Przełom w stosunkach Turcja-Izrael? Netanjahu przeprosił za atak na flotyllę

22.03.2013 17:22

Fot. LARRY DOWNING REUTERS

- Premierzy Izraela i Turcji rozmawiali dzisiaj przez telefon - ujawnił prezydent USA Barack Obama kończący wizytę w Izraelu. Towarzyszące Obamie osobistości poinformowały, że obie strony wyraziły gotowość normalizacji stosunków, a Netanjahu przeprosił za incydent z 2010 roku, w którym zginęło dziewięciu tureckich aktywistów.
Według Reutersa telefoniczny kontakt szefów rządów Izraela i Turcji - Benjamina Netanjahu i Recepa Tayyipa Erdogana - zaaranżował właśnie Obama, któremu zależy na przywróceniu dobrych stosunków między tymi krajami, które są sojusznikami USA.

Turcja i Izrael były kiedyś bliskimi sojusznikami. Ich stosunki załamały się, kiedy w ataku izraelskich komandosów 31 maja 2010 roku na turecki prom Mavi Marmara płynący do Strefy Gazy w składzie Flotylli Wolności zginęło dziewięciu Turków, a ponad 50 zostało rannych. Flotylla miała przełamać morską blokadę Strefy Gazy i dostarczyć tam 10 tys. ton pomocy humanitarnej.

Graniczący z Syrią Izrael i należąca do NATO Turcja niegdyś dzieliły się informacjami wywiadowczymi i przeprowadzały wspólne ćwiczenia wojskowe. Współpracy tej zaniechano od czasu ataku na Flotyllę.

Przeprosiny przyjęte, potrzebna normalizacja stosunków

Według osobistości towarzyszących Obamie Netanjahu przeprosił za incydent z 2010 roku, w którym zginęło dziewięciu tureckich aktywistów. Premier Izraela zapewnił, że "tragiczne rezultaty" tamtego zajścia nie były zamierzone, wskazywał na "błędy operacyjne" i wyraził ubolewanie z powodu śmierci obywateli tureckich.

Z tych samych źródeł nadeszła wiadomość, że Erdogan "przyjął izraelskie przeprosiny i zgodził się z Netanjahu, iż potrzebna jest normalizacja stosunków" - informuje Reuters.

Wkrótce potem również kancelaria Netanjahu poinformowała w krótkim komunikacie, że szef izraelskiego rządu "przeprosił naród turecki za wszelkie błędy, które mogły doprowadzić do ofiar śmiertelnych, i zgodził się zawrzeć porozumienie w sprawie odszkodowania".

Reuters informuje, że Netanjahu ujawnił, iż Izrael i Turcja uzgodniły też współpracę mającą na celu poprawę sytuacji humanitarnej na terytoriach palestyńskich.

Zobacz także
 • Turecki statek "Mavi Marmara" z pierwszej "Flotylli Wolności". Izrael nie chce pogorszenia stosunków z Turcją
 • Beniamin Netanjahu rozpoczyna dziś
wizytę w Warszawie. Nie spotka się
z izraelskim ambasadorem ani nie
będzie korzystać z tłumaczy ambasady Egipt uspokaja Izrael. Jerozolima odetchnęła z ulgą?
 • Mimo odmowy Netanjahu, Turcja czeka na przeprosiny
Komentarze (44)
Przełom w stosunkach Turcja-Izrael? Netanjahu przeprosił za atak na flotyllę
Zaloguj się
 • ulebyk

  0

  Syjonistyczna świnia, morderca i bandzior Netanyahu...może przeprosi publicznie a w nie w rozmowie przez telefon? Izraelski reżim jest jedynym prawdziwym zagrożeniem dla światowego pokoju.

 • miidryg5

  Oceniono 2 razy 0

  Nie kajaj się Israelu, bo i tak będą Ci stopy lizać...

 • vikaromaniuta

  Oceniono 3 razy 1

  Turcja to taki amerykański piesek - co mu Obama nakaże, to i zrobi !

 • zigzaur

  Oceniono 5 razy 1

  No i nie udała się intryga na rzecz wbicia klina między Izrael a Turcję. Chyba Ławrow straci stołek.

 • alexy-dwa

  Oceniono 5 razy 1

  Najpierw was zabijemy - potem przeprosimy. Izrael stał się równie faszystowskim krajem jak Niemcy Hitlera w czasie wojny. Dziwne to bo Żydzi najbardziej w drugiej wojnie światowej ucierpieli.

 • wiesscar

  Oceniono 8 razy 6

  pamietam jak przyjezdzali i opowiadali w Sejmie jak to oni kochaja pokoj, a Turkow pozabijali na wodach miedzynarodowych, ta gadka w Sejmie to tak dla picu,

 • wiesscar

  Oceniono 2 razy 0

  agent peerelowski Szczypiorski powiedzial w Polsce nie ma Zydow, wiec ten wyjazd naszych wladz do Izraela bedzie musial byc rozliczony, Michnik sie smial z tego powiedzenia, Polska ma stolice i siedzibe wladz centralnych w Warszawie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje