Banki i stacje TV w Korei Płd. sparaliżowane. Atak hakerów?

20.03.2013 07:16
Banki i stacje TV w Korei Płd. sparaliżowane. Atak hakerów?

Banki i stacje TV w Korei Płd. sparaliżowane. Atak hakerów? (Fot. Ahn Young-joon AP)

Południowokoreańska policja prowadzi śledztwo w sprawie wielkiej awarii sieci komputerowych w kilku instytucjach. Nie działają serwery co najmniej dwóch dużych prywatnych banków i najważniejszych stacji telewizyjnych. Zdaniem jednego z koreańskich dostawców internetu - firmy LG UPlus - awaria jest wynikiem potężnego ataku hakerów. Policja jeszcze nie znalazła dowodów na cyberatak, ale wiele wskazuje na to, że chodzi o wirus.
Południowokoreańscy nadawcy radiowo-telewizyjni KBS, MBC i YTN poinformowali policję, że ich sieci komputerowe przestały całkowicie działać około godz. 14 czasu miejscowego (godz. 6 czasu polskiego) - podała agencja Yonhap. - Wszystkie komputery się wyłączyły - powiedział pracownik jedne ze stacji telewizyjnych. - To dosyć poważny incydent. Zbieranie dowodów w tej sprawie potrwa kilka dni - powiedział, cytowany przez Bbc.co.uk, przedstawiciel koreańskiej policji.

Funkcjonować przestały również serwery jednego z najstarszych banków w Korei Płd. Shinhan Bank - przekazał jego rzecznik. Z powodu problemów z serwerami instytucji finansowych w niektórych miejscach chwilowo nie działały terminale płatnicze. Kasjerzy mogli przyjmować jedynie gotówkę. Nie działały także niektóre bankomaty, a właściciele kont internetowych nie maieli do nich dostępu, jednak ta usterka została już naprawiona.

Mogło dojść do zainfekowania sieci

Przyczyny awarii nie są na razie jasne. Policja wciąż bada sprawę. Zdaniem południowokoreańskiego dostawcy usług internetowych, firmy LG UPlus, do sieci włamali się hakerzy. Początkowo spekulowano, że za awarię odpowiada Korea Północna, jednak jeszcze nie znaleziono dowodów na potwierdzenie tej tezy - informuje Reuters.

Według informacji opublikowanych przez BBC, do awarii mogło dość w wyniku zainfekowania sieci groźnym wirusem. Obecnie złośliwy kod jest poddawany analizie przez policyjnych ekspertów. Serwis donosi także, że na monitorach niektórych z zainfekowanych komputerów pojawiły się czaszki. Potwierdzałoby to tezę o ataku hakerów.

Jak podkreśla BBC napięcie na Półwyspie Koreańskim nasiliło się w ostatnich tygodniach po przeprowadzeniu 12 lutego przez Koreę Płn. trzeciej próby atomowej. W ubiegłym tygodniu władze w Pjongjangu oskarżyły Stany Zjednoczone i ich sojuszników o atak na północnokoreańskie serwery komputerowe.

Zobacz także
Komentarze (70)
Zaloguj się
 • leser.1

  Oceniono 76 razy 52

  U nas, w Polsce też chyba trwa jakiś atak hakerow, bo z obiecanych i opłaconych "do 150 Mb" LTE zostało mi jakieś marne 0.4 Mb.
  I zaraz szlag mnie trafi ...

 • derp971

  Oceniono 39 razy 25

  Jakieś B-52 ponoś się tam kręci w okolicach. Jeżeli już to tam bym szukał źródeł ataku.

 • septyczny

  Oceniono 75 razy 23

  Możecie się śmiać z Korei Północnej ile wlezie. Możecie nie wierzyć, że mają komputery i hakerów zdolnych do takich działań... Proszę jednak o jedno - zastanówcie się jak to jest, że ten tak zacofany kraj niedawno przeprowadził kolejną próbę z bronią atomową.

 • kola

  Oceniono 46 razy 20

  No nie może być, przecież wszystkie fachury z GazWybu i natowskiego Ministerstwa Propagandy wmawiają nam, że Korea jest sto lat za murzynami, jedzą tam trawę, jeżdżą wozami drabiniastymi a do liczenia używają liczydeł a tu nagle oskarża się ich o zhackowanie najważniejszych instytucji - strzeżonych przez dzielnych, jankeskich g.i.-joes - południowego sąsiada? Po prostu nie do wiary! :)

 • iremus

  Oceniono 25 razy 19

  ....Początkowo spekulowano, że za awarię odpowiada Korea Północna, jednak jeszcze nie znaleziono dowodów na potwierdzenie tej tezy - informuje Reuters...... Gdyby w korei południowej kaczki pekińskie dostały sraczki byłaby to pewnie robota kim ir sena. Czy nie lepiej byłoby wybudować na granicy mur 10-cio metrowy na granicy obu państw? Chiny pomogą, mają w tym zakresie wiekowe doświadczenia.
  A w sumie to takie są efekty wywoływania przez cia psychozy wojny. Oni nawet gołodupca są w stanie zmusić do skladania gróźb że ich osra rzadkim goownem na odległość tysięcy kilometrów.
  Ciekawe czy usa przygotowały się już na wprowadzenie w korei demokracji amerykańskiej na wzrór demokracji irackiej, afgańskiej czy libijskiej?

 • leser.1

  Oceniono 50 razy 18

  W Iraku była broń masowego rażenia ...
  W Korei Kima zaś - zastępy wytrawnych hakerów pracujących na kompach klasy Cray.
  Cray'e i ich najnowocześniejsze wersje posiada przecież każdy Koreańczyk z północy w domu i cały czas kombinuje jak sparaliżować wrażą gospodarkę południa.

 • ckt.pl

  Oceniono 29 razy 17

  oczywiście że to Chiny
  Usa przelatują bombowcem przy granicy Korei Płn pokazując tym samym że nadal są sojusznikiem Korei Płd
  Tego samego dnia Chiny atakują serwery Korei Płd pokazując tym samym że nadal są sojusznikiem Korei Płn
  Nic w tym dziwnego

 • bastian_pl

  Oceniono 64 razy 16

  a chiński wielki brat Korei Płn. uśmiecha się nie znacznie spod wąsa. Chińczycy nie pozwolą aby amerykanie bezkarnie latali B52 u ich granic i mieszali w ICH koreańskim piekiełku. Korea Płn "urwała się" ze smyczy Chin??? ... nie sądzę, raczej to szersza i zaplanowana strategia...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje