Ambasada ostrzega: Picie i palenie w Qatar Airways = areszt i grzywna. Konsul uspokaja

Palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, złe zachowanie wobec obsługi samolotu - to główne zarzuty do Polaków podróżujących liniami Qatar Airways do stolicy Kataru. Ambasada apeluje o lepsze zachowanie i ostrzega przed aresztem i wysokimi karami. Czy rzeczywiście jest tak źle? - To incydentalne przypadki, nie dotyczą jedynie Polaków - mówi w rozmowie z Gazeta.pl konsul w Katarze Andrzej Ciepłucha.
- Nigdy nie otrzymaliśmy takich informacji od przewoźnika ani tutejszych służb. Zgłoszenia trafiały do nas od przyjaciół osób zatrzymanych albo od rodzin - mówi Ciepłucha. Dodaje, że ostatnio ambasada miała takie sygnały, więc podjęła standardowe działania. - Próbowaliśmy pomagać tym ludziom - dodaje konsul.

- To nie jest duży problem. Linia katarska lata do Warszawy od 5 grudnia. Areszt i wysokie kary (ok. 4800 zł - red.) to incydentalne przypadki. One nie dotyczą tylko Polaków, ale ludzi z całego świata. Alkohol nie jest zakazany na pokładzie. Kwestia, by z umiarem go używać, nie palić papierosów. By zachowywać się kulturalnie i bezpiecznie - przekonuje Andrzej Ciepłucha.

Apel ambasady w Katarze

Na swojej stronie internetowej ambasada opublikowała takie oświadczenie: "W związku z uruchomieniem bezpośredniego połączenia lotniczego Warszawa - Doha placówka odnotowuje przypadki niestandardowego zachowywania się obywateli polskich na pokładach samolotów Qatar - Airways (palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, złe zachowanie w stosunku do obsługi samolotu), co w rezultacie prowadzi do bardzo przykrych konsekwencji w świetle rygorystycznych przepisów prawa Państwa Kataru.

Wszystkie ww. wykroczenia karane są zatrzymaniem na lotnisku, aresztem, rozprawą przed kolegium ds. wykroczeń i wysokimi karami pieniężnymi (do 5000 QR - ok. 4800 PLN) oraz wpisaniem na tzw. czarną listę - brak możliwości podróżowania w przyszłości liniami Qatar Airways.

Apelujemy do wszystkich pasażerów podróżujących Qatar Airways (także innymi liniami arabskimi) o daleko idącą ostrożność i powstrzymanie się od niestandardowych zachowań na pokładach ww. wymienionych linii, aby uniknąć przykrych i niespodziewanych konsekwencji podobnych zachowań".

Zobacz także
 • Samolot Emirates Airlines (na górze) i samolot należący do Qatar Airways Pojedynek dwóch luksusowych linii lotniczych na Okęciu
 • Boeing 787 Dreamliner Prezes Boeinga: Usterki dreamlinerów? To normalne na początku eksploatacji
Komentarze (72)
Ambasada ostrzega: Picie i palenie w Qatar Airways = areszt i grzywna. Konsul uspokaja
Zaloguj się
 • wawa737

  Oceniono 1 raz 1

  Nie rozumiem całej tej qatarskiej nagonki na Polaków, jeśli ich zdaniem Polacy zachowują się poniżej ich standardów to proponuje się im z Polski wycofać. Zastanawialiście się przez chwilę dlaczego inne linie latające bezpośrednio z Polski nie zarzucają Polakom chamstwa i buractwa? Nie wierze, że na pokładzie np. Lufy nie dochodzi czasem do podobnych incydentów... oni jednak nie robią z tego "afery" jak Qatar Airways, nie informują ambasady, nie ostrzegają przyszłych pasażerów w całym internecie... Miałem okazje latać Qatar Airways i niestety moja ocena tej linii nijak nie pokrywa się z tymi ich 5 gwiazdkami, którymi tak się chwalą. Przypuszczam, że całe to bicie piany ma zagłuszyć narzekania pasażerów na słaby poziom obsługi na pokładach samolotów jak i w serwisie klienta... spróbujcie napisać do nich jakiś mail - powodzenia w oczekiwaniu na odpowiedź, a jak już dostaniecie odpowiedz w 2 zdaniach to na zasadzie "dziękujemy, tak, tak, jesteś głupi, przepraszamy, mamy nadzieje że niebawem zagościsz na pokładach naszych samolotów". Miałem nieprzyjemność lecieć aż 4 razy QA i 5 razu nie będzie - naburmuszona załoga, nieporadny serwis, ignorowanie zapytań pasażerów, ciągle czegoś brakuje na pokładzie - raz brakuje pepsi raz brakuje soku. Dla mnie lot powinien być przyjemnością, a w QA miałem wrażenie, że tylko przeszkadzam załodze. Proponuje również wejść na forum SkyTrax, i poczytać ostatnie opinie pasażerów z całego świata... mocno przeciętna linia ...

 • blue911

  Oceniono 2 razy 0

  To nie Polska ,ani nie LOT,gdzie opilstwo,wyzwiska I inne grubianskie maniery (jak puszczanie zlosliwych bakow czego sam doswiadczylem lecac Lufthansa z W-wy do Frankfurtu - pasazer-sasiad to polski mlokos,ktory najwyrazniej radowal sie ,ze "uprzyjemnia" nam podroz zamiast udac sie do lazienki) sa nie tylko na porzadku dziennym,ale tolerowane przez autorytety. Polakom duzo brakuje zeby byc prawdziwymi czlonakmi Unii,glownie w sferze kultury osobistej I jakosci zycia! Sa wyjatki,ale rzadkie.

 • pismaki_klamia

  Oceniono 2 razy 0

  "L.S.: W jaki sposób islamizm, rozumiany jako ruch radykalny, uciekający się do stosowania przemocy, ma się do islamu, państwa i aktorów współczesnej sceny politycznej? C.M.: Wspomnieć należy, że angielski agent John Philby był głównym doradcą króla Ibn Sauda, uzurpatora protektoratu nad Miejscami Świętymi, który wahhabicką herezję uczynił oficjalną ideologią Arabii Saudyjskiej. Królestwo wahhabickie, historyczny sojusznik anglo-amerykańskich imperialistów, szczodrze finansuje i popiera grupy islamistyczne. Obecnie, grupy te znalazły sobie drugiego kasjera – emira Kataru. Al-Tani dał siedzibę Al-Dżazirze i otworzył kwaterę dla regionalnego sztabu USA w nadziei przejęcia roli lidera w świecie arabskim, stając się w ten sposób głównym konkurentem Arabii Saudyjskiej w koalicji proamerykańskiej. W ten sposób, kto płaci muzykantom, ten decyduje też o muzyce, która, koniec końców, jest muzyką amerykańską."
  www.geopolityka.org/wywiady/2093-islamizm-przeciw-islamowi

 • pismaki_klamia

  Oceniono 2 razy 0

  Środkowowschodnia kontr-rewolucja The Middle East counter-revolution 26 Maja 2011 pokazywarka.pl/p1xih9/
  Saudyjski klan Sudairi stoi na czele kontr-rewolucyjnej fali wywołanej przez USA i Izrael na Środkowym Wschodzie.
  ...
  W obecnej fazie wizerunek dżihadystów należy poddać zmianie. Oczekuje się, że teraz będą walczyli u boku NATO, jak kiedyś u boku CIA w Afganistanie przeciwko Armii Czerwonej. Należy więc powrócić do pro-zachodniej retoryki z przeszłości i znaleźć zamiennik anty-komunizmu. Jest to zadanie dla szejka Youssef al-Qardawi.
  Aby ułatwić tę transformację Waszyngton oficjalnie obwieścił śmierć Osamy Bin Ladena [figurującego jako pułkownik Tim Osman na liście płac CIA]. Kiedy odszedł ich "ojczym" najemnicy księcia Bandara mogą zostać zmobilizowani pod nowym sztandarem....

 • pismaki_klamia

  Oceniono 2 razy 0

  "Syryjska wojna o rurociągi" pokazywarka.pl/qep8n9/
  "Głęboko pod powierzchnią "wulkanu w Damaszku" i "bitwy o Aleppo" tektoniczne płyty światowej energetycznej szachownicy wciąż się trzęsą. Oprócz tragedii i rozpaczy wojny domowej, w Syrii toczy się rozgrywka o władzę nad rurociągami."
  "I wtedy rozpętało się piekło. Jednak pomimo nasilającego się powstania 10-miliardowy kontrakt na budowę Rurociągstanu Iran-Irak-Syria został zatwierdzony. W momencie ukończenia będzie pompował przynajmniej 30% więcej gazu niż Nabucco, który ma wkrótce zostać zarzucony.
  Och, ale jest problem. Ten gazociąg, nazywany Islamic Gas Pipeline, omija Turcję.
  Trudno wyrokować, czy skomplikowany gambit Rurociągstanu stanowi casus belli dla Turcji i NATO by pełnym frontem zaatakować Assada; ale należy pamiętać, że strategia Waszyngtonu w południowo-zachodniej Azji od czasów administracji Clintona polegała na omijaniu, izolowaniu i szkodzeniu Iranowi wszelkimi dostępnymi środkami."

 • pismaki_klamia

  Oceniono 2 razy 0

  Katar: Bogaty i niebezpieczny. pokazywarka.pl/arqdon/
  "Głównym przedmiotem troski emira Kataru jest dobrobyt i bezpieczeństwo jego maleńkiego królestwa. W osiągnięciu tych celów emir nie uznaje żadnych granic." "Jak tylko schwytano i zastrzelono Kadafiego władze Kataru przyszły do Baszara Al-Assada by ustanowić rząd przejściowy Bractwa Muzułmańskiego. Jak się można było spodziewać, prezydent Assad odrzucił ofertę zrzeczenia się władzy na rzecz Bractwa. Wkrótce usłyszał wyrok ogłoszony 22 Stycznia przez szejka Hamada bin Khalifa Al-Thaniego w programie "60 Minut" stacji CBS." "Walka najpewniej będzie trwać wiele miesięcy, ale Katar jest na to przygotowany. Kiedy wojna się skończy, będą kontrakty na odbudowę olbrzymich obszarów oraz trzeba będzie zagospodarować złoża gazu. W każdym razie Al-Assad musi odejść. To nic osobistego; to tylko biznes w celu zabezpieczenia przyszłego spokoju i dobrobytu w Katarze."

 • pismaki_klamia

  Oceniono 2 razy 0

  Dlaczego Katar chce dokonać inwazji Syrii pokazywarka.pl/xyxjtl/
  "...Widać zatem, że Katar konkuruje bezpośrednio zarówno z Iranem (jako producent),z Syrią (jako punkt docelowy) oraz w mniejszym stopniu z Irakiem (jako kraj tranzytowy). Warto pamiętać, że Teheran i Bagdad gwałtownie sprzeciwiają się obaleniu rządu w Damaszku.
  Gaz ziemny będzie pochodzić z geologicznej bazy South Pars, największego złoża na świecie, współdzielonego przez Iran i Katar. Jeśli rurociąg Iran-Irak-Syria zostanie skończony to umocni, w głównej mierze szyickie, przymierze poprzez ekonomiczną, stalową pępowinę.
  Katar wolałby zbudować swój rurociąg z pominięciem "szyickiego półksiężyca" kończąc w Jordanii; eksport odbywałby się z Zatoki Akaba do Zatoki Suezu i stamtąd nad Morze Śródziemne. Taki byłby idealny plan B ponieważ negocjacje z Bagdadem stają się coraz bardziej skomplikowane (a co więcej trasa przez Irak i Turcję jest o wiele dłuższa)..."

 • jaybee1

  Oceniono 2 razy 2

  Co sie stalo, gdy bardzo opadly ceny wycieczek do np. Egiptu?
  Zaczela jezdzic na tym kierunku, w wiekszosci, okropna holota, nieobyta, nieokrzesana, w czesto po raz pierwszy w samolocie.
  Qatar Airways oferowaly na poczatku, i pozniej gdy weszlo Emirates, bardzo atrakcyjne ceny typu 1500 zl Maledivy (sporo hmm... tzw "bywalcow" kupila w ciemno, a potem pytala na forach, czy na Maledivach jest jakas niedroga komunikacja autobusowa, lub czy mozna rozbijac namioty na plazy..).
  Tacy ludzie, wyrwani ze swej sielskosci, zachowuja sie w samolocie arabskim lub innym, jak w swojej swojskiej dyskotece urzadzonej w remizie - nie czuja roznicy kulturowej i prostacko ignoruja wszelkie ograniczenia - sa przeciez na wakacjach i kto im moze podskoczyc, gdy sa tak daleko od swojej wioski.

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 4 razy 0

  Chamidła chciały świat zwiedzać i eksportować swoje czworakowe zachowania.

  @razem_razem
  Owszem, bo jak się większość tych pszennoburaczanych widzi, to człowiekowi wstyd po polsku się odezwać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje