Trzeba przesunąć nową ulicę, bo odkryto żydowskie groby

Od nowa trzeba projektować drugą jezdnię ul. św. Wincentego na Targówku, bo na jej przebiegu odkryto żydowskie groby. Na przeniesienie szczątków nie zgodził się naczelny rabin Polski Michael Schudrich.
Miejscy drogowcy mieli już gotową dokumentację, w tym cenną decyzję środowiskową. Odbyła się seria konsultacji z mieszkańcami, którzy kilka lat temu słyszeli, że inwestycja będzie gotowa w pakiecie innych ulic szykowanych przez ratusz na Euro 2012.

Poszerzenie ul. św. Wincentego miało przede wszystkim rozładować korki - tędy prowadzi najkrótszy dojazd w stronę centrum z Bródna i Zielonej Białołęki. Samochody i autobusy mają dziś tylko po jednym pasie w każdym kierunku. Po wybudowaniu nowej jezdni wreszcie udałoby się też uporządkować sytuację przed główną bramą cmentarza Bródnowskiego, gdzie handel kwiatami i zniczami miesza się z ruchem ulicznym. Nowa ul. św. Wincentego ma być odsunięta od tego miejsca nieco na wschód i prowadzić innym śladem niż obecnie.

Spokój dusz

Przygotowania trzeba było jednak zaczynać niemal od początku. Konserwator zabytków polecił Zarządowi Miejskich Inwestycji Drogowych, by uzgodnić przebieg ulicy w rejonie starego Cmentarza Żydowskiego. Fundacja Nissenbaumów ogrodziła go w latach 80., ale nie w historycznych granicach. Padły podejrzenia, że poza parkanem mogą się znajdować szczątki ludzkie. Ich obecność potwierdzono georadarem, a potem badaniami archeologicznymi w samym narożniku ul. św. Wincentego i Rogowskiej.- Nie ma znaczenia, ile to było grobów, bo naczelny rabin Polski nie zgodziłby się na ekshumację nawet pojedynczych szczątków. Wobec tego od zeszłego roku projektant pracuje nad nowym przebiegiem poszerzonej ul. św. Wincentego na 700-metrowym odcinku między rondem Żaba a ul. Kołową. Wystąpiliśmy też o nową decyzję środowiskową dla całego ponad 4-kilometrowego fragmentu do Centrum Handlowego Targówek - informuje Małgorzata Gajewska, rzeczniczka ZMID.

W warszawskiej gminie żydowskiej "Gazeta" ustaliła, że grobów było kilkanaście w dwóch rzędach obok siebie. W tej części cmentarza odbywały się regularne pochówki. Rzeczniczka gminy Joanna Korzeniewska pytana, dlaczego szczątków nie można było przenieść, tłumaczy w dużym skrócie: Żydzi wierzą, że nie wolno tego robić, żeby nie naruszać spokoju dusz. Dodaje, że rabin Schudrich zaakceptował już przebudowę ulicy w nowym śladzie.

Po co taka "autostrada"?

Problem w tym, że ratusz i tak nie ma na to pieniędzy. - Funduszy wystarczy nam tylko na dokończenie zmienionego projektu - przyznaje Małgorzata Gajewska. Drogowcy nie mają nawet za co przejąć potrzebnych działek. Trzeba też m.in. przenieść drewniany zabytkowy dom, który od ponad stu lat stoi przy Cmentarzu Żydowskim blisko ronda Żaba. Budowa ma zaś kosztować kilkadziesiąt milionów złotych.

Koszty nie musiałyby być tak wysokie, gdyby ul. św. Wincentego miała mniejszą rangę. Już w 2009 r. Komisja Dialogu Społecznego ds. transportu, która działa w ratuszu, apelowała, by zmienić klasę ulicy z drogi głównej ruchu przyspieszonego na drogę zbiorczą. Pozwoliłoby to uniknąć m.in. budowy dwupoziomowego skrzyżowania z ul. Matki Teresy z Kalkuty (dawną Budowlaną) i Gilarską. Ul. św. Wincentego ma je przecinać wiaduktami. Społecznicy krytykują też plan rozbudowanej sieci dróg serwisowych wzdłuż głównej jezdni i osobne pasy do skręcania na skrzyżowaniach. Uważają, że ul. św. Wincentego powinna się składać z dwóch pasów ruchu jak zwykła miejska ulica. Na jej północnym odcinku powinno się zaś zarezerwować miejsce pod przyszłą linię tramwajową w kierunku Zielonej Białołęki.

Obniżenie klasy ul. św. Wincentego ma w planach Rada Warszawy, która przymierza się do zmiany studium zagospodarowania miasta. Czy jednak projekt przebudowy ulicy trzeba będzie uaktualniać po raz kolejny? Małgorzata Gajewska ze ZMID zapewnia, że na odpowiednie poprawki nie będzie za późno, bo do rozpoczęcia prac i tak jeszcze daleka droga.

Zobacz także
 • Nowe inwestycje z pieniędzy unijnych w Warszawie Obwodnica, tramwaj na Wilanów. Co powstanie z kasy UE?
 • Szykują budowę obwodnicy. Na przeszkodzie - żółwie?
 • Nowojorski High Line Park Ursynów do drogowców: Chcemy park za tunel i obwodnicę
Komentarze (159)
Trzeba przesunąć nową ulicę, bo odkryto żydowskie groby
Zaloguj się
 • mosziek

  0

  Czy nikt na tym forum nie potrafi zauważyc różnicy pomiędzy wyznaniem a narodowością?
  W Polsce przed wojną żyło wiele Polaków czujących się Polakami ale wyznających religię mojżeszową. To trochę jak Litwo Ojczyzno moja(Litwa jako region,część czegoś większego). Tak samo dla wieku z nich ojczyzną była Polska!!! A skoro takie mieli wyznanie to reprezentuje ich rabin a nie ksiądz.

 • langsam

  Oceniono 1 raz 1

  ..."Cmentarz został oficjalnie założony w 1780 roku przez Szmula Jakubowicza Zbytkowera, nadwornego bankiera Stanisława Augusta Poniatowskiego.

  Posiadał on rozległe dobra na Pradze (od jego imienia pochodzi nazwa Szmulowizna). Założyciel oraz jego żona spoczęli na tymże cmentarzu, choć było to miejsce pochówku przede wszystkim żydowskiej biedoty. Spośród znanych osób pochowany tu został Abraham Stern, twórca pierwszego na świecie arytmometru wykonującego pięć podstawowych działań, oraz członkowie znanych i szanowanych rodzin żydowskich: Nissenbaumów, Sonnenbergów czy Bergsonów."
  Czyli Żydzi założyli cmentarz na żydowskiej ziemi, podarowanej przez żydowskiego filantropa, a nie na ziemi należącej do miasta.

 • jim19

  0

  Nie potrzebnie przy tak silnym polskim antysemityzmie podano info że są to groby żydowskie bo jakież to ma znaczenie. Przenoszenie grobów bez względu na to czy dotyczy zorganizowanego obszaru typu cmentarz czy też przypadkowych lokalizacji jest zawsze w cywilizowanych krajach sprawą delikatną. Nagłośnienie medialne takiej delikatności zdecydowanie nie służy czego między innymi dowodzi część komentarzy.

 • tymon99

  Oceniono 2 razy 0

  ulica była poprowadzona źle i trzeba ją poprawić. i to nie jest wina żydów.

 • qazokm

  Oceniono 3 razy 1

  "Nie ma znaczenia, ile to było grobów, bo naczelny rabin Polski nie zgodziłby się na ekshumację nawet pojedynczych szczątków."

  To może naczelny rabin wysupła parę groszy na nowy plan drogi?

 • juzek99

  0

  Pier...e o Szopenie!
  W infografice jest gruba pomyłka (o dobre 100 m) w lokalizacji zabytkowego domu.
  Ten budynek, o ile pod ochroną konserwatora, to też istotna przeszkoda w poszerzaniu arterii.
  Redachtory! Do roboty!!!!

 • npl74

  Oceniono 4 razy 0

  proponuję, żeby rabin zapłacił za przesunięcie ulicy. Jeśli nie zechce to wtedy należy go oskarżyć o terroryzm.

 • lesio_111

  Oceniono 1 raz 1

  I znowu D... .

 • greeks

  Oceniono 6 razy 0

  Hej Wyborcza! A ja się pytam gdzie do diabła są na stronie głównej zaznaczone na czerwono wypowiedzi w tej sprawie Waszych autorytetów: Żakowskiego,Paradowskiej et consortes? Czy juz szykowana jest w TOK FM dyskusja o religijnych zabobonach i ciemnocie? Czy Lis już szykuje program na zywo ze Szczuką która omówi kołtuńską postawę p.rabina? Skąd ta cisza??

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje