Tomasz Lis nominowany do Hieny Roku. Za okładkę z księdzem. "Zarząd SDP to przybudówka PiS"

Tomasz Lis

Tomasz Lis (Fot. Rafał Malko / Agencja Gazeta)

Rządzone przez prawicowych dziennikarzy Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich nominowało Tomasza Lisa, redaktora naczelnego "Newsweeka", do Hieny Roku 2013. SDP zarzuca Lisowi obrazę uczyć religijnych. - To jest, niestety, fragment walki politycznej stosowany przez przybudówkę PiS - ocenia Stefan Bratkowski, skłócony z obecnym zarządem honorowy prezes SDP.
W uzasadnieniu nominacji dla Lisa zarząd SDP napisał: "za przekroczenie standardów dziennikarskich poprzez publikację okładki (nr 9/13) opartej na wulgarnych skojarzeniach, obrażającej uczucia religijne i tworzącej negatywne stereotypy". - Dosyć oczywiste skojarzenie budzi ten obsceniczny obrazek. Nasze oburzenie wzbudziło też stwierdzenie "Kościół kryje pedofilię". To tak, jakbyśmy napisali "Cyganie kradną", ale to nieuprawnione twierdzenie, tworzy negatywny stereotyp - stwierdza Agnieszka Romaszewska, wiceprezes SDP.

"To postępowanie śmieszne, humorystyczne"

Chodzi o okładkę do tematu: "Polski Kościół kryje pedofilię". Ma się ona kojarzyć z seksem oralnym między księdzem a dzieckiem.

- Nominację oceniam tak samo jak całą działalność obecnego zarządu SDP. To postępowanie śmieszne, humorystyczne - uważa Stefan Bratkowski, honorowy prezes SDP.

Wskazanie na okładkę, a nie artykuł jest precedensem. Od lat polskie tygodniki prześcigają się w prowokacyjnych pierwszych stronach. Niedawno "Uważam Rze" opublikowało fotomontaż, na którym widać generała Wojciecha Jaruzelskiego - ogłaszającego stan wojenny - z twarzą premiera Donalda Tuska. Z kolei tygodnik "Wprost" miał okładkę z kanclerz Angelą Merkel, która karmi piersią Donalda Tuska i Jarosława Kaczyńskiego. - Okładki bywają różne, często niezgodne z naszymi obyczajami. Parę takich okładek z ostatnich lat mógłbym wymienić. Ale to nie jest podstawa, żeby ogłaszać kogoś Hieną Roku - zaznacza Bratkowski.

- Gdyby na okładce był konkretny biskup, np. z rogami, to Hieny raczej by nie było. To nie chodzi o krytykę danej osoby, nawet przekraczającą granicę dobrego smaku, tylko o szerzenie negatywnych stereotypów, dotyczących ogromnej grupy ludzi - przekonuje Romaszewska.

Zdaniem Bratkowskiego zarząd SDP skompromitował się już wielokrotnie. - Przykładowo nominując Łazarewicza za to, że śmiał napisać o ojcu Kaczyńskich - wskazuje. - To jest, niestety, fragment walki politycznej, zarząd zaangażował się w politykę tak bardzo, że już nawet nie wie, gdzie się powstrzymać. Zarząd jest przybudówką polityczną PiS - mówi.

Romaszewska lekceważy zarzut o upolitycznienie SDP. - Każdy może uważać, co chce. Uważam, że tytułów takich jak "Cyganie kradną" się nie daje. Kościołowi katolickiemu też się należy ochrona. Jak ktoś nazwie to działaniem PiS-owskim, ZChN-owskim, mnie to nie obchodzi - zaznacza wiceprezes SDP.

Prawicowe sympatie SDP

W ubiegłym roku Cezary Łazarewicz, publicysta "Newsweeka", pozwał SDP za to, że nominowało go do tytułu Hieny Roku. Sprawa dotyczyła głośnego tekstu o ojcu Jarosława i Lecha Kaczyńskich, który Cezary Łazarewicz opublikował w tygodniku.

Hiena Roku została powołana do życia w 1999 roku. W 2010 oraz 2011 roku nie przyznano jej w ogóle. Antynagroda miała być wręczana dziennikarzom, którzy wyróżnili się szczególną nierzetelnością i lekceważeniem zasad etyki, raz w roku. - Poprzedni zarząd przyznawał jedną Hienę Roku, teraz zdecydowaliśmy się dawać nominacje częściej, nawet co miesiąc. Nominacje to stwierdzenie, że nam się coś nie podoba - mówi Romaszewska.

Dwa lata temu SDP zostało przejęte przez dziennikarzy o prawicowych poglądach. Prezesem SDP został Krzysztof Skowroński, na jego zastępców wybrano Agnieszkę Romaszewską-Guzy i Piotra Legutkę. Skowroński w czasach rządów PiS kierował radiową Trójką.

Od tego czasu stowarzyszenie opuściło kilku znanych dziennikarzy, m.in. Małgorzata Bajer czy Andrzej Bober. Wielokrotnie nowe władze krytykował honorowy przewodniczący SDP Stefan Bratkowski. W październiku grupa dziennikarzy stowarzyszenia protestowała, gdyż uznała, że konferansjerka Krzysztofa Skowrońskiego podczas konferencji Prawa i Sprawiedliwości była łamaniem zasad etyki dziennikarskiej.

Zobacz także
 • Dostał "Hienę Roku". Teraz wygrał z SDP
 • Fragment pozwu/ Cezary Łazarewicz Łazarewicz: SDP na eksperta od etyki powołało naczelnego "SE". Czekam z niecierpliwością
 • list grupy działaczy SDP do jego prezesa Krzysztofa Skowrońskiego Bunt w SDP. Grupa dziennikarzy chce rezygnacji Skowrońskiego [LIST]
Komentarze (369)
Tomasz Lis nominowany do Hieny Roku. Za okładkę z księdzem. "Zarząd SDP to przybudówka PiS"
Zaloguj się
 • patrol18782

  Oceniono 1 raz 1

  To jest hieno gnida na uslugach warcholstwa Gebbelsowskiego

 • tennieztej

  Oceniono 2 razy -2

  Nie ma na świecie drugiego państwa w którym nawet najgorszy tabloid zamieścił by takie zdjęcie. Ale cóż, u nas opacznie pojmowana wolność słowa wystawia zle świadectwo nie tylko temu panu ale i państwu które jakaś nieznana choroba, przypadłość toczy. A redaktora to w dyby bo choć 'erudyta' to chory człowiek.

 • emeryt21

  Oceniono 2 razy 2

  Zalezy co sie komu z czym kojarzy ......Jesli tym "dziennikarzom" kojarzy sie z pedofilja ten obrazek Lisa to ja juz niczemu sie nie dziwie....
  Na pierwszy rzut oka zobaczylem opiekunczy gest ksiedza wobec dziecka,bardzo sympatyczny gest. Jesli jednak ktos inny na pierwszy rzut oka widzi w tym pedofilie to cos w tym musi byc...
  Domagac sie ochrony kosciola na skutek tego obrazka to juz generalnie rzecz biorac przesada. Co ma do rzeczy ochrona kosciola do wzywania do ochrony jednej bladzacej owieczki w sutannie...?

 • patman

  Oceniono 2 razy 2

  Ochrona się należy? To ja myślałem, że wasza bozia was ochrania, przecież tyle się o to modlicie. A poważnie - instytucja, która tyle gada o miłości bliźniego, sprawiedliwości, etc, jest tego wszystkiego zaprzeczeniem. I tu nie ma litości, należy przywalić z grubej rury w świński ryj. Dlaczego mają być dużo ostrzej traktowani od innych? Bo sami udają świętych i nieomylnych, pouczają innych, wpieprzają się w cudzy interes. Nie ma litości dla czarnej mafii.

 • zbyszko139

  Oceniono 2 razy -2

  ZDP to nie rządzona przybudówka PiSu, lecz ludzie broniący godności i honoru normalnych Polaków.

  Szanownej redakcji coś sie pomieszało w głowach... Mozna wyrazić ubolewanie.

 • dybciu32

  Oceniono 2 razy 2

  chcesz być dobrze chronionym i opłacanym przez państwo pedofilem, zostań księdzem;)

 • ewa5.0

  Oceniono 3 razy 3

  Stowarzyszenie Dupków Polskich

 • stasiek-the-best

  Oceniono 2 razy 2

  Krzysztof Skowroński poprowadził w siedzibie SDP konferencję PiS, na której Jarosław Kaczyński przedstawił prof. Piotra Glińskiego jako kandydata na premiera. Skowroński "wystąpił" jako prezes SDP i gospodarz budynku. Tydzień wcześniej poprowadził spotkanie Jarosława Kaczyńskiego z ekonomistami w Polskiej Akademii Nauk.

 • kazmierz111

  Oceniono 2 razy 2

  do Lisa to temu oszołomstwu kury szcz... prowadzać

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje