Banki i stacje TV w Korei Płd. sparaliżowane. Atak hakerów?

20.03.2013 07:16
Banki i stacje TV w Korei Płd. sparaliżowane. Atak hakerów?

Banki i stacje TV w Korei Płd. sparaliżowane. Atak hakerów? (Fot. Ahn Young-joon AP)

Południowokoreańska policja prowadzi śledztwo w sprawie wielkiej awarii sieci komputerowych w kilku instytucjach. Nie działają serwery co najmniej dwóch dużych prywatnych banków i najważniejszych stacji telewizyjnych. Zdaniem jednego z koreańskich dostawców internetu - firmy LG UPlus - awaria jest wynikiem potężnego ataku hakerów. Policja jeszcze nie znalazła dowodów na cyberatak, ale wiele wskazuje na to, że chodzi o wirus.
Południowokoreańscy nadawcy radiowo-telewizyjni KBS, MBC i YTN poinformowali policję, że ich sieci komputerowe przestały całkowicie działać około godz. 14 czasu miejscowego (godz. 6 czasu polskiego) - podała agencja Yonhap. - Wszystkie komputery się wyłączyły - powiedział pracownik jedne ze stacji telewizyjnych. - To dosyć poważny incydent. Zbieranie dowodów w tej sprawie potrwa kilka dni - powiedział, cytowany przez Bbc.co.uk, przedstawiciel koreańskiej policji.

Funkcjonować przestały również serwery jednego z najstarszych banków w Korei Płd. Shinhan Bank - przekazał jego rzecznik. Z powodu problemów z serwerami instytucji finansowych w niektórych miejscach chwilowo nie działały terminale płatnicze. Kasjerzy mogli przyjmować jedynie gotówkę. Nie działały także niektóre bankomaty, a właściciele kont internetowych nie maieli do nich dostępu, jednak ta usterka została już naprawiona.

Mogło dojść do zainfekowania sieci

Przyczyny awarii nie są na razie jasne. Policja wciąż bada sprawę. Zdaniem południowokoreańskiego dostawcy usług internetowych, firmy LG UPlus, do sieci włamali się hakerzy. Początkowo spekulowano, że za awarię odpowiada Korea Północna, jednak jeszcze nie znaleziono dowodów na potwierdzenie tej tezy - informuje Reuters.

Według informacji opublikowanych przez BBC, do awarii mogło dość w wyniku zainfekowania sieci groźnym wirusem. Obecnie złośliwy kod jest poddawany analizie przez policyjnych ekspertów. Serwis donosi także, że na monitorach niektórych z zainfekowanych komputerów pojawiły się czaszki. Potwierdzałoby to tezę o ataku hakerów.

Jak podkreśla BBC napięcie na Półwyspie Koreańskim nasiliło się w ostatnich tygodniach po przeprowadzeniu 12 lutego przez Koreę Płn. trzeciej próby atomowej. W ubiegłym tygodniu władze w Pjongjangu oskarżyły Stany Zjednoczone i ich sojuszników o atak na północnokoreańskie serwery komputerowe.

Zobacz także
Komentarze (70)
Banki i stacje TV w Korei Płd. sparaliżowane. Atak hakerów?
Zaloguj się
 • benkmen

  0

  Północni nie potrafią korzystać z bankomatów, więc nie ma się czego obawiać, a awaria- będzie usunięta.

 • kesik001

  Oceniono 3 razy 1

  Teee....Redaktorzyna.....Gdzie sie podział mój komentarz?.
  Jak mogłeś go skasować skoro ty nawet nie jesteś w stanie pojąć do czego w nim zmierzałem.

 • tenare

  Oceniono 2 razy 0

  " Kasjerzy mogą przyjmować jedynie gotówkę. "

  W przyjmowaniu kasy banki są odporne na ataki hakerów.
  Ale w wypłacaniu ludziom ich własnych pieniędzy już nie.

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 3 razy 3

  A może to ten hamburgerowy bombowiec w ramach "sekcji ONZ" swoim "prewencyjnym" lotem to spowodował, co redachtóry?

 • gozdzik12345

  Oceniono 2 razy 0

  Chyba wiem kto za tym stoi, zaczynał od Koziołka Matołka:
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,13585520,Wrzucil_do_sieci_kreskowke_z_Koziolkiem_Matolkiem_.html

 • ciuczkin

  Oceniono 6 razy 6

  Interia.pl chyba ma serwery w Korei bo też zaliczyła padakę.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 9 razy 7

  "Nad naszo wsio przeleciał meteoryt, przeleciał no i zgasnoł" śpiewały "Kaczki z nowej paczki", a nad Koreą przeleciał wczoraj B52 i .... zgasło.

 • turbo-liberal

  Oceniono 11 razy -3

  Jak się komputry wyłączyły, to trzeba było je włączyć, takim guziczkiem na obudowie. I po problemie.

 • iremus

  Oceniono 25 razy 19

  ....Początkowo spekulowano, że za awarię odpowiada Korea Północna, jednak jeszcze nie znaleziono dowodów na potwierdzenie tej tezy - informuje Reuters...... Gdyby w korei południowej kaczki pekińskie dostały sraczki byłaby to pewnie robota kim ir sena. Czy nie lepiej byłoby wybudować na granicy mur 10-cio metrowy na granicy obu państw? Chiny pomogą, mają w tym zakresie wiekowe doświadczenia.
  A w sumie to takie są efekty wywoływania przez cia psychozy wojny. Oni nawet gołodupca są w stanie zmusić do skladania gróźb że ich osra rzadkim goownem na odległość tysięcy kilometrów.
  Ciekawe czy usa przygotowały się już na wprowadzenie w korei demokracji amerykańskiej na wzrór demokracji irackiej, afgańskiej czy libijskiej?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje