Tusk krytykuje Struzika za Modlin. Odwołają marszałka?

14.03.2013 10:00
Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik (Fot. Adam Kozak / Agencja Gazeta)

- Sprawa lotniska w Modlinie każe nam zastanowić się nad tym, jak pracuje samorząd Mazowsza - powiedział premier Donald Tusk. Czy te słowa przewodniczącego PO oznaczają koniec koalicji z PSL na Mazowszu i usunięcie ze stanowiska niezatapialnego marszałka Adama Struzika?
Lotnisko w Modlinie, które jest inwestycją m.in. mazowieckiego samorządu, nie działa od grudnia. Ponad trzy miesiące trwało przerzucanie się odpowiedzialnością za ten stan rzeczy między władzami portu lotniczego a wykonawcą pasa startowego, który popękał. Radni opozycyjnego SLD wzywali marszałka Adama Struzika (PSL) do dymisji. Ten odmówił. - To nie ja mieszałem beton - stwierdził.

Teraz do sprawy odniósł się premier Donald Tusk. - Premier rządu nie powinien wypowiadać się na temat tego, kto jest marszałkiem i kiedy powinien przestać być marszałkiem. Ale nie ulega wątpliwości, że ilość negatywnych przypadków, jakie miały miejsce (Modlin był szczególnie przykrym) każe nam się zastanowić nad tym, jak samorząd na Mazowszu pracuje - stwierdził premier.

Ostrzej wypowiedział się niedawno Jacek Kozłowski (PO), wojewoda mazowiecki: - Winni fuszerki przy budowie lotniska w Modlinie powinni ponieść konsekwencje. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo pasażerów zadziałały odpowiednio, zawiódł nadzór właścicielski i inwestorski.

Czy to sygnał do zmiany koalicji PO-PSL na Mazowszu? Sejmik liczy 51 radnych. By rządzić, trzeba mieć 26 szabel. Klub PO to 17 radnych, którzy rządzą w koalicji z 13 radnymi PSL. Koalicji Platformy z siedmioosobowym klubem SLD do większości zabrakłoby dwóch głosów. Teoretycznie możliwa jest koalicja PO z 14-osobowym klubem PiS, ale Platforma jej nie chce. Być może po części z obawy, że po wypowiedzeniu wojny ludowcom mogłaby wylądować w opozycji, bo weteran zakulisowych gier, jakim jest Adam Struzik, mógłby pierwszy dogadać się z PiS.

Rozmowa z Ludwikiem Rakowskim

Michał Wojtczuk: Czy słowa premiera nie są zachętą dla zmiany koalicji? Jesienią 2010 r. Donald Tusk na spotkaniu z kandydatami na małopolskich radnych mówił: "Na szczeblu wojewódzkim jestem gotowy do koalicji z różnymi partiami. Także z PiS". Dlaczego więc wykluczona jest koalicja PO-PiS na Mazowszu?

Ludwik Rakowski, przewodniczący klubu PO w sejmiku: Nie wydaje mi się, żeby obecnie ktokolwiek w PO poważnie rozważał koalicję z PiS. Na szczeblu krajowym rządzi PO-PSL. To, że Platforma rządzi z PSL we wszystkich 16 sejmikach wojewódzkich, to ustalenie krajowych władz obu partii. Na tym szczeblu decydowano także, która partia będzie rekomendować marszałka w danym województwie.

Po kompromitacji z Kolejami Śląskimi tamtejszy marszałek Adam Matusewicz podał się do dymisji, choć przecież osobiście nie ustalał liczby składów pociągów. Po skandalu z Modlinem marszałek Struzik o dymisji nawet nie myślał. Zresztą PO na to nie naciska. Przyjmuje pan wyjaśnienia, że to nie on nie mieszał beton na pas startowy?

- Trwa kontrola komisji rewizyjnej, która ma ustalić, czy zarząd naszymi udziałami w spółce port lotniczy Modlin był sprawowany właściwie. Ale trzeba pamiętać, że to zupełnie inna sytuacja niż na Śląsku. Koleje Śląskie są spółką w stu procentach należącą do samorządu. Gdy miała zacząć działać, okazało się, że nie jest w stanie obsługiwać pasażerów. A lotnisko w Modlinie to wspólne przedsięwzięcie czterech podmiotów. Mazowsze jest tylko mniejszościowym udziałowcem, największy to Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze. Lotnisko zaczęło działać pomyślnie, teraz nie obsługuje pasażerów z powodu błędów technologicznych popełnionych przy budowie pasa startowego. Może marszałek Struzik nie ujął tego najzręczniej, ale rzeczywiście nie można bezpośrednio obarczać go winą za kłopoty portu.

Czemu PO tak broni koalicji z PSL na Mazowszu? Opinia o stanie finansów województwa jest fatalna. Za ubiegłoroczne bezprecedensowe ścięcie budżetu o jedną piątą również odpowiedzialny jest zarząd województwa kierowany przez Adama Struzika. Wydaje się, że Mazowsze potrzebuje zmiany.

- Korekty budżetu wynikały ze zmniejszonych wpływów i sytuacji makroekonomicznej. Dzisiaj jedynym innym matematycznie możliwym koalicjantem dla PO na Mazowszu jest PiS. W mojej ocenie byłby to zdecydowanie trudniejszy do zaakceptowania partner. To partia, dla której priorytetem jest polityka historyczna, a nie inwestycje.

Zobacz także
Komentarze (95)
Zaloguj się
 • donek.kaput

  Oceniono 147 razy 93

  Donald tradycyjnie był wściekły, POwściekał się i POszedł odPOczywać.

 • newyorker77

  Oceniono 112 razy 80

  a Struzikowi Tuskowe gadanie po d....y lata. Zbyt dobrze wie, ze mr Donaldino moze juz - co najwyzej - pobrzeczec nad uchem, z zerowa zreszta skutecznoscia. Praktyka uslana jest setkami przykladow, ze podrozki premiera sa tyle samo warte co piardniecie slonia. Czyli nic, zero konsekwencji.

 • smpoz

  Oceniono 84 razy 68

  Historyk wypomina lekarzowi, że inwestycja nie wyszła.
  Jakby któryś z nich miał jakiekolwiek pojęcie o prowadzeniu jakiejkolwiek inwestycji.
  Proponuję więcej historyków, politologów, socjologów, prawników u władzy a daleko zajedziemy.
  P.S. Ponoć inżynierów brakuje.

 • akcja-polska

  Oceniono 84 razy 62

  Takie rzeczy tylko w TUSKOLANDZIE Polska to prywatny folwark PO i PSL.
  Quiz:
  Kto dostanie milionowe premie za zamknięte lotnisko Modlin?

 • prof.miauczur

  Oceniono 65 razy 49

  Przestań kłamaćcw...u. O wszystkim dowiadujesz się jak trzeba podpisać rachunek. Wcześniej o niczym nie wiesz. Potem tylko wypuszczają jakieś "przecieki do gazet", że "Donald jest wściekły". Już premiami dla Kaplera miałeś się zająć. Teraz zajmiesz się Struzikiem? Prawda jest taka, że jesteś zwykłą wydmuszką Donek i nic nie możesz. Możesz tylko groźnie kiwać palcem w bucie.
  Jedno mnie tylko zastanawia. Czy Ty śpisz spokojnie jak widzisz do czego doprowadziłeś? Czy jesteś na tylę tępy, albo bezduszny, że tego nie widzisz?

 • tusektoparowa

  Oceniono 92 razy 44

  Tusk niech nie odwraca kota ogonem, to on jest politycznie odpowiedzialny na ten stan rzeczy. Niech nie dołącza do krytykujących, bo jest przecież współodpowiedzialny!

 • kkes

  Oceniono 62 razy 36

  Matoł pogroził chłopkom palcem...w lewym bucie. To się Struzik i jego banda przejeli. Pewnie spać całą noc nie mogli. A tak poważnie, to Matoł już swoje miejsce w szeregu zna, Gowin związkami partnerskimi mu je pokazał i nawet słówkiem nie piśnie bo to grozi oderwaniem od koryta, a że Angela, poza dziesiątkami nagród i medali, jeszcze żadnego stołka mu nie załatwiła (i raczej nie załatwi) to biedaczysko nie ma gdzie spieprzać przed rozliczeniami za ruinę jaką po sobie zostawi.

 • dziadekjam

  Oceniono 67 razy 35

  Jakby Donuś miał odwołać Struzika za popękany pas na lotnisku w Modlinie, to wcześniej by się musiał sam odwołać za pękające autostrady w całym Tuskolandzie, że o popękanym państwie nie wspomnę....

 • boszlo1

  Oceniono 94 razy 34

  Pan Tusk powinien po mesku wziac odpowiedzialnosc na siebie i wreszcie ustapic.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje