Korki na A4. Przez mgłę zderzają się samochody

16.02.2013 12:39
Zablokowana była nitka autostrady w kierunku Wrocławia w pobliżu zjazdu na Strzelin

Zablokowana była nitka autostrady w kierunku Wrocławia w pobliżu zjazdu na Strzelin (Fot. Jacek Kulesza)

Już ponad 20 samochodów zostało dzisiaj rozbitych na dolnośląskim odcinku autostrady A4. Do wypadków i kolizji doszło w kilku miejscach. Teraz korki tworzą się w rejonie Kostomłotów
Porozbijane samochody blokują trasę w obu kierunkach w pięciu miejscach od 119. do 126. km na autostradzie. - W każdym z tych miejsc zderzyło się po cztery, pięć pojazdów - mówi dyżurny policji autostradowej. - W sumie mamy więc rozbitych około 20 aut.

Na długości tych 7 km, gdzie zdarzyło się najwięcej stłuczek, policja zamknęła jezdnię w stronę Wrocławia. Został wyznaczony objazd. Na 112. km A4 (węzeł Budziszów) trzeba skręcić na drogę wojewódzką 345 w kierunku Jawora lub Wilczkowa i dojechać do drogi krajowej nr 94.

Na autostradzie od rana są utrudnienia. Wcześniej do groźnej sytuacji doszło w pobliżu zjazdu na Strzelin. Najpierw zapaliła się tam naczepa ciężarówki. Kierowca, który ją gasił, został potrącony. Chwilę później w pobliżu zderzyły się trzy samochody.

Potrącony to kierowca samochodu osobowego, który zatrzymał się, by pomóc w gaszeniu palącego się tira. Inny kierowca go nie zauważył i najechał na mężczyznę.

Poszkodowany ma złamane obie ręce. - 200 lub 300 metrów dalej kierowcy się zagapili i powpadali jeden na drugiego - mówi dyżurny straży pożarnej, która uczestniczyła w akcji ratunkowej. - Ranne zostały trzy osoby. Teraz na autostradzie jest duża mgła.

Droga w kierunku Wrocławia była zablokowana, a policja zalecała objazd przez Wrocław. Teraz już jeżdżą tam samochody.

Zablokowana była też autostrada w stronę Wrocławia koło Kątów, gdzie trwała akcja wyciągania tira, który wpadł do rowu.

Komentarze (41)
Zaloguj się
 • art_102

  Oceniono 96 razy 58

  Im będzie wiecej w Polsce "autostrad", tym wiecej będzie groźnych wypadków. Dlaczego? Bo Polacy jeżdżą jak tępe barany - gaz do dechy i na zderzak - więc jakakolwiek, nawet najmniejsza przeszkoda, która wymusza zwolnienie, powoduje lawinowe wjeżdzanie sobie w kufer. Nie ma dnia, żeby nie było takich sytuacji. Przez Niemcy spokojnie mogę przejechać z 1000 km, a tutaj, szczególnie między Wrocławiem i Katowicami, po tych 200 km, mam dosć. Trzeba myślec za kazdego mijanego na drodze idiotę...

 • cmok_wawelski

  Oceniono 42 razy 30

  ...piszę ze Stanów.
  Raz na kilka mies. przylatuję do Polski i poruszam się samochodem. Drogi w Polsce są jakie są. Zmieniają się na lepsze cały czas ale niektórzy Polacy zmieniają się niestety na gorsze.
  Najczęstsze i najpoważniejsze wykroczenia jakie widzę na drogach w Polsce to jazda 'na zderzaku', np. podjeżdżanie pod bagażnik i miganie światłami i trąbienie, mimo że prawy pas zajęty jest przez wolno jadące pojazdy (na ogół ciężkie) lewy porusza się 120-130 kmh a ograniczenie jest 100 -120.
  W USA za 'tailgating' czyli niezachowanie bezpiecznej odległości do pojazdu z przodu jest mandat rzędu 300 USD + nawet 4 punkty co daje podniesienie stawki O/C o najmarniej kilkaset USD rok przez dwa lata. Jest to więc bardzo droga przygoda.
  Zasada jest prosta, (żeby każdy Amerykanin zrozumiał). Jedna długość samochodu na każde 10 mil/h (17 km/h) prędkości.

 • kozaznossa

  Oceniono 11 razy 11

  A wszystko przez gazetę, bo piszą takie artykuły i biedni kierowcy zamiast patrzeć przed siebie to czytają na tabletach/telefonach gdzie są utrudnienia na drodze

 • toxicwaltz

  Oceniono 7 razy 7

  Francja 2001r., dobre drogi z dobrą siecią autostrad. Ponad 8000 zabitych w wypadkach na tych dobrych drogach, co daje blisko 140 zabitych na milion populacji. W tym samym czasie w Polsce mamy 145 zabitych na milion populacji pomimo braku autostrad i dróg w złym stanie. Jak zatem posiadanie sieci autostrad przekłada się na liczbę zabitych na milion ludzi?

  Francja 2011r., te same dober drogi z siecią dobrych autostrad doposażone o kilka tysięcy fotoradarów i brak litości dla piratów drogowych. Około 3000 zabitych.

  Przykład Francji pokazuje, że żadne autostrady nie pomogą, jeśli kierowcy czują się bezkarnie i jeżdżą jak cymbały. Dopiero "zamordyzm" wobec kierowców dał rezultaty w postaci drastycznego spadku zabitych na francuskich drogach. Potwierdził to mój znajomy, który od lat mieszka we Francji. Tam też były protesty i twierdzenia, że fotoradaty to sposób na pordereperowanie budżetu. Życie pokazało, że był to znakomity sposób na poprawę bezpieczeństwa na drogach.

 • ws21

  Oceniono 9 razy 7

  Przez mgłę? Chyba, że autor notatki ma na myśli zamglone głowy kierowców. Niestety, z moich drogowych obserwacji wynika, ze dolnośląscy kierowcy to wyjątkowe zjawisko jeśli chodzi o znajomość lub chęć przestrzegania Kodeksu Drogowego.
  Mgła, deszcz, słońce, mróz to normalne zjawiska atmosferyczne. One nie powodują wypadków.

 • poljack

  Oceniono 3 razy 3

  Jak się głupek zabije to będzie jednego mniej szkoda tylko tego co zginie przez głupka .

 • iremus

  Oceniono 3 razy 3

  Skoro można zapierd.alać na autostradzie 140km/h no to korzystają z uprawnień. Nie po to płacili za wjazd na autostradę żeby teraz jechać 40km/h.

 • realgniot

  Oceniono 3 razy 3

  Nie jest tak, że brak drug jest przyczyną braku bezpieczeństwa na drogach w Polsce. Autostrady również należą do tych najniebezpieczniejszych na tle innych państw i w tym momencie nie można tłumaczyć braku drug, ich jakości, bo przyczyną są fatalnie wyszkoleni kierowcy, którzy nie panują nad swoimi autami. Ale nie tylko kierowcy są przyczyną, bo brak kogokolwiek do pilnowania porządku na tych drogach to następny problem.

 • a.k.traper

  Oceniono 2 razy 2

  No, skoro media, politycy i zagraniczni naukowcy udowodnili, że mgła jest bezpieczna to się jeździ "bezpiecznie" bo to wina Tuska:)))
  Jeżdżę sporo od kilkunastu lat i zauważam, że z każdym rokiem przybywa dobrych dróg i głupich kierowców, w tych warunkach i fotoradary nie pomogą

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje