Jan Paweł II już niedługo będzie świętym. Jest możliwa data

19.03.2013 17:14
Papież Jan Paweł II

Papież Jan Paweł II (Fot. SLAWOMIR SIERZPUTOWSKI)

- Pierwszym świętym, którego papież Franciszek może wynieść na ołtarze już w październiku, mógłby być Jan Paweł II - podała Ansa. Jako możliwą datę kanonizacji podaje się 20 października.
Według włoskiej agencji nowy papież zapewnił o tym tuż po swym wyborze kardynała Stanisława Dziwisza. Ale metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz zdementował te doniesienia. - Nie rozmawialiśmy na temat kanonizacji ze względu na powagę tej sprawy - podkreślił kard. Dziwisz. Wyraził opinię, że tak złożona kwestia wymagałaby specjalnego spotkania, a nie krótkiej rozmowy z papieżem.

"Niezwykłe uzdrowienie"

Nie tylko Ansa, ale także portugalski kardynał Jose Saraiva Martins ujawnił dzisiaj, że Jan Paweł II zostanie ogłoszony świętym prawdopodobnie już w październiku. Jak oświadczył w wywiadzie dla lizbońskiego dziennika "Correio da Manha" kardynał Saraiva Martins, który w latach 1998-2008 stał na czele watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, główny cud potrzebny do ogłoszenia Jana Pawła IIświętym zdarzył się wkrótce po beatyfikacji polskiego papieża, która nastąpiła 1 maja 2011 r. Chodzi o niezwykłe uzdrowienie, które nie znalazło żadnego naukowego wyjaśnienia.

81-letni kardynał wyjaśnił, że kolejnym etapem procesu kanonizacyjnego będzie ocena tego, czy niezwykłe uzdrowienie nastąpiło za sprawą błogosławionego Jana Pawła II. Dodał, że dowieść tego będą musieli teolodzy. "Ta faza nie powinna być długa. Najbardziej skomplikowanym elementem tego procesu jest stwierdzenie cudu" - wskazał Saraiva Martins.

"Kilkaset uzdrowień"

W ocenie kardynała Jan Paweł IIzostanie ogłoszony świętym przez papieża Franciszka najprawdopodobniej w październiku bieżącego roku. - W kwestiach dotyczących dat kanonizacji nigdy nie ma pełnej gwarancji, lecz według mnie bardzo realnym terminem ogłoszenia Jana Pawła II świętym jest tegoroczny październik, na który przypada 35. rocznica wyboru kardynała Wojtyły na Stolicę Piotrową - powiedział Saraiva Martins.

Ujawnił też, że do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych napłynęło już kilkaset opisów cudownych uzdrowień za wstawiennictwem błogosławionego Jana Pawła II. Kilka z tych uzdrowień odnotowano w Portugalii. Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Angelo Amato poinformował 20 lutego, że jego dykasteria pracuje nad sygnałem o możliwym cudzie uzdrowienia, potrzebnym do kanonizacji Jana Pawła II. "Sprawa postępuje bardzo dobrze" - oświadczył wówczas kardynał Amato.

Zobacz także
Komentarze (181)
Jan Paweł II już niedługo będzie świętym. Jest możliwa data
Zaloguj się
 • bodora73

  0

  Pedofile wszystkich krajow cieszcie sie. Bedziecie miec swojego patrona w niebie.

 • amron53

  0

  Wielki zwolennik mafii kościelnej Opus Dei, co ja mówię, cały Kościół to mafia....Polska to vatykańska kolonia, dzięki targowickim rządom solidarnościowych chłopców ignorantów, i zdrajców ministrantów z lewicy, takich jak niejaki Oleksy, niejaki Olek Kwaśniewski czy ministrant Miller Leszek...Ten ostatni wszystko by Kościołowi dał, a naród mają dosłownie w doopie... Karolek Wojtylla był wielkim zwolennikiem najwyższych zaszczytów dla Kościoła, i podporządkowania tej zacofanej światopoglądowo instytucji jak największych rzesz społeczeństwa i ich rządów...wcale się z tym nie krył...

 • bzyk_origo

  Oceniono 1 raz 1

  A moze nie ? moze powieja wiatry jakiejs odnowy w watykanie i caly tencyrk ze swietymi odejdzie w przeszlosc ? Dalby dobry Bog....

 • vel_ociraptor

  Oceniono 2 razy 2

  "Jan Paweł II już niedługo będzie świętym."
  A po następnych kilku latach Dziwisz ogłosi go bogiem.

 • dinko11

  Oceniono 3 razy 3

  Stary dziad,szef mafii pedofilii smazy sie u swego kumpla w piekle za ukrywanie pedofilii w siedlisku zla-watykanie,i za danie konkordatu przez to kraj musi utrzymywac spasione swinie pedofilskie,złodzieji i morderców watykanskich

 • miidryg5

  Oceniono 4 razy 4

  ten dureń z Wadowic świętym??

  Nigdy nie był to i nigdy nie będzie świętym ktoś kto nie przestrzega "Szabatu i drugiego przykazania" o nieczynieniu wizerunków i nie czczeniu posągów!!!

  Drugie przykazanie usunął z dekalogu watykan a ostatnie rozdzielił na pół by zgadzała się liczba 10.

 • safom

  Oceniono 3 razy 3

  Nie jestem złośliwy i bardzo szanowałem J Pawła.
  Ale dręczy mnie pytanie:
  - Czy ON, ten na górze wie, że my tutaj sobie ustalamy, kto będzie , akto nie będzie świętym?
  I czy przypadkiem nie śmieje się z tego?

 • helen60

  Oceniono 2 razy 2

  Jezeli Jan Pawel II nie zostal uznanym jako "swiety" za zycia przez Pana Boga, to teraz naprawde jest za pozno. Czlowiek i zadna instytucja religijna nie ma mocy prawdziwie zrobic "swietym' zmarlego czlowieka, jest juz za pozno., W Pismie Swietym jest napisane, ze za zycia,i na podstawie wiary w ofiare Pana Jezusa Chrystusa, czlowiek moze byc usprawiedliwionym i uznanym przez samego Pana Boga jako "swiety" . Swiety znaczy usprawiedliwiony.

 • jacek63

  Oceniono 3 razy 3

  Najlepiej jak by się nikt nie interesował przekrętami kk - ???
  niestety jest o nich zbyt głośno - same przekręty - z tymi świętymi również - bo co to za święty który wiedział o pedofili i nic nie zrobił -NIC !!! - mało tego za jego czasów Ratzinger napisał tajną dyrektywę jak ukrywać pedofilię !!!!! O ZGROZO !!!!!!!!!!! BOŻE WIDZISZ I NIE GRZMISZ ?????????????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje