Po kontroli w podstawówce: Droga krzyżowa była ''dopuszczalnym elementem rekolekcji''. Rodzice wiedzieli

Droga krzyżowa

Droga krzyżowa (Fot. Łukasz Nowaczyk / Agencja Gazeta)

Droga krzyżowa w szkole podstawowej w Lublinie była - zdaniem magistratu - zorganizowana poprawnie. Urząd Miasta zdecydował się skontrolować placówkę po tym, jak TOK FM poinformowało, że w szkole odbywa się nabożeństwo. - To dopuszczalne - orzekli urzędnicy. Szkoła ustaliła program rekolekcji z proboszczem i przedstawiła go rodzicom.
O sprawie pisaliśmy w środę. W największej lubelskiej podstawówce nabożeństwo drogi krzyżowej odbyło się w szkolnym patio (zresztą nie po raz pierwszy). Część rodziców uważa, że to naruszenie świeckości placówki edukacyjnej. Prezydent Lublina, zaalarmowany przez TOK FM, wydał decyzję o kontroli.

Dziś otrzymaliśmy wyjaśnienie magistratu. Wynika z niego, że wszystko odbyło się zgodnie z regułami.

W rozporządzeniu Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczącego "warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach" napisane jest, że organizacja rekolekcji jest przedmiotem odrębnych ustaleń między organizującymi rekolekcje a szkołą. - Zgodnie z rozporządzeniem szkoła ma umożliwić uczniom udział w rekolekcjach, ich szczegółowy program musi być ustalony z proboszczem parafii. W tym wypadku taki harmonogram został ustalony - poinformowała nas Beata Krzyżanowska, rzecznik prasowy prezydenta Lublina.

Urzędniczka zwraca uwagę, że informacja o tym, jak będą wyglądały rekolekcje w szkole, trafiła wcześniej do rodziców. - Program był przekazany uczniom klas młodszych w formie pisemnej, zaś starszym w formie ustnej - stwierdza Krzyżanowska. I dodaje, że wówczas żaden z rodziców nie protestował.

W opinii prawnej w tej sprawie czytamy, że "jeśli droga krzyżowa jest elementem odbywania rekolekcji, to wówczas należy uznać, że dopuszczalne jest jej organizowanie na terenie szkoły, bowiem jest to jedna z form organizowania nauki religii w szkole"

Rzeczniczka informuje również, że dzieci, które nie uczęszczają na religię, były pod opieką nauczycieli w szkolnej świetlicy.

Zobacz także
 • "Zajęcia sportowe na korytarzu lub odwołane, bo na sali gimnastycznej... rekolekcje" [LIST CZYTELNICZKI]
Komentarze (40)
Po kontroli w podstawówce: Droga krzyżowa była ''dopuszczalnym elementem rekolekcji''. Rodzice wiedzieli
Zaloguj się
 • Pompejan Gracjan

  0

  Świętobliwy pie...c na czasie.
  Ideo-teologia śmierci krzyżowej w ramach odkupienia jest tak durna, że nie może mieć nic wspólnego z Wszechmogącym Bogiem.
  Przecież trudno takiego boga posądzać o brak logiki.
  Bóg który doprowadza do rytualnej ofiary z samego siebie - to jest delikatnie rzecz ujmując absurdalne.
  Załóżmy, że Bóg istnieje. Stworzył nas i zaprojektował nam śmierć. To, jak można oczekiwać od swojego oprawcy, by był wybawcą?

 • ej_ski

  Oceniono 1 raz 1

  Nadchodzi NOWE. Nagminnie budowane kościoły zamienią się świeckie budynki użyteczności publicznej. Jak na zachodzie>restauracje, ściany wspinaczkowe, dyskoteki<. Nowością jest to, co teraz księża próbują sondować i doświadczać, jak to się przyjmie, gdy w kościołach będzie obecnych 0,5 % odpisu.

 • stan-1

  Oceniono 2 razy 2

  Jeszcze kilku generałów w sukienkach i młodzi kapną się o co biega.

 • ulebyk

  Oceniono 2 razy -2

  A były kontrole gdy dzieci ze szkół były spędzane, niczym kiedyś na 1 maja, na tzw. Parady Shumana, gdzie przed kamerami miały wychwalać Unie Europejską?

 • paastafarai

  Oceniono 4 razy 4

  "ich szczegółowy program musi być ustalony z proboszczem parafii. W tym wypadku taki harmonogram został ustalony."

  No jak MUSI tak i został...

  "Kościół winien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród powinien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec praw kościoła. Żadna religia nie może im przeczyć odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez naród" Memoriał Tadeusza Kościuszki 1815r

 • ramzeslw

  Oceniono 2 razy 2

  Póki religia jest traktowana jako przedmiot szkolny to takie rzeczy będą miały miejsce, i Lublin nie jest tu wyjątkiem, bo sam przez 12 lat uczęszczania do szkoły tylko w liceum nie byłem piętnowany jeśli opuszczałem te gusła. Najgorsze jest to, że religia w polskim rozumieniu to jedynie katolicyzm. Najsensowniej byłoby zlecić nauczanie religii kościołom jako zajęcia pozalekcyjne- chcesz to idź ale w szkole czasu pierdołami nie zajmuj, i co więcej, chcesz, to idź ucz się religii takiej, jaka według Ciebie jest wartościowa.

 • jano53

  Oceniono 2 razy 2

  Jeszcze mi powiedźcie że ci uczniowie co wyjdą z tej porąbanej szkoły to przyszła inteligencja naszego kraju....

 • cillian1

  Oceniono 4 razy 4

  chodzenie z trupem na kiju - to coś jak w średniowieczu - wiszące zwłoki przestępców na murach.

  Śmieszna ta kontrola - taka klęcząca!
  :D

 • maradix

  Oceniono 9 razy 9

  To dla równowagi: lekcje wychowania fizycznego w kościele, najlepiej w nawie głównej, doświadczenia z chemii i fizyki również, bo Opatrzność bardziej czuwa niż w jakiejś tam szkole...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje