Po kontroli w podstawówce: Droga krzyżowa była ''dopuszczalnym elementem rekolekcji''. Rodzice wiedzieli

22.03.2013 18:43
Droga krzyżowa

Droga krzyżowa (Fot. Łukasz Nowaczyk / Agencja Gazeta)

Droga krzyżowa w szkole podstawowej w Lublinie była - zdaniem magistratu - zorganizowana poprawnie. Urząd Miasta zdecydował się skontrolować placówkę po tym, jak TOK FM poinformowało, że w szkole odbywa się nabożeństwo. - To dopuszczalne - orzekli urzędnicy. Szkoła ustaliła program rekolekcji z proboszczem i przedstawiła go rodzicom.
O sprawie pisaliśmy w środę. W największej lubelskiej podstawówce nabożeństwo drogi krzyżowej odbyło się w szkolnym patio (zresztą nie po raz pierwszy). Część rodziców uważa, że to naruszenie świeckości placówki edukacyjnej. Prezydent Lublina, zaalarmowany przez TOK FM, wydał decyzję o kontroli.

Dziś otrzymaliśmy wyjaśnienie magistratu. Wynika z niego, że wszystko odbyło się zgodnie z regułami.

W rozporządzeniu Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczącego "warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach" napisane jest, że organizacja rekolekcji jest przedmiotem odrębnych ustaleń między organizującymi rekolekcje a szkołą. - Zgodnie z rozporządzeniem szkoła ma umożliwić uczniom udział w rekolekcjach, ich szczegółowy program musi być ustalony z proboszczem parafii. W tym wypadku taki harmonogram został ustalony - poinformowała nas Beata Krzyżanowska, rzecznik prasowy prezydenta Lublina.

Urzędniczka zwraca uwagę, że informacja o tym, jak będą wyglądały rekolekcje w szkole, trafiła wcześniej do rodziców. - Program był przekazany uczniom klas młodszych w formie pisemnej, zaś starszym w formie ustnej - stwierdza Krzyżanowska. I dodaje, że wówczas żaden z rodziców nie protestował.

W opinii prawnej w tej sprawie czytamy, że "jeśli droga krzyżowa jest elementem odbywania rekolekcji, to wówczas należy uznać, że dopuszczalne jest jej organizowanie na terenie szkoły, bowiem jest to jedna z form organizowania nauki religii w szkole"

Rzeczniczka informuje również, że dzieci, które nie uczęszczają na religię, były pod opieką nauczycieli w szkolnej świetlicy.

Zobacz także
Komentarze (40)
Zaloguj się
 • steve69

  Oceniono 57 razy 41

  Jedno wielkie sqrwysyństwo, żeby w państwowej szkole (z założenia laickiej) odprawiano jakieś szopki zamiast prowadzić lekcje!

  --

 • lajosz3

  Oceniono 41 razy 33

  "To dopuszczalne - orzekli urzędnicy. Szkoła ustaliła program rekolekcji z proboszczem i przedstawiła go rodzicom."

  No, to teraz mili rodzice, ci którzy zechcą zorganizować żydowską Bar micwę, tudzież muzułmańskie id al-adha (kamienowanie szatana) mogą po konsultacji ze swoimi przewodnikami duchowymi zorganizować podobne gusła.

  Można też, w ramach urozmaicenia zorganizować jakiś ubój rytualny według reguł muzułmańskiego Halal lub żydowskiego Szochet.
  Będzie widowiskowo, a i młodzież zapewne się ucieszy.

  Oczywiście wszystko w imię boga, miłości, wiary, ..... a nauka ?
  A kto by się tam przejmował pierdołami ?
  Czyż zbawienie nie jest najważniejsze ?

 • mordimer_56

  Oceniono 35 razy 27

  Rekolekcje!? W państwowej szkole!? Jasny gwint - nie ma tam jednego odważnego... przynajmniej wystawić rachunek za wynajęcie szkoły przez kościół katolicki na swoje jasełka...

 • xd-c

  Oceniono 35 razy 27

  Odnoszę wrażenie ,ze szkoły stają się w Polsce zbędne. Obsługa szmaty , szczoty i łopaty plus biegła znajomość pacierzy powinna już "polakom" wystarczyć. Tego chcecie Drodzy Rodzice? Gratulacje.

 • stan-1

  Oceniono 20 razy 20

  Ciemno to widzę.

 • vomitorium1

  Oceniono 24 razy 20

  dobrze
  że w tej szkole
  nie ma nauki
  z przysposobienia seksualnego
  (już widzę te ćwiczenia w patio)

 • vomitorium1

  Oceniono 21 razy 19

  " ... bowiem jest to jedna z form organizowania nauki religii w szkole"
  no właśnie
  (zajęcia laboratoryjne)

 • grymas50

  Oceniono 17 razy 17

  I o co chodzi, i o co chodzi. / kabaret Neonowka/ : " Jezu, jesteś tam?"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje