Jan Paweł II już niedługo będzie świętym. Jest możliwa data

19.03.2013 17:14
Papież Jan Paweł II

Papież Jan Paweł II (Fot. SLAWOMIR SIERZPUTOWSKI)

- Pierwszym świętym, którego papież Franciszek może wynieść na ołtarze już w październiku, mógłby być Jan Paweł II - podała Ansa. Jako możliwą datę kanonizacji podaje się 20 października.
Według włoskiej agencji nowy papież zapewnił o tym tuż po swym wyborze kardynała Stanisława Dziwisza. Ale metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz zdementował te doniesienia. - Nie rozmawialiśmy na temat kanonizacji ze względu na powagę tej sprawy - podkreślił kard. Dziwisz. Wyraził opinię, że tak złożona kwestia wymagałaby specjalnego spotkania, a nie krótkiej rozmowy z papieżem.

"Niezwykłe uzdrowienie"

Nie tylko Ansa, ale także portugalski kardynał Jose Saraiva Martins ujawnił dzisiaj, że Jan Paweł II zostanie ogłoszony świętym prawdopodobnie już w październiku. Jak oświadczył w wywiadzie dla lizbońskiego dziennika "Correio da Manha" kardynał Saraiva Martins, który w latach 1998-2008 stał na czele watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, główny cud potrzebny do ogłoszenia Jana Pawła IIświętym zdarzył się wkrótce po beatyfikacji polskiego papieża, która nastąpiła 1 maja 2011 r. Chodzi o niezwykłe uzdrowienie, które nie znalazło żadnego naukowego wyjaśnienia.

81-letni kardynał wyjaśnił, że kolejnym etapem procesu kanonizacyjnego będzie ocena tego, czy niezwykłe uzdrowienie nastąpiło za sprawą błogosławionego Jana Pawła II. Dodał, że dowieść tego będą musieli teolodzy. "Ta faza nie powinna być długa. Najbardziej skomplikowanym elementem tego procesu jest stwierdzenie cudu" - wskazał Saraiva Martins.

"Kilkaset uzdrowień"

W ocenie kardynała Jan Paweł IIzostanie ogłoszony świętym przez papieża Franciszka najprawdopodobniej w październiku bieżącego roku. - W kwestiach dotyczących dat kanonizacji nigdy nie ma pełnej gwarancji, lecz według mnie bardzo realnym terminem ogłoszenia Jana Pawła II świętym jest tegoroczny październik, na który przypada 35. rocznica wyboru kardynała Wojtyły na Stolicę Piotrową - powiedział Saraiva Martins.

Ujawnił też, że do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych napłynęło już kilkaset opisów cudownych uzdrowień za wstawiennictwem błogosławionego Jana Pawła II. Kilka z tych uzdrowień odnotowano w Portugalii. Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Angelo Amato poinformował 20 lutego, że jego dykasteria pracuje nad sygnałem o możliwym cudzie uzdrowienia, potrzebnym do kanonizacji Jana Pawła II. "Sprawa postępuje bardzo dobrze" - oświadczył wówczas kardynał Amato.

Zobacz także
Komentarze (181)
Zaloguj się
 • edgar92

  Oceniono 189 razy 131

  Dwie fundamentalne sprawy Polaków:

  1. Wojtyła świętym
  2. Zniesienie wiz do USA

 • vomitorium1

  Oceniono 144 razy 114

  ”Dodał, że dowieść tego będą musieli teolodzy.”
  coś mi mówi
  że dowiodą

 • zeldox

  Oceniono 138 razy 78

  Jak zostać świętym katolickim?
  1. chronić pedofili w kościele
  2. wytłumaczyć zarażonym HIV że prezerwatywa jest grzechem
  3. wytłumaczyć zgwałconym kobietom w Bośni, że aborcja jest grzechem
  4. znależć jedną nieszczęsną psychiczną zakonnicę, której przejdzie choroba Parkinsona
  5. znależć jedną polską rodzinę, która w mediach będzie opowiadać dyrdymały o uzdrowieniu

  Pozdrawiam katolików

 • mistrzunio_swiata

  Oceniono 92 razy 66

  "Nie będziesz miał Bogów cudzych przede mną."
  Może to ktoś w końcu ciemnemu ludowi przetłumaczyć?

 • 104i9

  Oceniono 91 razy 63

  Twórca kościoła to naprawdę niezły biznesmen, bo kto potrafiłby stworzyć firmę utrzymującą nierobów przez 2 tyś. lat?

 • lenajaw

  Oceniono 91 razy 51

  JP2 świętym? Gnijący od środka twór watykański próbuje odbudować coś, co rozpada się coraz bardziej. Tym śmieszniej, że wybrali na świętego człowieka, który ukrywał sprawki pedofilskie wśród kleru, popierał juntę. itp. Czy ludzie są tak ślepi, by wielbić kogoś, kto na to nie zasługuje. Chyba że za talent aktorski, którym mamił wiernych.

 • zjemwaswszystkich

  Oceniono 72 razy 34

  "kilkaset opisów cudownych uzdrowień za wstawiennictwem błogosławionego Jana Pawła II" - ja miałem katar i popatrzyłem na JP2 w TV i przeszedł! (tzn, przeszedł JP2, machając do wyznawców i przeszedł mi też katar). Liczy się to jako cud? Aczkolwiek chyba nie było wstawiennictwa JP2, jeynia ja byłem lekko wstawiony.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje