Pruszków oburzony spotem partii Ziobry. Chcą przeprosin

18.02.2013 08:00
Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

Już 23 lata władze podwarszawskiego Pruszkowa zmagają się ze stereotypem miasta gangsterów. Ostatnio ożywiła go w reklamowym spocie partia Zbigniewa Ziobry. - Proszę nie szargać wizerunku naszego miasta! - zażądali oburzeni samorządowcy.
Dramatyczne werble, szarpiące nerwy instrumenty smyczkowe. To tło muzyczne spotu, który kilka dni temu na swojej stronie internetowej powiesiła partia Solidarna Polska. "Za rządów PO firmy bankrutują, a ludzie masowo tracą pracę. Znów trzeba dawać w łapę" - ponuro zagaja narrator. I przedstawia listę innych plag trapiących nasz kraj, na zakończenie punktując: "Pruszków wychodzi na wolność". Tej ostatniej wypowiedzi towarzyszy filmowa przebitka na wytatuowanego osiłka w białym podkoszulku, prowadzonego przez policjanta (funkcjonariusz eskortuje go na swobodę?).

"Nazwa miasta i jego wizerunek to największe i najcenniejsze dobro"

Reklama oburzyła Jana Starzyńskiego, bezpartyjnego prezydenta Pruszkowa. "Nazwa miasta i jego wizerunek to największe i najcenniejsze dobro, jakim dysponuje społeczność miasta Pruszkowa. (...) Rozwój, pozyskiwanie inwestorów i nowych mieszkańców w coraz większym stopniu uzależnione jest od form prezentacji tego wizerunku w środkach masowego przekazu. Niedopuszczalne w naszej ocenie jest budowanie negatywnych skojarzeń, wykorzystując słowo Pruszków" - wygarnął Starzyński w liście otwartym do Zbigniewa Ziobry, prezesa SP. Zażądał zmiany spotu i przeprosin, grożąc partii sądowym pozwem.

Trudno Jana Starzyńskiego nie rozumieć. Kieruje samorządem Pruszkowa od 15 lat. I od początku zmaga się ze stereotypem miasta gangsterów. O tzw. grupie pruszkowskiej głośno po raz pierwszy zrobiło się w lipcu 1990 r. Wtedy w policyjną zasadzkę w motelu George pod Nadarzynem wpadł Janusz P., ps. "Parasol", jeden z założycieli gangu, który ściągał haracze, przemycał spirytus i papierosy oraz rozprowadzał narkotyki. Doszło do strzelaniny, jeden z bandytów zginął, a jeden z policjantów został ciężko ranny. Ujęci gangsterzy zostali uniewinnieni przez sąd, który stwierdził, że policyjna zasadzka była nielegalna. W kolejnych latach nie było miesiąca, żeby o gangsterach z tej grupy nie pisały gazety. Zwrot "Pruszków" stał się synonimem polskiej mafii, w nieskończoność używanym przez dziennikarzy w tytułach tekstów i przez polityków na konferencjach prasowych.

Uwolnić się od "Pruszkowa"

W tym czasie samorządowcy Pruszkowa budowali kanalizację, szkoły, drogi, stadion klubu piłkarskiego Znicz i krytą pływalnię, uchwalali plany zagospodarowania i cieszyli się z otwarcia autostrady A2, dzięki której ich gmina jest jedną z najlepiej skomunikowanych w Polsce. Ale to nie przebija się do mediów i polityki ogólnopolskiej. O Pruszkowie mówi się rzadko, o "Pruszkowie" - bez przerwy. Nie liczy się, że kolejni gangsterzy uniewinnieni we wrześniu ub.r. po sześcioletnim procesie z powodu błędów prokuratury (to do tego nawiązuje spot Solidarnej Polski) od dawna nic wspólnego z miastem Pruszkowem nie mają.

"Nie mieliśmy na celu zniesławić imienia Pruszkowa. Zdanie 'Pruszków wychodzi na wolność...' użyte w naszym spocie funkcjonowało w ogólnopolskich mediach w czasach, kiedy Solidarna Polska nawet jeszcze nie istniała" - tak w pruszkowskim serwisie internetowym wiadomosci.wpr24.pl przekonywał kilka dni temu Patryk Jaki, rzecznik prasowy partii.

Solidarna Polska spotu nie zmieniła. Ani za "Pruszków" nie przeprosiła.

Za trzy lata przypada stulecie nadania Pruszkowowi praw miejskich. Czy do tego czasu miastu uda się uwolnić od "Pruszkowa"?

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (67)
Zaloguj się
 • siekier35

  Oceniono 313 razy 277

  powinni w pruszkowie nakręcić spot o ministrze zero i jego "wybitnych" osiągnięciach!!!

 • sauronzmordoru

  Oceniono 213 razy 191

  Może w nagrodę polecić p. Ziobro i kolegom leczenie w słynnym pruszkowskim szpitalu (Tworki)?

 • zdzislaw57

  Oceniono 159 razy 151

  Pruszków nie jest jedyny. Podobne problemy ma Wołomin. Z kolei mój ukochany Toruń zmaga się z wprowadzonym przez Jasia Rokitę "kościołem toruńskim". I też nie ma tu znaczenia, że Rydzyk do momentu przeniesienia go do tamtejszego klasztoru redemptorystów, nic wspólnego z Toruniem nie miał. O Wąchocku nie wspomnę.

 • costa3500

  Oceniono 171 razy 137

  Strach pomyśleć że krakowskie MOHERY znowu mogą zagłosować na to ZERO

 • antydupek

  Oceniono 107 razy 87

  swoją drogą Ziobrę trzeba pozywać jak najczęściej, ma z czego płacić, póki go podkrakowskie checioki jeszcze chcą wybierać

  a to że sędziowie działają jak im akurat krew miesiączkowa zagra to inny fakt.

 • vomitorium1

  Oceniono 85 razy 77

  daje zero zeru
  lekcję charakteru
  (jan izydor sztaudynger)

 • gold_berg

  Oceniono 76 razy 68

  a chłoptaś Ziobro ma wyrok w ręce skoro już upublicznia swoje stanowisko czy znowu będą procesy o odszkodowanie??? Tupać nogami to i dzieci potrafią!

 • bigkaraluch

  Oceniono 72 razy 26

  Proszę nie szargać wizerunku naszego miasta! - zażądali oburzeni samorządowcy
  ================================================================
  miasto słynne na cały kraj
  cała legenda poszła w pizdu

 • hans_close

  Oceniono 60 razy 22

  Kato-lewacy wyrządzają wielkie szkody bezmyślnie, niekiedy mając dobre intencje, niszczą wszystko czego dotkną, są odwrotnością króla Midasa, czym się zajmą lub czego dotkną to niszczą, szmacą, lub zamieniają w g...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje