Przełom w stosunkach Turcja-Izrael? Netanjahu przeprosił za atak na flotyllę

22.03.2013 17:22

Fot. LARRY DOWNING REUTERS

- Premierzy Izraela i Turcji rozmawiali dzisiaj przez telefon - ujawnił prezydent USA Barack Obama kończący wizytę w Izraelu. Towarzyszące Obamie osobistości poinformowały, że obie strony wyraziły gotowość normalizacji stosunków, a Netanjahu przeprosił za incydent z 2010 roku, w którym zginęło dziewięciu tureckich aktywistów.
Według Reutersa telefoniczny kontakt szefów rządów Izraela i Turcji - Benjamina Netanjahu i Recepa Tayyipa Erdogana - zaaranżował właśnie Obama, któremu zależy na przywróceniu dobrych stosunków między tymi krajami, które są sojusznikami USA.

Turcja i Izrael były kiedyś bliskimi sojusznikami. Ich stosunki załamały się, kiedy w ataku izraelskich komandosów 31 maja 2010 roku na turecki prom Mavi Marmara płynący do Strefy Gazy w składzie Flotylli Wolności zginęło dziewięciu Turków, a ponad 50 zostało rannych. Flotylla miała przełamać morską blokadę Strefy Gazy i dostarczyć tam 10 tys. ton pomocy humanitarnej.

Graniczący z Syrią Izrael i należąca do NATO Turcja niegdyś dzieliły się informacjami wywiadowczymi i przeprowadzały wspólne ćwiczenia wojskowe. Współpracy tej zaniechano od czasu ataku na Flotyllę.

Przeprosiny przyjęte, potrzebna normalizacja stosunków

Według osobistości towarzyszących Obamie Netanjahu przeprosił za incydent z 2010 roku, w którym zginęło dziewięciu tureckich aktywistów. Premier Izraela zapewnił, że "tragiczne rezultaty" tamtego zajścia nie były zamierzone, wskazywał na "błędy operacyjne" i wyraził ubolewanie z powodu śmierci obywateli tureckich.

Z tych samych źródeł nadeszła wiadomość, że Erdogan "przyjął izraelskie przeprosiny i zgodził się z Netanjahu, iż potrzebna jest normalizacja stosunków" - informuje Reuters.

Wkrótce potem również kancelaria Netanjahu poinformowała w krótkim komunikacie, że szef izraelskiego rządu "przeprosił naród turecki za wszelkie błędy, które mogły doprowadzić do ofiar śmiertelnych, i zgodził się zawrzeć porozumienie w sprawie odszkodowania".

Reuters informuje, że Netanjahu ujawnił, iż Izrael i Turcja uzgodniły też współpracę mającą na celu poprawę sytuacji humanitarnej na terytoriach palestyńskich.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (44)
Zaloguj się
 • omnadren_polfa

  Oceniono 42 razy 22

  odrażający typ ten Netanjahu

 • staalkeer

  Oceniono 32 razy 18

  "Reuters informuje, że Netanjahu ujawnił, iż Izrael i Turcja uzgodniły też współpracę mającą na celu poprawę sytuacji humanitarnej na terytoriach palestyńskich."

  Obama juz wyjechał z Izraela?

  Bo kilkanaście minut temu Izrael juz takie info wypuścił

  "Premier Izraela Benjamin Netanjahu i minister obrony Mosze Jaalon wydali rozporządzenie zamknięcia granic Strefy Gazy dla przywozu towarów, a także ograniczenia strefy rybołówstwa."

  polish.ruvr.ru/2013_03_22/Izrael-czasowo-zamknal-granice-Strefy-Gazy/

 • pismaki_klamia

  Oceniono 35 razy 13

  Ręka rękę myje - oba reżimy wspólnie dokonują ludobójstwa w Syrii, to muszą zjednać sobie społeczeństwa.

  Na pokładzie flotylli był ober-bandyta, krwawy rzeźnik z Libii, ulubieniec Sikorskiego, Abdulhakim Belhadż.

  Zginęli tylko umiarkowani członkowie Bractwa Muzułmańskiego krytyczni wobec reżimu Erdogana, którzy właśnie planowali niebezpiecznego dla niego ruchy - czysty przypadek.

 • wiesscar

  Oceniono 8 razy 6

  pamietam jak przyjezdzali i opowiadali w Sejmie jak to oni kochaja pokoj, a Turkow pozabijali na wodach miedzynarodowych, ta gadka w Sejmie to tak dla picu,

 • doni72

  Oceniono 9 razy 3

  Kazda politykiernia knuje i sobie za plecami spoleczenstw cos zalatwia.To co sobie ci dwaj "dzentelmeni"powiedzieli nie zmieni nastawienia spoleczenstwa tureckiego do Izraela.Mieszkam w kraju gdzie Turkow jest duzo,nie maja pozytywnego nastawienia w stosunku do Izraela,delikatnie mowiac.

 • vikaromaniuta

  Oceniono 3 razy 1

  Turcja to taki amerykański piesek - co mu Obama nakaże, to i zrobi !

 • zigzaur

  Oceniono 5 razy 1

  No i nie udała się intryga na rzecz wbicia klina między Izrael a Turcję. Chyba Ławrow straci stołek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje