Ludzie kultury klną jak szewcy? "Wójciak powinna przeprosić za formę"

- Internet jest przestrzenią publiczną i trzeba liczyć się z tym, co, jak i do kogo się mówi - mówi o kontrowersjach wokół internetowego wpisu Ewy Wójciak Beata Chmiel. Działaczka Obywateli Kultury podkreślała w TOK FM, że dyrektorka poznańskiego teatru powinna przeprosić za swe słowa: - To samo można powiedzieć, nie używając języka niegdyś zarezerwowanego dla rynsztoka -stwierdziła.
Ewa Wójciak, dyrektorka poznańskiego Teatru Ósmego Dnia, po wyborze kard. Jorge Bergoglio na papieża napisała na portalu społecznościowym: "No i wybrali ch..., który donosił wojskowym na lewicujących księży". Wywołało to oburzenie środowisk prawicowych. Prezydent Poznania Ryszard Grobelny chce odwołać Wójciak, do czego namawiają go miejscy radni w specjalnej uchwale. Zastępca Grobelnego przeprosił zaś za słowa dyrektorki teatru.

Ósemki bez Ewy Wójciak? Radni chcą ją odwołać

- Urzędnicy nie decydują, gdzie leży granica wolności artystycznej - stwierdziła w Radiu TOK FM Beata Chmiel ze Stowarzyszenia Obywatele Kultury. - Na miejscu Grobelnego znalazłabym inne narzędzia, żeby przeprosić za niefrasobliwość tej wypowiedzi. Niefrasobliwość stylistyczną, nie merytoryczną - zaznaczyła Chmiel.

- Być może sama Ewa Wójciak powinna przeprosić za formę, rozpocząć poważną rozmowę o tym, dlaczego tak powiedziała - przyznała działaczka Obywateli Kultury.

Prowadzący audycję Jakub Janiszewski określił próby odwołania Wójciak jako przejaw "prowincjonalnego myślenia".

"Ludzie kultury klną jak szewcy"

Wójciak podkreśliła w rozmowie z PAP, że część radnych ciągle chce pozbawić ją stanowiska. - Tym razem powód nie jest zbyt dobry, bo dotyczy mojego prywatnego wpisu, który był moim prywatnym głosem.

- Internet jest przestrzenią publiczną i trzeba liczyć się z tym, co, jak i do kogo się mówi - komentowała w TOK FM. - Wójciak jest ofiarą powszechnego niezrozumienia medium - stwierdziła.

Zdaniem Chmiel komunikat dyrektorki teatru został zburzony przez stylistykę i medium, jakiego użyła. - To samo można powiedzieć nie używając języka niegdyś zarezerwowanego dla rynsztoka - zauważyła. - Ta wypowiedź nie atakowała religii czy wiary. To była wypowiedź polityczna, dotycząca urzędników instytucji, jakimi są kardynałowie. Żałuję, że miała taki charakter, bo łatwo zepchnąć ją jako niestawiającą poważnego problemu - stwierdziła działaczka w rozmowie z Jakubem Janiszewskim.

Problemem jest też pewna niechlubna polska tradycja. - Wulgaryzm to odpowiedź na język oficjalny, partyjną nowomowę - mówił prowadzący audycję Jakub Janiszewski. - Tak było w latach 70., ale to się chyba utrwaliło, że polscy intelektualiści, ludzie kultury klną jak szewcy. - Można to robić z wdziękiem, można bez - skwitowała Chmiel.

Zwolennicy i przeciwnicy Wójciak skrzykują się w internecie na manifestacje przed poznańską siedzibą Teatru Ósmego Dnia. Oba zgromadzenia planowane są na jutro, na godz. 16.

Komentarze (39)
Ludzie kultury klną jak szewcy? "Wójciak powinna przeprosić za formę"
Zaloguj się
 • 123jna

  Oceniono 1 raz -1

  Taka juz jest ta polska "kultura" - malo w niej ludzi kulturalnych. Polska wies i male miasteczka sa blizej gnojowek i stad ten smutny fakt sie bierze, nasi od kultury zbyt blisko znajduja sie gnojowiska.

 • ulebyk

  Oceniono 1 raz 1

  Ludzie kultury klną jak szewcy?
  "Autorytety moralne" chleją wódę z Urbanem? (dla totalnych przygłupów pytam o Adasia Michnika)

 • alexy-dwa

  Oceniono 8 razy 4

  Zazdrościcie popularności dupki? Stąd tyle nienawistnych postów. Bycie miernotą jest przykre. Rozumiem waszą frustrację.

 • alexy-dwa

  Oceniono 10 razy 2

  Pocałujcie ją głęboko w dupę, może być z języczkiem.

 • v_kolumna_v

  Oceniono 12 razy -4

  Ludzie kultury klną? Ta prostaczka to człowiek kultury? To szambo na poziomie Palikota czy Niesiołowskiego któremu przyzwoity człowiek wstydziłby się podać rękę. Kopa w tłusty zad i na taczkach won, że to skwituję językiem na jej poziomie. Czas nazywać pewne rzeczy po imieniu.

 • szmul.bender

  Oceniono 14 razy 8

  Odwalcie się od szwców - zaden nie uzywa takiej rynsztokowej mowy jak ludzie tzw kultury

 • szczuras99

  Oceniono 11 razy 7

  Holota narodowo-katolicka pluje na Putina , Obame i kazdego kto im sie nie podoba i jakos te kuuu...y prawicowe nie sa potepiane .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX