Obama: Palestyńczycy zasługują na suwerenne państwo

21.03.2013 17:34
Barack Obama i palestyński prezydent Mahmoud Abbas

Barack Obama i palestyński prezydent Mahmoud Abbas (Fot. Carolyn Kaster AP)

Podczas wizyty na Bliskim Wschodzie Barack Obama zdecydowanie poparł utworzenie suwerennego państwa palestyńskiego. - Palestyńczycy zasługują na koniec okupacji - powiedział.
Występując na wspólnej konferencji prasowej z palestyńskim prezydentem Mahmudem Abbasem, Obama podkreślił, że pozostaje oddany utworzeniu niezależnego, zdolnego do funkcjonowania państwa palestyńskiego i że nie stracił nadziei na osiągnięcie "dwupaństwowego rozwiązania" konfliktu między Izraelem i Palestyńczykami.

Zasługują na własne państwo

- Palestyńczycy zasługują na koniec okupacji i codziennych upokorzeń, które są z nią związane - powiedział Obama w Ramallah. - Trzeba mówić wprost: zasługują na własne państwo - stwierdził.

Zastrzegł, że osiągnięcie porozumienia nie będzie łatwe. Za kluczową kwestię uznał zapewnienie suwerenności narodowi palestyńskiemu i bezpieczeństwa narodowi izraelskiemu. Dodał, że "jeśli rozwiążemy te dwa problemy, rozwiązana będzie (także) kwestia osiedli".

Niech Izraelczycy postawią się na miejscu swoich sąsiadów

Obama podkreślił, że Palestyńczycy mają prawo do sprawiedliwości i samostanowienia. - Niech Izraelczycy postawią się na miejscu swoich sąsiadów - apelował. Podkreślił, że to niesprawiedliwe, gdy przemoc wobec Palestyńczyków pozostaje bezkarna.

Barack Obama sprzeciwił się też ograniczaniu Palestyńczykom prawa do swobodnego przemieszczania się i gospodarowania na własnej ziemi. - Okupacja nie jest dobrą odpowiedzią na konflikt - podsumował prezydent USA.

Silny Izrael i suwerenna Palestyna

Obama powiedział też, że głównym elementem zapewnienia trwałego pokoju na Bliskim Wschodzie "musi być silne i bezpieczne państwo żydowskie, obok suwerennego i niepodległego państwa palestyńskiego". Zaapelował do przywódców obu państw, by zaczęli w sobie widzieć "prawdziwych partnerów" w procesie pokojowym.

Zobacz także
Komentarze (133)
Obama: Palestyńczycy zasługują na suwerenne państwo
Zaloguj się
 • ayouseptim

  Oceniono 2 razy 0

  Owszem, ale tereny Gazy i pas nadmorski, który należał do Filistynów.

 • vikaromaniuta

  Oceniono 2 razy 0

  Nie tylko Niemcy i Wenezuela zaczęły obawiać się o stan złota zdeponowanego w zagranicznych bankach, ale i Stan Texas również domaga się zwrotu swego złota ze skarbców federalnych

 • gieniapigwa1

  Oceniono 2 razy 0

  Ja popieram , a Wy ?
  votepush.com/p/0zzztzz7H--0/czy-popierasz-powstanie-suwerennej-palestyny

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 1 raz -1

  "Podczas wizyty na Bliskim Wschodzie Barack Obama zdecydowanie poparł utworzenie suwerennego państwa palestyńskiego. - Palestyńczycy zasługują na koniec okupacji - powiedział. "

  A to... antysemita! Jak on mogl?!?

 • koniu800

  Oceniono 7 razy 1

  żydy tną nieprzychylne komenty

 • kola

  Oceniono 11 razy 5

  Palestyna, okupowana dziś przez terrorystyczne państwo żydowskie, została inkorporowana do Imperium Ottomańskiego w 1517 r. Kiedy w czasie 1WŚ Anglicy potrzebowali pomocy przeciw Turcji obiecali tę ziemię palestyńskim Arabom (The McMahon Agreement, 1915 r.), a następnie - z podobnych powodów, ale również w celu rozwiązania tzw. problemu żydowskiego w Wlk. Brytanii i w celu uzyskania poparcia żydowskiej finansjery dla wojny - zasugerowali oddanie tej ziemi żydom w Deklaracji Balfoura (1917 r.). W czasie 2WŚ Brytyjczycy ponowili ofertę względem Arabów palestyńskich w zamian za ich poparcie w wojnie z państwami Osi.

  Jak się sprawa potoczyła dalej, to już wszyscy dobrze wiemy.

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 6 razy 2

  Palestyńczycy zasługują na koniec okupacji
  -----------
  To się powinien bać rakietek z Izraela, a nie z KRL-D.

 • kola

  Oceniono 6 razy 2

  sabbah.biz/mt/wp-content/uploads/2012/11/the_gaza_ghetto_prison_by_latuff2.jpg

 • kretu23

  Oceniono 2 razy 2

  To wszystko to wina Buki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje