Indie: nowe, surowsze prawo. Gwałcicieli będzie czekać dożywocie lub kara śmierci

Gwałt na 23-letniej studentce doprowadził do wielu protestów w cały kraju. Na zdjęciu jedna z protestujących zatrzymana przez policję.

Gwałt na 23-letniej studentce doprowadził do wielu protestów w cały kraju. Na zdjęciu jedna z protestujących zatrzymana przez policję. (Fot. MANSI THAPLIYAL REUTERS)

Na podstawie nowych przepisów, gwałcicieli recydywistów czekać będzie kara śmierci. Podglądactwo, nękanie i oblewanie kwasem od teraz będą uznawane za przestępstwa. To odpowiedź polityków w Indiach na głośną sprawę zbiorowego gwałtu na 23-letniej studentce w grudniu zeszłego roku.
Indie przyjęły nowe przepisy surowiej karzące przestępstwa seksualne. Taka ustawa jest postrzegana jako pierwszy krok w kierunku ograniczenia coraz częstszych przypadków przemocy wobec kobiet. Aktywistki podkreślają, że wiele zależeć będzie od przestrzegania i wprowadzania w życie nowego prawa.

- Takie przepisy wchodzą w życie w Indiach po raz pierwszy. Parlament je zaakceptował. To zapowiedź rewolucji w naszym kraju - mówił chwilę po głosowaniu minister spraw wewnętrznych Sushil Kumar Shinde

Problemem nie są tylko gwałty

Gwałt to tylko jedno z wielu naruszeń praw, z jakimi muszą radzić sobie kobiety w Indiach. Oprócz nich na porządku dziennym są: zabijanie żeńskich płodów, morderstwa dla posagu, oblewanie kwasem, handel kobietami i tzw. zabójstwa honorowe.

Ale okrucieństwo ataku z 16 grudnia, kiedy to 23-letnia studentka padła ofiarą brutalnego, godzinnego gwałtu zbiorowego, wstrząsnęło hinduską opinią publiczną. Wywołało to ogólnonarodową debatę o prawach kobiet.

Protesty w Indiach

Po tej zbrodni tysiące mieszkańców Indii wyszło na ulice, by zmusić rząd premiera Manmohana Singha do ustanowienia panelu, który opracuje wymagane zmiany w prawie. Nowe prawo zawiera niektóre z zaleceń panelu.

Przepisy jako najwyższy wymiar kary uznają dożywocie za gwałt, jednakże recydywiści i ci, których ofiary będą w stanie wegetatywnym, muszą liczyć się z karą śmierci. Ustawa rozszerza również znaczenie gwałtu na penetrację jamy ustnej, odbytu, cewki moczowej i waginy za pomocą penisa, lub jakiegokolwiek innego przedmiotu.

Gwałt został uznany za przestępstwo, definicję molestowania seksualnego rozszerzono o niepożądane zachowania i pokazywanie pornografii bez zgody. Prawo będzie karać również policję i szpitale, jeżeli nie zarejestrują ofiary gwałtu, lub nie zajmą się nią w należyty sposób.

Gwałt małżeński pozostał dozwolony

Organizacje kobiece wyraziły satysfakcję z tego, że ich walka przyniosła zmiany, choć podkreślają, że prawo powinno być jeszcze surowsze. Na przykład gwałt małżeński został prawnie dozwolony, przesunięto jedynie granicę wieku kobiety z 16 do 18 lat. Również politycy oskarżeni o gwałt będą mogli dalej sprawować funkcje publiczne - pomimo że rządowy panel chciał inaczej.

- Prawidłowe egzekwowanie prawa pozostaje kluczowe. Nie oczekuję nagłego postępu. To nasza kolejna walka - mówi Kavita Krishnan ze stowarzyszenia All India Progressive Women. - Nowe prawo to nie koniec, to kolejny krok w bitwie o równość płci w Indiach.

Zobacz także
 • Wielu demonstrantów domagało się kary śmierci dla gwałcicieli z Delhi Zbiorowy gwałt na studentce wstrząsnął Indiami. Masowe protesty: "Powiesić ich!"
Komentarze (68)
Indie: nowe, surowsze prawo. Gwałcicieli będzie czekać dożywocie lub kara śmierci
Zaloguj się
 • tomesio

  Oceniono 1 raz 1

  Nie wiem czy to dobre rozwiązanie. Jak wprowadzono podobne zasady bodaj u naszego "Wielkiego Brata" liczba gwałtów spadła. Wzrosła za to ilość kobiet, które zamordowano po gwałcie. Sprawcy groziła kara śmierci i za gwałt i za morderstwo, więc nie robiło to już różnicy jak pozbył się świadka.

 • tawusia

  0

  a mnie rozśmieszyło zdanie "Również politycy oskarżeni o gwałt będą mogli dalej sprawować funkcje publiczne ...". im wyższa kasta tym prawo mniej znaczy? wg mnie od takich "reprezentantów" narodu raczej powinno się więcej wymagać. w Indiach jak na razie to rządzą przede wszystkim kasty a nie zaufanie publiczne. ciekawe czy oni kojarzą ten termin?

 • lukasbo

  Oceniono 1 raz -1

  "Ustawa rozszerza również znaczenie gwałtu na penetrację jamy ustnej, (...) za pomocą (...) jakiegokolwiek innego przedmiotu." ....i jak teraz dziecku zęby umyć :((

 • r1234_76

  Oceniono 2 razy -2

  chyba prima aprilis, że GW pisze, że zabijanie płodów to problem dla kobiet, a nie realizacja praw reprodukcyjnych kobiet.

 • zz1026

  Oceniono 5 razy 1

  glupota karanie za gwalt tak\samo jak za morderstwo spowoduje ze gwalciciele beda swoje ofiary zabijac bo co im to robi za roznice? czu zostana skazani smierc za gwalt czy morderstwo?
  jesli ofiare zabija to jest mniejsze ryzyko wpadki a kara ta sama co sie bardziej oplaca?

 • jans0091

  Oceniono 4 razy -2

  Jedno z prawdziwych Państw które egzekwują prawo tak jak powinno.Prawo Europejskie i z .tej racji polskie jest warte papieru toaletowego.Jeżeli Suweren a Naród polski takim jest i chce kary śmierci to należy bez względu na unijne dyrdymały ją przywrócić .Nic dobrego prawo unii nam nie przyniosło , pederaści po ulicach szaleją , a ja z siatką z zakupami chyłkiem zdążam do domu .

 • bezpocztyonline

  Oceniono 8 razy 4

  Jeśli za gwałt będzie w Indiach groziło dożywocie lub kara śmierci, to teraz sprawcy będą woleli zamordować ofiarę niż zostawić ją przy życiu.
  Różnica w karze żadna, a prawdopodobieństwo wykrycia sprawcy mniejsze.

  Tak to jest, jak się prawo ustanawia bez namysłu i pod publiczkę.

 • bronek_pierdola

  Oceniono 2 razy 2

  bydlo

 • ponury_swiniarz

  Oceniono 9 razy 3

  No teraz bedzie wiecej gwaltow zakonczonych morderstwem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje