Tomasz Lis nominowany do Hieny Roku. Za okładkę z księdzem. "Zarząd SDP to przybudówka PiS"

22.03.2013 12:32
Tomasz Lis

Tomasz Lis (Fot. Rafał Malko / Agencja Gazeta)

Rządzone przez prawicowych dziennikarzy Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich nominowało Tomasza Lisa, redaktora naczelnego "Newsweeka", do Hieny Roku 2013. SDP zarzuca Lisowi obrazę uczyć religijnych. - To jest, niestety, fragment walki politycznej stosowany przez przybudówkę PiS - ocenia Stefan Bratkowski, skłócony z obecnym zarządem honorowy prezes SDP.
W uzasadnieniu nominacji dla Lisa zarząd SDP napisał: "za przekroczenie standardów dziennikarskich poprzez publikację okładki (nr 9/13) opartej na wulgarnych skojarzeniach, obrażającej uczucia religijne i tworzącej negatywne stereotypy". - Dosyć oczywiste skojarzenie budzi ten obsceniczny obrazek. Nasze oburzenie wzbudziło też stwierdzenie "Kościół kryje pedofilię". To tak, jakbyśmy napisali "Cyganie kradną", ale to nieuprawnione twierdzenie, tworzy negatywny stereotyp - stwierdza Agnieszka Romaszewska, wiceprezes SDP.

"To postępowanie śmieszne, humorystyczne"

Chodzi o okładkę do tematu: "Polski Kościół kryje pedofilię". Ma się ona kojarzyć z seksem oralnym między księdzem a dzieckiem.

- Nominację oceniam tak samo jak całą działalność obecnego zarządu SDP. To postępowanie śmieszne, humorystyczne - uważa Stefan Bratkowski, honorowy prezes SDP.

Wskazanie na okładkę, a nie artykuł jest precedensem. Od lat polskie tygodniki prześcigają się w prowokacyjnych pierwszych stronach. Niedawno "Uważam Rze" opublikowało fotomontaż, na którym widać generała Wojciecha Jaruzelskiego - ogłaszającego stan wojenny - z twarzą premiera Donalda Tuska. Z kolei tygodnik "Wprost" miał okładkę z kanclerz Angelą Merkel, która karmi piersią Donalda Tuska i Jarosława Kaczyńskiego. - Okładki bywają różne, często niezgodne z naszymi obyczajami. Parę takich okładek z ostatnich lat mógłbym wymienić. Ale to nie jest podstawa, żeby ogłaszać kogoś Hieną Roku - zaznacza Bratkowski.

- Gdyby na okładce był konkretny biskup, np. z rogami, to Hieny raczej by nie było. To nie chodzi o krytykę danej osoby, nawet przekraczającą granicę dobrego smaku, tylko o szerzenie negatywnych stereotypów, dotyczących ogromnej grupy ludzi - przekonuje Romaszewska.

Zdaniem Bratkowskiego zarząd SDP skompromitował się już wielokrotnie. - Przykładowo nominując Łazarewicza za to, że śmiał napisać o ojcu Kaczyńskich - wskazuje. - To jest, niestety, fragment walki politycznej, zarząd zaangażował się w politykę tak bardzo, że już nawet nie wie, gdzie się powstrzymać. Zarząd jest przybudówką polityczną PiS - mówi.

Romaszewska lekceważy zarzut o upolitycznienie SDP. - Każdy może uważać, co chce. Uważam, że tytułów takich jak "Cyganie kradną" się nie daje. Kościołowi katolickiemu też się należy ochrona. Jak ktoś nazwie to działaniem PiS-owskim, ZChN-owskim, mnie to nie obchodzi - zaznacza wiceprezes SDP.

Prawicowe sympatie SDP

W ubiegłym roku Cezary Łazarewicz, publicysta "Newsweeka", pozwał SDP za to, że nominowało go do tytułu Hieny Roku. Sprawa dotyczyła głośnego tekstu o ojcu Jarosława i Lecha Kaczyńskich, który Cezary Łazarewicz opublikował w tygodniku.

Hiena Roku została powołana do życia w 1999 roku. W 2010 oraz 2011 roku nie przyznano jej w ogóle. Antynagroda miała być wręczana dziennikarzom, którzy wyróżnili się szczególną nierzetelnością i lekceważeniem zasad etyki, raz w roku. - Poprzedni zarząd przyznawał jedną Hienę Roku, teraz zdecydowaliśmy się dawać nominacje częściej, nawet co miesiąc. Nominacje to stwierdzenie, że nam się coś nie podoba - mówi Romaszewska.

Dwa lata temu SDP zostało przejęte przez dziennikarzy o prawicowych poglądach. Prezesem SDP został Krzysztof Skowroński, na jego zastępców wybrano Agnieszkę Romaszewską-Guzy i Piotra Legutkę. Skowroński w czasach rządów PiS kierował radiową Trójką.

Od tego czasu stowarzyszenie opuściło kilku znanych dziennikarzy, m.in. Małgorzata Bajer czy Andrzej Bober. Wielokrotnie nowe władze krytykował honorowy przewodniczący SDP Stefan Bratkowski. W październiku grupa dziennikarzy stowarzyszenia protestowała, gdyż uznała, że konferansjerka Krzysztofa Skowrońskiego podczas konferencji Prawa i Sprawiedliwości była łamaniem zasad etyki dziennikarskiej.

Zobacz także
Komentarze (369)
Zaloguj się
 • west501

  Oceniono 505 razy 363

  To jest dopiero wspanialy kraj, gdzie napiętnuje się ujawniających afery i przestępstwa kościoła, a chroni się występki, zboczenia, zakłamanie, pychę i dbałość wyłącznie o mamonę kleru. Nie ma takiego drugiego kraju w świecie... Jesteśmy chociaż w tym jednym najlepsi...

 • zelenyles

  Oceniono 388 razy 272

  Dobrze Lisku___ z pedofilią trzeba walczyć wszelkimi sposobami, wszędzie gdzie tylko można a w szczególności właśnie w kościele jeżeli zlituj się Panie Boże tam występuje.
  Ksiądz pedofil powinien być natychmiast wykopany z kościoła a nie przenoszony do innego bo może tam mu się uda i nie wpadnie z tym swoim zboczeniem.

 • fakiba

  Oceniono 275 razy 197

  Proszę bardzo to teraz zarząd SGDRP za mówienie prawdy o pedofilach nominuje do hieny roku czyli sami popierają a może i będą promować takie postępki żeby tylko podlizać się klechom i takie coś mówi o sobie dziennikarze

 • janomall

  Oceniono 234 razy 164

  Dla mnie nominacja od takiego jury byłaby zaszczytem. Podobnie jak epitety w stylu ty komuchu od słuchaczy Radia Maryja dają tylko obraz dystansu między moim a ich poziomem.

 • blogfiles

  Oceniono 173 razy 131

  Ta okładka jest zainspirowana autentycznym kościelnym witrażem: www.saintjamesla.org/galleries/St._James_Photo_Galleries/Stained_Glass_Gallery-July_2009_Revisions.html

  Ciekawe czy i witraż z kościoła w LA "obraża ich uczucia religijne" ? Założę się że żaden z nich nie miał bladego pojęcia o jego istnieniu.

 • amron53

  Oceniono 172 razy 110

  Niech prawicowy, zakłamany ciemnogród w doopę wsadzi sobie te swoje buble...wielka mi nagroda, by tylko sobie samym zrobić promocję promocję ...prymitywne nieudaczniki...lepiej niech ta prawicowa i światopoglądowa ciemnota pędzi na drogę krzyżową dla zindoktrynowanych głupków.

 • chi_neng1

  Oceniono 189 razy 97

  Ja znam inne hieny, ktore pasowalyby lepiej do tej nominacji niz pan Lis.

  Hienami raczej sa czarnosukienkowi; z mysla o tym co zjecie nam insynuuje o ich "wyczynach".

  Czyli zly i niesprawiedliwy wybor do tak zaszczytnej nominacji, wg mnie.

  Czyzby strach przed mocami niebianskimi pokrzyzowal zdolnosc wybiorczosci ? Osobiscie przypuszczam, ze tam "u gory" byloby to (ujawnienie tej nagiej prawdy) nagrodzone prawidlowo.

 • 7ogamihcra

  Oceniono 103 razy 81

  Jak widać na tej okładce uczucia mogą być religijne w treści i "lodowate" w formie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje