Obama: Palestyńczycy zasługują na suwerenne państwo

21.03.2013 17:34
Barack Obama i palestyński prezydent Mahmoud Abbas

Barack Obama i palestyński prezydent Mahmoud Abbas (Fot. Carolyn Kaster AP)

Podczas wizyty na Bliskim Wschodzie Barack Obama zdecydowanie poparł utworzenie suwerennego państwa palestyńskiego. - Palestyńczycy zasługują na koniec okupacji - powiedział.
Występując na wspólnej konferencji prasowej z palestyńskim prezydentem Mahmudem Abbasem, Obama podkreślił, że pozostaje oddany utworzeniu niezależnego, zdolnego do funkcjonowania państwa palestyńskiego i że nie stracił nadziei na osiągnięcie "dwupaństwowego rozwiązania" konfliktu między Izraelem i Palestyńczykami.

Zasługują na własne państwo

- Palestyńczycy zasługują na koniec okupacji i codziennych upokorzeń, które są z nią związane - powiedział Obama w Ramallah. - Trzeba mówić wprost: zasługują na własne państwo - stwierdził.

Zastrzegł, że osiągnięcie porozumienia nie będzie łatwe. Za kluczową kwestię uznał zapewnienie suwerenności narodowi palestyńskiemu i bezpieczeństwa narodowi izraelskiemu. Dodał, że "jeśli rozwiążemy te dwa problemy, rozwiązana będzie (także) kwestia osiedli".

Niech Izraelczycy postawią się na miejscu swoich sąsiadów

Obama podkreślił, że Palestyńczycy mają prawo do sprawiedliwości i samostanowienia. - Niech Izraelczycy postawią się na miejscu swoich sąsiadów - apelował. Podkreślił, że to niesprawiedliwe, gdy przemoc wobec Palestyńczyków pozostaje bezkarna.

Barack Obama sprzeciwił się też ograniczaniu Palestyńczykom prawa do swobodnego przemieszczania się i gospodarowania na własnej ziemi. - Okupacja nie jest dobrą odpowiedzią na konflikt - podsumował prezydent USA.

Silny Izrael i suwerenna Palestyna

Obama powiedział też, że głównym elementem zapewnienia trwałego pokoju na Bliskim Wschodzie "musi być silne i bezpieczne państwo żydowskie, obok suwerennego i niepodległego państwa palestyńskiego". Zaapelował do przywódców obu państw, by zaczęli w sobie widzieć "prawdziwych partnerów" w procesie pokojowym.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (133)
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 54 razy 18

  "Obama powiedział też, że głównym zapewnienia trwałego pokoju na Bliskim Wschodzie "musi być silne i bezpieczne państwo żydowskie, obok suwerennego i niepodległego państwa palestyńskiego"
  =====================================================================
  Doceniam intencję Obamy, ale jeżeli "silny i bezpieczny" będzie tylko Izrael, to Palestyna nie będzie nigdy "suwerenna i niepodległa". Palestyna musi być również "silna i bezpieczna", bo inaczej obecny stan rzeczy nie ulegnie zmianie. Apetyt Izraela można zredukować wyłącznie zakręceniem amerykańskiego kurka z pomocą finansową i militarną.

 • supertlumacz

  Oceniono 27 razy 13

  Trzeba przyznać że HBO ma poczucie humoru.
  Kiedy na spotkaniu ze studentami żydowskimi bylo jakieś ujadanie z tylnych rzędów, zażartował że dzięki temu czujje się jak w domu, w USA, gdzie jest narażony na podobne ekscesy...
  www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-21872408#
  Poparcie Obamy dla Palestyny wg bbc było bardziej zdecydowane niż wg PAP...

 • calli

  Oceniono 22 razy 10

  Barack Obama najbardziej znienawidzonym w Izraelu prezydentem USA w historii:

  On the Eve of United States President Barack Obama’s visit to Israel, its appears that most Israelis believe that he is hostile or indifferent to their country. Further most Israelis have and negative attitude toward Obama, according to a survey from Maagar and Ma’ariv.

  38% of respondents said Obama reveals hostility toward Israel, 14% believe says he is indifferent attitude. conversely, a third of all respondents believe that Obama supports the Israeli people.

  The survey examined hoe the Israeli public felt toward Obama. 32% responded that they do not like him, but respect Obama, 19% responded that they do not like him, 17% said they literally hate him. Conversely, 10% responded that they love Obama.

  www.politisite.com/2013/03/20/israeli-poll-obama-most-hated-of-u-s-presidents/#.UUtQ2DeRdmg

 • kola

  Oceniono 11 razy 5

  Palestyna, okupowana dziś przez terrorystyczne państwo żydowskie, została inkorporowana do Imperium Ottomańskiego w 1517 r. Kiedy w czasie 1WŚ Anglicy potrzebowali pomocy przeciw Turcji obiecali tę ziemię palestyńskim Arabom (The McMahon Agreement, 1915 r.), a następnie - z podobnych powodów, ale również w celu rozwiązania tzw. problemu żydowskiego w Wlk. Brytanii i w celu uzyskania poparcia żydowskiej finansjery dla wojny - zasugerowali oddanie tej ziemi żydom w Deklaracji Balfoura (1917 r.). W czasie 2WŚ Brytyjczycy ponowili ofertę względem Arabów palestyńskich w zamian za ich poparcie w wojnie z państwami Osi.

  Jak się sprawa potoczyła dalej, to już wszyscy dobrze wiemy.

 • cezar85

  Oceniono 4 razy 4

  ale izrael na suwerenniejsze

 • leoleo

  Oceniono 7 razy 3

  wtedy zacznie się wojna o tereny zajęte przez izrael od 1945 a może i wcześniej, zajęte arabom, a co z zacodnim brzegiem, strefą gazy, wzgórzami golan, południem libanu????

 • zigzaur

  Oceniono 61 razy 3

  A Czeczeni, Kałmucy, Dagestańczycy, Jakuci, Ewenkowie, Buriaci, Komi, Chantowie, Mansowie, Tatarzy itd. nie zasługują na niepodległość państwową?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje