Rewolucja w służbie zdrowia. Arłukowicz zapowiada m.in. likwidację centrali NFZ

22.03.2013 13:12
Likwidacja centrali NFZ, przekazanie kompetencji i samodzielności wojewódzkim oddziałom funduszu oraz powołanie Urzędu Ubezpieczeń Zdrowotnych, który zajmie się m.in. wyceną świadczeń, przewiduje projekt ustawy przedstawiony przez Ministerstwo Zdrowia.
- Chciałbym państwu przedstawić moją strategię zmian w systemie ochrony zdrowia do roku 2015. Mapę działań podzieliliśmy na trzy główne obszary - powiedział Arłukowicz.

W pierwszym obszarze - którym jest reforma systemu lecznictwa - wymienił wprowadzone niedawno lub przygotowywane zmiany w ustawach o działalności leczniczej, o konsultantach krajowych, zmiany w POZ, projektowane ustawy o zdrowiu publicznym i o szpitalach klinicznych, a na końcu tej drogi - ustawę o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych.

Minister podkreślił, że kluczowym elementem w tym obszarze jest reforma NFZ. Jak poinformował, zawiera ona pięć zasadniczych elementów. Pierwszym jest likwidacja centrali NFZ i zastąpienie jej urzędem, który będzie nadzorował funkcjonowanie regionalnych oddziałów NFZ.

Wycena świadczeń, premiowanie za efektywne leczenie...

Drugi punkt to "wyprowadzenie wyceny świadczeń poza obszar płatnika". Wycena będzie przeprowadzona przez Urząd Ubezpieczeń Zdrowotnych - niezależną agencję, a płatnik nie będzie miał wpływu na wycenę.

Trzeci punkt zmian to weryfikacja jakości leczenia i premiowanie tych, którzy leczą najefektywniej, najszybciej i najbezpieczniej. Jednostki, które nie odsyłają pacjentów i podejmują się kompleksowego leczenia mają być premiowane.

Czwarty element to stworzenie i realne wykorzystanie regionalnych map zapotrzebowania zdrowotnego. - Dziś planowanie usługi odbywa się z poziomu centrali (...). Chcemy przenieść dużą część kompetencji na regiony - powiedział minister.

"Mapy zapotrzebowania" pozwolą na racjonalne wydawanie pieniędzy

Piąty element zmiany to budowanie spójnego systemu planowania inwestycji medycznych w regionie. Zdaniem ministra obecnie nie ma "map zapotrzebowania", samorządy nie wiedzą ile i jakiego sprzętu mają na swoim terenie etc. "Mapy zapotrzebowania" i wspólna polityka inwestycyjna pozwolą na racjonalne wydawanie pieniędzy i ułatwią życie pacjentom.

Minister mówił także o koniecznych zmianach w systemie refundacji (m.in. nowelizacji ustawy refundacyjnej) oraz informatyzacji systemu opieki

Zobacz także
Komentarze (184)
Zaloguj się
 • hetmanwiechu

  Oceniono 239 razy 193

  Bedzie jak z PKP, 1000 spolek a w niej prezes, sekretarka, samochod (drogi najlepiej Audi 8), no i kierowca, a leczyc bedziemy sie u zanchora. lekarze beda musieli obowiazkowo czytac janka muzykanta aby podszkolic sie na temat najnowszej wiedzy medycznej w Polsce.

 • robot_nick

  Oceniono 217 razy 175

  "Chcemy, aby w miejsce tego urzędu powstał urząd" - i na tym można zakończyć dywagacje na temat tej "rewolucyjnej" zmiany

 • seboc

  Oceniono 152 razy 138

  > Chcemy, aby w miejsce tego urzędu powstał urząd

  Też mi likwidacja.

 • albacor

  Oceniono 160 razy 96

  Cały NFZ należy zrównać z powierzchnią ziemi. każdemu dać do reki, oprócz posiadanej już przez nas kary bankomatowej, kartę chipową, tzw. zdrowotną , na ktorej będę miał swoje wpłaty i tyle. Idę do lekarza, płacę tą katą, jadę do sanatorium - płacę tą kartą. Idę do apteki - płacę zaleki kartą. Oczywiście płacę karą za to za co mogę zapłacić (pakiet usług). A niewielki Urząd może to nadzorować.
  I po cholerę nam armia ludzi noszących papiery z biurka na biurko..........

 • kaczkazporemwzupie

  Oceniono 87 razy 81

  A w tym Urzędzie Ubezpieczeń Zdrowotnych zatrudni sie urzędników z zlikwidowanej centrali NFZ...ale teraz to już oni niezależni będą.I samorządni-jak "Solidarność" na przykład.Tacy sami ale inni.
  Rewolucja,trzesienie ziemi...trzsienie dupy chyba.Rewolucja to będzie jak Arukowicz przestanie bawic sie limuzyną i na zbitą mordę wyleci z posady na którą sie NIE NADAJE.

 • ww2412

  Oceniono 80 razy 60

  No to popłynie kasa do kieszeni swoich... ZUZ, PRYWATNE "NIEZALEŻNE" AGENCJE... słów szkoda. Dokąd idziesz POLSKO???!!!

 • xelene

  Oceniono 78 razy 56

  i jakie beda oszczednosci????
  Tak jak w reklamie .
  Jakie , no jakie :)))))
  zadne , to kosmetyka i tyle.Taki pic jak wszystko co robi rzad Tuskobusu

 • chlumy

  Oceniono 92 razy 42

  Też mi pomysł! Już raz - jeszcze wtedy kasy chorych - były zdecentralizowane i skończyło się tym, że nie mozna było się leczyć w innym mieście, dlatego to zmieniono. Czyżby Pan Arłukowicz chciał powtórzyć błędy poprzedników? Nic jednak samodzielnie nie umie wymyślić, a szkoda....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje