Szkolny romans? Nauczyciel stanie przed komisją dyscyplinarną

07.03.2013 20:43
Sąd

Sąd (Fot. Agnieszka Sadowska/ Agencja Gazeta)

Nauczyciel historii z II LO w Starachowicach, któremu zarzuca się romans z uczennicą, stanie przed komisją dyscyplinarną. Śledztwo w tej sprawie prowadzi prokuratura.
Przypomnijmy, że o sprawie poinformowała w połowie stycznia dyrektora II LO matka uczennicy drugiej klasy, w której ten nauczyciel był wychowawcą. Równocześnie występujący w jej imieniu adwokat zawiadomił prokuraturę i kuratorium oświaty. Nauczyciel został zawieszony przez dyrektora. Sprawę usiłował wyjaśnić wysłany do Starachowic przez kuratorium rzecznik dyscyplinarny.

Jak informuje kurator Małgorzata Muzoł, na rozmowę z rzecznikiem zgodziła się tylko matka uczennicy. Nauczyciel odsyła natomiast do swojego adwokata. - Zastępca rzecznika rozmawiała z wieloma innymi osobami, w tym z rodzicami uczniów z tej szkoły. Wszyscy mówili, że trzeba z tym skończyć, ale nikt nie chce wystąpić w charakterze świadka - twierdzi kurator Muzoł.

Dodaje, że kilka dni temu rzecznik postanowił jednak o skierowaniu sprawy do komisji dyscyplinarnej dla nauczycieli. - Ma ona większe uprawnienia, m.in. do powoływania świadków - podkreśla kurator Muzoł.

Komisja będzie miała trzy miesiące na rozpatrzenie sprawy. Od kilku tygodni śledztwo prowadzi już Prokuratura Rejonowa w Starachowicach. Jak informuje jej szef Krzysztof Grudniewski, ma ono wyjaśnić, czy nie doszło do przestępstwa z art. 199 Kodeksu karnego. Przewidziano w nim karę od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia dla tego, kto nadużywa stosunku zależności lub wykorzystuje krytyczne położenie i doprowadza do obcowania płciowego osobę małoletnią.

- Zbieramy wszystkie materiały dowodowe - mówi prokurator Grudniewski. Śledczy dysponują m.in. bogatą korespondencją SMS-ową i e-mailową między nauczycielem a uczennicą.

Podyskutuj także na Facebooku Gazeta.pl Kielce - porozmawiaj z namiZobacz także
Komentarze (55)
Zaloguj się
 • hobog

  Oceniono 225 razy 145

  romanse licealistek i licealistów dozwolone są tylko z księżmi. Ich nie dotyczy żadna świecka komisja. Przyszły czasy pruderii.

 • rociella

  Oceniono 116 razy 82

  Żal mi tej pary, bo jeszcze rok do skończenia przez dziewczynę liceum i mieliby święty spokój. Ktoś, kto na nich doniósł, musi być bardzo niedobrym człowiekiem.

 • klan_fan

  Oceniono 50 razy 34

  A skąd wiadomo, ze uczennicę ktoś zmuszał? To, ze nieletnia to jedno a to, ze obydwoje mogli się mieć ku sobie to...życie. Nie pierwszy i nie ostatni przypadek gdzie dwoje ludzi jedno starsze, drugie bardzo młode chcą ze sobą być. Toż w XX wieku też tak było, żaden to wynalazek;)

 • kitek0034

  Oceniono 52 razy 32

  nie za wcześnie na oskarżenia? w dzisiejszych czasach nauczyciel może być nie wiele starszy od swoich uczniów. Może to nie jest romans, tylko coś więcej? Jeśli tak, to nauczyciel niech zmieni szkołę.

 • komix1

  Oceniono 39 razy 29

  II klasa LO to już 17 - 18 lat. Nie wiem czy w takim wypadku można mówić o obcowaniu z małoletnią.

 • saikokila

  Oceniono 25 razy 17

  Myślałem, że takie romanse to normalna rzecz w liceach? A ja już swoje dawno skończyłem, i spodziewałbym się raczej nasilenia takich przypadków w następnych dekadach. Przecież licealiści postrzegają się już praktycznie jako dorosłych (na pewno nie są dziećmi), a nauczyciele świeżo po studiach chcieliby być dziećmi ;) więc nie ma jakiejś wielkiej przeszkody poza prawem czy obyczajem.

 • panpapaj

  Oceniono 31 razy 13

  Jest pomyłka w tytule. Miało być: "Nauczycielowi stanął przed komisją dyscyplinarną"

 • pelle_kb

  Oceniono 55 razy 13

  Ludzie, jak czytam Wasze komentarze to robi mi się nieco słabo - zamiast pieprzyć o tym, że nauczyciel miał zapewne 25 lat użyjcie google'a - ten nauczyciel miał 50 lat - i co, dalej uważacie, że to tylko jego sprawa? Już widzę jakbyście tak stwierdzili jakby to była Wasza córka :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje