Pruszków oburzony spotem partii Ziobry. Chcą przeprosin

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

Już 23 lata władze podwarszawskiego Pruszkowa zmagają się ze stereotypem miasta gangsterów. Ostatnio ożywiła go w reklamowym spocie partia Zbigniewa Ziobry. - Proszę nie szargać wizerunku naszego miasta! - zażądali oburzeni samorządowcy.
Dramatyczne werble, szarpiące nerwy instrumenty smyczkowe. To tło muzyczne spotu, który kilka dni temu na swojej stronie internetowej powiesiła partia Solidarna Polska. "Za rządów PO firmy bankrutują, a ludzie masowo tracą pracę. Znów trzeba dawać w łapę" - ponuro zagaja narrator. I przedstawia listę innych plag trapiących nasz kraj, na zakończenie punktując: "Pruszków wychodzi na wolność". Tej ostatniej wypowiedzi towarzyszy filmowa przebitka na wytatuowanego osiłka w białym podkoszulku, prowadzonego przez policjanta (funkcjonariusz eskortuje go na swobodę?).

"Nazwa miasta i jego wizerunek to największe i najcenniejsze dobro"

Reklama oburzyła Jana Starzyńskiego, bezpartyjnego prezydenta Pruszkowa. "Nazwa miasta i jego wizerunek to największe i najcenniejsze dobro, jakim dysponuje społeczność miasta Pruszkowa. (...) Rozwój, pozyskiwanie inwestorów i nowych mieszkańców w coraz większym stopniu uzależnione jest od form prezentacji tego wizerunku w środkach masowego przekazu. Niedopuszczalne w naszej ocenie jest budowanie negatywnych skojarzeń, wykorzystując słowo Pruszków" - wygarnął Starzyński w liście otwartym do Zbigniewa Ziobry, prezesa SP. Zażądał zmiany spotu i przeprosin, grożąc partii sądowym pozwem.

Trudno Jana Starzyńskiego nie rozumieć. Kieruje samorządem Pruszkowa od 15 lat. I od początku zmaga się ze stereotypem miasta gangsterów. O tzw. grupie pruszkowskiej głośno po raz pierwszy zrobiło się w lipcu 1990 r. Wtedy w policyjną zasadzkę w motelu George pod Nadarzynem wpadł Janusz P., ps. "Parasol", jeden z założycieli gangu, który ściągał haracze, przemycał spirytus i papierosy oraz rozprowadzał narkotyki. Doszło do strzelaniny, jeden z bandytów zginął, a jeden z policjantów został ciężko ranny. Ujęci gangsterzy zostali uniewinnieni przez sąd, który stwierdził, że policyjna zasadzka była nielegalna. W kolejnych latach nie było miesiąca, żeby o gangsterach z tej grupy nie pisały gazety. Zwrot "Pruszków" stał się synonimem polskiej mafii, w nieskończoność używanym przez dziennikarzy w tytułach tekstów i przez polityków na konferencjach prasowych.

Uwolnić się od "Pruszkowa"

W tym czasie samorządowcy Pruszkowa budowali kanalizację, szkoły, drogi, stadion klubu piłkarskiego Znicz i krytą pływalnię, uchwalali plany zagospodarowania i cieszyli się z otwarcia autostrady A2, dzięki której ich gmina jest jedną z najlepiej skomunikowanych w Polsce. Ale to nie przebija się do mediów i polityki ogólnopolskiej. O Pruszkowie mówi się rzadko, o "Pruszkowie" - bez przerwy. Nie liczy się, że kolejni gangsterzy uniewinnieni we wrześniu ub.r. po sześcioletnim procesie z powodu błędów prokuratury (to do tego nawiązuje spot Solidarnej Polski) od dawna nic wspólnego z miastem Pruszkowem nie mają.

"Nie mieliśmy na celu zniesławić imienia Pruszkowa. Zdanie 'Pruszków wychodzi na wolność...' użyte w naszym spocie funkcjonowało w ogólnopolskich mediach w czasach, kiedy Solidarna Polska nawet jeszcze nie istniała" - tak w pruszkowskim serwisie internetowym wiadomosci.wpr24.pl przekonywał kilka dni temu Patryk Jaki, rzecznik prasowy partii.

Solidarna Polska spotu nie zmieniła. Ani za "Pruszków" nie przeprosiła.

Za trzy lata przypada stulecie nadania Pruszkowowi praw miejskich. Czy do tego czasu miastu uda się uwolnić od "Pruszkowa"?

Zobacz także
 • rondo Dmowskiego Najbardziej śledzone skrzyżowanie w kraju? Aż 52 kamery
 • Bohaterowie ukrytej kamery. Co wyłapał monitoring?
 • Zamarznięty autobus linii 517 PiS zbiera skargi na PO: na początek komunikacja
Komentarze (67)
Pruszków oburzony spotem partii Ziobry. Chcą przeprosin
Zaloguj się
 • bartlomiej4

  0

  Żenujące. Ten Ziobro powinien stanąć przed sądem.

 • kain_brat_abla

  0

  Powieście go za poślednie ziobro !

 • 2-julita

  0

  powinni zmienić nazwę !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • jkredman

  Oceniono 3 razy -1

  pruszków wychodzi na wolność, a nie Pruszków wychodzi na wolność, jest wiele nazw które mają różne desygnaty - więc niech się panowie rajcy tak nie podniecają,
  pruszków jest synonimem grupy gangsterskiej i nic już tego nie zmieni [może trochę wcześniej trzeba było się oburzać, na dziennikarzy i prokuratorów którzy tą nazwą ochrzcili gang
  oto jak tvn na swojej stronie zatytułował relację z procesu pruszkowa
  www.tvn24.pl/.../proces-pruszkowa-slowik-i-bolo-niewinni-parasol-1

 • ka-mi-la789

  Oceniono 1 raz 1

  Co ma Radom powiedzieć...?

 • walus47

  Oceniono 3 razy -1

  Trzeba dac wladze Ziobrze on sprawi ze bedziemy miec kraj mlekiem i miodem plynacy.Wprowadzi polityke prorodzinna ktora sprawi ze dzieci beda sie rodzic jak grzyby po deszczu.Wymiar sprawiedliwosci bedzie dzialal jak w zegarku,jak podejrzany nie popelni samobojstwa przy aresztowaniu to sie wyda wyrok na konferencji prasowej.Poniewaz Polska stoi na korupcji i ukladach trzeba bedzie wybudowac kilka wiezien bo przy tak sprawnie dzialajacym wymiarze sprawiedliwosci zabraknie miejsc.

 • mafiapuczajewa

  Oceniono 1 raz 1

  A tam w kazdym miescie sa skorumpowane nazistowsko-stalinowskie buce, ktore pluja na mlodziez dajac lapowki politycznym gangsterom.

 • pan.szklanka

  Oceniono 2 razy 2

  Oj tam Pruszków. Co mają powiedzieć ci ze Smoleńska.

 • rabbinhood

  0

  No to kto skruszył wizerunek Pruszkowa, kryminaliści którzy tam działali i tam mieszkali bez względu na to czy byli tolerowani, czy spotykał ich ostracyzm społeczny i masowe protesty mieszkańców Pruszkowa opisywane na pierwszych stronach gazet; czy też może Ziobro który o mieście-siedzibie mafii powiedział na głos?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje