Biegli: Sprawca ataku na jasnogórski obraz jest niepoczytalny

20.03.2013 13:49
Częstochowa. Kaplica Cudownego Obrazu na Jasnej Górze

Częstochowa. Kaplica Cudownego Obrazu na Jasnej Górze (Fot. Grzegorz Skowronek / AG)

Jerzy D., który w grudniu ub. roku próbował uszkodzić obraz Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze, był w chwili popełnienia tego czynu niepoczytalny - orzekli biegli. Do sądu trafił wniosek o umorzenie prowadzonej przeciwko niemu sprawy.
O treści opinii sporządzonej przez zespół biegłych psychiatrów i psychologa po miesięcznej obserwacji podejrzanego poinformował Tomasz Ozimek z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie. D. był poddany obserwacji w Areszcie Śledczym w Krakowie.

- Specjaliści uznali, że z uwagi na zaburzenia o charakterze psychotycznym mężczyzna miał zniesioną zdolność rozpoznania znaczenia zarzucanego mu czynu i pokierowania swoim postępowaniem - powiedział prok. Ozimek. Uznanie D. za niepoczytalnego oznacza, że nie podlega on odpowiedzialności karnej.

Biegli uznali też w opinii, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż Jerzy D. w przyszłości może dopuścić się podobnych zachowań. Dlatego we wniosku przesłanym do sądu prokuratura domaga się decyzji o umieszczeniu go w zamkniętym zakładzie leczniczym.

Rzucił w obraz żarówkami wypełnionymi farbą

9 grudnia w niedzielę rano 58-letni mieszkaniec Świdnicy rzucił w kierunku obrazu Matki Bożej Częstochowskiej żarówki wypełnione czarną farbą. Mężczyzna został natychmiast zatrzymany przez straż jasnogórską, która przekazała go policji.

Prokuratura przedstawiła Jerzemu D. zarzuty zniszczenia dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury i obrazy uczuć religijnych. Choć dzięki zabezpieczeniom słynna ikona nie ucierpiała, nieznacznie uszkodzony został ołtarz jasnogórski, który także jest cennym zabytkiem. Straty oszacowano na 13 tys. zł. Za takie przestępstwa może grozić do 10 lat więzienia. Na wniosek prokuratury sąd aresztował podejrzanego.

Jak tuż po zatrzymaniu mówili prokuratorzy, podejrzany działał sam i nic nie wskazuje na to, by był inspirowany przez inne osoby, najbardziej prawdopodobnym motywem jest działanie z pobudek religijnych. - Śledztwo potwierdziło, że nikt nie współdziałał z D. Aby to wykluczyć, sprawdziliśmy połączenia telefoniczne i zawartość laptopa - wyjaśnił prok. Ozimek.

Episkopat "zaniepokojony oznakami wrogości"

Próba znieważenia świętego wizerunku poruszyła wiernych. Paulini i biskupi częstochowscy zaraz po zajściu zgromadzili się na modlitwie, odprawiono nabożeństwo przebłagalne. Modlitwy trwały na Jasnej Górze cały dzień. Charakter ekspiacyjny miał też wieczorny Apel Jasnogórski w Kaplicy Matki Bożej.

Oświadczenie w sprawie incydentu wydało prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi wyrazili zaniepokojenie "pojawiającymi się w ostatnim czasie oznakami wrogości skierowanej przeciwko religii".

Zobacz także
 • Kopia obrazu Matki Bożej z Jasnej Góry 58-letni mężczyzna sprofanował obraz z Jasnej Góry. "Niechęć do przedmiotów kultu"
Komentarze (66)
Biegli: Sprawca ataku na jasnogórski obraz jest niepoczytalny
Zaloguj się
 • supertlumacz

  Oceniono 1 raz 1

  Działania takie jak próba uszkodzenia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej nie mogą być karalne w Polsce bo mają przyzwolenie właściwych prokuratur i sądów mających korzenie w nieprzyjaznej chrześcijaństwu mniejszości narodowej.

 • r.maszkowski

  Oceniono 1 raz 1

  Jaką karę przewiduje Biblia dla bałwochwalców tworzących wizerunki? Pewnie jak zwykle śmierć albo tortury. Ten chrześcijanin postąpił bardzo łagodnie.

 • szmul.bender

  Oceniono 2 razy 2

  "Sprawca ataku na jasnogórski obraz jest niepoczytalny" - w przeciwieństwie do tych, co wierzą, że obraz czyni cuda

 • wieguz

  Oceniono 1 raz 1

  No to mamy PRL-bis!
  Wtedy też niewygodnych zamykano w psychiatryku oczywiście po zasięgnięciu opinii biegłych - BMW (Bierny Mierny ale Wierny)?!
  To już kolejni "biegli bez kręgosłupa", dopiero co tacy sami marionetkowi eksperci wydali ekspertyzę w sprawie Kościoła Latającego Potwora Spaghetti poddając w wątpliwość czy może to być poważny Kościół pisząc:
  "PRZEDE WSZYSTKIM JEDNAK, MUSI POJAWIĆ SIĘ REFLEKSJA NATURY ZASADNICZEJ: CZY JEST MOŻLIWE, ABY JAKAŚ GRUPA LUDZI W MIARĘ ROZSĄDNYCH I W MIARĘ WYKSZTAŁCONYCH W SPOSÓB POWAŻNY TRAKTOWAŁA TEZĘ, IŻ W RZECZYWISTOŚCI ISTNIEJE LATAJĄCY POTWÓR SPAGHETTI, KTÓRY STWORZYŁ WSZECHŚWIAT, JEST WSZECHMOGĄCY I WSZECHWIEDZĄCY."
  Natomiast wiara w stworzenie Świata 6000 lat temu, gadające węże, chodzenie po wodzie, w Boga który "zstąpił" na Ziemię by dać się zabić aby przebłagać samego siebie (bowiem Bóg ojciec i syn to ten sam Bóg) za fuszerkę przy tworzeniu człowieka i wiele innych nonsensów to wierzący w to w/g tych ekspertów i ich zleceniodawców to osoby normalne?!
  Czy to normalny kraj w którym ci co powinni być zamknięci w psychiatryku są biegłymi w wydawaniu opinii kto jest normalny a kto nie!
  Jak widać Polska to jeden wielki zakład psychiatryczny zarządzany przez pacjentów.
  Dzięki tak choremu Państwu mającemu chore prawo sami wpędzają się w takie sytuacje. Przecież gdyby sprawa trafiła do sądu to bez trudu udowodnił by, że Kościół oszukuje wiernych posługując się fałszerstwem w przypadku 2 przykazania Dekalogu przeciwko czemu, czyli kłamstwu on protestował!

 • kochamrydzyka

  Oceniono 5 razy 5

  Poczytalnym mozna okreslic tylko ksiedza, ktory pozwolil splodzonemu wlasnym hoojem bachorowi zdechnac przy porodzie. Odemawiajac udzielenia pomocy.
  Zas wladze koscielne doceniajac ten wzniosly uczynek wynagrodzily go wyslaniem na parafie na Ukrainie.

  Ukrainki tez sa ladne, nieprawdaz.:))

 • kochamrydzyka

  Oceniono 2 razy 2

  Sam fakt ze zaatakowal jakis obraze rzekomo czarnej Zydowki mowi sam za siebie ze jest niepoczytalny.

  Ale to samo dotyczy tych wszystkich glupkow ktorzy wyrzekli sie wiary w "Boga" i oddaja czesc jako 'borzyszczu" tego rodzaju obrazkow.
  Oni tez sa wariatami i powinni byc zamknieci w zakladach dla wariatow.

 • villiers

  Oceniono 2 razy 2

  Widać czci boga jedynego. Bałwochwalców pochłonie piekło.

 • kain_brat_abla

  0

  Zamiast żarówki trzeba było rzucić F1 albo RGO-88.

 • yankes1968

  Oceniono 5 razy 5

  po co na psychuszki dla niewiernych wydawać kasę? Yep na stos!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje