Nowy projekt zniesienia wiz dla Polaków w Kongresie USA

22.03.2013 07:00
Dwóch kongresmenów zgłosiło wczoraj ponadpartyjną inicjatywę rozszerzenia programu ruchu bezwizowego m.in. dla Polski, argumentując, że wzrost turystyki przyczyni się do tworzenia nowych miejsc pracy i wzrostu gospodarczego w USA.
Projekt zgłosili wspólnie demokratyczny kongresman Mike Quigley z Illinois oraz republikański Joe Heck z Nevady. Jak tłumaczył Quigley, "reforma przestarzałego prawa wizowego zwiększy liczbę zagranicznych turystów w USA, co z kolei przyczyni się do tworzenia nowych miejsc pracy i zwiększenia dochodów z turystyki". - To pozwoli też wzmocnić więzi z ważnymi sojusznikami USA takimi jak Polska, którym odmawia się prawa do podróżowania bez wiz - dodał kongresman.

Założenia nowego projektu są identyczne ze zgłoszonym w lutym projektem legislacyjnym, którego Quigley był współautorem, w sprawie reformy programu ruchu bezwizowego Visa Waiver Program (VWP). Chodzi o to, by znowelizować kryteria programu, rozszerzając go o nowe kraje, w tym Polskę. Umożliwiłoby to ich obywatelom podróżowanie do USA na okres do 90 dni bez obowiązku posiadania wizy.

Branża turystyczna na "tak"

Zgodnie z przytoczonymi przez autorów projektu danymi Amerykańskiego Towarzystwa Turystycznego (USTA) ponad 17 mln osób z krajów objętych programem o ruchu bezwizowym odwiedziło USA w 2010 roku, wspierając 433 tys. miejsc pracy. - Rozszerzenie VWP o nowe kraje oznaczać będzie 602 tys. dodatkowych turystów, którzy wygenerują dodatkowe 7 mld dolarów i 42 tys. nowych miejsc pracy - przekonują w komunikacie prasowym autorzy projektu.

Inicjatywę oficjalnie poparły USTA, Amerykańska Izba Handlowa oraz amerykańskie stowarzyszenia hotelarzy i restauratorów, a także wiele innych organizacji działających w branży turystycznej.

Kryterium 3 procent

Tylko trzy kraje UE - Polska, Rumunia i Bułgaria - nie są członkami programu VWP, co oznacza, że mieszkańcy tych państw potrzebują wiz do USA. Państwa te nie spełniają bowiem określonego w amerykańskim prawie kryterium, że tylko kraje, gdzie odsetek odmów wiz i nielegalnych przedłużeń pobytu w USA nie przekracza 3 proc., mogą być członkami programu o ruchu bezwizowym. W Polsce ten odsetek sięga 10 proc.

Zobacz także
Komentarze (115)
Nowy projekt zniesienia wiz dla Polaków w Kongresie USA
Zaloguj się
 • josif47

  Oceniono 1 raz 1

  Niech sobie te wizy wsadza w Dupe !....

 • kibic_rudego

  0

  Obama olał 85 na świecie geniusza, Sikorskiego, a tu okazało się ze można coś zrobić.

 • rikardino33

  Oceniono 2 razy 2

  To się staje nudne,niczym u nas Smoleńsk.

 • wesus

  Oceniono 1 raz 1

  Ruch bezwizowy nie oznacza, że o tak sobie wsiadasz w samolot i lecisz do USA. Trzeba się rejestrować w Electronic System for Travel Authorization przed podróżą

 • pesimist

  Oceniono 2 razy 0

  hohoho, czeka nas kolejny spadek bezrobocia, będzie sukces rządu :)

 • judaszowy

  Oceniono 2 razy 0

  ...... nie wina Ameryki, wina naszych kochanych polityków, którzy się dają dymać........ lub łapówki, tego nie wiem,
  ale na pewno rząd nasz składa się z Du.po lizów Waszyngtońskich, aż rzygać się chce - tak to razi

 • 1czytelnik1

  Oceniono 2 razy 2

  Ja jestem zainteresowany.

 • a.k.traper

  Oceniono 2 razy 0

  możecie sobie te wizy wsadzić:)))

 • el_bigos

  Oceniono 3 razy 3

  Jest jeszcze ktoś zainteresowany tymi wizami poza politykami i garstką biznesmenów, którzy i tak nie mają problemów z jej zdobyciem?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje