Pjongjang chwali się dronami zdolnymi zestrzelić pociski Tomahawk

20.03.2013 18:22
Kim Dzong Un podczas ćwiczeń swojej armii

Kim Dzong Un podczas ćwiczeń swojej armii (Fot. KCNA REUTERS)

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un nadzorował dziś ćwiczenia wojskowe, w tym symulowany atak samolotów bezzałogowych na cel południowokoreański - poinformowała północnokoreańska oficjalna agencja prasowa KCNA. Podała również, że podczas tych samych ćwiczeń dron zestrzelił cel, imitujący pocisk manewrujący Tomahawk.
Jak zaznacza Reuters, w serwisie KCNA niezwykle rzadkie jest wyszczególnianie dnia, w którym przywódca państwa obserwował ćwiczenia wojskowe. Północnokoreańskie manewry są odpowiedzią na odbywające się równocześnie w Korei Południowej wspólne ćwiczenia jej sił zbrojnych i wojsk USA. W lutym br. Korea Północna przeprowadziła swój trzeci test nuklearny, co spowodowało zaostrzenie sankcji nałożonych na nią przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

Czy to przeróbki?

Nie jest jasne, czy Korea Północna posiada samoloty bezzałogowe, ale w ubiegłym roku południowokoreańska agencja prasowa Yonhap poinformowała, iż Pjongjang kupił w Syrii pochodzące z lat 70. amerykańskie samoloty-cele, by przerobić je na "nosiciele uzbrojenia".- Kim Dzong Un powiedział, że trasę i czas lotu samolotów bezzałogowych ustalono, odnosząc się do celów w Korei Południowej, i dodał z wielkim zadowoleniem, że okazały się one zdolne od przeprowadzenia superprecyzyjnego ataku na dowolny cel nieprzyjacielski - doniosła KCNA. Północnokoreańska agencja poinformowała też, że jednostka obrony przeciwrakietowej zestrzeliła cel imitujący "nieprzyjacielski" pocisk manewrujący Tomahawk.

Bazy na Pacyfiku w zasięgu rakiet Kima

Po rozszerzeniu sankcji ONZ Pjongjang ogłosił, że nie będzie więcej uznawał kończącego wojnę koreańską rozejmu z 1953 r. ani wszystkich pozostałych porozumień odprężeniowych z Południem. Zagroził także możliwością dokonania rakietowego uderzenia nuklearnego na Stany Zjednoczone. Choć powszechnie uważa się, że Korea Północna nie dysponuje na razie potencjałem technicznym pozwalającym na taki atak, USA postanowiły zwiększyć liczbę antyrakiet w chroniącej ich Zachodnie Wybrzeże bazie na Alasce.

Według KCNA w razie zaatakowania Korei Północnej 30-letni Kim wyda rozkaz zniszczenia instalacji wojskowych na dowolnym obszarze działań wojennych, jak też baz USA na Pacyfiku. Strefa rażenia obecnych północnokoreańskich pocisków balistycznych obejmuje amerykańskie bazy w Japonii i na wyspie Guam.

Zobacz także
Komentarze (115)
Pjongjang chwali się dronami zdolnymi zestrzelić pociski Tomahawk
Zaloguj się
 • jeryman

  0

  No tak,technika podobno jest a ryż gdzie?

 • siedwa

  0

  Ponowie ,przestancie wierzyć tendencyjnej polskiej propagandzie.

  Koreańczycy żyją na poziomie Polaków.,no moż e ciut ,ciut gorzej,ale nie na takim poziomie jak to sugerują polski media i prasa.

 • kmicic-1-1

  Oceniono 4 razy 2

  Tere fere kuku samolociki na baterie czy holtz gaz . Oni tam nawet krótkofalowców nie mają ani CB radio jedyny na całym świecie taki kraj z tak ogromnym poziomem politechnizacji społeczeństwa kupa śmiechu. A niech ktoś wyśle E-malil do kogoś chyba że do Kima może. I te durnie chcą zestrzelić pocisk tomahawk chyba z procy HI.

 • jwko

  Oceniono 2 razy 0

  Kim atakuj ,to może co i ugrasz bo z samego straszenia to nie wyżyjesz,,,,,,,,,,,,,,

 • distepfano

  Oceniono 8 razy -2

  Wyślijmy do Korei nasze wojska, bo jeszcze tyle trumien mamy do dyspozycji.

  Nie licząc ostatniej z Ghazi :((

 • distepfano

  Oceniono 5 razy 1

  Idee Kim Ir Sena są wprowadzane w życie :))

  URAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA !

 • obrain

  Oceniono 2 razy 0

  Jako kluczowy i najwierniejszy partner USA powinniśmy wysłać nasze wojska na Koreę. Gdzie są nasi zawodowcy od pokojowych misji za "pieniądze"..?

 • gokle

  Oceniono 1 raz 1

  @komunikat.4
  No, przeciez kierowac swiatem bedziemy, my. Wybrany narod Europy. Testowali juz na nas nowe Boeingi. Teraz oddadza nam pelnie wladzy w Europie. A to tylko krok od dominacji swiatowej. Kurde, ale fajnie.

 • gokle

  Oceniono 4 razy 0

  Ten Kim to jednak psychopata i nieuleczalnie chory na chorobe zwana marzenia. Im predzej zacznie sie usuwanie tego pajaca, tym lepiej dla swiata.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje