Sędzia pod sąd? Prokuratura chce uchylić immunitet byłemu prezesowi sądu

20.03.2013 07:00
Sąd

Sąd ((Fot. Marcin Onufryjuk/ Agencja Gazeta))

W najbliższy poniedziałek krakowski sąd apelacyjny może uchylić immunitet byłemu prezesowi Sądu Rejonowego w Jędrzejowie. Chce tego kielecka prokuratura.
- Odkąd jestem rzecznikiem sądu okręgowego, czyli od ponad czterech lat, przypominam sobie jeden taki przypadek - mówi nam Marcin Chałoński.

Już trzecie posiedzenie w sprawie uchylenia immunitetu Sąd Apelacyjny w Krakowie zaplanował na najbliższy poniedziałek. Ale już samo skierowanie wniosku czyni sprawę niemal bezprecedensową. - Z podobnym wnioskiem występowaliśmy ostatnio wiele lat temu. Nawet trudno mi sobie przypomnieć, kiedy dokładnie. To absolutnie jednostkowe przypadki - podkreśla Sławomir Mielniczuk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach.

To efekt incydentu z udziałem sędziego Janusza Lechowicza, ówczesnego prezesa Sądu Rejonowego w Jędrzejowie. Doszło do niego we wrześniu ubiegłego w okolicach galerii Echo; sytuację opisaliśmy w "Gazecie" kilkanaście dni później. Obok tego centrum handlowego miało dojść wtedy do drobnej sprzeczki między dwoma kierowcami, która skończyła się awanturą i szamotaniną. Prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie uszkodzenia samochodu. Miał się tego dopuścić właśnie ówczesny prezes sądu w Jędrzejowie.

Dotarliśmy do drugiego mężczyzny, który brał udział w tamtym zdarzeniu.

- Jechałem ulicą Świętokrzyską, za skrzyżowaniem z Warszawską, w stronę galerii Echo. Nagle ktoś zajechał mi drogę, ostro hamowałem i nacisnąłem klakson. Kierowca pokazał mi wtedy środkowy palec, no i się zaczęło - opowiada. Twierdzi, że wyprzedził samochód i zmusił jego kierowcę do zatrzymania się. Pomiędzy mężczyznami doszło do ostrej wymiany zdań. - Przyznaję, oplułem tego mężczyznę - relacjonuje nasz rozmówca.

- Odjechałem, chciałem skręcić w prawo, w aleję Solidarności. Wtedy tamten kierowca znów zajechał mi drogę. Stanął przed przejściem dla pieszych mimo zielonego światła. Wysiadłem, coś do niego mówiłem, może i wulgarnie. On za to najpierw o mało mnie nie przejechał, a potem wrzucił bieg wsteczny i uderzył w mój samochód. Stwierdził: "Wjechałeś mi w dupę, to twoja wina" - relacjonuje.

Już po wezwaniu policji miał uderzyć sędziego w twarz po tym, jak ten kopnął w jego samochód.

Rzeczoznawcy straty w jego bmw wycenili na prawie 6 tys. zł.

- Poniosło mnie. Ale ten mężczyzna, jeśli poczuł się obrażony, mógł wezwać policję, a nie rozwalać mi samochód. Całe szczęście, że moją wersję potwierdziło nagranie z monitoringu - twierdzi.

Z sędzią Januszem Lechowiczem ani w październiku, ani wczoraj nie udało nam się skontaktować. Od jego protokolantki usłyszeliśmy w południe, że "nie będzie dziś dostępny".

Niebawem po zdarzeniu Lechowicz zrezygnował ze stanowiska prezesa oraz przewodniczącego wydziału karnego w jędrzejowskim sądzie. Jego sprawą zajmuje się też zastępca rzecznika dyscyplinarnego przy sądzie okręgowym. Jeśli uzna, że powinien ponieść odpowiedzialność zawodową, skieruje sprawę do sądu dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Krakowie. Ten z kolei może go upomnieć, ukarać naganą, lub - co zdecydowanie mniej prawdopodobne - przenieść na inne stanowisko sądowe albo wydalić z zawodu.

- Nasze dalsze decyzje zależą z kolei od tej w sprawie uchylenia immunitetu. Jeśli zgody sądu nie będzie, jedynym rozwiązaniem będzie umorzenie postępowania - wyjaśnia prokurator Mielniczuk.

Podyskutuj także na Facebooku Gazeta.pl Kielce - porozmawiaj z namiZobacz także
Komentarze (78)
Zaloguj się
 • lukki69

  Oceniono 217 razy 179

  obydwaj panowie NIE NADAJĄ sie na kierowce i uczestnika ruchu i powinni stracić dożywotnio prawo jazdy. dodatkowo należy ich skierować na leczenie psychiatryczne. A gaz pieprzowy na psy kosztuje o 20zł......jest idealny podczas spotkania z drogowym chamem-porcyjka w oczy i wezwanie policji,do tego jeden swiadek i zgłoszenie napaści.no chyba ze tez jestesmy niezrównoważeni i damy sie sciągnąć do poziomu napastnika...

 • prawdziwy-moher

  Oceniono 147 razy 119

  Hrabia zabil pacholka, nic mu sie nie stalo.Zgwalcil sluzaca.Ja zamknieto ja do lochu..Pozniej hrabia byl dalej hrabia.Tak wyglada prawo III RP.Nie mozna skazac nowych postkomunistycznych hrabiow.

 • grande.toscano

  Oceniono 133 razy 119

  Godne sprawowanie wymiaru sprawiedliwości w III RP. Mogą skoczyć panu sędziemu tam gdzie ten drugi pan panu sędziemu wjechał

 • poskadno

  Oceniono 118 razy 96

  do pola z gadziną jak sędzia może pokazywać obraźliwe gest a do tego to pospolity przestępca . niszcząc auto i zwalając na innego to jest oszustwo , czyli jednym słowem oszust ,
  wniosek oszust sędzią ? to tylko w Polsce

 • jestemzalegalem

  Oceniono 107 razy 91

  Polska,
  prawo
  sprawiedliwosc

  U nas te trzy terminy w jednym rzedzie stac nie moga

 • wari

  Oceniono 95 razy 77

  Immunitet chroni chamstwo sędziów i łamanie przepisów drogowych. To jedyne zastosowanie tego anachronicznego przywileju.

 • waldi_46

  Oceniono 95 razy 63

  kolejna kompromitacja skorumpowanego wymiaru sprawiedliwości na pohybel z takimi sądami .

 • gogo2012

  Oceniono 41 razy 39

  Panowie - za dużo seksu i chipsów.
  Od dzisiaj zalecam jazdę tramwajem i dużo kontaktu z kolorem zielonym.
  TO USPOKAJA.

 • luki761

  Oceniono 100 razy 30

  sędzia niewinny !

  zastosowano wobec niego stalinowską metodę prowokacji !

  sędzia Tuleja już dawno ostrzegał przed nagonką nad "niezawisłością sędziowską"

  !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje