Indie: nowe, surowsze prawo. Gwałcicieli będzie czekać dożywocie lub kara śmierci

22.03.2013 13:15
Gwałt na 23-letniej studentce doprowadził do wielu protestów w cały kraju. Na zdjęciu jedna z protestujących zatrzymana przez policję.

Gwałt na 23-letniej studentce doprowadził do wielu protestów w cały kraju. Na zdjęciu jedna z protestujących zatrzymana przez policję. (Fot. MANSI THAPLIYAL REUTERS)

Na podstawie nowych przepisów, gwałcicieli recydywistów czekać będzie kara śmierci. Podglądactwo, nękanie i oblewanie kwasem od teraz będą uznawane za przestępstwa. To odpowiedź polityków w Indiach na głośną sprawę zbiorowego gwałtu na 23-letniej studentce w grudniu zeszłego roku.
Indie przyjęły nowe przepisy surowiej karzące przestępstwa seksualne. Taka ustawa jest postrzegana jako pierwszy krok w kierunku ograniczenia coraz częstszych przypadków przemocy wobec kobiet. Aktywistki podkreślają, że wiele zależeć będzie od przestrzegania i wprowadzania w życie nowego prawa.

- Takie przepisy wchodzą w życie w Indiach po raz pierwszy. Parlament je zaakceptował. To zapowiedź rewolucji w naszym kraju - mówił chwilę po głosowaniu minister spraw wewnętrznych Sushil Kumar Shinde

Problemem nie są tylko gwałty

Gwałt to tylko jedno z wielu naruszeń praw, z jakimi muszą radzić sobie kobiety w Indiach. Oprócz nich na porządku dziennym są: zabijanie żeńskich płodów, morderstwa dla posagu, oblewanie kwasem, handel kobietami i tzw. zabójstwa honorowe.

Ale okrucieństwo ataku z 16 grudnia, kiedy to 23-letnia studentka padła ofiarą brutalnego, godzinnego gwałtu zbiorowego, wstrząsnęło hinduską opinią publiczną. Wywołało to ogólnonarodową debatę o prawach kobiet.

Protesty w Indiach

Po tej zbrodni tysiące mieszkańców Indii wyszło na ulice, by zmusić rząd premiera Manmohana Singha do ustanowienia panelu, który opracuje wymagane zmiany w prawie. Nowe prawo zawiera niektóre z zaleceń panelu.

Przepisy jako najwyższy wymiar kary uznają dożywocie za gwałt, jednakże recydywiści i ci, których ofiary będą w stanie wegetatywnym, muszą liczyć się z karą śmierci. Ustawa rozszerza również znaczenie gwałtu na penetrację jamy ustnej, odbytu, cewki moczowej i waginy za pomocą penisa, lub jakiegokolwiek innego przedmiotu.

Gwałt został uznany za przestępstwo, definicję molestowania seksualnego rozszerzono o niepożądane zachowania i pokazywanie pornografii bez zgody. Prawo będzie karać również policję i szpitale, jeżeli nie zarejestrują ofiary gwałtu, lub nie zajmą się nią w należyty sposób.

Gwałt małżeński pozostał dozwolony

Organizacje kobiece wyraziły satysfakcję z tego, że ich walka przyniosła zmiany, choć podkreślają, że prawo powinno być jeszcze surowsze. Na przykład gwałt małżeński został prawnie dozwolony, przesunięto jedynie granicę wieku kobiety z 16 do 18 lat. Również politycy oskarżeni o gwałt będą mogli dalej sprawować funkcje publiczne - pomimo że rządowy panel chciał inaczej.

- Prawidłowe egzekwowanie prawa pozostaje kluczowe. Nie oczekuję nagłego postępu. To nasza kolejna walka - mówi Kavita Krishnan ze stowarzyszenia All India Progressive Women. - Nowe prawo to nie koniec, to kolejny krok w bitwie o równość płci w Indiach.

Zobacz także
Komentarze (68)
Zaloguj się
 • wilma.flintstone

  Oceniono 113 razy 87

  Popieram postulat ucinania narzedzia zbrodni, bo niektorzy mezczyzni to zwierzeta ktorych nawet smierc nie odstraszy przed spuszczeniem sobie z krzyza - vide zbiorowy gwalt na Szwajcarce, mimo ze utrata glowy grozi przeciez gwalcicielom studentki w grudniu. Moze wiec perspektywa, ze juz nigdy sobie nie bedzie mogl jeden z drugim pociupciac bardziej do wyobrazni przemowi.

 • syngefco

  Oceniono 138 razy 84

  ... a ja proponuję gwałt za gwałt. Za zbiorowe zgwałcenie kobiety przez np. 7 mężczyzn, każdy z nich powinien otrzymać gorącą lokówkę na kilka godzin w odbyt lub/i silny parasol otwierający się wewnątrz.
  ... chciałbym kiedyś spotkać na swojej drodze życiowej gwałciciela albo pedofila, oj jak ja bym chciał.

 • jacekzwawy

  Oceniono 80 razy 76

  Zakaz oblewania twarzy kwasem: "akie przepisy wchodzą w życie w Indiach po raz pierwszy. Parlament je zaakceptował. To zapowiedź rewolucji w naszym kraju". Jak widać Indie to jeszcze dzikszy kraj niz Polska, skoro dotąd wolno było oblewać twarze kobiet kwasem.

 • judaszowy

  Oceniono 92 razy 48

  ......... i proszę, Indie, nazywamy krajem 3go świata, a rząd dał radę szybko podjąć decyzję o zaostrzeniu prawa?????????? ........... to my jesteśmy krajem 7 świata, a nie Indie

 • alekto1440

  Oceniono 43 razy 43

  Jeszcze powinni sobie uświadomić, że gwałtu dokonuje człowiek, a nie "zły czas i miejsce", jak to wynikało z komentarzy policji po niedawnym gwałcie na turystce.

 • puuchatek

  Oceniono 55 razy 33

  I teraz będą się zachwycać wszyscy zwolennicy KS. "Wprowadzono surowsze prawo" - i co z tego? Może sprawdźcie, jaka jest w Indiach wykrywalność sprawców tego typu przestępstw...

  Od dawna wiadomo, że przy niskiej wykrywalności nawet najsurowsze kary nie powodują zmniejszenia się liczby przestępstw.

 • co-rel

  Oceniono 38 razy 30

  Czytam, zarówno tekst jak i komentarze, i nadziwić się nie mogę. Dlaczego surowo karać dopiero recydywistów? Czy gwałconej kobiecie robi różnicę, czy jest drugą, trzecią czy piątą ofiarą gwałcicieli? Dożywocie dla każdego gwałciciela – obojętnie czy w Indiach, Polsce czy USA. To jest przestępstwo, którego nie da się popełnić w afekcie czy z powodu potrzeby, której nie da się opanować. Popęd seksualny to nie uzależnienie od narkotyków, które może skłonić człowieka do kradzieży, a sam proces nie trwa ułamki sekund, po których jest już za późno (jak czasami cios, który kończy się śmiercią). Dożywocie albo długoletnie więzienie poprzedzone kastracją. Do wyboru! Wtedy te zwierzęta może by się zastanowiły nad tym co robią.

 • baba788

  Oceniono 27 razy 23

  Taka jest India- zupelnie inna niz mentalnosc zachodu- trudno dac sie przekonac, ze cos sie zmieni, bo to przeciez spoleczenstwo oparte na kastach- kobieta tam jest niczym dla 99% mezczyzn, ma rodzic meskich potomkow i pracowac w domu. A te wyzwolone kobiety zachowuja sie ze zrozumiala wyzszoscia do innych, nie potrafia tego ukryc nawet wtedy gdy sa poza wlasnym krajem. Zachlystywanie sie spiritualizmem indyjskim jest smieszne

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje