Tusk krytykuje Struzika za Modlin. Odwołają marszałka?

- Sprawa lotniska w Modlinie każe nam zastanowić się nad tym, jak pracuje samorząd Mazowsza - powiedział premier Donald Tusk. Czy te słowa przewodniczącego PO oznaczają koniec koalicji z PSL na Mazowszu i usunięcie ze stanowiska niezatapialnego marszałka Adama Struzika?
Lotnisko w Modlinie, które jest inwestycją m.in. mazowieckiego samorządu, nie działa od grudnia. Ponad trzy miesiące trwało przerzucanie się odpowiedzialnością za ten stan rzeczy między władzami portu lotniczego a wykonawcą pasa startowego, który popękał. Radni opozycyjnego SLD wzywali marszałka Adama Struzika (PSL) do dymisji. Ten odmówił. - To nie ja mieszałem beton - stwierdził.

Teraz do sprawy odniósł się premier Donald Tusk. - Premier rządu nie powinien wypowiadać się na temat tego, kto jest marszałkiem i kiedy powinien przestać być marszałkiem. Ale nie ulega wątpliwości, że ilość negatywnych przypadków, jakie miały miejsce (Modlin był szczególnie przykrym) każe nam się zastanowić nad tym, jak samorząd na Mazowszu pracuje - stwierdził premier.

Ostrzej wypowiedział się niedawno Jacek Kozłowski (PO), wojewoda mazowiecki: - Winni fuszerki przy budowie lotniska w Modlinie powinni ponieść konsekwencje. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo pasażerów zadziałały odpowiednio, zawiódł nadzór właścicielski i inwestorski.

Czy to sygnał do zmiany koalicji PO-PSL na Mazowszu? Sejmik liczy 51 radnych. By rządzić, trzeba mieć 26 szabel. Klub PO to 17 radnych, którzy rządzą w koalicji z 13 radnymi PSL. Koalicji Platformy z siedmioosobowym klubem SLD do większości zabrakłoby dwóch głosów. Teoretycznie możliwa jest koalicja PO z 14-osobowym klubem PiS, ale Platforma jej nie chce. Być może po części z obawy, że po wypowiedzeniu wojny ludowcom mogłaby wylądować w opozycji, bo weteran zakulisowych gier, jakim jest Adam Struzik, mógłby pierwszy dogadać się z PiS.

Rozmowa z Ludwikiem Rakowskim

Michał Wojtczuk: Czy słowa premiera nie są zachętą dla zmiany koalicji? Jesienią 2010 r. Donald Tusk na spotkaniu z kandydatami na małopolskich radnych mówił: "Na szczeblu wojewódzkim jestem gotowy do koalicji z różnymi partiami. Także z PiS". Dlaczego więc wykluczona jest koalicja PO-PiS na Mazowszu?

Ludwik Rakowski, przewodniczący klubu PO w sejmiku: Nie wydaje mi się, żeby obecnie ktokolwiek w PO poważnie rozważał koalicję z PiS. Na szczeblu krajowym rządzi PO-PSL. To, że Platforma rządzi z PSL we wszystkich 16 sejmikach wojewódzkich, to ustalenie krajowych władz obu partii. Na tym szczeblu decydowano także, która partia będzie rekomendować marszałka w danym województwie.

Po kompromitacji z Kolejami Śląskimi tamtejszy marszałek Adam Matusewicz podał się do dymisji, choć przecież osobiście nie ustalał liczby składów pociągów. Po skandalu z Modlinem marszałek Struzik o dymisji nawet nie myślał. Zresztą PO na to nie naciska. Przyjmuje pan wyjaśnienia, że to nie on nie mieszał beton na pas startowy?

- Trwa kontrola komisji rewizyjnej, która ma ustalić, czy zarząd naszymi udziałami w spółce port lotniczy Modlin był sprawowany właściwie. Ale trzeba pamiętać, że to zupełnie inna sytuacja niż na Śląsku. Koleje Śląskie są spółką w stu procentach należącą do samorządu. Gdy miała zacząć działać, okazało się, że nie jest w stanie obsługiwać pasażerów. A lotnisko w Modlinie to wspólne przedsięwzięcie czterech podmiotów. Mazowsze jest tylko mniejszościowym udziałowcem, największy to Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze. Lotnisko zaczęło działać pomyślnie, teraz nie obsługuje pasażerów z powodu błędów technologicznych popełnionych przy budowie pasa startowego. Może marszałek Struzik nie ujął tego najzręczniej, ale rzeczywiście nie można bezpośrednio obarczać go winą za kłopoty portu.

Czemu PO tak broni koalicji z PSL na Mazowszu? Opinia o stanie finansów województwa jest fatalna. Za ubiegłoroczne bezprecedensowe ścięcie budżetu o jedną piątą również odpowiedzialny jest zarząd województwa kierowany przez Adama Struzika. Wydaje się, że Mazowsze potrzebuje zmiany.

- Korekty budżetu wynikały ze zmniejszonych wpływów i sytuacji makroekonomicznej. Dzisiaj jedynym innym matematycznie możliwym koalicjantem dla PO na Mazowszu jest PiS. W mojej ocenie byłby to zdecydowanie trudniejszy do zaakceptowania partner. To partia, dla której priorytetem jest polityka historyczna, a nie inwestycje.

Zobacz także
 • Lotnisko w Modlinie Frezują pas w Modlinie. Za 5 dni ruszy remont?
 • Marszałek Mazowsza Adam Struzik odwiedza lotnisko w Modlinie w lipcu 2012 r. Czy niezatapialny marszałek Struzik straci stanowisko?
 • Specjalne ciężarówki ze szczotkami jadą parami, czyszcząc powierzchnię drogi startowej Wszyscy wiedzieli, że pas startowy w Modlinie to fuszerka. Ale lotnisko otworzyli
Komentarze (95)
Tusk krytykuje Struzika za Modlin. Odwołają marszałka?
Zaloguj się
 • klarneta8

  Oceniono 1 raz 1

  Czy ten p. STRUZIK, musi niszczyc wszystko- niezatapialny Pslowiec.

 • tetradrachma

  Oceniono 1 raz 1

  Cała istota polskiej obskurantyzmu, małości ducha i intelektu zawarta jest w mordzie serafina i struzika. Ta kmiecia chytrość, ta pszenno-buraczana sytość to sublimacja intelektu polskiego polityka. Opcja polityczna, światopogląd nie ma żadnego znaczenia.

 • kaitech13

  Oceniono 1 raz 1

  Czy aby napewno Polska dorosła do Tuska? Mam poważne wątpliwości. O niekonsekwencji poglądów wyborców świadczą sondaże wskazujące, że Polacy, chociaż powszechnie narzekają na rząd, nie bardzo widzą możliwość głosowania inaczej. Platforma Obywatelska z Tuskiem może nadal liczyć na wyborcze zwycięstwo pomimo tego, że świat jej rządzenia zapada się powoli, lecz konsekwentnie. Jaki jest więc klucz do zrozumienia tego fenomenu i co ma w tej sytuacji do roboty prawdziwy mąż stanu? ...

  blog.polskaiswiat.com/2013/precz-z-tuskiem-a-co-po-tusku/

 • chrobotek46

  Oceniono 1 raz 1

  Nie wiem jak dostać się do władzy ! Kto mi pomoże porozumieć się z Donkiem? Jakby co - trochę odpalę z profitów ! Może przy tej okazji niezatapialny władca z ramienia PSL zostanie zatopiony ? A może on też ma mamusię jak były wicepremier z PSL ? Może mamusia mu pomoże tym razem, i nie będzie też musiał za nią przepraszać. A w ogóle co się dzieje z tym synkiem mamusi ?
  Ja co prawda nie mam żadnego doświadczenia na stanowisko marszałka. Ale czy to jest przeszkoda ?
  Nauczę się wszystkiego i jeszcze dostanę wysoką ( tak z 50 000 zł ) nagrodę. Najważniejsze są układy ! ! !

 • drozd215

  Oceniono 1 raz 1

  Tusk krytykuje Struzika za Modlin. Odwołają marszałka?
  --------
  To może czas na tego eksperta od kolei na Śląsku.
  Mówili że to wybitny fachowiec.

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 4 razy 2

  "- Sprawa lotniska w Modlinie każe nam zastanowić się nad tym, jak pracuje samorząd Mazowsza - powiedział premier Donald Tusk. Czy te słowa przewodniczącego PO oznaczają koniec koalicji z PSL na Mazowszu i usunięcie ze stanowiska niezatapialnego marszałka Adama Struzika?"

  Tja. Moze sie tak bylo zastanowic patrzac co ten wiesniak robi z zespolem Mazowsze?!?
  No i moze by sie ten caly tusk zastanowil jak jego rzad dziala?
  tusk i struzik, jeden wart drugiego - jak nei gowno, to nasrane.
  ____________________________

  Zadnych kaczorow, zadnych donaldow!

 • lukki69

  Oceniono 2 razy 2

  ...z którego tu kolesia zrezygnować...hmmmm...

 • 1pytanie

  Oceniono 2 razy 2

  SPOKO POLACY !
  PSL za "karę" obsadzi Struzika na stanowisko szefa strefy gosp[gospodarczej ! Przecież wszystkie stanowiska w/w branży należą do PSL !
  WOLĘ KOMUNĘ Z PZPR niż PSL W BIZNESIE ! ------------------------------->

 • 44rodowicz

  Oceniono 3 razy 1

  Piep enie w banię, podobno był niezadowolony z wynagrodzeń prezesików Spółki PL 2012 r. czy jak jej tam, i znowu g wno z tego wynika , chłopaczki i tak wyrwali z publicznej kasy kolejne miliony. A Michał Tusk pracuje za drobne 4 tyś. zł. miesięcznie.
  Pewnie syn Tuska to jakiś niedouczony popapraniec?
  Nic tylko głosować na PO.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje