Rewolucja w służbie zdrowia. Arłukowicz zapowiada m.in. likwidację centrali NFZ

22.03.2013 13:12
Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja)

Likwidacja centrali NFZ, przekazanie kompetencji i samodzielności wojewódzkim oddziałom funduszu oraz powołanie Urzędu Ubezpieczeń Zdrowotnych, który zajmie się m.in. wyceną świadczeń, przewiduje projekt ustawy przedstawiony przez Ministerstwo Zdrowia.
- Chciałbym państwu przedstawić moją strategię zmian w systemie ochrony zdrowia do roku 2015. Mapę działań podzieliliśmy na trzy główne obszary - powiedział Arłukowicz.

W pierwszym obszarze - którym jest reforma systemu lecznictwa - wymienił wprowadzone niedawno lub przygotowywane zmiany w ustawach o działalności leczniczej, o konsultantach krajowych, zmiany w POZ, projektowane ustawy o zdrowiu publicznym i o szpitalach klinicznych, a na końcu tej drogi - ustawę o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych.

Minister podkreślił, że kluczowym elementem w tym obszarze jest reforma NFZ. Jak poinformował, zawiera ona pięć zasadniczych elementów. Pierwszym jest likwidacja centrali NFZ i zastąpienie jej urzędem, który będzie nadzorował funkcjonowanie regionalnych oddziałów NFZ.

Wycena świadczeń, premiowanie za efektywne leczenie...

Drugi punkt to "wyprowadzenie wyceny świadczeń poza obszar płatnika". Wycena będzie przeprowadzona przez Urząd Ubezpieczeń Zdrowotnych - niezależną agencję, a płatnik nie będzie miał wpływu na wycenę.

Trzeci punkt zmian to weryfikacja jakości leczenia i premiowanie tych, którzy leczą najefektywniej, najszybciej i najbezpieczniej. Jednostki, które nie odsyłają pacjentów i podejmują się kompleksowego leczenia mają być premiowane.

Czwarty element to stworzenie i realne wykorzystanie regionalnych map zapotrzebowania zdrowotnego. - Dziś planowanie usługi odbywa się z poziomu centrali (...). Chcemy przenieść dużą część kompetencji na regiony - powiedział minister.

"Mapy zapotrzebowania" pozwolą na racjonalne wydawanie pieniędzy

Piąty element zmiany to budowanie spójnego systemu planowania inwestycji medycznych w regionie. Zdaniem ministra obecnie nie ma "map zapotrzebowania", samorządy nie wiedzą ile i jakiego sprzętu mają na swoim terenie etc. "Mapy zapotrzebowania" i wspólna polityka inwestycyjna pozwolą na racjonalne wydawanie pieniędzy i ułatwią życie pacjentom.

Minister mówił także o koniecznych zmianach w systemie refundacji (m.in. nowelizacji ustawy refundacyjnej) oraz informatyzacji systemu opieki

Komentarze (184)
Rewolucja w służbie zdrowia. Arłukowicz zapowiada m.in. likwidację centrali NFZ
Zaloguj się
 • jerzy.zywiecki

  0

  Zawracanie kijkiem Wisły. Brak jakiejkolwiek polityki zdrowotnej, są jedynie oszczędności.

 • jarasfil

  Oceniono 1 raz 1

  uzdrowić system można bardzo szybko wystarczy zabrać wszystkim przywileje mającym wpływ na służbę zdrowia. Jak Tuskowaty czy Komor poczeka w kolejce to od razu dobrał by im się do du.y a tak to oni mają nas w du.ie.

 • cillian1

  Oceniono 1 raz -1

  będzie tak:
  likwidacja NFZ - jakieś 10 000 stołków za kasę ze składek.
  powołanie nowych stołków - 15 000 stołków za kasę ze składek!

  No, takich mamy debili na stołkach rządzących!

 • koniu800

  0

  niech się bawi i eksperymentuje toć to zdrowie gojów a tych mu nie żal

 • sowa_46

  0

  Arłukowicz, komuch pieprzony, taki z niego polityk jak i lekarz, całe szczęście że nie leczy ludzi.

 • the_foe

  0

  system dodatkowych ubezpieczen zdrowotnych bez jednolitej stawki UZ jest nonsensem.

 • pseudo12345

  0

  Będzie jeszcze gorzej. Powrócić do poprzedniego systemu. Wszystko w komunie działało lepiej. Nie mogli doić takiej dojnej krowy, jaką zrobili z NFZ.

 • candid13

  0

  szkolony przez kgb byl tez ruski agent z Torunia, faryzeusz, ktory sluzy Moskwie szerzac zasady sekty wrogiej religii chrzescijanskiej, dzielac polski kosciol i Polske

 • volongoto41

  0

  Za każdym razem gdy władza w naszym kraju zapowiada zmiany oznacza to, że będzie niesamowity burdel, a
  gdy zmiany zapowiadane sa głośno, to znaczy, że część Polaków tego burdelu nie przeżyje, a ci którym się uda zostaną okaleczeni do końca życia...

  Chory upiera się, aby się leczyc... jakiś dziwny taki...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje