Białoruś: Śmierć współpracownika Polskiego Radia uznana za samobójstwo

20.03.2013 19:26
Informacja o śmierci dziennikarza na stronie Radia Swaboda

Informacja o śmierci dziennikarza na stronie Radia Swaboda (Fot. za svaboda.org)

- Nie wszczęto sprawy karnej w sprawie śmierci współpracownika redakcji białoruskiej Polskiego Radia Jurego Humianiuka, uznając, że popełnił on samobójstwo - poinformował oddział Komitetu Śledczego w tym mieście. 43-letni Humianiuk 19 stycznia wypadł z ósmego piętra internatu w Grodnie.
Komitet Śledczy podał, że przyczyną śmierci białoruskiego dziennikarza i poety był jego stan psychiczny, który doprowadził go do samobójstwa. - Stwierdzono, że Humianiuk od długiego czasu był zarejestrowany w poradni psychiatrycznej, a ostatnio w poradni dla osób uzależnionych. Z powodu nadużywania alkoholu zachowywał się nietypowo i wpadał w depresję - poinformował przedstawiciel Komitetu Śledczego, którego cytuje portal Karta'97.

- Na kilka godzin przed śmiercią próbował zadać sobie rany nożem (...). W internacie chodził bez celu po pomieszczeniach wspólnego użytku, w tym po balkonie, z którego się rzucił, popełniając samobójstwo - powiedziało wspomniane źródło.

Dziennikarz, autor wierszy i powieści

Humianiuk współpracował nie tylko z Polskim Radiem, ale także z Radiem Racyja - nadającą po białorusku radiostacją finansowaną ze środków polskiego MSZ. Był stałym współpracownikiem białostockiego miesięcznika "Czasopis", a także autorem wierszy i powieści. Należał do niezależnego Związku Pisarzy Białoruskich oraz białoruskiego PEN-Centru.

Latem 2011 r. podczas akcji milczących protestów w Grodnie, kiedy to demonstranci zbierali się na centralnych placach miast, klaszcząc lub tupiąc, ale nie wznosząc żadnych haseł antyrządowych, Humianiuk został aresztowany na 12 dni.

Najnowsze informacje