Ambasada ostrzega: Picie i palenie w Qatar Airways = areszt i grzywna. Konsul uspokaja

21.03.2013 13:25
Samolot Airbus A320 linii Qatar Airways

Samolot Airbus A320 linii Qatar Airways (Qatar Airways)

Palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, złe zachowanie wobec obsługi samolotu - to główne zarzuty do Polaków podróżujących liniami Qatar Airways do stolicy Kataru. Ambasada apeluje o lepsze zachowanie i ostrzega przed aresztem i wysokimi karami. Czy rzeczywiście jest tak źle? - To incydentalne przypadki, nie dotyczą jedynie Polaków - mówi w rozmowie z Gazeta.pl konsul w Katarze Andrzej Ciepłucha.
- Nigdy nie otrzymaliśmy takich informacji od przewoźnika ani tutejszych służb. Zgłoszenia trafiały do nas od przyjaciół osób zatrzymanych albo od rodzin - mówi Ciepłucha. Dodaje, że ostatnio ambasada miała takie sygnały, więc podjęła standardowe działania. - Próbowaliśmy pomagać tym ludziom - dodaje konsul.

- To nie jest duży problem. Linia katarska lata do Warszawy od 5 grudnia. Areszt i wysokie kary (ok. 4800 zł - red.) to incydentalne przypadki. One nie dotyczą tylko Polaków, ale ludzi z całego świata. Alkohol nie jest zakazany na pokładzie. Kwestia, by z umiarem go używać, nie palić papierosów. By zachowywać się kulturalnie i bezpiecznie - przekonuje Andrzej Ciepłucha.

Apel ambasady w Katarze

Na swojej stronie internetowej ambasada opublikowała takie oświadczenie: "W związku z uruchomieniem bezpośredniego połączenia lotniczego Warszawa - Doha placówka odnotowuje przypadki niestandardowego zachowywania się obywateli polskich na pokładach samolotów Qatar - Airways (palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, złe zachowanie w stosunku do obsługi samolotu), co w rezultacie prowadzi do bardzo przykrych konsekwencji w świetle rygorystycznych przepisów prawa Państwa Kataru.

Wszystkie ww. wykroczenia karane są zatrzymaniem na lotnisku, aresztem, rozprawą przed kolegium ds. wykroczeń i wysokimi karami pieniężnymi (do 5000 QR - ok. 4800 PLN) oraz wpisaniem na tzw. czarną listę - brak możliwości podróżowania w przyszłości liniami Qatar Airways.

Apelujemy do wszystkich pasażerów podróżujących Qatar Airways (także innymi liniami arabskimi) o daleko idącą ostrożność i powstrzymanie się od niestandardowych zachowań na pokładach ww. wymienionych linii, aby uniknąć przykrych i niespodziewanych konsekwencji podobnych zachowań".

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (72)
Zaloguj się
 • sluziniec

  Oceniono 166 razy 164

  No i? Wymienione "niestandardowe zachowania" (palenie na pokładzie wbrew zakazom, urządzanie karczemnych burd) powinno być karane. I przecież jest, także w zachodnich liniach lotniczych. W czym problem?

 • tecso

  Oceniono 130 razy 118

  Są jakieś linie lotnicze, które zezwalają na palenie na pokładzie samolotu?
  I nie piszcie, że można, tylko że przy uchylonym oknie.

 • bnch

  Oceniono 131 razy 103

  Jakim trzeba być polaczkiem o sowieckiej duszy, żeby nie rozumieć, że te znaczki ze skreślonym szlugiem, to zakaz palenia. Jakim trzeba być durniem, by nie wiedzieć, że o każdym zapalonym papierosie obsługa się dowie. Powinni takich imbecyli usuwać z samolotu jeszcze w powietrzu.

 • dziadekjam

  Oceniono 82 razy 62

  Szef personelu zwraca się do nowo przyjętego pracownika:
  - Jest pan zbyt surowy, nie można wszystkich niesfornych klientów wyrzucać za drzwi.
  - Ale ja tak robiłem w poprzednim miejscu pracy - broni się napomniany.
  - Zgadza się, ale wcześniej pan pracował w porcie lotniczym, a teraz w samolocie.

 • jogar

  Oceniono 63 razy 55

  To że my mamy we krwi łamanie przepisów mozna zaobserwować codziennie. Np notoryczne stawanie samochodem na obcym wjeździe do nieruchomości, skakanie na główkę czy w ogóle skakanie- do basenu, podczas gdy wszędzie są stosowne naklejki, unikanie prysznica przed wejściem na basen czy też po wyjściu z wc i wejściu na basen. Mało?
  A to są drobiazgi. U nas zwyczajnie nie ma kar. W usa widziałam na parkingach informację o mandacie grożącym za stanie na miejscu dla inwalidy lub w miejscu gdzie jest zakaz- kosztuje to np 250dol. I jakoś nikomu nie przychodzi do głowy by te drobne przepisy łamać i nikt nie krzyczy o zamachu na demokrację. Dlaczego Polakom zawsze się wydaje, że jesteśmy pępkiem świata i nam powinno się wszystko darować. Sami z siebie robimy idiotów.

 • cometto-pl

  Oceniono 55 razy 51

  Jak dla mnie to mogą burakom na miejscu ucinać łeb. Może w kraju się ciut polepszy...

 • jovani

  Oceniono 40 razy 30

  prawda lecialem do polski lotem z usa kazda twarzyczka byla zapita lub zalana, argumenty, glosne rozmowy a nawet byla awantura, do wszytkiego ognia do beznyny dolewaly stewardesy ktore zachowywaly sie nie milo od samego poczatku , wiec naprawde nie dziwie sie ze rzad ostrzega bo napewno tak jest jada pija, kloca sie uwazaja ze polska jest pepkiem swiata majac wszytkich w du....pie

 • kingstonny

  Oceniono 22 razy 18

  To jeszcze jeden przejaw tej kultury z ktora sie wszyscy obnosza. Zalosne.

 • mniklasp

  Oceniono 15 razy 9

  Polacy jak zwykle chamy, daja swiadectwa chamstwa wszedzie gdzie sie pojawia na swiecie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje