U nas nadal zima, a w Tokio... zakwitły już wiśnie [ZDJĘCIA]

22.03.2013 18:34
Wiśniowy Front w Tokio

Wiśniowy Front w Tokio (Fot. Koji Sasahara AP)

Polacy z utęsknieniem czekają na spóźniającą się wiosnę, a tymczasem w Japonii ludzie cieszą się z Wiśniowego Frontu. Wiśniowe drzewka zakwitły tam w tym roku o dobre dwa tygodnie wcześniej niż zwykle i sakurę, czyli kwiaty wiśni, można już podziwiać w Tokio.
Sakura zensen - Wiśniowy Front - rusza już w styczniu na południu Japonii, a na północną wyspę Hokkaido dociera zwykle w maju. Kwitnienie wiśni to radosny okres pikników, podziwiania obsypanych kwiatami drzew w parkach, ogrodach, na świątynnych dziedzińcach.

Monitorowane są wyznaczone drzewa wiśni w poszczególnych regionach. Nadejście sakury ogłasza się, gdy na tych drzewach pojawi się co najmniej pięć kwiatów. W stolicy Japonii takie "referencyjne drzewko" znajduje się na terenie shintoistycznej świątyni Yasukuni.

Japonia nie przypadkiem zwana jest Krajem Kwitnącej Wiśni. Sakura jest symbolem kruchego piękna i ulotnej natury życia, często wykorzystywanym w sztuce japońskiej.

Firmowe pikniki z okazji Wiśniowego Frontu

W Tokio jednym z najbardziej popularnych miejsc podziwiania kwiatów wiśni jest park Ueno. Rośnie tam ponad tysiąc wiśniowych drzewek - sporo, ale dalece za mało, by znalazło się pod nimi miejsce dla wszystkich tokijczyków. Firmy planujące dla swego personelu specjalne pikniki z okazji nadejścia Wiśniowego Frontu zawczasu wysyłają więc do parku Ueno pracowników z zadaniem zarezerwowania miejsca. Obowiązuje zasada: kto pierwszy, ten lepszy.

Dodatkową atrakcją w parku Ueno jest oświetlenie, umożliwiające cieszenie się sakurą także po zmroku.

Kwiaty podziwiane przez dwa tygodnie

Tokijczycy chętnie podziwiają też sakurę w parku nad rzeką Sumida, gdzie - podobnie jak w parku Ueno - wiśniowych drzewek jest ponad tysiąc. Atrakcyjnym miejscem są też dostępne dla publiczności cesarskie ogrody Shinjuku Gyoen.

Hanami, czyli podziwianie kwiatów wiśni, nie trwa długo. Zwykle front przesuwa się dalej po zaledwie dwóch tygodniach. Tam, dokąd dociera, jest jednak co roku naprawdę wielkim wydarzeniem.

Komentarze (8)
U nas nadal zima, a w Tokio... zakwitły już wiśnie [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 2 razy 0

  Japońce mają biało tylko na wiśniach, a w Polsce biało nawet na chodnikach, co wydatnie zwiększa szansę połamania kończyn, tak dolnych jak i górnych. Rozbicie łba też jest w zasięgu.

 • dziadekjam

  Oceniono 2 razy 2

  No i doopa zbita, nie mamy drugiej Japonii. A noblysta obiecywał....

 • blue911

  Oceniono 2 razy 2

  Jaki to piekny kraj.

 • dyzurnydebil

  Oceniono 9 razy -5

  najlepsze wisnie rosna na placu .. [.w Fukushimie ]

 • hare-hare

  Oceniono 4 razy 4

  też mi coś ,w Japonii biało tylko na wiśniach a u nas na każdym drzewie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje