15-letnia Pakistanka postrzelona przez talibów rozpoczęła naukę w Anglii

20.03.2013 15:12
Malala w brytyjskim szpitalu

Malala w brytyjskim szpitalu (Fot. Uncredited AP)

Malala Yousafzai, nastolatka nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla, wróciła do zdrowia i rozpoczęła dziś naukę w brytyjskiej szkole. - To najważniejszy dzień w moim życiu - cytuje młodą Pakistankę "The Guardian".
Przeczytaj biografię najmłodszej laureatki Pokojowej Nagrody Nobla "To ja, Malala" >>

Malala Yousafzai jest ofiarą szykan i ataku talibów. W październiku 2012 roku, gdy jechała szkolnym autobusem, została napadnięta i postrzelona w głowę. Był to odwet fundamentalistów za jej wpisy na blogu, w których broniła swojego prawa do nauki i zachęcała do niej inne kobiety.

Mimo poważnej rany nastolatkę udało się uratować. Pomoc w leczeniu zaoferowali Brytyjczycy, specjalnym samolotem przewieziono ją do szpitala w Birmingham. Tam przeszła operację rekonstrukcji czaszki i wróciła do zdrowia. Dziewczyna ma wstawioną tytanową płytkę oraz implant ślimaka lewego ucha, dzięki czemu odzyskała w nim słuch.

"Spełniło się moje marzenie"

Dziś Malala rozpoczęła naukę w brytyjskiej szkole dla dziewcząt w Edgbaston, dzielnicy Birmingham, w pobliżu szpitala, w którym spędziła ostatnie miesiące.

- Bardzo się cieszę, dzisiaj spełniło się moje marzenie o powrocie do szkoły. Chcę, żeby wszystkie dziewczyny na świecie miały możliwość nauki - wyznała nastolatka, której towarzyszył ojciec. - Ona chce być normalną nastolatką i przebywać wśród rówieśniczek. Rozmawiałam z nią i wiem, że to coś, czego brakowało jej podczas pobytu w szpitalu - powiedziała Ruth Weeks, dyrektor szkoły w Edgbaston.

Walka wciąż trwa

Gordon Brown, były premier Wielkiej Brytanii, a obecnie specjalny przedstawiciel ONZ ds. edukacji globalnej, stwierdził, że to wielki dzień dla Malali i jej rodziny, ale też dla sprawy edukacji na całym świecie. - Dzięki swej odwadze Malala pokazała, że nic - nawet kule, zastraszanie czy groźby śmierci - nie mogą stanąć na drodze do prawa do nauki każdej dziewczyny na świecie. Walka o to wciąż trwa - stwierdził Brown.

Próba zabójstwa Malali w październiku ubiegłego roku została ostro potępiona przez społeczność międzynarodową, a w całym Pakistanie odbyły się modły w intencji postrzelonej dziewczyny. W Karaczi na wiecu wsparcia zebrało się około 10 tys. osób. Zamachu jednak nie potępili konserwatywni duchowni. Ostrzegli natomiast władze przed używaniem ataku na Malalę jako pretekstu do przypuszczenia ofensywy wojskowej w północnym Waziristanie, gdzie kryją się talibowie.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (22)
Zaloguj się
 • bogota1-1

  Oceniono 76 razy 70

  No wlasnie, chcialbym uslyszec wychwalajace opinie o tych "bohaterskich partyzantach wlczacych o wolny Afganistan". To jest kim sa Talibowie, banda fagasow z ak47 atakujaca kobiety i dzieci.

 • jacekzwawy

  Oceniono 60 razy 58

  Tym, że chciała się uczyć ciężko obraziła Boga.

  Bóg nienawidzi gejów i czternastolatek, ktore chcą się uczyć w szkole!

 • eaglegolf66

  Oceniono 76 razy 58

  Powodzenia Malala. Jesteś wspaniała. Tylko kobiety mogą uratować ten świat.

 • r.maszkowski

  Oceniono 62 razy 56

  I tak Pakistan pozbył się osoby, która jest odważna i zdolna.

 • olena.s

  Oceniono 21 razy 21

  No i super, dzielna dziewczyna, tylko życzyć szczęścia i mieć nadzieję, że teraz ataków na szkoły żeńskie będzie mniej.

  katar1.blox.pl/html

 • mantresa

  Oceniono 23 razy 13

  Jak to już tutaj kilka razy napisałem - wszelkie religie, związki wyznaniowe, sekty i inne tego typu organizacje powinny zostać zdelegalizowane, ich działalność zakazana, a ich członkowie odizolowani od myślącej części społeczeństwa. Działalność tych organizacji powinna być w pełni ujawniona, rozliczona, a wszelkie szkody spowodowane tą działalnością powinny zostać odpowiednio zrekompensowane. Majątek tychże organizacji powinien, jako dobra uzyskane w drodze oszustwa polegającego na wyłudzaniu w imię rzekomo istniejącej "siły wyższej" - tak zwanego "boga" - zewidencjonowany, ujawniony i przekazany na zaspokojenie podstawowych potrzeb normalnej, myślącej części społeczeństwa.

 • darmen987

  Oceniono 16 razy 12

  Tak trzymać.
  Sr... na wszystkie religie !
  Wszystkie służą kasie i kontroli najgłupszych umysłów.

 • emeryt21

  Oceniono 16 razy 8

  Talibow trzeba tepic jak insekty.....To nie sa ludzie wiec nie maja zadnych praw.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje