Napad na konwój. Bandyci postrzelili ochroniarzy

Fot. DB / AG

Brutalny atak w podwarszawskiej Wólce Kosowskiej na konwojentów przewożących pieniądze. Napastnicy strzelali ochroniarzom w plecy. To nie były przypadkowe strzały
- Napastnikami są osoby wyjątkowo brutalne i niebezpieczne - mówi asp. Mariusz Mrozek, rzecznik stołecznej policji. Mówi tak nie bez przyczyny.

Według pierwszych ustaleń policji bandyci strzelali od razu, bez uprzedzenia. To nie były przypadkowe strzały.

Konwojenci przyjechali do Wólki Kosowskiej pod Warszawą kilka minut przed godz. 12. Zaparkowali przed jedną z hal kupieckich. Kierowca został w aucie. Z furgonetki wysiedli tylko kobieta i mężczyzna. Nieśli dwa worki z pieniędzmi. Weszli do hali. Kierowali się w stronę oddziału Banku Zachodniego WBK. Mieli tam dziś dostarczyć gotówkę.

Strzały padły chwilę po tym, jak przekroczyli próg hali. - Całe szczęście, że mieli na sobie kamizelki kuloodporne. To zapewne uratowało im życie - mówią policjanci.

Policja: "Szukamy bandytów"

Bandyci nie krzyczeli, nie grozili, nie żądali pieniędzy. Po prostu otworzyli ogień. Gdy ranni konwojenci padli na ziemię, napastnicy chwycili worki z pieniędzmi i rzucili się do ucieczki. Po chwili już ich nie było.

- Cały czas szukamy sprawców - podkreśla asp. Mariusz Mrozek, rzecznik stołecznej policji. Na razie bez efektów. Wiadomo już, że przestępcy byli zamaskowani. Dwóch miało na głowach kominiarki, trzeci czapkę z daszkiem i ciemne okulary. Poruszali się granatowym fordem mondeo kombi (najstarszy typ tego auta) o numerach rejestracyjnych ETM (cyfry nieznane). To tablice z terenu Tomaszowa Mazowieckiego. Czy stamtąd pochodzą sprawcy? Nie wiadomo. Jest bardzo prawdopodobne, że auto zostało skradzione. Policja jest przekonana, że bandyci przygotowali się do napadu bardzo dobrze.

- Apelujemy do osób, które przebywały w Wólce Kosowskiej, o kontakt. Być może ktoś widział wcześniej trzech mężczyzn. Gwarantujemy całkowitą anonimowość - mówi asp. Mrozek.

Co z rannymi?

- Mamy informację ze szpitala, że w tej chwili [godz. 14 - red.] oboje ochroniarze są operowani - dodaje Mrozek. Na razie nic nie wskazuje na to, żeby ich życie było zagrożone. Kobieta została dwukrotnie postrzelona w plecy, jej kolega trzykrotnie: w bark i udo.

Bandyci zabrali część ładunku przewożonego przez konwój. Policja mówi, że w workach było dziewięć tzw. jednostek bankowych, ale kwoty nie zdradza. Według RMF FM było to aż 4 mln zł. Według naszych informacji ? przynajmniej 2 mln zł.

Wólka Kosowska to jedno z największych centrów handlu hurtowego w Polsce. Kilka tysięcy osób (głównie z Chin, Wietnamu, a także z Turcji) sprzedaje tu przede wszystkim odzież.


View Larger Map

Zobacz także
 • Kabina kierowcy autobusu Brutalnie pobicie w miejskim autobusie na Ursynowie
 • Zatrzymani za pobicie w pociągu Pobili, okradli i wyrzucili chłopaka z pociągu na tory
 • Policja Brutalny napad w mieszkaniu: Związana na kilka godzin
Komentarze (50)
Napad na konwój. Bandyci postrzelili ochroniarzy
Zaloguj się
 • mebahiah58

  Oceniono 4 razy 4

  W następstwie tragicznego wydarzenia nasuwa się podstawowe pytanie : Czy nie najwyższy czas , aby procesowi konwojowania i inkasa wartości pieniężnych , zgodnie z przepisami prawa , przyjrzały się media ??? Jednocześnie chciałbym zadać kolejne pytania : Czy konwój był wykonywany zgodnie z procedurami ? Czy uczestniczyła w tym konwoju odpowiednia ilość pracowników : kierowca - wykonujący tylko i wyłącznie obowiązki kierującego bankowozem , osoba transportująca - wykonująca tylko obowiązki z tym związane , konwojent - uzbrojony pracownik ochrony fizycznej , dowódca konwoju - pracownik uzbrojony ochrony fizycznej odpowiedzialny za całość procesu konwojowego ??? Czy samochód użyty do konwoju był bankowozem ? - czy imitacją - podróbką takiego pojazdu ? Czy silnik bankowozu był cały czas włączony i były zachowane warunki bezpieczeństwa ? Czy była zachowana proporcja co do wielkości przewożonych wartości pieniężnych ?..... Czy w dalszym ciągu firmy typu : SOLID , GRUPA 4 - ta , JUVENTUS , ASEKURACJA , SECURITAS , IMPEL + BRINKS , itp ... będą robiły oszczędności kosztem zdrowia i życia załóg konwojowo - inkasenckich naginając prawo zawarte w Ustawie o Ochronie Osób i Mienia , Rozporządzeniu MSWiA , Instrukcji Konwojowej , instrukcji technologicznych i innych ...??? Czy w dalszym ciągu koszty dla przedsiębiorcy będą ważniejsze niż życie ludzkie , życie ludzi pracujących na rzecz przedsiębiorców ??? Może czas się opamiętać i zacząć czytać przepisy prawne ze zrozumieniem , bez zatrudniania rzeszy prawników , wynajdujących poszczególne słówka z tekstu typu " jednocześnie " w rozporządzeniu i opacznym ich tłumaczeniu ? Konwojentom należy się współczucie ! Pracuję w tym zawodzie dwadzieścia lat i w życiu wiele widziałem . Wszelkie kombinacje przy samochodach typu - BANKOWÓZ - powinny być prawnie zabronione . Dorabianie specjalistycznych stojaków w bankowozach typu C , do konkretnych pojemników specjalistycznych klasy C , D , E mija się z celem w trakcie konwojów - inkasa, co jest zgodne z protokółem rozbieżności Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji ( odnośnie rozporządzenia ) , nie zdadzą one egzaminu - nie można ich wykorzystać .... to już inna historia , na następną opowieść . Pozdrawiam osoby zatrudnione w konwojówce , pracujcie z głową i nie dajcie się zastraszać ( pseudo ) pracodawcom . Polecam całość pod ocenę mediów - koniec z niewłaściwym lobbowaniem !!!

 • kain_brat_abla

  Oceniono 4 razy 2

  Strzelali w plecy ? A Policja im ostrzegawczy strzał w głowę.

 • anreaswnd

  Oceniono 3 razy 1

  Czy wszyscy kupcy z Wólki Kosowskiej płacą uczciwie podatki ZUS? Myślę głównie o tych co mają jakiś dziwnie brzmiący akcent

 • panpapaj

  Oceniono 4 razy 0

  Być może, że ci bandyci, to też łochroniarze, tylo że z drugi zmiany. Przy takiej robocie, trzeba mieć rozeznanie, gdzie i kiedy, taki konwój kropnąć.

 • panpapaj

  Oceniono 4 razy 0

  Ale frajerzy! Szarpneli 4 mln. a w totka można dziś 10mln.

 • ergosumek

  Oceniono 4 razy 2

  Kto jest gorszy: bandzior, co rabuje na gościńcu, czy złodziej w garniturze wymuszający łapówki z publicznych pieniędzy, "załatwiający" koncesje, zawyżający kontrakty i biorący dolę?

 • tomaszbk

  Oceniono 5 razy 5

  Mam nadzieje że chłopakom z konwoju nic poważnego się nie stało,a chyba mało kto z czytających i piszących komentarze wie jak trudna to i mało opłacalna profesja taki konwojent.
  Agencje Ochrony żerują na pracownikach bogacą się kosztem ich bezpieczeństwa ich zdrowia i życia.
  Zdaje sobie ktoś sprawe ile pracodawca odprowadził składek na ubezpieczenie społeczne z a takiego ochroniarza 480 zł rocznie 40 zł za miesiąc.Jaką ten konwojent dostanie emeryturę jak go wcześniej nie zastrzelą?

 • rajmundas

  Oceniono 6 razy 2

  Tych co podają kwoty jakie zostały skradzione powinno się karać. Teraz jeden z drugim kolesiem ,jak usłyszą że można za chwile ryzyka wzbogacić się o 4 bańki. To kupią sobie po klamce i znowu będzie o czy poczytać.

 • ergosumek

  Oceniono 3 razy 3

  A mieli w tym konwoju przynajmniej kamerkę za szybą za 100zł z marketu?
  Mogliby mieć film ze zdarzenia....wygląd auta, sylwetki sprawców, a tak mają gó..., nawet nie znają numeru rejestracyjnego samochodu.
  Indolencja organizatora transportu pieniedzy, powinien oddawać bankowi forsę.
  I niech wożą raczej kartofle, a nie pieniądze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje