Szpital Wolski do resortu zdrowia i prokuratury: brak łóżek, zagrożenie życia

22.03.2013 20:58
Pacjencina korytarzu w Szpitalu Wolskim

Pacjencina korytarzu w Szpitalu Wolskim (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

Dyrektor Szpitala Wolskiego w Warszawie w piśmie do ministra zdrowia alarmuje, że brakuje łóżek internistycznych dla pacjentów z Woli i Bemowa. Szpital złożył też zawiadomienie do prokuratury w sprawie zagrożenia życia i zdrowia pacjentów.
Jak poinformowała rzeczniczka szpitala Barbara Lis-Udrycka, zawiadomienie zostało złożone w czwartek przez jednego z wicedyrektorów placówki do Prokuratury Rejonowej Warszawa Wola w związku z niebezpieczeństwem zagrożenia życia i zdrowia pacjentów. Prokuratura ma 30 dni na podjęcie decyzji, czy wszcząć w sprawie śledztwo czy odmówić.

Wyjaśniła, że zawiadomienie skierowano, gdy karetka przywiozła kolejnego pacjenta, podczas gdy na oddziale zajęte były wszystkie łóżka oraz dostawki.

Ponadto rzeczniczka poinformowała, że dyrektor Szpitala Wolskiego Marek Balicki skierował do ministra zdrowia pismo, w którym przedstawił szczególnie trudną sytuację Szpitala Wolskiego, który ma 105 łóżek internistycznych, a obsługuje ok. 300 tys. mieszkańców Woli i Bemowa. Jak podkreślił Balicki w liście, obłożenie łóżek internistycznych w 2012 r. w tym szpitalu wynosiło 110 proc., co oznacza, że pacjenci stale przebywali także na dostawkach.

"Sytuacja ciągłego niedoboru łóżek internistycznych w Szpitalu Wolskim jest faktem znanym od dawna władzom województwa mazowieckiego, miasta st. Warszawy, a także Rzecznikowi Praw Pacjenta" - napisał Balicki.

Podkreślił, że mimo codziennego przekazywania informacji o dramatycznym niedoborze miejsc na oddziale chorób wewnętrznych i przepełnieniu SOR m.in. dyrektorowi wydziału zdrowia mazowieckiego urzędu wojewódzkiego, lekarzowi koordynatorowi ratownictwa medycznego, koordynatorowi organizacji służby zdrowia w Warszawie oraz centrum dyspozytorskiemu wojewódzkiej stacji pogotowia ratunkowego Meditrans, zespoły ratownictwa medycznego transportują kolejnych pacjentów do Szpitala Wolskiego.

Balicki pyta i liczy na pomoc

Balicki przypomniał, że według przepisów ustawy o świadczeniach zdrowotnych to do zadań wojewody w zakresie zapewnienia równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej należy w szczególności "ocena zabezpieczenia opieki zdrowotnej na terenie województwa".

"Dlaczego zatem Wojewoda Mazowiecki nie wprowadził takich samych zasad transportowania pacjentów internistycznych do szpitali na terenie Warszawy, jakie obowiązują w przypadku ostrych zespołów wieńcowych, czyli przewożenia pacjentów do najbliższego szpitala dysponującego możliwością hospitalizacji internistycznej?" - pyta Balicki w liście i "liczy na konkretną pomoc" ministra.

Dyrektor w liście przedstawił też wyjaśnienia ws. opisywanego w mediach na początku marca przypadku pacjentki tego szpitala, która musiała kilkanaście godzin czekać na korytarzu w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym na przyjęcie na oddział internistyczny. Balicki zapewnił, że w sprawie opisywanej pacjentki postępowanie szpitala było prawidłowe i wyczerpano wszystkie inne możliwości znajdujące się w gestii placówki.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Krzysztof Bąk zapowiedział, że resort odniesie się do listu po dokładnym zapoznaniu się z jego treścią.

"Robienie z wojewody głównego winowajcy przepełnienia SOR-u jest niesprawiedliwe i przykre, ponieważ udzieliliśmy tej placówce wszelkiej pomocy, która leży w kompetencjach wojewody" - oceniła rzeczniczka prasowa wojewody mazowieckiego Ivetta Biały. Zapewniła w rozmowie z PAP, że wojewoda wydał zalecenie, aby do Szpitala Wolskiego przewożono tylko pacjentów z zagrożeniem życia lub zdrowia.

Przypomniała, że wojewoda nie prowadzi żadnego szpitala, a Szpital Wolski jest placówką m.st. Warszawy. Dodała, że wojewoda monitoruje sytuację dotyczącą obłożenia łóżek w szpitalach, jednak nie ma bezpośrednich narzędzi, aby zmienić cały system.

Zobacz także
Komentarze (57)
Szpital Wolski do resortu zdrowia i prokuratury: brak łóżek, zagrożenie życia
Zaloguj się
 • klara551

  0

  Panie Balicki niech pan może lepiej napisze,że cały szpital wolski nadaje się raczej na ośrodek spokojnej starości a nie na placówkę szpitalną z XXI wieku. Pański SOR to tylko przechowalnia pacjentów. Każde poważ niejsze badanie wymaga transportu chorego po za budynek SOR. Wejście po schodach,transport posiłków po schodach. Kilka sal z łóżkami i recepcja to trochę za mało na oddział ratunkowy. A to że pacjenci czekają godzinami na transport na oddział to nic nowego bo 5 lat temu członek mojej rodziny czekał od 8.30 do 21.30. W międzyczasie zmarł pacjent z kolejnym zawałem bo załogę gdzieś wcięło,babcia zsikała się bo nikt nie raczył podać jej basenu a biedne salowe taszczyły wózki z posiłkami po kilku schodach. Panu nie brakuje łóżek,panu brakuje organizacji pracy .

 • la111da

  Oceniono 1 raz 1

  Jedyne rozwiązanie to podjęcie koniecznej i niepopularnej decyzji o podniesieniu składki zdrowotnej albo oszczędności na administracji, górnikach, wojsku itp tež niepopularne, no cóż jak sié rządzi aby trzymać słupki a nie rozwiązywać problemy to będzie ciągle gorzej a nie lepiej

 • nameja

  Oceniono 1 raz 1

  Kto jest winny w takim razie? Waltz?

 • a_chacun_son_paradis

  0

  Czy na tym monitorze po lewej ludzie oglądają trzy Buki ? :))

 • chi_neng1

  Oceniono 2 razy 2

  Ten torunski podobno budje nowy kosciol i hotel oraz inne srodki rekreacyjne - przeksztlacic je, dokad czas, na placowki sluzby zdrowia !

  A ile jeszcze jest takich co buduja i "stawiaja" (pomnikow , np ! - ciekawe gdzie stoja te nowe papieza i Lecha ?)
  w tajemnicy i dopiero jak juz gotowe "stawiaja" narod przed faktem dokonanym ???

  A co to bedzie jak juz papieza oglasza swietym ???

  Jak doliczymy jeszcze wszelkie parady, marsze demonstracje z cala ich "ozdoba" (nie byle jak kosztowne !!!), to mysle, ze pieniadze na to wszystko wywalone starczylyby na pokrycie nowych szpitali z nowoczesnym sprzetem medycznym w calej Polsce.
  Mysle ze roslyby jak grzyby po deszczu i jedyne czego by brakowalo, to chyba personel ?

 • gefreiterhaber

  Oceniono 1 raz 1

  pieniądze z naszych składek poszły na prywatne kliniki, gdzie robi się lody no to nie ma na normalne szpitale państwowe. a prywatna klinika nie leczy ciężko chorych tylko odsyła do państwowego szpitala. prywatni zdrowego, a owszem zoperują (niepotrzbnie), wystawią rachunek NFZ na 50 tys zł i wypiszą następnego dnia.

 • chi_neng1

  Oceniono 2 razy 2

  Zamienic SPA tego torunskiego i kilka kosciolow na szpitale !!!

  Na sprzet medyczny, lozka itp przeznaczyc pieniadze z aukcji wyposazen koscielnych !

  Na pierwszym miejscu zajelabym sie Licheniem !

  TO BYLBY SZPITAL NA SKALE NIE TYLKO PANSTWOWA !

 • chi_neng1

  Oceniono 2 razy 2

  Zamiast lozek i szpitali jeszcze jeden Lech Kaczynski, jeszcze jeden papiez i jeszcze jeden swiebodzinski !!!

 • feldkurat-katz

  Oceniono 2 razy 2

  W szpitalu nie ma łóżek , ale za to mamy Wielki Stadion Narodowy za 2 mld zł , który do niczego nie służy ,a tylko generuje koszty 30 mln rocznie .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje