"Dziennik Polski": W laboratorium na UJ będą badać groźne wirusy. Pracownicy już się boją

22.03.2013 06:34
Laboratorium

Laboratorium (fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta)

W kampusie Uniwersytetu Jagiellońskiego powstaje jedno z pierwszych w Polsce laboratoriów, pozwalających na badania nad silnie zakaźnymi szczepami wirusów i bakterii. Pracownicy kampusu mają obawy o bezpieczeństwo swoje i mieszkańców pobliskiego osiedla Ruczaj - informuje "Dziennik Polski".
Naukowcy w nowym laboratorium mają się zajmować badaniami nad takimi chorobami jak grypa, SARS, zapalenie wątroby czy AIDS. Pracownicy kampusu UJ, gdzie ma się mieścić laboratorium, mają obawy o to, czy groźne wirusy i bakterie nie wydostaną się na zewnątrz. Ich niepokój potęguje to, że w grudniu ubiegłego roku w Instytucie Nauk o Środowisku UJ doszło do zakażenia groźnym wirusem puumala hodowli nornic.

Wirus ten wywołuje u ludzi gorączkę krwotoczną. Zarażonych zostało kilkunastu pracowników. Na szczęście była to łagodna postać wirusa. - Tylko u dwóch osób wystąpiły objawy, u kilkunastu choroba przebiegała bezobjawowo. Wszyscy wyzdrowieli - mówi Elżbieta Sykut z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Były to pierwsze w Krakowie przypadki zachorowania na gorączkę krwotoczną.

Sprawa zarażenia wirusem pracowników kampusu UJ stała się głośna w środowisku wirusologów w całej Polsce. Po tych wydarzeniach w instytucie zostały wprowadzone dodatkowe środki ostrożności. Pracownicy UJ boją się jednak, że znów może dojść do niebezpiecznej sytuacji. - Wystarczy jeden błąd i dojdzie do rozprzestrzenienia się groźnych chorób - mówi jeden z pracowników kampusu.

Prof. Kazimierz Strzałka z UJ, który nadzoruje powstawanie laboratorium wirusów, zapewnia jednak, że nowy obiekt będzie spełniał najwyższe normy bezpieczeństwa.

Zobacz także
Komentarze (65)
"Dziennik Polski": W laboratorium na UJ będą badać groźne wirusy. Pracownicy już się boją
Zaloguj się
 • voiceinthedesert1

  0

  Według mnie, bezpieczeństwo wszystkich Polaków wymaga, by laboratorium było wyposażone w najnowocześniejsze systemy ochronne. Warto, nawet trzeba, zwrócić się do Stanów Zjednoczonych, gdzie w tej dziedzinie istnieje ogromne doświadczenie! Każdy ważniejszy uniwersytet, Harvard, Stanford, Yale, John Hopkins, Duke, Clinica Mayo, może dokładnie poinformować odnośnie minimalnych zabezpieczeń.

 • kazik2500

  0

  No to kaplica. Jak sie wydostanie, to bedziecie mieli eksperyment na skale miasta.

 • mjpm

  0

  Kiedyś Kraków dostał Nową Hutę, teraz laboratorium wirusów. W nagrodę za co powstała Nowa Huta, wiadomo... Ale za czym Kraków podpadł władzom UJ, tego nie wiem...
  Trzeba mieć na prawdę klapki na oczach, żeby taki obiekt budować blisko dużych skupisk ludzkich... Gratulacje, na miejscu Krakusów zorganizowałbym ostrą akcję protestacyjną.

 • klan_fan

  Oceniono 4 razy 4

  Już się boją?
  To niech się zwolnią i oddadzą miejsce pracy mniej bojaźliwym.

 • costa3500

  Oceniono 2 razy 0

  Wspaniale by było jak by im się udało wy\produkować wirusa katolickiego,obowiązkowo by zaszczepiono wszystkich Polaków.

 • wycie_auu

  Oceniono 1 raz 1

  W Polsce nie ma badawczego laboratorium wysokiej klasy ochrony, najlepsze jest w Puławach, ale ono służy innym celom. To jest naprawdę potrzebne, ale najpierw trzeba nauczyć ludzi przestrzegania pewnych procedur z żelazną konsekwencją. Tylko tyle i aż tyle.

 • vomitorium1

  Oceniono 3 razy -1

  taki czarnobyl
  (za małe pieniądze)

 • d25

  Oceniono 5 razy 5

  Kretynów nie sieją ... są wszędzie, ale na tym forum to już chyba średnią dawno przekroczono.

  Prawie przy każdym szpitalu jest pracownia mikrobiologiczna i jakoś nikt nie nawołuje żeby szpitale lokalizować na zadupiach. A w tych pracowniach bada się wszystko co przyniosą pacjenci, a gwarantuję wszystkim, że wymienione w "durnej" notatce cytującej durną "Gazetę" rodzaje wirusów są tam codziennie.

 • vomitorium1

  Oceniono 2 razy 2

  " ... mają obawy o bezpieczeństwo swoje i mieszkańców pobliskiego osiedla Ruczaj ... "
  też mam takie obawy
  (a mieszkam daleeeko)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje