MSZ: Depesza gratulacyjna Tuska do papieża - bez elementów poddaństwa, hołdu czy potoków wazeliny

21.03.2013 11:25
- W depeszy gratulacyjnej premiera Donalda Tuska do Franciszka z okazji wyboru na papieża "nie ma żadnych elementów poddaństwa, hołdu ani tym bardziej potoków wazeliny" - powiedział dziś w Sejmie podsekretarz stanu w MSZ Janusz Cisek.
- W depeszy gratulacyjnej nie ma żadnych elementów poddaństwa, hołdu ani tym bardziej potoków wazeliny, nie ma też żadnego nawiązania do konkretnej religii, mowa jest o obronie kultury chrześcijańskiej w Europie i na świecie - oświadczył Cisek. Jak dodał, każdy podręcznik historii mówi o tym, że u źródeł Europy leży tradycja hellenistyczna, chrześcijańska albo judeochrześcijańska.

Cisek podkreślił, że zgodnie z konstytucją władze publiczne w Polsce zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym.

- Polska powinna uczestniczyć, i uczestniczy, w wypracowaniu stanowiska UE wobec przypadków prześladowania i dyskryminowania chrześcijan (...) potępiamy wszelkie przejawy prześladowań i dyskryminacji chrześcijan w świecie i podkreślamy zobowiązanie państw do zapewnienia ochrony przedstawicielom wszystkich mniejszości religijnych - podkreślił podsekretarz stanu w MSZ.

"Hołd Tuska skierowany do nowego papieża Franciszka ma wymiar pewnego obciachu"

Cisek odpowiedział w ten sposób posłowi Ruchu Palikota Romanowi Kotlińskiemu, który pytał w Sejmie, "czemu ma służyć hołd i taka podległość wyrażana na arenie międzynarodowej" wobec Watykanu.

- Hołd Tuska skierowany do nowego papieża Franciszka ma nie tylko wymiar pewnego obciachu, (ale) takie i podobne deklaracje przekładają się na konkretną politykę i gospodarkę. Świat dyplomacji z pewnością zapamięta, że tylko szefowie dwóch rządów wylewali potoki wazeliny na nowego papieża - premier Tusk i prezydent Iranu, pozostali ograniczyli się do suchych, oficjalnych gratulacji - powiedział Kotliński.

Zdaniem posła RP depesza gratulacyjna premiera do papieża "niszczy wizerunek Polski - jako państwa demokratycznego, które ceni pluralizm światopoglądowy, nie angażuje się w spory i bijatyki religijne". Jak dodał, depesza w takim tonie niszczy resztki autorytetu, jaki Polska ma wśród przedsiębiorców na Wschodzie oraz w krajach Ameryki Łacińskiej.

- O jaką obronę wartości chrześcijańskich w Europie i na świecie chodzi, czyżby Polska planowała jakąś nową wyprawę krzyżową, tylko gdzie? (...) Czemu ma służyć taki hołd i taka podległość wyrażana na arenie międzynarodowej - pytał Kotliński.

Premier przesłał do papieża Franciszka depeszę gratulacyjną, w której zapewniał o woli i gotowości Polski do dalszego umacniania więzi i współpracy ze Stolicą Apostolską w obronie kultury chrześcijańskiej w Europie i na świecie. "Z wielką radością pragnę przekazać Waszej Świątobliwości w imieniu Rządu Rzeczypospolitej Polskiej oraz moim własnym najszczersze gratulacje z okazji wyboru na Tron Piotrowy" - czytamy w depeszy.

Tusk zapewnił Ojca Świętego o "woli i gotowości Polski do dalszego umacniania więzi i współpracy ze Stolicą Apostolską w obronie kultury chrześcijańskiej w Europie i na świecie". Życzył papieżowi Franciszkowi "wytrwałości w pełnieniu misji kierowania Kościołem Powszechnym".

Zobacz także
Komentarze (201)
MSZ: Depesza gratulacyjna Tuska do papieża - bez elementów poddaństwa, hołdu czy potoków wazeliny
Zaloguj się
 • masz01

  0

  Ależ! :-)
  Nie musieliście się wysilać... :-)

 • amron53

  Oceniono 1 raz 1

  Wstyd mi za premiera Tuska, który nie jest nowoczesnym, świeckim premierem, tylko coraz bardziej zgina elastyczny kark przed szefem ciemnogrodu-ojczulkiem vatykańskiej mafii; to nic, że przy okazji łamie Konstytucję i prawa normalnych,rozsądnych, otwartych umysłowo ludzi...on woli hołubić gusła i ciemnotę, i sam zdqaje się w te gusła wierzyć. Świat nie jest kwestią wiary, tylko wiedzy.Tuska też już na nią się uodpornił. To co wyrabia myśliwy prezydent Komorowski, to już kompletna kompromitacja. Moher talib.

 • vertigo13

  Oceniono 2 razy 0

  .
  Papa – z cyklu nowa rolka
  w vatykanie: (no i habemus).

  Tuska things to do list:

  1. nogi, zeby, uszy umyc
  2. enema - z wody swieconej
  3. ptaka wykompac
  4. KY Gely kupic

  :-)

 • martsy

  0

  różowe komuchy, jak to w Wielkim Poście, odprawiają gorzkie żale

  nie mogą sobie darować, że władza radziecka ich zainstalowała w kraju katolicko klerykalnym...

  koszmar

  tyle kapusiów, tyle pałowania, tyle propagandy kościelnej, wszystko na nic

 • mariangrymanowski

  Oceniono 1 raz -1

  Kto to jest wazeliniarz -to taki "osioł' ,który bez wazeliny wchodzi Watykanowi i klerowi do tyłka a n a tych co mu zaufali i stanowisko w państwie dali wypina swój tyłek.To rodzaj politycznej i religijnej prostytutki

 • m.arco

  Oceniono 3 razy -1

  W tym Ruchu Podtarcia Palikota naprawdę debil debila debilem pogania. Szumowina i żulia, wstyd dla Polski,że coś takiego znalazło się w Sejmie R.P.

 • atlas41

  Oceniono 3 razy 1

  Sikorski wysuwa sie na najwiekszego wazeliniaza w polskim rzadzie, obrona obrzydliwca Glodzia wyprzedzil nawet kolege z opus dei Gowina, pozostawil w tyle madrale Rostowskiego nie mowiac o pryncypale Tusku ktory jakis taki niesmialy w okazywaniu holdu czarnej zarazie, ale Tusk szybko sie uczy wiec nie powinno i tu byc zle; pasjonujace widowisko lizodupstwa politykow z abicjami ( bez Rostowskiego ) na zostanie prezydentem juz bardzo chorej Polski.Cieawe w tym wszystki jest to czy ci tak ambitni panowie naprawde nie dostrzegaja tego ze narod idzie jakby inna droga i zaczyna miez juz dosc przekretow obludy i klamstw czarnej mafi a ludzmi ktorzy tej mafi kadza pogardza.

 • kain_brat_abla

  Oceniono 3 razy 1

  Wartości chrześcijańskie... dno i metr mułu nad nimi.

 • karol_7

  Oceniono 4 razy 2

  przy korycie mamy debili którzy nie reprezentują ani państwa ani społeczeństwa a jedynie włąsne partykularne interesya w prywacie rozpasaniu i zachłanności prywatno-partyjne obecna waadzaa przerosłą wszystko co było w historii naszego kraju

  PS. nie wiem czy wybiórcza ma bezczelnych cenzorów czy nieudacznych adminów ale ta ich strona coraz częściej przypomina głuchy telefon i porażkę na każdym odcinku

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje