Mama i tato będą mogli łączyć urlop z pracą, a nawet pójść na urlop razem

20.03.2013 06:00
Matki I kwartału z marszałkinią Wandą Nowicką apelowały w Sejmie, by dłuższymi urlopami macierzyńskimi objąć także
kobiety, które urodziły przed 18 marca

Matki I kwartału z marszałkinią Wandą Nowicką apelowały w Sejmie, by dłuższymi urlopami macierzyńskimi objąć także kobiety, które urodziły przed 18 marca (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Ministerstwo Pracy wysyła do rządu ustawę o rocznych urlopach rodzicielskich. Mama i tato będą mogli łączyć urlop z pracą, a nawet pójść na urlop razem. Jednak wtedy będzie on krótszy - dowiaduje się "Gazeta Wyborcza". Jeszcze w tym tygodniu projekt ustawy zostanie przesłany pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów. W kwietniu - jak mówi "Gazecie" minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz - ma być w Sejmie.
Ustawa powinna wejść w życie od 1 września 2013 r. Rodzic, który od razu zdecyduje się wziąć urlop na cały rok, dostanie 80 proc. wynagrodzenia. Wniosek o taki urlop trzeba złożyć nie później niż 14 dni po urodzeniu dziecka.

Urlop będzie można także wziąć na pół roku i potem przedłużyć o kolejne sześć miesięcy (dwa tygodnie przed zakończeniem urlopu). Wtedy rodzic najpierw pobiera 100 proc. wynagrodzenia, a przez kolejne pół roku - 60 proc.

Poza pierwszymi 14 tygodniami przypisanymi wyłącznie matkom rodzice sami zdecydują, które zostaje w domu z dzieckiem. Minister Kosiniak-Kamysz nie obawia się, że najczęściej będą to kobiety i że pogorszy to ich sytuację na rynku pracy.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej ".

Komentarze (34)
Zaloguj się
 • malutkipistolecik

  Oceniono 72 razy 56

  Tata, nie tato, ignoranci. Forma "tato" to wołacz. Krew mnie zalewa na totalne niechlujstwo językowe na wszystkich portalach. I Wy chcecie pouczać ludzi, redaktorzy?

 • ccc-bbb

  Oceniono 47 razy 33

  A może by tak zrobić coś najprostszego - wrócić do VATu 0% na artykuły dziecięce!? Nie ma prostszej pomocy dla rodziców niż niższe wydatki na artykuły dla dziecka. Pampersy, ubranka, wózek, łóżeczko .....

  Na podstawowe artykuły - Bebilon pepti 2, pampersy (firmy pampers - inne od razu uczulenie), alantan zasypka do "pupy", chusteczki do mycia - ok 200-300 zł miesięcznie. Wózek z nosidełkiem - chyba 1200 zł, fotelik 9-18 - 400 zł, łóżeczko chyba ok 200 zł, kojec dla dziecka - 200 zł.....

  Obniżenie VATu do 0% wymiernie poprawi stan budżetów młodych rodziców - i praktycznie taka obniżka będzie wykorzystywana jedynie przez faktycznie rodziców - nikt inny na tym nie skorzysta, więc machlojek żadnych.

  I niech się tak nie podniecają tymi rocznymi urlopami - kto pracuje w przeciętnej prywatnej firmie to wie jak to wygląda - albo wracasz jak najszybciej, albo nie masz po co w ogóle wracać. Powiedzmy, że w budżetówce nie ma takiego strachu, ale prywatny "biznesmen" nie będzie się szczypał - "raz zaciążyła, to zaraz będzie drugi. Jak wróci to wypowiedzenie, albo brak przedłużenia umowy".

  Zacząć od możliwości najprostszych, a nie w dobie 14% bezrobocia łudzić się, że wydłużenie urlopów komuś pomoże.

 • good_vibrations

  Oceniono 50 razy 30

  Mój kolega ma tak - zarabia 3 tysiące, ale tylko 1600 na umowie, reszta pod stołem do ręki. Opłaca mu się iść na urlop za 80% tego co na umowie? To nie jest odosobniony przypadek, tylko regularna praktyka, w każdej firmie w jakiej pracowałem tak było - dostajesz oficjalną umowę i nieoficjalny bonus. Oczywiście za nadgodziny masz płacone tak, jak za zwykłe godziny.

  Tym zająłbym się w pierwszej kolejności. Wymaga to jednak przeprowadzenia paru kontroli, a więc ruszenia dupy zza biurka. Nic się więc nie zmieni, tak przewiduję.

 • sanczez_klatkowski

  Oceniono 8 razy 6

  "Mama i tato" ...teraz poprawnie pisze się "Rodzice " ....bo np może to byc "Tato i tato" lub "Mama i mama"

 • endrju1521

  Oceniono 4 razy 4

  "Mama i tato będą mogli łączyć urlop z pracą, a nawet pójść na urlop razem"

  ============================================

  Razem, nawet z dziadkami ! ! ! ! !

 • dziadekjam

  Oceniono 35 razy 3

  Czy jak w trakcie tego rocznego urlopu rodzicielskiego urodzi się kolejny dzidziuś, to też będzie przysługiwał kolejny rok urlopu rodzicielskiego? Jeżeli tak, to w połączeniu z rosnącą wraz liczbą dzieci wysokością dodatku rodzinnego, mogą powstać w Polsce ZAWODOWE RODZINY PROKREACYJNE.

 • trikke1973

  Oceniono 3 razy 1

  ojcom dzieci nie sąpotrzebne urlopy tylko wność zatrudnienia a druga sprawa za 80% wynagrodzenia to sami możecie sobie siedzieć w domu ja mając najniższą krajową wole iść do pracy bo i tak ledwie mi starcza na życie

 • aeromonas

  Oceniono 33 razy 1

  Możliwość jednoczesnego korzystania z urlopu przez oboje rodziców to prosta droga do nadużyć - będą w tym czasie dorabiać na czarno. Urlop powinien być dzielony równo na pół: 6 miesięcy matka i 6 ojciec. Jeśli nie - przepada. Bo dalej będzie tak, że to kobieta będzie ryzykować posadą i wychowywać dzieci. I jeszcze jedno: konieczna jest kontrola - czy rodzic faktycznie opiekuje się dzieckiem, czy może dziecko jest u babci a rodzic w tym czasie pracuje na czarno w Niemczech. Niestety - Polak potrafi...

 • uutek

  0

  Polacy zaraz to skrytykują. Niezaleznie co się wymyśłi - wszystko będzie nie tak. lepiej nic nie oferowac to nie będą narzekać ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje