Eksperci: Dwa silne wstrząsy w kopalniach dziennie. Tego nie da się uniknąć

20.03.2013 11:14
Tak wygląda chodnik w kopalni Polkowice-Sieroszowice, z której ratownicy próbują dostać się do zasypanych górników

Tak wygląda chodnik w kopalni Polkowice-Sieroszowice, z której ratownicy próbują dostać się do zasypanych górników (Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta)

Wstrząs, do jakiego doszło wczoraj w nocy w kopalni Rudna w Polkowicach, nie jest zjawiskiem rzadkim w tej części Polski. Do silnych wstrząsów w kopalniach na Górnym Śląsku dochodzi średnio dwa razy dziennie - wynika z danych Wyższego Urzędu Górniczego. Eksperci są zdania, że to nieuniknione.
1000 metrów pod ziemią zapadł się chodnik w kopalni Rudna w Polkowicach. Był to efekt wstrząsu o magnitudzie 4,7 st. w skali Richtera, do którego doszło wczoraj w nocy. Wstrząs był na tyle silny, że jego skutki odczuli mieszkańcy położonych kilkadziesiąt kilometrów dalej Lubina, Głogowa, Ścinawy, Legnicy i Góry.

W tej okolicy wstrząsy nie należą do rzadkości. W samej kopalni Rudna w 2010 r. najpierw pod ziemią zginęli dwaj górnicy, a pod koniec roku kolejnych trzech. W lutym tego roku doszło też do dwóch wstrząsów w pobliskiej kopalni Polkowice - Sieroszowice.

Poważne wstrząsy wystąpiły również w 2011 r. w kopalni Piast w Bieruniu. Rok wcześniej, także w kopalni Piast doszło do jednego z najsilniejszych w ostatnich latach wstrząsów, notowanych w zakładach wydobywających węgiel kamienny na Górnym Śląsku. Jego siła przekroczyła 4 stopnie w skali Richtera. Zgłoszono wtedy blisko 1000 uszkodzeń budynków w 10 gminach.

W kopalniach wstrząsy to codzienność

Z danych Wyższego Urzędu Górniczego wynika, że do silnych wstrząsów w kopalniach na Górnym Śląsku dochodzi średnio dwa razy dziennie. Kopalnie nie mają obowiązku zgłaszania do nadzoru górniczego wszystkich wstrząsów. Rejestrowane są tylko te określane jako wysokoenergetyczne. W 2009 r. w kopalniach węgla kamiennego na Górnym Śląsku było ich 741, podczas gdy w latach 80. notowano ich ponad 3 tysiące rocznie. Wynika to nie tylko ze spadku wydobycia węgla, ale to także efekt profilaktyki.

Specjaliści podkreślają, że wstrząsów nie da się uniknąć, chodzi tylko o to, by nie były one niebezpieczne dla budynków. Stąd konieczność określenia odporności budowli na wstrząsy i ewentualne działania zapobiegawcze. Wstrząsy powodujące skutki pod ziemią lub na powierzchni nazywa się tąpaniami. Gdy podziemne chodniki nie utracą swojej funkcjonalności, mówi się o odprężeniu górotworu (eksploatacja węgla skutkuje uwolnieniem się skumulowanej w górotworze energii).

Komentarze (6)
Eksperci: Dwa silne wstrząsy w kopalniach dziennie. Tego nie da się uniknąć
Zaloguj się
 • gralfa00aa11

  0

  To na pewno nie Brunon K slaski z trcholem od Rodera neonazi Zloty Ruski Mlyn ? W Krakowie sie udawalo.

 • gizberniasty

  Oceniono 3 razy 3

  Tąpnięcia nie mają nic współnego ze wstrząsami, wy eksperci od siedmiu boleści... Tąpnięcia spowodowane są przez naprężenia - na przykład jak 'podłoga' chodnika pieprznie o strop w wyniku nacisk ścian (ciężaru paruset metrów ziemi nad tunelem).

  Większość zdarzeń w kopalniach to wstrząsy sejsmiczne i zawały. Tąpnięcia zdarzają się naprawdę rzadko.

 • andrzejszczepanski

  Oceniono 1 raz 1

  Niestety, ale poziom merytoryczny i techniczny portalu systematycznie spada. Po pierwsze, to z tekstu wynika, że Polkowice leżą na Górnym Śląsku, gdzie do silnych wstrząsów "dochodzi średnio dwa razy dziennie". Poza tym w tekście jest kilkakrotnie mowa o kopalniach węgla kamiennego, a przecież w Zagłębiu Miedziowym (gdzie leżą m.in. Polkowice) wydobywa się (zgodnie z nazwą zagłębia) MIEDŹ! Od razu widać, że osoba pisząca artykuł nie ma najmniejszego pojęcia o temacie!

 • prezio2

  Oceniono 3 razy 1

  To są tacy eksperci jak ci od autostrad ?

 • radocha1to

  Oceniono 8 razy 2

  Mieszkańcy "Lubina, Głogowa, Ścinawy, Legnicy i Góry."
  Panie "redaktorze" - to niech nam pan wyjaśni - jakiej Góry?
  Mieszkańcy Rzeszotar czy Pogorzelisk - to jeszcze rozumiem - są takie wsie e okolicy.
  Ale o jaką Górę chodzi?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje