Podłe nastroje Polaków. Większość z nas uważa, że sprawy Polski idą w złym kierunku [SONDAŻ]

22.03.2013 17:50
Premier Donald Tusk

Premier Donald Tusk (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Ponad dwie trzecie Polaków uważa, że sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku; połowa jest przekonana, iż sytuacja gospodarcza jest zła - wynika z marcowego sondażu CBOS. Negatywne oceny - jak wykazują badania - narastają od początku roku.
- Odsetki badanych negatywnie postrzegających sferę publiczną należą do najwyższych w ciągu ostatnich kilku lat - zaznaczył CBOS w komentarzu do badania.

Opinię, że sytuacja w Polsce zmierza w złym kierunku, w marcu wyraziło 68 proc. respondentów. W styczniu odsetek ten wynosił 60 proc., zaś w lutym 66 proc. Przeciwnego zdania w marcu było 19 proc. badanych - w styczniu natomiast pozytywne oceny wyrażało 23 proc. ankietowanych, w lutym 20 proc. Pozostali nie mieli w tej sprawie zdania. - Negatywne oceny rozwoju sytuacji w kraju dominują we wszystkich analizowanych grupach społeczno-demograficznych - zaznaczono w badaniu.

Kryzys straszy skutecznie

Połowa (50 proc.) badanych jako złą określiła sytuację gospodarczą w Polsce. O tym, że jest ona dobra, było przekonanych 12 proc. ankietowanych, zaś 33 proc. oceniło ją jako przeciętną. W porównaniu ze styczniem odsetek ocen negatywnych wzrósł o 9 punktów procentowych.

A w polityce...

Krytycznie oceniana przez Polaków jest też sytuacja polityczna w kraju - 54 proc. badanych oceniło ją jako złą, 33 proc. jako przeciętną, zaś 7 proc. uznało za dobrą. - W potencjalnych elektoratach partyjnych zadowolenie z rozwoju sytuacji w kraju przeważa nad niezadowoleniem jedynie wśród sympatyków PO. Zwolennicy pozostałych ugrupowań, badani o niesprecyzowanych preferencjach partyjnych, a także respondenci niezamierzający brać udziału w ewentualnych wyborach oraz niezdecydowani, czy wziąć w nich udział, w większości krytycznie wypowiadają się o kierunku zmian dokonujących się w Polsce - wskazał CBOS. Zwolennicy koalicji rządowej najczęściej oceniają też, że sytuacja polityczna jest przeciętna; wśród elektoratów pozostałych partii dominują oceny negatywne.

Polska rodziną silna

Więcej odpowiedzi pozytywnych odnotowano w przypadku pytań o sytuację rodzin i zakładów pracy osób badanych - 41 proc. oceniło, że żyje im się dobrze; 46 proc., że przeciętnie; zaś 13 proc., że źle. Jako dobre warunki materialne swego gospodarstwa domowego określiło 38 proc. respondentów, 48 proc. jako przeciętne, zaś 14 proc. jako złe. Większość badanych (46 proc.) uważa, że sytuacja w ich zakładzie pracy jest dobra; 33 proc. określa ją jako przeciętną, 19 proc. jako złą.

Stagnacja albo gorzej

W porównaniu z poprzednimi miesiącami nieco wzrosła grupa osób, która jest przekonana o tym, iż w ciągu najbliższego roku sytuacja w Polsce nie zmieni się. Połowa badanych (50 proc.) jest przekonana, że zmian nie będzie w sytuacji gospodarczej, 31 proc. obawia się pogorszenia tej sytuacji, zaś 12 proc. spodziewa się poprawy. W odniesieniu do własnego gospodarstwa domowego zmian nie spodziewa się 70 proc. ankietowanych, 17 proc. uważa, że domowe warunki materialne pogorszą się, zaś 13 proc. sądzi, iż się poprawią.

Badanie zostało przeprowadzone od 7 do 13 marca na liczącej 1060 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.

Zobacz także
Komentarze (220)
Zaloguj się
 • tutkarz

  Oceniono 422 razy 354

  Tyle problemów w Polsce, a czym sie politycy zajmuja? Parytetami. To jest chyba jakiś koszmarny żart.

 • phillip_lee_81

  Oceniono 272 razy 232

  To Polska jeszcze na zielono ?
  Chyba w zarobkach bankierów i polityków

  Najlepiej opłacany prezes polskiego banku zarobił w 2012 roku ponad 4,5 mln zł. A średnia płaca top menedżera w branży bankowej wzrosła w ubiegłym roku o 10,5 proc., do ponad 2,3 mln zł, ustanawiając historyczny rekord. Przeciętny Kowalski na takie wynagrodzenie musiałby pracować ponad 47 lat - wyliczyła "Rzeczpospolita".

  Najlepiej zarabiał Luigi Lovaglio, prezes Banku Pekao. Zainkasował w 2012 roku ponad 4,5 mln zł. Z kolei Cezary Stypułkowski, szef BRE Banku, razem z 2 mln zł premii za 2011 rok w ubiegłym zarobił prawie 4,3 mln zł. W czołówce jest też Sławomir Sikora, prezes Banku Handlowego, z 3,8 mln zł.
  ==============================================

 • folwark_polski

  Oceniono 261 razy 223

  cholernie niewdzięczny naród, będziecie żałować że nie miłujecie tego rządu
  za rok 2011 rząd przydzielił swoim 80 mln zł na nagrody
  za rok 2012 rząd przydzieli swoim 100 mln zł na nagrody
  za karę za rok 2013 rząd przydzieli swoim 200 mln zł na nagrody a co, stać rząd na to, sam się wyżywi

 • konrad.ludwik02

  Oceniono 234 razy 222

  Zawsze było, jest i będzie: punkt widzenia zależy od punktu siedzenia (czy tak jakoś).
  W kraju naszym czyli ojczyźnie SOLIDARNOŚCI, kolejne ekipy rządzące dorowadziły do największej w Europie nierównowagi społecznej: wg danych OECD mamy14-krotny rozziew między skrajnymi 10%-owymi grupami średnich zarobków, podczas gdy w Niemczech jest to tylko 7.5-krotność, a w Czechach nawet tylko 5.5-krotność.Winna temu jest polityka podatkowa oraz namnażanie i uprzywilejowanie wszelkich pieszczochów władzy. To mechanizm samopodtrzymujący, bo każdy kto wejdzie w ich orbitę, robi to co oni.
  Wyjście: wyjechać za chlebem lub ... rewolucja.

 • elkipan

  Oceniono 233 razy 175

  To jest taki kryzys co nie tyka najbogatrzych, oraz POwców.
  Reszta musi zrozumieć, że musi mieć gorzej, bo kryzys!

 • dyzlav

  Oceniono 128 razy 100

  Kogo to obchodzi, jaka jest sytuacja gospodarcza, i jak można to ocenić? Chodziło chyba o to, jak respondenci mają zryte banie i wierzą w to, co im opowiedzą w TV.

  Ja chcę mieć tyle, żeby codziennie zjeść obiad w restauracji i kupić dobrą paczkę fajek, zapłacić czynsz i media, żeby starczyło na wachę, dwa razy w tygodniu kupić dobrą książkę, pójść do kina, ze trzy razy w tygodniu na dziwki, raz w miesiącu nowe ciuchy, i żeby mi z tysiak jeszcze został przed pensją. Wtedy to się nazywa dobrobyt. A zamożność i bogactwo, to ho ho. Trudno mi to sobie wyobrazić.

 • elem901

  Oceniono 104 razy 84

  Znaczy to że 68 procent ludzi nie wierzy mediom Agory i TVN-owi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje