,,,,,bo zaraz jest na jezykach a niech odwiedzą go goście nie daj boże kobiety, to pewnie jego kochanki,,,,, masakra, czemu ludzie są aż tak zaślepieni fantazjami-swoimi fantazjami............

 • mala020

  0

  popatrzcie z ich strony na ich zycie, maja mnóstwo pracy z którą powinni dostawać wynagrodzenia, muszą opłacać rachunki, jeść ubrać się tak jak i my wiec nie mówcie że z nas żyją bo nikt nikomu nie każe dawać na tace

 • ebrieta

  0

  Ja nie przypominam sobie, żeby Pismo Święte nakazywało celibat.

 • ebrieta

  0

  A przecież duchowni kościoła prawosławnego, a także protestanckiego mają żony i nic złego się nie dzieje.
  Również sprawują swoje czynności duszpasterskie, kapłańskie.

 • muszkiet2x5

  Oceniono 1 raz 1

  haroszaja realistas etoj maladiec TV Leningrad

 • anulkaqq5

  0

  a w ogóle w Piśmie Świętym nie pisze nic o celibacie. Celibat to ludzie wymyślili więc można to znieś :)

 • anulkaqq5

  Oceniono 1 raz 1

  Ja uważam że to dobry pomysł. Bo ciągle słyszę na kazaniu od księdza jak "zbudować -wychować- jak poświęcać się rodzinie" typu żona i dzieci. Moje pytanie skąd ksiądz może wiedzieć o tym skoro sam nie ma żony ani dzieci... więc czemu sie wypowiada na ten temat? :)
  z drugiej strony... nie będzie miał zbytnio czasu dla rodziny .. szczególnie przed świętami... albo że co 2-3 lata przeprowadzają sie.. bo ksiądz dostał dekret. a dzieci nie będą mieć przyjaciół takich prawdziwych ... także .. przewalone troche .. :)
  ale jeśli ksiądz będzie kochał bardzo swoją rodzine to nie ważne jak by był zmęczony .. poświęci im zawsze czas :)
  pozdrawiam was w tą piękną niedziele palmową ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje