Nowy projekt zniesienia wiz dla Polaków w Kongresie USA

22.03.2013 07:00
W Kongresie USA

W Kongresie USA (Fot. Melina Mara AP)

Dwóch kongresmenów zgłosiło wczoraj ponadpartyjną inicjatywę rozszerzenia programu ruchu bezwizowego m.in. dla Polski, argumentując, że wzrost turystyki przyczyni się do tworzenia nowych miejsc pracy i wzrostu gospodarczego w USA.
Projekt zgłosili wspólnie demokratyczny kongresman Mike Quigley z Illinois oraz republikański Joe Heck z Nevady. Jak tłumaczył Quigley, "reforma przestarzałego prawa wizowego zwiększy liczbę zagranicznych turystów w USA, co z kolei przyczyni się do tworzenia nowych miejsc pracy i zwiększenia dochodów z turystyki". - To pozwoli też wzmocnić więzi z ważnymi sojusznikami USA takimi jak Polska, którym odmawia się prawa do podróżowania bez wiz - dodał kongresman.

Założenia nowego projektu są identyczne ze zgłoszonym w lutym projektem legislacyjnym, którego Quigley był współautorem, w sprawie reformy programu ruchu bezwizowego Visa Waiver Program (VWP). Chodzi o to, by znowelizować kryteria programu, rozszerzając go o nowe kraje, w tym Polskę. Umożliwiłoby to ich obywatelom podróżowanie do USA na okres do 90 dni bez obowiązku posiadania wizy.

Branża turystyczna na "tak"

Zgodnie z przytoczonymi przez autorów projektu danymi Amerykańskiego Towarzystwa Turystycznego (USTA) ponad 17 mln osób z krajów objętych programem o ruchu bezwizowym odwiedziło USA w 2010 roku, wspierając 433 tys. miejsc pracy. - Rozszerzenie VWP o nowe kraje oznaczać będzie 602 tys. dodatkowych turystów, którzy wygenerują dodatkowe 7 mld dolarów i 42 tys. nowych miejsc pracy - przekonują w komunikacie prasowym autorzy projektu.

Inicjatywę oficjalnie poparły USTA, Amerykańska Izba Handlowa oraz amerykańskie stowarzyszenia hotelarzy i restauratorów, a także wiele innych organizacji działających w branży turystycznej.

Kryterium 3 procent

Tylko trzy kraje UE - Polska, Rumunia i Bułgaria - nie są członkami programu VWP, co oznacza, że mieszkańcy tych państw potrzebują wiz do USA. Państwa te nie spełniają bowiem określonego w amerykańskim prawie kryterium, że tylko kraje, gdzie odsetek odmów wiz i nielegalnych przedłużeń pobytu w USA nie przekracza 3 proc., mogą być członkami programu o ruchu bezwizowym. W Polsce ten odsetek sięga 10 proc.

Zobacz także
Komentarze (115)
Zaloguj się
 • goha66

  Oceniono 139 razy 115

  z notatki wynika, że rozważają zniesienie wiz, bo wyliczyli, że na tym zarobią ... dobry pan, łaskawy ...

 • rabbinhood

  Oceniono 105 razy 89

  Udział USA w Polskim eksporcie jest na tyle mały, że wprowadzenie lustrzanych przepisów wizowych dla obywateli USA nie byłby niczym niepoprawnym.

 • ankecenamon

  Oceniono 67 razy 51

  Ale łaskę chcą teraz zrobić!
  USA po 11 wrzesnia 2001 przestała być" Ameryką " I to nie z winy rzekomych terrorystów , a z powodu wykorzystania sytuacji przez rządzących i uchwalenie patriot act . ltóry na praktykę zabiera wszystkie prawa i przywileje jakimi cieszyli sie mieszkańcy tego kraju .
  Ponadto kiedys USA , były krajem gdzie dużo sie zarabiało , a ceny były naniższe w cywilizowanym świecie , teraz zarabia się mniej niż w Komuniztycznej UE a ceny są podobne . Reasumując , jechać tam mozna wyłącznie turystycznie( a to bardzo droga impreza) i dziwię się ze nie dotarlo to jeszcze do decydentów w USA i mają jeszcze dla nas wizy

 • blue911

  Oceniono 91 razy 47

  Hahha,ale z Polaczkow zakpili! Teraz ,jak juz nawet Meksykanie stad uciekaja,bo nie da sie nijak zarobic to wizy Wam znosza. Niezly sojusznik,co ??? Uwielbiam patrzec ,jak Ameryka Solidarnosciowcow dyma na kazdym kroku!

 • heniek300

  Oceniono 55 razy 39

  Nasz chłopek roztropek z MSZ już kombinuje jak to przedstawić,jako wspólną z Nim inicjatywę.Szczegóły wkrótce na Twitterze.

 • kaczyzmowi_stop

  Oceniono 67 razy 37

  Walcie się kałboje ze swoimi wizami ! Uwolnijcie nas od swojej obecności w Polsce i szarogęszenia się w naszym kraju. Uwolnijcie nas z waszej durnej i bandyckiej wojny w Afganistanie.

 • habada99

  Oceniono 39 razy 33

  Naprawdę w to wierzycie ? Gdy słyszę po raz n-ty o sprawie wiz dla polaków wzbiera we mnie. Spójrzcie na twarze na zdjęciu - czy oni chcą u siebie polaków ? Uzmysłówcie sobie wreszcie - jesteśmy od nich zależni i nigdy nie będziemy dla nich partnerami - przykro to mówić ale krew przelewać wspólnie - owszem, bardzo ok, poklepią po plecach... ale ZAWSZE będą bronić swoich interesów i niech nikt nie wciska kitu o braterstwie - nie ma czegoś takiego - nie z takim mocarstwem

 • rattus-rattus

  Oceniono 28 razy 22

  "...a łyżka na to - niemożliwe!"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje