Kucharz podawał się za funkcjonariusza CBŚ i CBA. "Zamiotę sprawę za 70 tys. zł"

21.03.2013 14:21
CBA

CBA (Fot. Michal Jasiulewicz / AG)

Przed krakowskim sądem stanie Robert M., który podawał się za funkcjonariusza CBŚ i CBA i usiłował wyłudzić 50 tys. zł w zamian za umorzenie rzekomego śledztwa przeciwko krakowskiemu przedsiębiorcy.
- Akt oskarżenia w tej sprawie prokuratura skierowała do sądu - powiedziała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska.

Zaproponował "pozamiatanie" sprawy za 70 tys. zł

Prokuratura oskarżyła 48-letniego Roberta M., z wykształcenia kucharza, że w okresie od 7 do 17 września 2012 r. w Krakowie i Katowicach chciał wyłudzić od przedsiębiorcy najpierw 70 tys., a potem 50 tys. zł, powołując się na fakt, że jest funkcjonariuszem Centralnego Biura Śledczego, Komendy Głównej Policji albo funkcjonariuszem Centralnego Biura Antykorupcyjnego i prowadzi śledztwo go dotyczące.

Za pieniądze obiecywał umorzenie śledztwa. Jak ustalono w śledztwie, Robert M. zdobył informacje o przedsiębiorcy od jednego z jego kontrahentów. Zadzwonił na telefon komórkowy biznesmena, przedstawił się jako funkcjonariusz służb śledczych posiadający szereg informacji na temat życia zawodowego i prywatnego rozmówcy i zaproponował spotkanie na temat jego rozliczeń finansowych z jedną z firm. Po kilku telefonach ustalono termin i miejsce pierwszego spotkania. Robert M. powiedział wtedy, że na przedsiębiorcę złożono trzy doniesienia dotyczące przyjmowania łapówek. Zaproponował "pozamiatanie" sprawy za 70 tys. zł i dał tydzień do namysłu. Szczegóły sprawy i ostateczna kwota 50 tys. zł zostały ustalone podczas drugiego spotkania, w Katowicach.

"Przyznał się do zarzucanego czynu"

Podczas trzeciego, w Krakowie - kiedy miało dojść do przekazania części pieniędzy - Robert M. został zatrzymany przez prawdziwych policjantów. Przesłuchany w charakterze podejrzanego Robert M. przyznał się do zarzucanego mu czynu. Złożył też szczegółowe wyjaśnienia potwierdzające zebrany materiał dowodowy. Wniósł o wydanie wyroku bez przeprowadzenia rozprawy i orzeczenie uzgodnionej z prokuratorem kary półtora roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata i grzywnę. Wniosek w tej sprawie dołączono do aktu oskarżenia.

Zobacz także
Komentarze (16)
Kucharz podawał się za funkcjonariusza CBŚ i CBA. "Zamiotę sprawę za 70 tys. zł"
Zaloguj się
 • dziadekjam

  0

  Agent CBA świruje "biznesmena" i za państwową kasę bałamuci posłankę. To dlaczego fryzjer ma być gorszy i nie świrować kogoś innego w tym państwie "farbowanych lisów"?

 • reks1953

  Oceniono 2 razy 2

  i wpadł kucharz jak śliwka w kompot

 • szymek_50

  0

  Dywany tureckie są drogie.

 • grant_1

  Oceniono 8 razy 6

  Chyba po prostu trafił na uczciwego biznesmena, który wiedział, że nic nie można mu zarzucić :)

 • miramichi2013

  Oceniono 1 raz -1

  Powiedzenia "zmiesc komus cos sprzed nosa" byly mi zawsze znane, ale "zamiesc, czyli pozamiatac, sprawe pod dywan," nie bylo uzywane w dawnych latach. Teraz jezyk polski pod naporem angielszczyzny adoptuje nowe terminy wzbogacajac i ubarwniajac codzienny jezyk polski. Po angielsku mowi sie: to sweep the crime under the rug and keep it there." Oraz wiele tego rodzaju jezykowych wygibusow. maciej

 • 44rodowicz

  0

  Wygląda jak wymięty członek, mówi jak żul, i już jest kandydatem na agenta CBA.
  Wzorcem agencina Tomuś.

 • pasjonatx

  Oceniono 1 raz -1

  O w mordę ;-)
  W pierdlu na Sikawie zwolniło się miejsce.Ucho od śledzia.

 • supertlumacz

  Oceniono 16 razy 10

  Jeśli obiecywał upieczenie się winy powinien został uniewinniony.
  Podobnie w w przypadku obietnic ugotowania.
  Ale obiiecując posprzątanie wyraźnie przekroczył swoje kompetencje kucharza.

  Kara powinna być zmniejszona za cierpienia moralne jakich doznał podszywając się pod funkcjonariuszy. Poszkodowani od razu zorientowali się że to uzurpator bo był bez kominiarki, nie wywalił drzwi materiałem wybuchowwym i nie kopał po głowie matki staruszki.

 • sluziniec

  Oceniono 10 razy 8

  E tam, do paki go! Będzie załoga do więziennej stołówki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje