Mama i tato będą mogli łączyć urlop z pracą, a nawet pójść na urlop razem

Matki I kwartału z marszałkinią Wandą Nowicką apelowały w Sejmie, by dłuższymi urlopami macierzyńskimi objąć także
kobiety, które urodziły przed 18 marca

Matki I kwartału z marszałkinią Wandą Nowicką apelowały w Sejmie, by dłuższymi urlopami macierzyńskimi objąć także kobiety, które urodziły przed 18 marca (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Ministerstwo Pracy wysyła do rządu ustawę o rocznych urlopach rodzicielskich. Mama i tato będą mogli łączyć urlop z pracą, a nawet pójść na urlop razem. Jednak wtedy będzie on krótszy - dowiaduje się ?Gazeta Wyborcza?. Jeszcze w tym tygodniu projekt ustawy zostanie przesłany pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów. W kwietniu - jak mówi "Gazecie" minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz - ma być w Sejmie.
Ustawa powinna wejść w życie od 1 września 2013 r. Rodzic, który od razu zdecyduje się wziąć urlop na cały rok, dostanie 80 proc. wynagrodzenia. Wniosek o taki urlop trzeba złożyć nie później niż 14 dni po urodzeniu dziecka.

Urlop będzie można także wziąć na pół roku i potem przedłużyć o kolejne sześć miesięcy (dwa tygodnie przed zakończeniem urlopu). Wtedy rodzic najpierw pobiera 100 proc. wynagrodzenia, a przez kolejne pół roku - 60 proc.

Poza pierwszymi 14 tygodniami przypisanymi wyłącznie matkom rodzice sami zdecydują, które zostaje w domu z dzieckiem. Minister Kosiniak-Kamysz nie obawia się, że najczęściej będą to kobiety i że pogorszy to ich sytuację na rynku pracy.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej ".

Komentarze (34)
Mama i tato będą mogli łączyć urlop z pracą, a nawet pójść na urlop razem
Zaloguj się
 • uutek

  0

  Polacy zaraz to skrytykują. Niezaleznie co się wymyśłi - wszystko będzie nie tak. lepiej nic nie oferowac to nie będą narzekać ;)

 • nutel.la

  0

  Sądząc po wózkach, protestującym nie wiedzie się źle i mają zdrowe dzieci skoro mogą sobie pozwolić na taką formę protestu. Tylko czy warto przesiadywać z takim maleństwem w Sejmie? Traci się przez to bardzo dużo i męczy dziecko.

  Sam pomysł teoretycznie jest ok, daje możliwość wyboru przynajmniej tym, których na to stać.
  Inna bajka, że w tym podobno prorodzinnym kraju urodzenie dziecka wiąże się z murowanymi trudnościami finansowymi więc z ustawy skorzystają tylko najbogatsi.

  Protestującym przypominam tylko, że ustawy już tak mają, że wchodzą w życie określonego dnia. Nie od dziś wiadomo było, jaki dzień to będzie. O jaki okres czasu walczą matki? Miesiąc? Dwa? Od 1 stycznia? A co z dziećmi, które urodziły się minutę przed północą?

 • minusujcie_mnie_lemingi

  0

  "Mama i tato będą mogli łączyć urlop z pracą"

  To znaczy co, że rząd chce tak uelastycznić czas pracy że do roboty trzeba będzie chodzić nawet jak się będzie na urlopie ?

 • quebec4

  Oceniono 5 razy -3

  Nie podoba mi się, że bonusy przysługują tylko pracującycm. Dlaczego studentka, która musi przerwać studia nie zostanie wspomagana, albo wszystkie osoby na śmieciowych umowach?

  Dlaczego dostatek uzależniony jest od zarobków, a nie ma stałej kwoty miesięcznej niezależnej od zarobków? To jest 'ubezpieczenie' od dziecka, czy pomoc z budżetu? To jest prosta droga do nadużyć i historii z tym, że ZUS się czepia gdy ktoś tuż przed narodzinami staje się pracownikiem etatowym?

  Flat-fee i tyle kłopotów mniej.

 • kocurxtr

  Oceniono 5 razy -1

  skur.wiele
  i to ma być polityka prorodzinna ?! niech sobie te 80% w dupę debile z wiejskiej wsadzą
  pierd.ole nie głosuję więcej na PO
  jeszcze nie wiem na kogo ale PO wypada
  PiS oczywiście też, (nie głosuję z założenia na paranoików, zwolenników państwa totalitarnego rządzonego przez zidiociałą jednostkę)...

  ciężki orzech do zgryzienia, ale do wyborów jeszcze trochę czasu, ktoś się wyklaruje

 • trikke1973

  Oceniono 3 razy 1

  ojcom dzieci nie sąpotrzebne urlopy tylko wność zatrudnienia a druga sprawa za 80% wynagrodzenia to sami możecie sobie siedzieć w domu ja mając najniższą krajową wole iść do pracy bo i tak ledwie mi starcza na życie

 • sanczez_klatkowski

  Oceniono 8 razy 6

  "Mama i tato" ...teraz poprawnie pisze się "Rodzice " ....bo np może to byc "Tato i tato" lub "Mama i mama"

 • starszy-65

  Oceniono 11 razy -3

  Wszystkich którzy mają dzieci należy wysłać na roczny urlop (ojca i matkę) a na utrzymanie tych rodzin będzie płacić pozostała część społeczeństwa. Jeżeli ma być równość to albo rząd się wycofa z projektu albo dopłaci do emerytur tym matką które wychowały w przeszłości wychowały w trudniejszych przecież warunkach dwoje lub więcej dzieci, czyżby one były gorsze bo np. mniej wykształcone, nie miały kolorowej telewizji, internetu, telefonów komórkowych i automatycznych pralek

 • endrju1521

  Oceniono 4 razy 4

  "Mama i tato będą mogli łączyć urlop z pracą, a nawet pójść na urlop razem"

  ============================================

  Razem, nawet z dziadkami ! ! ! ! !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje