Podłe nastroje Polaków. Większość z nas uważa, że sprawy Polski idą w złym kierunku [SONDAŻ]

22.03.2013 17:50
Premier Donald Tusk

Premier Donald Tusk (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Ponad dwie trzecie Polaków uważa, że sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku; połowa jest przekonana, iż sytuacja gospodarcza jest zła - wynika z marcowego sondażu CBOS. Negatywne oceny - jak wykazują badania - narastają od początku roku.
- Odsetki badanych negatywnie postrzegających sferę publiczną należą do najwyższych w ciągu ostatnich kilku lat - zaznaczył CBOS w komentarzu do badania.

Opinię, że sytuacja w Polsce zmierza w złym kierunku, w marcu wyraziło 68 proc. respondentów. W styczniu odsetek ten wynosił 60 proc., zaś w lutym 66 proc. Przeciwnego zdania w marcu było 19 proc. badanych - w styczniu natomiast pozytywne oceny wyrażało 23 proc. ankietowanych, w lutym 20 proc. Pozostali nie mieli w tej sprawie zdania. - Negatywne oceny rozwoju sytuacji w kraju dominują we wszystkich analizowanych grupach społeczno-demograficznych - zaznaczono w badaniu.

Kryzys straszy skutecznie

Połowa (50 proc.) badanych jako złą określiła sytuację gospodarczą w Polsce. O tym, że jest ona dobra, było przekonanych 12 proc. ankietowanych, zaś 33 proc. oceniło ją jako przeciętną. W porównaniu ze styczniem odsetek ocen negatywnych wzrósł o 9 punktów procentowych.

A w polityce...

Krytycznie oceniana przez Polaków jest też sytuacja polityczna w kraju - 54 proc. badanych oceniło ją jako złą, 33 proc. jako przeciętną, zaś 7 proc. uznało za dobrą. - W potencjalnych elektoratach partyjnych zadowolenie z rozwoju sytuacji w kraju przeważa nad niezadowoleniem jedynie wśród sympatyków PO. Zwolennicy pozostałych ugrupowań, badani o niesprecyzowanych preferencjach partyjnych, a także respondenci niezamierzający brać udziału w ewentualnych wyborach oraz niezdecydowani, czy wziąć w nich udział, w większości krytycznie wypowiadają się o kierunku zmian dokonujących się w Polsce - wskazał CBOS. Zwolennicy koalicji rządowej najczęściej oceniają też, że sytuacja polityczna jest przeciętna; wśród elektoratów pozostałych partii dominują oceny negatywne.

Polska rodziną silna

Więcej odpowiedzi pozytywnych odnotowano w przypadku pytań o sytuację rodzin i zakładów pracy osób badanych - 41 proc. oceniło, że żyje im się dobrze; 46 proc., że przeciętnie; zaś 13 proc., że źle. Jako dobre warunki materialne swego gospodarstwa domowego określiło 38 proc. respondentów, 48 proc. jako przeciętne, zaś 14 proc. jako złe. Większość badanych (46 proc.) uważa, że sytuacja w ich zakładzie pracy jest dobra; 33 proc. określa ją jako przeciętną, 19 proc. jako złą.

Stagnacja albo gorzej

W porównaniu z poprzednimi miesiącami nieco wzrosła grupa osób, która jest przekonana o tym, iż w ciągu najbliższego roku sytuacja w Polsce nie zmieni się. Połowa badanych (50 proc.) jest przekonana, że zmian nie będzie w sytuacji gospodarczej, 31 proc. obawia się pogorszenia tej sytuacji, zaś 12 proc. spodziewa się poprawy. W odniesieniu do własnego gospodarstwa domowego zmian nie spodziewa się 70 proc. ankietowanych, 17 proc. uważa, że domowe warunki materialne pogorszą się, zaś 13 proc. sądzi, iż się poprawią.

Badanie zostało przeprowadzone od 7 do 13 marca na liczącej 1060 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.

Zobacz także
Komentarze (220)
Podłe nastroje Polaków. Większość z nas uważa, że sprawy Polski idą w złym kierunku [SONDAŻ]
Zaloguj się
 • chi_neng1

  Oceniono 1 raz 1

  Ja tez jestem w podlym nastroju, choc uwazam, ze Polska w porownaniu z innymi krajami, to naprawde powinna byc zadowolana z takiego stanu rzeczy, a nie jak w Grecji, Hiszpanii, Wloszech, na Cyprze .....

  No, chyba, ze tej Polsce w stanie najwiekszego kryzysu globalnego marzy sie tylko i wylacznia opcja: LUXUS !

  Manna ... manna....manna...

 • szczepapiorun

  0

  politycy, wy glupcy zajmuja sie dla was tylko tym co media wam zapodadza nie wazne czy z prawicy , lewicy czy panstwowe moge sie zalozyc ze zaden z was madre glowy nawet nie byl na stronie sejmu by zobaczyc porzadek obrad oraz ich tematyke aktualna...no ale z drugiej strony o czym by w sejmie nie "dyskutowac" zawsze ktos wtraci Smolensk albo inny temat zastepczy ,potraficie tylko biadolic ze to ze tamto rzad do d... itp
  Uswiadamia wam ludzie ze kryzys dotknal calej europy Cypr , Hiszpania , Wlochy , Grecja... nawet Wielka Brytania...
  wszedzie tam nie jest rozowo a w niektorych krajach jeszcze gorzej niz u nas , w kazdym z tych krajow ludzie oskarzaja rzady o nieudolnosc to co moze wszystkie rzady europy sie zmowily by bylo zle?
  Tylko polak tego nie widzi w swoim malym nienawistnym rozumku ktory bpozwala mu widziec tylko czubeczek wlasnego nosa ...

 • bellapraca

  Oceniono 5 razy 1

  W jakim złym kierunku? Jak ten potomek SSM-na rudy fałszywy zimny gad na prawo i lewo rozgłasza że Polska to kraj miodem i mlekiem płynąca, więc kto w jego Gebelsowską propagandę wierzy to bez obrazy ale jest totalie porąbany kretyński debil, chociaż w tym kraju takich totalnych kretyńskich debili nie brakuje

 • adam.2x

  Oceniono 2 razy 2

  Zostawcie narzekania i cieszcie sie tym co zostalo osiagniete przez ostatnie dekady. W stosunku do lat 70-tych zyjecie w innym wszechswiecie. Ja pamietam tamte lata a latach 80 podobno bylo jesze gorzej niz w 70 ale ja tego nie wiem bo mnie juz tam nie bylo. Nie wiele spoleczeczenstw dokonalo takiego postepu. Mogliscie zostac Bialorusia albo jeszcze gorzej. Tak jest niestety ze sa lata lepsze i gorsze i teraz sa te kryzysowe. Ameryka juz wychodzi, Europa moze jeszcze byc w klopotach.
  Potrzebne sa reformy pracy ktore odetna nierobow i obibokow od pieniedzy, zlikwiduja wielki nadmiar administracji budzetowej na wszystkich szczeblach panstwowych i lokalnychqq i pozwola na zainwestowanie tak wygospodarowanych srodkow w rozwoj.

 • zygosz

  Oceniono 4 razy 0

  Dolek !

  Pan Donek wykopal sobie dolek ,
  stanal sobie przed nim biedny ,co
  mam teraz zrobic ,on jest taki wielki.
  Skok napewno bedzie ,nieudany,
  co mam zostac przysypany,? gdziez
  sa moje wieczne plany .
  Ta platforma tak mi dobrze sluzyla ,
  teraz sie wielka burza rozkrecila.
  Teraz kazdy swoje wlasne plany ,kreci
  ja juz dluzej nie mam tam pozostac .
  checi ,dol wykopalem gleboki ,czekam
  na ostatnie kroki .

 • jw11

  0

  Podle ze inni maja jeszcze lepiej

 • jw11

  Oceniono 2 razy 2

  Jest mi coraz lepiej to dlatego zly jestem, normalne

 • adamowski1

  Oceniono 6 razy 2

  Ci Polacy to dziwny naród,przecież zarobki "władzy" wciąż idą w górę,a więc powinni się z tego cieszyć,za jakieś 25 lat przestaną nam zabierać kasę z rent czy emerytur,a ci którzy przeżyją bez opieki medycznej o co usilnie dba NFZ,będą mogli żyć godnie i wygodnie u "Braciszka Alberta",czy doić krowy w schronisku jakiś tam sióstr za kromkę chleba i szklankę mleka dziennie i mieć dostęp do TV Trwam,czy TV Sejmowej,pełny luksus.

 • sowa_46

  Oceniono 5 razy -1

  Polska potrzebuje rewolucji, jak się przesadza rośliny doniczkowe to trzeba pozbyć się wszelkich pasożytów, oczyścić ziemię, inaczej roślinę szlag trafi, to samo powinno się zrobić z naszym krajem, wyciąć w pień wszelkie postkomunistyczne dziadostwo wraz z korzeniami, wszelkich bandytów, złodziei i łobuzów z urzędów od góry po sam dół, to potężna praca ale jedynie taka może być skuteczna zanim się ponownie jakieś ścierwo odrodzi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje