MSZ: Depesza gratulacyjna Tuska do papieża - bez elementów poddaństwa, hołdu czy potoków wazeliny

21.03.2013 11:25
- W depeszy gratulacyjnej premiera Donalda Tuska do Franciszka z okazji wyboru na papieża "nie ma żadnych elementów poddaństwa, hołdu ani tym bardziej potoków wazeliny" - powiedział dziś w Sejmie podsekretarz stanu w MSZ Janusz Cisek.
- W depeszy gratulacyjnej nie ma żadnych elementów poddaństwa, hołdu ani tym bardziej potoków wazeliny, nie ma też żadnego nawiązania do konkretnej religii, mowa jest o obronie kultury chrześcijańskiej w Europie i na świecie - oświadczył Cisek. Jak dodał, każdy podręcznik historii mówi o tym, że u źródeł Europy leży tradycja hellenistyczna, chrześcijańska albo judeochrześcijańska.

Cisek podkreślił, że zgodnie z konstytucją władze publiczne w Polsce zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym.

- Polska powinna uczestniczyć, i uczestniczy, w wypracowaniu stanowiska UE wobec przypadków prześladowania i dyskryminowania chrześcijan (...) potępiamy wszelkie przejawy prześladowań i dyskryminacji chrześcijan w świecie i podkreślamy zobowiązanie państw do zapewnienia ochrony przedstawicielom wszystkich mniejszości religijnych - podkreślił podsekretarz stanu w MSZ.

"Hołd Tuska skierowany do nowego papieża Franciszka ma wymiar pewnego obciachu"

Cisek odpowiedział w ten sposób posłowi Ruchu Palikota Romanowi Kotlińskiemu, który pytał w Sejmie, "czemu ma służyć hołd i taka podległość wyrażana na arenie międzynarodowej" wobec Watykanu.

- Hołd Tuska skierowany do nowego papieża Franciszka ma nie tylko wymiar pewnego obciachu, (ale) takie i podobne deklaracje przekładają się na konkretną politykę i gospodarkę. Świat dyplomacji z pewnością zapamięta, że tylko szefowie dwóch rządów wylewali potoki wazeliny na nowego papieża - premier Tusk i prezydent Iranu, pozostali ograniczyli się do suchych, oficjalnych gratulacji - powiedział Kotliński.

Zdaniem posła RP depesza gratulacyjna premiera do papieża "niszczy wizerunek Polski - jako państwa demokratycznego, które ceni pluralizm światopoglądowy, nie angażuje się w spory i bijatyki religijne". Jak dodał, depesza w takim tonie niszczy resztki autorytetu, jaki Polska ma wśród przedsiębiorców na Wschodzie oraz w krajach Ameryki Łacińskiej.

- O jaką obronę wartości chrześcijańskich w Europie i na świecie chodzi, czyżby Polska planowała jakąś nową wyprawę krzyżową, tylko gdzie? (...) Czemu ma służyć taki hołd i taka podległość wyrażana na arenie międzynarodowej - pytał Kotliński.

Premier przesłał do papieża Franciszka depeszę gratulacyjną, w której zapewniał o woli i gotowości Polski do dalszego umacniania więzi i współpracy ze Stolicą Apostolską w obronie kultury chrześcijańskiej w Europie i na świecie. "Z wielką radością pragnę przekazać Waszej Świątobliwości w imieniu Rządu Rzeczypospolitej Polskiej oraz moim własnym najszczersze gratulacje z okazji wyboru na Tron Piotrowy" - czytamy w depeszy.

Tusk zapewnił Ojca Świętego o "woli i gotowości Polski do dalszego umacniania więzi i współpracy ze Stolicą Apostolską w obronie kultury chrześcijańskiej w Europie i na świecie". Życzył papieżowi Franciszkowi "wytrwałości w pełnieniu misji kierowania Kościołem Powszechnym".

Zobacz także
Komentarze (201)
Zaloguj się
 • orion57

  Oceniono 360 razy 174

  nigdy nie zrozumiem dlaczego polscy politycy sa tak ulegli wobec kościoła. Państwo Polskie jest państwem laickim tak mamy w najwyższym dokumencie czyli Konstytucji. Chcę aby wreszcie mój rząd, moje państwo stanęło z kolan i potraktowało kościół jako prywatną sprawę Polaków. Żeby nie było jestem wierzącym ale szlag mnie trafia jak na imprezach państwowych widzę czarnych chłopców w sukienkach którzy mówią mi co mam robić.
  Zerwać konkordat, zabrać zrabowane przez kościół ziemie i budynki, szkoła precz ze szkół, żadnych dotacji na kościół.
  Czas aby rząd Polski był MOIM rządem a nie kościelnym.
  Panie Tusk głosowałem za PO i pewnie nadal zagłosuję ale wstań Pan z klęczenia na proste nogi, jest Pan Polakiem przedstawicielem dumnego znającego swoją wartość narodu. Ja jestem Polakiem i nie klękam przed przedstawicielami obcego państwa Watykan. A Pan?

 • maro2009

  Oceniono 254 razy 138

  Tusk nie będzie klękał przed żadnym księdzem!
  on przed nimi leży i kwiczy!

 • marek_nazarowski

  Oceniono 177 razy 121

  Za to w czynach jest wszystko czego nie ma w depeszy.

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 210 razy 102

  A do ducha świętego Donaldu Tusku też wysłał gratulacje czy Radek zatłitował?

 • wydeusz

  Oceniono 136 razy 96

  Slowa, slowa, slowa. A praktyka jaka jest - kazdy widzi.

 • rabingoldblatt

  Oceniono 124 razy 92

  MSZ: Depesza gratulacyjna Tuska do papieża - bez elementów poddaństwa, hołdu czy potoków wazeliny

  Racja. To nie domena Tuska. Od takiej postawy wobec hierarchii koscielnej jest Radek. Wczoraj u pani Olejnik tak ładnie to wykazal.

 • maria20

  Oceniono 120 razy 76

  Tyle wazeliniarstwa jak ze strony rządu to szukać ze świecą i się nie znajdzie drugiego takiego kraju co w d... włazi czarnym!!!! Kiedy Tusk i inni zrozumieją, że Polacy mają dość obłudy i dość czarnej mafii która tylko brałaby, brałaby i piła, piła a czasami też molestowała, itp a my wszystko zamiatamy pod dywan bo przecież to nieprawda jak mówią Flaszka nie pije Petz to nie pedofil itp!!!

 • jakiestakiekonto

  Oceniono 138 razy 68

  iii tam..... donaldu tusku jeszcze nie bardzo wie, w którym kierunku Franciszek pójdzie.... Jakby to był JPII to Polska by sie w wazelinie utopiła....

 • pandzik

  Oceniono 127 razy 57

  Jeszcze sobie te sługusy watykańaskie kpią z nas....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje