50-proc. parytet na listach wyborczych: projekt skierowany do dalszych prac

22.03.2013 10:59
Sejm

Sejm (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Projekty klubu RP i Parlamentarnej Grupy Kobiet dotyczące zwiększenia liczby kobiet na listach wyborczych Sejm skierował do dalszych prac w komisjach sejmowych. Posłowie nie przyjęli wniosków o odrzucenie obu projektów w pierwszym czytaniu, czego chciały kluby PiS i SP.
Oba projekty zostały skierowane do komisji: sprawiedliwości i praw człowieka oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej. Projekty Parlamentarnej Grupy Kobiet i Ruchu Palikota zakładają zmiany w Kodeksie wyborczym. Projekt RP przewiduje podwyższenie obowiązującej obecnie 35-procentowej kwoty zarezerwowanej dla kobiet i mężczyzn na listach wyborczych (do Sejmu, rad: gmin i powiatów oraz sejmików województw) do poziomu 50-procentowego parytetu.

Zgodnie z propozycją Ruchu na liście osób kandydujących obowiązywałaby zasada, według której połowę liczby wszystkich osób kandydujących stanowią kobiety, a połowę mężczyźni. W przypadku nieparzystej liczby osób kandydujących, liczba kobiet i mężczyzn nie mogłaby się różnić więcej niż o jedną osobę.

RP chce też, by kobiety i mężczyźni zajmowali na liście wyborczej miejsca naprzemiennie (tzw. metoda suwakowa). Podobne rozwiązanie znalazło się w projekcie PGK. Posłanki z PO, PSL, SLD i RP chcą, by panie i panowie zajmowali na liście wyborczej miejsca na przemian, jednak tylko do wyczerpania 35-procentowej kwoty.

Zobacz także
Skomentuj:
50-proc. parytet na listach wyborczych: projekt skierowany do dalszych prac
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje