Gowin: Odrzucam projekt o związkach partnerskich. A utrata stanowiska to nie jest wysoka cena

22.03.2013 08:25
Jarosław Gowin

Jarosław Gowin (Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta)

- Utrata stanowiska to nie jest wysoka cena za wierność swoim przekonaniom i konstytucji. Osobny projekt ustawy ws. związków partnerskich odrzucam jako sprzeczny z konstytucją, sprzeczny z polską tradycją - oświadczył w radiowej "Jedynce" minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.
Gowin zapewnił, że wciąż się liczy z ewentualna dymisją. - Utrata stanowiska to nie jest wysoka cena za wierność swoim przekonaniom i konstytucji. Uznałem trzy projekty ws. związków partnerskich, także ten PO, za sprzeczne z konstytucją. Dzisiaj wszyscy przyznają mi rację - stwierdził minister.

"Projekt sprzeczny z wartościami wyznawanymi przez większość Polaków"

Kilka dni temu rzecznik rządu Paweł Graś zapowiedział, że propozycja klubu PO, który pracuje w Sejmie nad projektem dot. związków partnerskich, będzie gotowa w ciągu kilku, kilkunastu tygodni. Jednak z wypowiedzi Gowina wynika, że nie jest to takie pewne.

- W sprawie związków osiągnęliśmy w Platformie porozumienie. Jest to wolność sumienia. Czy będzie jeden projekt? Zobaczymy. Skłonny jestem poprzeć tylko jedną wersję takiego dokumentu. Wersję, o której mówi pan prezydent Komorowski. Ona polega na tym, by dwóm osobom żyjącym w trwałym związku, niekoniecznie o charakterze erotycznym, to mogą być dwie sąsiadki, które opiekują się sobą, dać prawa do np. informacji medycznej czy pochówku drugiej osoby - powiedział.

I podkreślił. - Osobny projekt ustawy odrzucam jako sprzeczny z konstytucją, sprzeczny z polską tradycją i sprzeczny z wartościami wyznawanymi przez większość Polaków.

Gowin szefem PO? "Sprawa startu w wyborach jest otwarta"

Gowin wypowiedział się też na temat spekulacji o jego starcie na szefa Platformy. - Donald Tusk jest niekwestionowanym liderem partii. Ale to nie znaczy, że musi to być jedyny kandydat na przewodniczącego - sugeruje.

Na pytanie, czy sam będzie startował, nie wykluczył takiej możliwości. - Dzisiaj jestem ministrem sprawiedliwości. Na tym się koncentruję. Jeżeli przestanę być ministrem, a liczę się z tym jak każdy inny członek rządu, wtedy będę się zastanawiał nad swoją przyszłością.

Są takie spekulacje, że Grzegorz Schetyna będzie startował. W moim przypadku sprawa jest otwarta - oświadczył.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (347)
Zaloguj się
 • gupek-wioskowy

  Oceniono 581 razy 367

  poza wolnością sumienia jest jeszcze odpowiedzialność za ludzi, której się podejmujemy przyjmując stanowiska związane z uprawianiem polityki.

  Nie wiem, jaką wartość ma przekonanie, że ludzie nie mają prawa do decydowania o rodzaju partnerstwa, że Gowin musi związek dwojga ludzi pobłogosławić, jeśli ma być legalny....

  Natomiast wiem jaką wartość ma człowiek, na którym nie można polegać. Żadną.

 • endrju1521

  Oceniono 407 razy 241

  "Gowin zapewnił, że wciąż się liczy z ewentualna dymisją. - Utrata stanowiska to nie jest wysoka cena za wierność swoim przekonaniom i konstytucji."

  =====================================

  Nie powołuj się na swoje przekonania !

  Obejmując urząd ministra, nie przysięgałeś przecież

  strzec swoich przekonań ! ! ! ! ! !

  Art. 151. konstytucji :

  "Obejmując urząd Prezesa Rady Ministrów (wiceprezesa Rady Ministrów, ministra), uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji i innym prawom Rzeczypospolitej Polskiej, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem."

 • olo-international

  Oceniono 311 razy 207

  Tolerancja, respekt dla innych, akceptacja "innosci" nie jest naszą cecha narodową. Niestety. Tylko dlatego że ja czegoś nie lubię lub nie popieram nie oznacza że muszę zabronić tego innym. Dlaczego większość musi narzucać swoje kryteria życia innym (mniejszościom)?
  Kulturowo brakuje nam wiele do społeczeństw Europy Zachodniej. Jest przepaść.

 • fjan

  Oceniono 229 razy 155

  Opus Dei w natarciu. Skoro biskupi tak mówią to i Gowin musi skoro jest członkiem tej firmy.

 • papaleone

  Oceniono 227 razy 127

  Gowin zamiast krawatu powinien nosić koloratkę.
  I nie być ministrem, tylko ministrantem.
  Facio pomylił powołanie.

 • mieszczuch123

  Oceniono 34 razy 26

  No tak uwłaszczenie chłopów pańszczyźnianych też było sprzeczne z tradycją szczególnie tą szlachecką, a prawo pierwszej nocy doskonale się w nią wpisywało

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje