Korea Płn.: Odpowiemy militarnie na kolejne loty B-52

20.03.2013 11:06
B-52

B-52 (Fot. Trevor MacInnis/wikimedia Commons)

Korea Północna ostrzegła, że "odpowie militarnie", jeżeli amerykańskie bombowce strategiczne B-52 znów będę latać w pobliżu Półwyspu Koreańskiego - podaje agencja Yonhap. Ostatni taki lot odbył się wczoraj.
Bombowiec strategiczny B-52 przeleciał wczoraj w pobliżu Półwyspu Koreańskiego. Jest to część akcji USA mającej na celu potwierdzenie sojuszu z Koreą Południową wobec nuklearnych gróźb wysyłanych przez Koreę Północną. Bombowce B-52 posiadają w uzbrojeniu rakiety powietrze-ziemia, rakiety o zasięgu do 3 tys. km. Mogą one przenosić głowice nuklearne.

Pierwszy lot B-52 odbył się 8 marca w ramach wspólnych amerykańsko-południowokoreańskich ćwiczeń wojskowych. Na co dzień bombowiec stacjonuje w bazie Andersen na wyspie Guam.

W ostatnim czasie konflikt na Półwyspie Koreańskim zaostrza się. Władze w Pjongjangu ogłosiły jednostronne zerwanie rozejmu z Koreą Płd., który w 1953 r. zakończył wojnę między obu krajami. Komuniści zagrozili ponadto Ameryce prewencyjnym atakiem nuklearnym. Korea Płn. nie ma broni jądrowej zdolnej do osiągnięcia celów w USA, ale może ugodzić w bazy wojsk amerykańskich w Korei Płd. i Japonii.

Do zaostrzenia wojowniczej retoryki Północy przyczyniły się doroczne manewry wojskowe Korei Płd. i USA oraz nowe sankcje, które Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła na Północ w odpowiedzi na trzecią próbę nuklearną przeprowadzoną w lutym przez Koreę Północną.Zobacz także
Komentarze (177)
Zaloguj się
 • muciasgracias

  Oceniono 175 razy 65

  My tu w Polsce mamy inne zmartwienia. Taki Izrael na przykład powidział ustami swojego generała, że w zasięgu broni nuklearnej Izraela jest większość stolic europejskich, i że Europa jest jednym z celów izraelskich sił powietrznych.

  Tak że wiecie, Korea i jej wymachiwanie szabelką ma u nas mały priorytet. Co innego dla Izraela. Korea jest dla Izraela ważna, bo współpracuje z Iranem. A jeśli Korea posiada broń jądrową, to Iran zapewne też. Izrael zrobił już bardzo dużo, żeby przekonać świat, że Korea Północna dostarcza technologie nuklearne Iranowi...

 • villiers

  Oceniono 40 razy 22

  Łowcy skalpów prowokują !!!

 • pierwszy_leming

  Oceniono 28 razy 16

  Wiecie że B-52 może zabrać na pokład 31,500 kg czystej demokracji?

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 48 razy 14

  Jak odpowie, to można podyskutować. Gadać można do woli.

 • kamyk39

  Oceniono 21 razy 9

  Pierwszy lot B-52 odbył się 8 marca w ramach

  - jesli lot byl przewidziany,
  to czmu jest to niby odpowiedz na obecne poczynania Korei Pln?

 • huncworth

  Oceniono 37 razy 7

  >>>W ostatnim czasie konflikt na Półwyspie Koreańskim zaostrza się. Władze w Pjongjangu ogłosiły jednostronne zerwanie rozejmu z Koreą Płd., który w 1953 r. zakończył wojnę między obu krajami. <<<

  Nieprawda! Kraje pozostały w stanie wojny. Ogłoszono zawieszenie broni. To nie to samo.

 • moszna666

  Oceniono 14 razy 4

  tio wszystko wina Kaczynskiego!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje