Papież określił priorytety swojego pontyfikatu. "Dialog z innymi religiami i niewierzącymi"

22.03.2013 12:39
Franciszek zaprosił ubogich na mszę w Wielki Czwartek

Franciszek zaprosił ubogich na mszę w Wielki Czwartek (Fot. Angelo Carconi AP)

Papież Franciszek powiedział dziś w przemówieniu do korpusu dyplomatycznego, że Stolicy Apostolskiej zależy na "dobru każdego człowieka na tej ziemi" i "budowaniu mostów" z innymi religiami i niewierzącymi. - Z tym właśnie zamiarem biskup Rzymu rozpoczyna swoją posługę - dodał.
Franciszek za priorytety swej posługi uznał dialog z innymi religiami oraz niewierzącymi i budowanie mostów między ludźmi. Franciszek wyraził nadzieję na przyjaźń ze strony reprezentowanych przez dyplomatów 180 krajów oraz na podjęcie dialogu z tymi, które nie utrzymują relacji z Watykanem.

Zwracając się do ambasadorów, podkreślił: - Jak wiecie z różnych powodów wybrałem moje imię, myśląc o świętym Franciszku z Asyżu, postaci dobrze znanej daleko poza granicami Włoch i Europy, a także wśród tych, którzy nie wyznają wiary katolickiej.

"Jak wielu ubogich jest jeszcze na świecie!"

- Jednym z pierwszych powodów jest umiłowanie przez Franciszka ubogich. Jak wielu ubogich jest jeszcze na świecie! Na jak wielkie cierpienie napotykają! - mówił papież. Zapewnił, że wzorem świętego Franciszka z Asyżu Kościół "zawsze starał się troszczyć, opiekować się w każdym zakątku ziemi tymi, którzy cierpią z powodu nędzy".

Położył nacisk na "hojne dzieło chrześcijan", którzy niosą pomoc chorym, sierotom, bezdomnym i wszystkim zepchniętym na margines. - W ten sposób działają na rzecz budowania społeczeństw bardziej ludzkich i sprawiedliwych - powiedział Franciszek.

Papież zwrócił następnie uwagę na to, że istnieje też inny rodzaj biedy. - To duchowe ubóstwo naszych dni, które dotyczy w poważnym stopniu także krajów uważanych za najbogatsze - wskazał. Przypomniał, że Benedykt XVI nazwał to zjawisko "dyktaturą relatywizmu", która zagraża relacjom międzyludzkim.

"Znajdujmy w innych braci. Trzeba ich przyjąć i objąć"

- W ten sposób dochodzę do drugiego powodu, dla którego przybrałem moje imię. Franciszek z Asyżu mówi nam: działajcie na rzecz budowania pokoju! Nie ma jednakże prawdziwego pokoju bez prawdy - dodał. Franciszek wyraził też przekonanie, że nie ma prawdziwego pokoju, gdy każdy człowiek jest miarą samego siebie i wyłącznie domaga się praw dla siebie, nie troszcząc się o dobro innych.

- Jednym z tytułów biskupa Rzymu jest Pontifex, to znaczy ten, który buduje mosty z Bogiem i między ludźmi. Pragnę właśnie, aby dialog między nami pomógł w budowaniu mostów między wszystkimi ludźmi, tak aby każdy mógł znajdować w drugim nie wroga, nie konkurenta, lecz brata, którego trzeba przyjąć i objąć - oświadczył papież.

Zwrócił uwagę na konieczność zintensyfikowania dialogu między różnymi religiami. - Myślę nade wszystko o dialogu z islamem i bardzo sobie cenię obecność podczas mszy świętej inaugurującej moją posługę tak wielu przedstawicieli władz religijnych i świeckich świata islamskiego - powiedział.

Dialog z niewierzącymi

Franciszek opowiedział się też za intensyfikacją dialogu z niewierzącymi, "aby nigdy nie dominowały różnice, które dzielą i ranią, lecz pomimo różnorodności zwyciężyło pragnienie budowania prawdziwych więzi przyjaźni między wszystkimi narodami".

Papież zachęcił wszystkich do "walki z ubóstwem zarówno materialnym jak i duchowym, budowania pokoju i wznoszenia mostów". Przypomniał, że święty Franciszek uczy głębokiego szacunku dla środowiska, które - jak dodał - "nazbyt często nie wykorzystujemy dla dobra, lecz zachłannie wyzyskujemy je ze szkodą dla wszystkich".

Zobacz także
Komentarze (200)
Zaloguj się
 • comrade

  Oceniono 248 razy 182

  Dialog papieża (P) z niewierzącymi (N):

  P: Cześć. Wierzycie w Boga?
  N: Nie
  P: Aha. A staracie się być przyzwoici jako ludzie?
  N: Raczej tak
  P: Aha. Spoko.

  Koniec dialogu. Jeśli coś pominąłem to proszę poprawić.

 • fred_die

  Oceniono 178 razy 100

  "Dialog z innymi religiami i niewierzącymi"
  No to panie Franciszku gdzie mam wysłać oświadczenie o wystąpieniu z kościoła? Bo jak na razie procedura wystąpienia polega na dyktacie kościoła a nie dialogu.

 • luki761

  Oceniono 169 razy 87

  Kwaśniewski - ślub katolicki

  córka Kwaśniewskiego - ślub katolicki

  Palikot - ochrzcił wszystkie 4 dzieci

  gdzie ci ateiści

  ?

 • siubes

  Oceniono 126 razy 68

  Jestem wielebnym Polskiego Kościoła Latającego Potwora Spaghetti i chęt ie podejmę dialog z Papieżem Rzymu.

  Ramen.

 • ndizi

  Oceniono 129 razy 43

  "Dialog z niewierzącymi"

  Wpierw może niech oddadzą majątek zabrany niewierzącym (łącznie z pieniędzmi przekazywanymi im rocznie), to potem można gadać.

  Zresztą o czym mieliby niewierzący rozmawiać z Watykanem?

 • kniazwitold

  Oceniono 103 razy 41

  Najpierw oddajcie co ukradliscie - potem przeproscie - na koncu mozemy sobie porozmawiac o pogodzie.

 • dejtrejder

  Oceniono 50 razy 26

  Jako ateista widzę tylko dialog w zakresie:

  -zaprzestania pobierania budżetowej kasy przez kler
  -zaprzestanie indoktrynacji dzieci i ich przymusowego chrzczenia
  -usunięcia symboli religijnych ze szkół i urzędów
  -zaprzestanie nauki religii w szkołach świeckich

 • seven-of-nine

  Oceniono 77 razy 23

  dialog to - mający niewidzialnego pana mogą sobie prowadzic z dziecmi z przedszkola które wierzą w czerwonego kapurka.

 • xyzpawel

  Oceniono 49 razy 13

  Papież jest tak samo mądry jak kandydatki na Miss: one też zawsze mówią o biedzie i pokoju :)

  A może by przeszedł do działania i rozdał majątek ubogim ?!? TO by było COŚ :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje