Obama: USA badają doniesienia, jakoby w Syrii została użyta broń chemiczna

20.03.2013 22:49
Barack Obama podczas wspólnej konferencji z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu

Barack Obama podczas wspólnej konferencji z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu (Fot. LARRY DOWNING REUTERS)

- Wciąż jest czas na pokojowe rozwiązanie ws. programu atomowego Iranu - powiedział prezydent Barack Obama podczas wspólnej konferencji z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Mówił też, że USA badają doniesienia o użyciu broni chemicznej w Syrii. - Jasno mówiłem, że ewentualne użycie broni chemicznej zmieni zasady gry - zaznaczył Obama.
W kwestii nuklearnych ambicji Iranu USA opowiadają się za rozwiązaniem dyplomatycznym, na które "wciąż jeszcze jest czas", ale jeśli dyplomacja zawiedzie, "wszystkie opcje są na stole" - oświadczył Obama w Jerozolimie. - Pytanie, czy irańscy przywódcy skorzystają z tej możliwości - dodał.

Podkreślił, że "nie ma istotnych różnic" między tym, jak Izrael i USA oceniają rozwój irańskiego programu atomowego. Obaj przywódcy zgodzili się, że na zbudowanie bomby atomowej Iran potrzebowałby "około roku". Obama zastrzegł jednak, że "każde państwo musi samodzielnie podjąć decyzję o ewentualnym zaangażowaniu się w jakiekolwiek działania zbrojne, a Izrael ma inne położenie niż USA".

Działania USA należy poprzedzić "wiarygodną groźbą operacji zbrojnej"

Prezydent USA przyznał, że w ostatnich latach w kwestii procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie "nie posunęliśmy się naprzód, nie było postępu, jakiego sobie życzyliśmy". Powiedział, że przybył na Bliski Wschód, by uzyskać lepsze zrozumienie sytuacji oraz tego, "jak USA mogą odegrać konstruktywną rolę" w tym procesie.

Izrael docenia prowadzone przez USA zabiegi dyplomatyczne i nałożone sankcje, które mają powstrzymać rozwój irańskiego programu atomowego, jednak skuteczność tych działań należy wzmocnić poprzez "jednoznaczną i wiarygodną groźbę operacji zbrojnej" - podkreślił Benjamin Netanjahu. Izrael wielokrotnie groził prewencyjnym atakiem wojskowym na irańskie instalacje nuklearne, który miałby powstrzymać Iran przed uzyskaniem broni jądrowej.

Obama: Użycie broni chemicznej zmieni zasady gry

Obama oświadczył również, że USA badają doniesienia, jakoby w Syrii została użyta broń chemiczna. Przy tym sceptycznie odniósł się do wersji wydarzeń rozpowszechnianej przez reżim syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada, że odpowiedzialne są siły powstańcze.

- Jasno mówiłem, że ewentualne użycie broni chemicznej zmieni zasady gry - zaznaczył. Dodał, że w razie potwierdzenia użycia tego rodzaju broni "społeczność międzynarodowa musi zadziałać".

"To problem na skalę świata, gdy mordowane są dziesiątki tysięcy ludzi"

- Dotychczasowa polityka USA, która polega na wstrzymaniu się od militarnej interwencji w ogarniętej wojną domową Syrii i odmowie uzbrojenia rebeliantów, wynika z pragnienia, by w rozwiązanie tego konfliktu zaangażowała się cała społeczność międzynarodowa - powiedział Obama. - To problem na skalę świata, gdy mordowane są dziesiątki tysięcy ludzi, w tym kobiet i dzieci - przekonywał.

Wcześniej amerykański prezydent spotkał się z prezydentem Izraela Szimonem Peresem oraz z członkami nowo utworzonego rządu.

Jest to pierwsza wizyta Obamy w Izraelu, od kiedy objął urząd prezydenta w 2009 roku. Podczas trzydniowego pobytu w regionie odwiedzi także Zachodni Brzeg Jordanu i Jordanię.

Zobacz także
Komentarze (48)
Zaloguj się
 • 8pasazer

  Oceniono 26 razy 14

  "Dotychczasowa polityka USA, która polega na wstrzymaniu się od militarnej interwencji w ogarniętej wojną domową Syrii i odmowie uzbrojenia rebeliantów"

  www.croatiaweek.com/75-planes-with-3000-tons-of-weapons-left-croatia-for-syria/
  "... the planes were full with weapons from other European countries including the UK. The weapons were organised by the United States of America."

  -więcej mi się nie chce pisać. I tak, gdy tylko więcej osób wypowie się w podobnym tonie, GW przeniesie cały tekst na jakieś TokFM, zmieni tytuł etc, w każdym razie wszystkie komentarze znikną. Yes, we can.

 • juesej

  Oceniono 18 razy 8

  Od 10 lat słyszę, że Iran za rok będzie miał bombę atomową. To jak przesuwający się widnokrąg.

 • pismaki_klamia

  Oceniono 7 razy 5

  Wolna Armia Syryjska: rewolucjoniści czy najemnicy "contras"? "Bojownicy Wolnej Armii Syryjskiej także nie są mistrzami demokracji. Uznają duchowe przewodnictwo szejka Adnana Alroura, kaznodziei takfirystów, nawołującego do obalenia i zabicia al-Asada nie z powodów politycznych, ale po prostu dlatego, że Asad jest alawitą, czyli, w oczach szejka – heretykiem. Wszyscy zidentyfikowani oficerowie w WAS są sunnitami, a wszystkie brygady Armii noszą imiona historycznych postaci, którzy byli sunnitami. "Trybunały rewolucyjne" WAS skazują swoich politycznych oponentów na śmierć (i to nie tylko zwolenników Asada) i mordują niewierzących w miejscach publicznych. WAS chce zakończenia świeckich rządów wprowadzonych przez partię Baas, Syryjską Partię Socjal-Narodową i Partię Komunistyczną i wprowadzenia rządów czysto religijnych, reżimu sunnitów.'
  www.voltairenet.org/article175383.html

 • juesej

  Oceniono 13 razy 5

  Obama uspokaja Izrael: "Nie bójcie się, będzie III wojna światowa, gwarantuję wam!"

 • jezierskiadam

  Oceniono 12 razy 4

  Prawda jest tylko jedna:

  Izrael może WYGRAĆ wiele wojen ze Światem Muzułmańskim, ale przegrać może tylko jedną wojnę. I będzie to OSTATNIA wojna Izraela.

  Prawdziwi przyjaciele powinni przestrzegać Izraelczyków, żeby nie poszli „O JEDEN MOST ZA DALEKO”.

  Wiecej: www.eioba.pl/a/44ez/dokad-zmierza-izrael#ixzz2O8aT9TeE

 • pismaki_klamia

  Oceniono 8 razy 4

  "Syryjska wojna o rurociągi" pokazywarka.pl/qep8n9/
  "Głęboko pod powierzchnią "wulkanu w Damaszku" i "bitwy o Aleppo" tektoniczne płyty światowej energetycznej szachownicy wciąż się trzęsą. Oprócz tragedii i rozpaczy wojny domowej, w Syrii toczy się rozgrywka o władzę nad rurociągami."
  "I wtedy rozpętało się piekło. Jednak pomimo nasilającego się powstania 10-miliardowy kontrakt na budowę Rurociągstanu Iran-Irak-Syria został zatwierdzony. W momencie ukończenia będzie pompował przynajmniej 30% więcej gazu niż Nabucco, który ma wkrótce zostać zarzucony.
  Och, ale jest problem. Ten gazociąg, nazywany Islamic Gas Pipeline, omija Turcję.
  Trudno wyrokować, czy skomplikowany gambit Rurociągstanu stanowi casus belli dla Turcji i NATO by pełnym frontem zaatakować Assada; ale należy pamiętać, że strategia Waszyngtonu w południowo-zachodniej Azji od czasów administracji Clintona polegała na omijaniu, izolowaniu i szkodzeniu Iranowi wszelkimi dostępnymi środkami."

 • v_kolumna_v

  Oceniono 9 razy 3

  Gołąbki pokoju szykują się do wojny zgodnej z "najlepszymi tradycjami przejętymi" od Hitlera.

 • pismaki_klamia

  Oceniono 5 razy 3

  Chodzi m.in. o takie mapy:
  imageshack.us/a/img101/5834/pnacplanwo7.jpg
  nsnbc.me/wp-content/uploads/2013/02/kurdishsyrianstratscenario.jpg

 • micdep

  Oceniono 8 razy 2

  "USA badają doniesienia" smiechu warte ... zbadali w Iraku to zginowe wicej jak milion ... widocznie chce wiecej ..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje