Wykładowca UWr i radny zatrzymany przez policję

20.02.2013 14:34
Piotr Ż. usłyszał zarzut molestowania seksualnego. Grozi mu do 12 lat więzienia

Piotr Ż. usłyszał zarzut molestowania seksualnego. Grozi mu do 12 lat więzienia (Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta)

Wiceprzewodniczący dolnośląskiego SLD, radny i wykładowca akademicki Piotr Ż., został we wtorek zatrzymany przez policjantów. Za czyn o charakterze seksualnym, o który jest podejrzany, grozi nawet 12 lat więzienia. - Nie wykluczamy zatrzymań kolejnych pracowników z wrocławskiego środowiska akademickiego - mówi policjant zajmujący się sprawą.
Policja zatrzymała Piotra Ż. we wtorek w jego mieszkaniu. Ten 39-letni polityk i naukowiec od lat związany jest z lewicą. Był radnym miejskim, a w ostatnich wyborach samorządowych zdobył mandat radnego wojewódzkiego. Wymieniany był w gronie kandydatów do objęcia steru całej dolnośląskiej lewicy. Od lat jest pracownikiem i wykładowcą w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Korupcja to niejedyny zarzut

Sprawa ma charakter kryminalny. Jednak rzecznik policji Paweł Petrykowski nie chce zdradzać jej szczegółów: - Mogę powiedzieć jedynie, że zatrzymany został jeden z pracowników naukowych Uniwersytetu Wrocławskiego podejrzewany o przyjmowanie korzyści osobistych. W tej chwili mężczyzna jest zatrzymany i prowadzone są wobec niego czynności dochodzeniowe.

Jak nieoficjalnie dowiedziała się "Gazeta", korupcja to niejedyny powód zatrzymania Piotra Ż. Przeszukując jego dom, policja miała natknąć się na materiały świadczące o tym, że mógł on w zamian za wpisy do indeksów domagać się od studentek świadczenia usług seksualnych.

- Zabezpieczone zostały komputery jego, brata i matki. Cały materiał będzie teraz analizowany pod kątem zarówno przyjmowania korzyści, jak i molestowania - twierdzi osoba znająca kulisy sprawy.

Kto doprowadza inną osobę do obcowania...

Jak ustaliliśmy, jednym z zarzutów, jakie prowadząca śledztwo Prokuratura Rejonowa dla Wrocławia Krzyków-Zachód miała postawić Piotrowi Ż., jest zarzut z art. 197 Kodeksu karnego, który mówi, że "kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza inną osobę do obcowania płciowego, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12. Karze pozbawienia wolności podlega także sprawca, który doprowadza inną osobę do poddania się innej czynności seksualnej albo wykonania takiej czynności lub dopuszcza się zgwałcenia wspólnie z inną osobą".

- Sprawa jest ponoć bardzo dobrze udokumentowana. Przesłuchania studentek zatrzymanego trwały od kilku tygodni - mówi nam nasz informator.

Policjant zajmujący się sprawą podkreśla, że sprawa jest rozwojowa. - Nie wykluczamy kolejnych zatrzymań pracowników z wrocławskiego środowiska akademickiego.

Uniwersytet: Zawieszamy

O sprawie wiedzą już władze Uniwersytetu Wrocławskiego. Na wniosek rektora Piotr Ż. został zawieszony w obowiązkach. - Decyzję taką po otrzymaniu zawiadomienia od policji podjął rektor uczelni - informuje dr Jacek Przygodzki, rzecznik Uniwersytetu Wrocławskiego.

SLD: Zawieszamy

Komunikat w sprawie swojego członka wydało wrocławskie SLD: "Piotr Ż., członek wrocławskiego SLD, został zatrzymany przez policję. Sprawa dotyczy jego osobistych relacji ze studentami. Do momentu wyjaśnienia sprawy jego członkostwo w partii zostaje zawieszone" - napisał do naszej redakcji Czesław Cyrul, szef wrocławskich struktur Sojuszu.

Radosław Mołoń, szef dolnośląskich struktur SLD: - Jestem zaskoczony i zszokowany tą informacją. Jak najszybciej zwołam posiedzenie kierownictwa partii, żeby podjąć w tej sprawie decyzje. Ale najpierw czekamy na potwierdzenie zarzutów.

Komentarze (41)
Zaloguj się
 • villiers

  Oceniono 133 razy 63

  Ja tu widzę jedyny ratunek. Szybciutko przyjąć święcenia kapłańskie.

 • rasta-mw

  Oceniono 97 razy 53

  F-rajer, trzeba było skończyć seminarium, wtedy mógłby bezkarnie ciachać mięsko, nawet nie letnie...

 • villiers

  Oceniono 48 razy 34

  Aresztować natychmiast. Mógł żądać usług od studentów, byłby trendy.

 • zoil44elwer

  Oceniono 55 razy 31

  Art 197 KK(z dorosłymi)-dla "lewicowca" kara 12 lat więzienia!
  Art 197 KK(z dziećmi)-dla księdza(Krk) kara 6 m-cy w zawieszeniu!

 • marcin1956

  Oceniono 43 razy 27

  >Zabezpieczone zostały komputery jego, brata i matki. Cały materiał będzie teraz analizowany pod kątem zarówno przyjmowania korzyści, jak i molestowania<
  Dlaczego nie zabezpieczono kompów dzieci ani ojca (w domyśle nie ma dzieci ani ojca?).
  A na razie: to matka miała też molestować a brat brać łapówki, czy odwrotnie? Czy może w III RP obowiązuje odpowiedzialność zbiorowa?
  Bo jakoś tak mi się wydaje, że czesanie jest pod kątem: "coś się znajdzie, to i rodzinkę będziemy mieć na widelcu" i zawsze będzie zagrozić, że jak się nie przyzna, to mamusia z bratem też trafią na dołek.

 • kloceklego

  Oceniono 24 razy 20

  słabo mi. nie podajecie jego nazwiska, zamazujecie jego oczy, a pod tekstem dajecie link do tekstu, w którym opisujecie go, podajecie nazwisko i zamieszczacie zdjęcie. nie wydaje wam się to co najmniej głupie?

 • beetlesocjopata

  Oceniono 25 razy 17

  Nosił żuk razy kilka ponieśli i żuka. Gość jest totalnym id..tą . Tacy jak pan prof. nie powinny uczestniczyć w życiu edukacyjnym w tym kraju i w życiu w ogóle. Prostak, ham, jednym słowem kawał gnojka. Tak jak on POTRAFIŁ ( specjalnie czas przeszły ) utrudniać studentom życie i chełpić się tym na korytarzach wydziału to wszyscy inni są jak pikusie. Liczę, że te 12 lat coś mu uzmysłowi i codziennie rano i wieczorem będzie go tak bolał tyłek jak nas od siedzenia po kilka godzin pod gabinetem czekając na konsultacje, które pan prof. miał w dupie a najbardziej nas. Przyjeżdżał obrażony i wszystkich oblewał ( jego tyłek będzie bolał od czegoś innego ). Może w bibliotece więziennej będą mieli " Mosty zamiast murów ". Pozdrawiam

 • morfeusz_1

  Oceniono 23 razy 17

  zatrzymali go jak zaczynał czy jak już skończył

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje